dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie średnia kabla przyłącza a moc paneli

    Cześć, w projekcie domu mam kabel przyłączeniowy 5x10mm2. Planuję około 11kWp paneli, które nie były uwzględnione w projekcie. Zastanawiam się czy nie lepiej dać 5x16mm2.

    Macie jakieś doświadczenia w tym względzie?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Przekrój to jedno z danych do wyliczenia spadku napięcia, długość też potrzebna

  3. #3

    Domyślnie

    Do od przyłącza do rozdzielnicy będzie około 20 metrów kabla. Do paneli z rozdzielnicy 15-20 metrów. Czyli łącznie 35-40 metrów kabla.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał KDWJ Zobacz post
    Cześć, w projekcie domu mam kabel przyłączeniowy 5x10mm2. Planuję około 11kWp paneli, które nie były uwzględnione w projekcie. Zastanawiam się czy nie lepiej dać 5x16mm2.

    Macie jakieś doświadczenia w tym względzie?
    Daj najgrubszy na jaki Cię stać.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał KDWJ Zobacz post
    Cześć, w projekcie domu mam kabel przyłączeniowy 5x10mm2. Planuję około 11kWp paneli, które nie były uwzględnione w projekcie. Zastanawiam się czy nie lepiej dać 5x16mm2.

    Macie jakieś doświadczenia w tym względzie?
    Masz PGE dostawcę? Tam głównie TN-C więc nie ma sensu pakować 5 żyłowych.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KDWJ Zobacz post
    Cześć, w projekcie domu mam kabel przyłączeniowy 5x10mm2. Planuję około 11kWp paneli, które nie były uwzględnione w projekcie. Zastanawiam się czy nie lepiej dać 5x16mm2.
    Jak najgrubszy, żeby spośród sąsiadów to Tobie ostatniemu falownik się odłączał przez przekroczenie napięcia. W warunkach przyłącza masz 5x?

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8071174

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał KDWJ Zobacz post
    Do od przyłącza do rozdzielnicy będzie około 20 metrów kabla. Do paneli z rozdzielnicy 15-20 metrów. Czyli łącznie 35-40 metrów kabla.
    Dla mocy 11kW na całym odcinku (20 + 20) czyli od złącza do falownika przy panelach spadek wyniesie 0,58% a więc poniżej zalecanego 1% i przekrój 10mm2 jest ok.


    Ale, odcinek od złącza do rozdzielnicy ten 20m powinno się dobierać dla mocy przyłączeniowej, która na pewno jest większa lub równa tej PV 11kW, jeśli niewiele większa od 11 to jak wyżej 10mm2 jest ok. jeśli sporo większa to trzeba policzyć ponownie.

    Co do ilości żył, jeśli układ sieci to TNC (w WTZ jest podany) to wystarczy 4X.

  8. #8

    Domyślnie

    Operator to Stoen, układ sieci TN-C. problem w tym, że nie występowałem o warunki bo kupiłem działkę ze skrzynką pomiarową. Do niej dostawiłem tymczasową rozdzielnicę, zgłosiłem gotowość do przyłączenia i podpisałem umowę.

    W zgłoszeniu gotowości mam informację, że do skrzynki pomiarowej dochodzi LGY16, jest tam bezpiecznik D20, licznik, a dalej YKY 5x4 do rozdzielnicy. Obok rozdzielnicy jest zabita szpilka i podłączona w rozdzielnicy.

    Pod domem ze względu na pełną izolację fundamentów są dwa poziomy uziomu. Jeden w chudziaku, drugi wyrównawczy w fundamencie. Projektant narysował mi 5 kabli od licznika.

  9. #9

    Domyślnie

    Ten od złącza (licznika) do rozdzielnicy, do wymiany.
    Jakbyś jeszcze podał napięcia jakie masz w południe, przy pełnym słońcu.
    A w sumie, to nie ma znaczenia.
    Jak ktoś napisał wcześniej, dawaj najgrubszy na jaki Cię stać.
    Bo może się okazać, że podjadą panowie z ZE i podniosą napięcie na trafo do 253V.
    A już całkowita odległość 40m, stawia w tym przypadku cię pod ścianą, ze względu na odległość.
    Możesz zamiast miedzianego, dać aluminiowy 16/25mm². Bardziej w 25mm² Al.
    Ewentualnie falownik przenieś w okolice rozdzielnicy.
    Wtedy odległość zmaleje o połowę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony