dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Problem z szumem/drżeniem pakietów szybowych

    Mam problem, który nie do końca wiem jak ugryźć, ale zacznę od początku. Próbowałem znaleźć podobny temat, ale niestety nie udało się.

    Mam okna na profilach Schüco z serii Living MD 82 Premium wyprodukowane przez Oknostyl. Mamy tu pakiet trzyszybowy 4LE/18/4/18/4LE. Okna zamontowano na ciepłych parapetach, montaż też nie wyglądał partacko, okna były dobrze zakotwione, a szczeliny wypełnione pianką montażową. Pomijając już różne przeboje z zamówieniami, to po ponad roku ich używania dała znać o sobie bardzo irytująca wada - szyby zamiast tłumić dźwięki, część z nich potęgują.

    Przeniosłem się na wieś, zatem zbyt wielu dużych hałasów tu nie ma, ale akurat obok mojego domu (jakieś 30 m) biegnie kamienista droga, po której czasem ludzie śmigają bez obawy o zawieszenie i jeśli miałbym ocenić, to przy otwartym oknie te jeżdżące samochody słychać relatywnie mniej niż przy oknie zamkniętym. Na dodatek, kiedy samochód znajduje się mniej więcej na wysokości narożnika domu, dźwięk od drogi zmienia się na specyficznie metaliczny. Nie będąc ekspertem, zgaduję, że coś zatem ten hałas potęguje w samym oknie.

    W obecnej chwili wieje u mnie silny wiatr, który przy otwartym oknie ma odgłos szumiący, natomiast przy zamkniętym oknie efekt jest taki, jakby ktoś dmuchał przez bardzo długą, karbowaną rurę. Wiem, że pojawiały się tutaj na forum tematy, gdzie ludzie oceniali odgłosy dobiegające od okna jako metaliczne i w sumie tak też można byłoby to określić, chociaż to dmuchanie w rurę bardziej mi pasuje. Pomieszkuję czasem w stuletnim domu z pokrzywionymi oknami i nawet tam nie zauważyłem, żeby okna tak robiły.

    Do tej pory zgłaszałem sprzedawcy konieczność regulacji i rzeczywiście przyjechał chłopak, i sumiennie posprawdzał wszystkie okna, które potrzebowały jakiejś korekty geometrii i docisku. Już po tych zabiegach sprawdzałem, czy problemem nie jest docisk i uszczelki, ale po zrobieniu wszystkiego, co się dało w tej kwestii efekt był mizerny.

    Teraz parę kwestii dla rozjaśnienia. Wiem, że okna nie są idealnie szczelne i tylko tłumią część odgłosów z zewnątrz. Te okna mają deklarowaną wartość RW=38 dB, więc bez rewelacji, a też bez tragedii. Problem polega na tym, że niektóre hałasy są potęgowane przez rezonujące szyby. Wiem, że niektóry polecają uszczelnienie krawędzi pakietów szybowych silikonem do okien albo czymś innym.

    Pytanie jednak brzmi: czy ktoś się spotkał z czymś podobnym i czy udało się rozwiązać ten problem?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Okna z Rw 38dB? Rewelacyjny wynik! Ale pewnie chodzi o same szyby...

    Pytanie inne: jakie są wielkości okien/szyb? Zwykłe "typowe" czy może duże "modne" przeszklenia?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o Rw to na pewno chodzi o same pakiety szybowe, też nie wierzę, że całe okno jest takie szczelne na miejscach styku materiałów.

    Dwa okna najbliżej drogi są relatywnie duże jak na jednoskrzydłowe, wymiary szyb to ok. 1300 x 1250. Przy czym tu wyjaśnię od razu, że po stronie drogi jest tych okien więcej, w tym jedno o wiele mniejsze (850 x 410), a także bardzo duże, dwudzielne okno tarasowe, gdzie tylko jedna połowa to 2200 x 1300. I, jak na moje, to to okno tarasowe wykazuje najlepsze właściwości izolacyjne, jeśli idzie o hałas. A ciekawostką jest to, że nie było produkowane w tym samym czasie co pozostałe okna, a nieco później.

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli, że wszystkie okna "rezonują"?
    Czy możesz podczas ich hałasowania podejść na tyle blisko, by zlokalizować miejsce z którego hałas się wydobywa?
    A w trakcie hałasowania dotykać, naciskać na szybę sprawdzając czy coś się zmienia?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Czyli, że wszystkie okna "rezonują"?
    Czy możesz podczas ich hałasowania podejść na tyle blisko, by zlokalizować miejsce z którego hałas się wydobywa?
    A w trakcie hałasowania dotykać, naciskać na szybę sprawdzając czy coś się zmienia?
    Powiedziałbym, że tak. Wszystkie okna z jednej partii produkcyjnej. Drzwi tarasowe z innej partii produkcyjnej wydają się cichsze.

    Mogę podejść na tyle blisko, przy czym przytrzymywanie szyby wydaje się dość problematyczne, bo gdybym miał obstawiać, to rezonują szyby zespolone, które są na zewnątrz. Oddziela mnie od nich jeszcze jedna, wewnętrzna szyba. Rezonowanie jest słyszalne tylko wewnątrz, na zewnątrz zagłusza je cokolwiek w danym momencie przejeżdża, czy to osobówka czy ciągnik. Próbowałem przykładać ucho w różnych miejscach szyby od wewnątrz, kiedy dochodzi jakiś rezonujący hałas z zewnątrz, ale trudno mi powiedzieć, czy była jakaś różnica między różnymi miejscami (w sensie bliżej krawędzi lub bliżej środka).

    Przy czym, że rezonowanie jest to jestem praktycznie pewien, bo jak taki ciągnij jedzie wzdłuż drogi, to szyby aż delikatnie bzyczą, czyli jak na moje wpadają w drgania, którego nic nie rozprasza. Ja rozumiem, że ten ciągnik będzie przez okno słychać tak czy siak, jego silnik pewnie pracuje z głośnością jakichś 80 czy 90 decybeli, ale jak wspominałem mieszkałem starym domu z pokrzywionymi oknami, gdzie sąsiad przejeżdża mi ciągnikiem pod oknem dosłownie na wyciągnięcie ręki i słychać tylko przytłumioną pracę silnika, a nie spotęgowane bzyczenie. Tak naprawdę to irytuje najbardziej.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Pytałem z "nadzieją" że masz przekroczone normatywne wielkości pakietów dla szyb 4mm. Ale wygląda że nie.
    Skoro okno tarasowe jest ok.. to jeszcze napisz jakie to okno? Zwykły system okienny, czy jakieś przesuwne?

    Może zgrzewy/uszczelki i stwardniałe narożniki nie pozwalają na dobre doleganie szyby do profilii..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Do tej pory zgłaszałem sprzedawcy konieczność regulacji i rzeczywiście przyjechał chłopak, i sumiennie posprawdzał wszystkie okna, które potrzebowały jakiejś korekty geometrii i docisku. Już po tych zabiegach sprawdzałem, czy problemem nie jest docisk i uszczelki, ale po zrobieniu wszystkiego, co się dało w tej kwestii efekt był mizerny.

    Pytanie jednak brzmi: czy ktoś się spotkał z czymś podobnym i czy udało się rozwiązać ten problem?
    W zasadzie jest mało istotne, czy ktoś też tak miał. Istotne jest choćby to, czy "chłopak" który sumiennie posprawdzał wszystkie okana, również słyszał to o czym tu piszesz?
    Bo jak słyszał, to powinien to ująć w "papierach" przeprowadzonego serwisu. Może zaaranżuj przeprowadzenie ekspertyzy przez producenta, przez "chłopaka" od sprzedawcy, samego sprzedawcy i obowiązkowo montażysty, który te okna wstawiał.. Umów się z kimś, by jeździł ciągnikiem przed domem i słuchajcie. Przecież jak coś słychać, to jakieś wnioski można będzie wysnuć.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Pytałem z "nadzieją" że masz przekroczone normatywne wielkości pakietów dla szyb 4mm. Ale wygląda że nie.
    Skoro okno tarasowe jest ok.. to jeszcze napisz jakie to okno? Zwykły system okienny, czy jakieś przesuwne?
    Duże drzwi tarasowe PSK.

    Może zaaranżuj przeprowadzenie ekspertyzy przez producenta, przez "chłopaka" od sprzedawcy, samego sprzedawcy i obowiązkowo montażysty, który te okna wstawiał.. Umów się z kimś, by jeździł ciągnikiem przed domem i słuchajcie. Przecież jak coś słychać, to jakieś wnioski można będzie wysnuć.
    To jest dobry trop. Umówię się z tym serwisantem, tu nawet nie trzeba ciągnika, bo żeby wywołać efekt metalicznego szumu wystarczy przejechać zwykłym samochodem. Zobaczę, jakie jest jego zdanie i najwyżej będę drążyć.

    Natomiast z tym, czy ktoś tak miał, to tylko droga na skróty. Gdyby ktoś dysponował podobnymi doświadczeniami, mógłbym się dowiedzieć, czy to rzeczywiście jakiś problem materiałowy/konstrukcyjny/montażowy czy jakaś przeczulica.
    Ostatnio edytowane przez AJKubiak ; 08-10-2023 o 08:22

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    To jest dobry trop. Umówię się z tym serwisantem, tu nawet nie trzeba ciągnika, bo żeby wywołać efekt metalicznego szumu wystarczy przejechać zwykłym samochodem. Zobaczę, jakie jest jego zdanie i najwyżej będę drążyć.
    To nie jest dobry trop i to nie są ludzie, którzy mogą powiedzieć cokolwiek mądrego o zjawisku, które Pan opisuje, bo zwyczajnie brak im wiedzy na ten temat. Proponowałbym kontakt z fachowcami od wibroakustyki.
    PRO QUALITY

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    To nie jest dobry trop i to nie są ludzie, którzy mogą powiedzieć cokolwiek mądrego o zjawisku, które Pan opisuje, bo zwyczajnie brak im wiedzy na ten temat. Proponowałbym kontakt z fachowcami od wibroakustyki.
    zły pomysł, specjaliści od kwantowych poruszeń ciał płaskich będą lepsi.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Mam problem, który nie do końca wiem jak ugryźć
    Skupiasz się na oknach, a o terenie przed oknami zapomniałeś.
    Po co przy autostradach buduje się ekrany akustyczne, dlaczego ucho ma taką pomarszczoną małżowinę, zastanów się co na zewnątrz wzmacnia ten hałas.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  12. #12

    Domyślnie

    To nie jest dobry trop i to nie są ludzie, którzy mogą powiedzieć cokolwiek mądrego o zjawisku, które Pan opisuje, bo zwyczajnie brak im wiedzy na ten temat. Proponowałbym kontakt z fachowcami od wibroakustyki.
    Matko bosko, gdzie kogoś takiego znaleźć? Brzmi trochę jak człowiek, który za odebranie telefonu inkasuje Zygmunta Starego.

    Skupiasz się na oknach, a o terenie przed oknami zapomniałeś.
    Po co przy autostradach buduje się ekrany akustyczne, dlaczego ucho ma taką pomarszczoną małżowinę, zastanów się co na zewnątrz wzmacnia ten hałas.
    Możesz rozwinąć tę myśl?
    Przy okazji podkreślam, dla mojego ucha odgłos od drogi jest mniej słyszalny/dudniący przy szeroko otwartym oknie, niż przy oknie szczelnie zamkniętym, zatem zgaduję, że ten hałas wzmacnia właśnie okno.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Matko bosko, gdzie kogoś takiego znaleźć? Brzmi trochę jak człowiek, który za odebranie telefonu inkasuje Zygmunta Starego.
    Mój Boże! Ja bym wpisał w google "wibroakustyka budynki".
    PRO QUALITY

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post

    Możesz rozwinąć tę myśl?
    Przy okazji podkreślam, dla mojego ucha odgłos od drogi jest mniej słyszalny/dudniący przy szeroko otwartym oknie, niż przy oknie szczelnie zamkniętym, zatem zgaduję, że ten hałas wzmacnia właśnie okno.
    Robi się ciekawie
    Pewnie autorowi chodziło o to, że dźwięki na zewnątrz wpadają w wibracje a okno staje się elementem który te dźwięki odbija i samo wpada przy tym w rezonans. Dlatego otwarte okno przerywa tę zależność. Jednak słychać, że jakaś luźna część okna wibruje po swojemu właśnie dlatego, że brak jej sztywności/ mocnego spasowania, które tłumi takie dźwięki.
    Tak czy tak, żle spasowane okno gra na nerwach.
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 08-10-2023 o 12:42

  15. #15

    Domyślnie

    Tak czy tak, żle spasowane okno gra na nerwach.
    I to jest właśnie clou tego utrapienia.

    Mój Boże! Ja bym wpisał w google "wibroakustyka budynki".
    Łatwo nie było (w sensie szukania ), ale coś tam znalazłem. Zobaczę, czy mnie nie przytłoczy koszt takiego badania.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post

    Łatwo nie było (w sensie szukania ), ale coś tam znalazłem. Zobaczę, czy mnie nie przytłoczy koszt takiego badania.
    Czasem potrzeba wpędza w zbędne wydatki i prowadzi na manowce.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Matko bosko, gdzie kogoś takiego znaleźć? Brzmi trochę jak człowiek, który za odebranie telefonu inkasuje Zygmunta Starego.
    Możesz rozwinąć tę myśl?
    Przy okazji podkreślam, dla mojego ucha odgłos od drogi jest mniej słyszalny/dudniący przy szeroko otwartym oknie, niż przy oknie szczelnie zamkniętym, zatem zgaduję, że ten hałas wzmacnia właśnie okno.
    Masz pakiet szklany o tej samej częstotliwości koincydencji 4LE/18/4/18/4LE więc tłumienie hałasu jest mało skuteczne.

    Częstotliwość koincydencji fg wynosi 3000 Hz dla szkła float o grubości 4 mm, 1500 Hz dla szkła float o grubości 8 mm i 1000 Hz dla szkła float o grubości 12 mm.
    Gdybyś miał różnej grubości pakiet szklany, to przekazywanie hałasu byłoby utrudnione, częstotliwość koincydencji jest cechą charakterystyczną materiału i w przypadku szkła zależy od jego grubości.

    Ostatnio edytowane przez animuss ; 08-10-2023 o 16:56
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Masz pakiet szklany o tej samej częstotliwości koincydencji 4LE/18/4/18/4LE więc tłumienie hałasu jest mało skuteczne.

    Częstotliwość koincydencji fg wynosi 3000 Hz dla szkła float o grubości 4 mm, 1500 Hz dla szkła float o grubości 8 mm i 1000 Hz dla szkła float o grubości 12 mm.
    Gdybyś miał różnej grubości pakiet szklany, to przekazywanie hałasu byłoby utrudnione, częstotliwość koincydencji jest cechą charakterystyczną materiału i w przypadku szkła zależy od jego grubości.

    I to jest opowieść o tej prostszej części zagadki. Teraz tylko ustalić częstotliwość dla hałasu obciążającego i będzie git . Traktor na kocich łbach prędkość 15 km/h ile to Hz? Samochód osobowy prędkość 40km/h ile to Hz? Bez tego wszystkie wnioski i założenia "naprawcze" można o kant ... potłuc.
    PRO QUALITY

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Czasem potrzeba wpędza w zbędne wydatki i prowadzi na manowce.
    Wziąwszy pod uwagę, że badanie jednej przegrody (czyt. okna ze ścianą) to wydatek ponad 3000 zł (taką ofertę otrzymałem w odpowiedzi na zapytanie ofertowe) to chyba jednak wolę te pieniądze przeznaczyć na próbę zmniejszenia rezonowania na zewnątrz okna i wewnątrz, a w ostateczności nawet na wymianę szyb zespolonych, jeśli inne zabiegi nic nie dadzą.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Skupiacie się na szybach wpadającycj w rezonans. Inne wartości sa nie znane. Co z osadzeniem okien? Z czego ściany budynku? Jaki fundament (piwnica, płyta, na czym?) i w/na jakim gruncie? Przykładałeś dłoń płasko do szyby: od wewnątrz, od zewnątrz, do ściany przy oknie? Może drgania przenoszą się przez grunt?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony