dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie Zacienie zimowe przez drzewa liściaste od 1.11 do 15.02 - jakie straty.

    Cześć.
    Planuję instalację 50kWp na gruncie i wychodzi mi, że dwie brzozy sąsiada będą powodowały zacienie od 1.11 do 15.02. Brzozy rosną od południa obok siebie, po środku instalacji. Nie mam możliwości ustawienia paneli w innym miejscu. Jakich strat % mogę się spodziewać? Wiem, że uzyski zimowe nie są zbyt duże ale ile z tego może odpaść?. W środku zimy cień będzie wędrował po wszystkich panelach.
    Korzystałem z http://shadowcalculator.eu/

    Pozdrawiam,
    Krzysiek

  2. #2

    Domyślnie

    Kwas siarkowy...

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris86k Zobacz post
    ... dwie brzozy sąsiada będą powodowały zacienie od 1.11 do 15.02. Brzozy rosną od południa obok siebie, po środku instalacji. Nie mam możliwości ustawienia paneli w innym miejscu. Jakich strat % mogę się spodziewać? Wiem, że uzyski zimowe nie są zbyt duże ale ile z tego może odpaść?. W środku zimy cień będzie wędrował po wszystkich panelach. ...
    Patrząc na produkcję mojej, niezacienionej instalacji, to w wymienionym przez Ciebie okresie wyprodukowała mniej niż dziesiątą część całorocznej produkcji. Bardziej piętnastą część z całości. Jeśli u Ciebie będą dwa drzewa (bez liści zimą) i ich wędrujący cień po panelach, to straty będą zdecydowanie mniejsze. Od Ciebie zależy, czy chcesz walczyć o te ułamki produkcji prądu i w taki sposób poskładać instalację, żeby zacienione panele stanowiły jak najmniejsze obciążenie dla oświetlonej reszty. Odpowiedni podział na stringi, optymalizatory, mikroinwertery, do wyboru, do koloru.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 06-10-2023 o 18:53
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie przejmuj się, w tym okresie to niewiele stracisz
    Szkoda sobie tym zawracać głowy.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Produkcja w okresie od 01.01 do 15.02 i 1.11 do 31.12 w 2022 roku wyniosła 6% całorocznej produkcji.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Produkcja w okresie od 01.01 do 15.02 i 1.11 do 31.12 w 2022 roku wyniosła 6% całorocznej produkcji.
    Niby niewiele te 10% ale jakże potrzebny ten prąd w zimę.... no i cena skupu najwyższa.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    Dzięki. Takie straty są dla mnie do akceptowalne, będę próbował rozmawiać z sąsiadem ale działka jest nieużytkiem od wielu lat. Właściciel jest nieznany, będę próbował go odnaleźć. Instalacja ma służyć celom zarobkowym jednak z dozą eksperymentów. Odbłyśniki do bifacjali, chłodzenie wodą i co tylko przyjdzie mi do głowy...

  8. #8

    Domyślnie

    Jest sporo stron, które umożliwiają znalezienie numeru księgi wieczystej po adresie, a mając numer zobaczysz kto jest właścicielem.
    Poznań, instalacja 5,25kWp na dachu, 6 paneli na południe, 8 na południowy -zachód, dach, 26 °

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    A te brzozy już nie urosną?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris86k Zobacz post
    Cześć.
    Planuję instalację 50kWp na gruncie i wychodzi mi, że dwie brzozy sąsiada będą powodowały zacienie od 1.11 do 15.02. Brzozy rosną od południa obok siebie, po środku instalacji. Nie mam możliwości ustawienia paneli w innym miejscu. Jakich strat % mogę się spodziewać? Wiem, że uzyski zimowe nie są zbyt duże ale ile z tego może odpaść?. W środku zimy cień będzie wędrował po wszystkich panelach.
    Korzystałem z http://shadowcalculator.eu/

    Pozdrawiam,
    Krzysiek
    To zależy jak tą instalację podzielisz na stringi.
    Jak zrobisz stringi poziome to straty będą większe niż dla stringów pionowych.
    Im krócej cienie będą przechodzić przez string tym mniejsze są straty.

    Zależy też od tego pod jakim kontem ustawisz panele.
    Bardziej płasko spowoduje większą produkcję w lecie. Bardziej pionowo większą potencjalną produkcję w zimie i wtedy te zacienienia dadzą większe straty..
    Ostatnio edytowane przez stos ; 09-10-2023 o 13:54

  11. #11

    Domyślnie

    Myślę, że szkodowość nie będzie wysoka
    Super Mario
    Ostatnio edytowane przez orborneee12 ; 24-10-2023 o 09:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony