dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21

    Domyślnie

    Może drgania przenoszą się przez grunt?
    Chociaż nie mam odpowiedzi na wszystkie te pytania, to samo przenoszenie przez grunt jest wątpliwe, bo szyby rezonują również od przelatujących samolotów. Mieszkam blisko ładnych terenów widokowych, to i jakieś Cesny czasem latają. Bez szczegółowego badania zgaduję, że są to dźwięki z powietrza o jakiejś określonej częstotliwości. Przykładowo, jak sobie sąsiad radio włączy trochę za głośno, to gadające głowy słychać przez te szyby w postaci takiego metalicznego brzęczenia, ale muzyki praktycznie nie słychać w ogóle. Może i rzeczywiście słusznym tropem jest, że 3 szyby o tych samych właściwościach pobudzają się do brzęczenia nawzajem, ale może uda się znaleźć jakiś sposób, żeby chociaż częściowo to rozproszyć (bez wymiany całych pakietów szybowych).

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Fizyka to szeroka dziedzina, zależności na budowie dużo.

    Jeśli okno/szyby miałyby wpadać w rezonans, to poza budową (właściwości szkła) jedyną możliwością wadliwego wykonania szukałbym w zgrzewach. Możesz pokazać zdjęcia narożników zewnętrznych w widoku od wewnątrz ?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #23

    Domyślnie

    Jeśli kogoś interesuje efekt mojego dochodzenia to jest on następujący: przyczyną fatalnej izolacji akustycznej są pakiety szybowe. Okna zostały sprawdzone pod względem nieszczelności konstrukcyjnych i wypadły bardzo dobrze, tu nie ma się czego przyczepić. Natomiast podawane przeze mnie na początku wskaźniki izolacji akustycznej Rw na poziomie 38 db okazały się ostatecznie jedynie uśrednioną wartością Rw dostępną dla pakietów szybowych o takiej grubości (tutaj pakiet 48 mm), czyli w skrócie marketingowym kłamstwem. W przypadku moich okien producent nie podał nawet tych wartości, zatem pozostało szperać samemu. Okazało się, że producentem pakietów szybowych do fabryki Oknostylu jest firma Effector S.A. I chociaż na podstawie zamówienia nie da się dojść konkretnie do tego, jakie są wskaźniki Rw dla tych pakietów szybowych, ponieważ nie są podawane, to zgodnie ze specyfikacjami podanymi przez producenta ten rodzaj pakietów ma Rw=32 i Ctr= -6. To znaczy, że w przypadku takich odgłosów jak m.in. odległy szum przelatującego samolotu lub przejeżdżające w pobliżu pojazdy spalinowe pracujące na niskich obrotach, okna zapewniają ochronę przed hałasem na poziomie 26 dB lub niższym. W skrócie - słabą. Stanowczo nie polecam szklenia pakietami Effectora. Mnie pozostaje jedynie poszukać firmy, która zaproponuje coś o lepszych właściwościach izolacyjnych.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    No to wszystko jasne. Ale czy winny jest Ci Effector? Jeśli kupowałeś okna kierując się ulotką producenta szyb to... no cóż.
    Firmy robiące na Schueco nie mają w zwyczaju podawania parametrów swoich okien. Bazują głównie na renomie marki profili..
    32 dB jest normalnym wskaźnikiem dla klasycznych szyb zespolonych.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    No to wszystko jasne. Ale czy winny jest Ci Effector? Jeśli kupowałeś okna kierując się ulotką producenta szyb to... no cóż.
    Nie wiem, skąd tak uszczypliwa i w sumie dość głupia sugestia, że kierowałem się ulotką producenta szyb podczas kupowania, skoro napisałem, że żeby dowiedzieć się czegoś więcej o szybach musiałem zgłębić temat teraz, kiedy okazały się niewystarczające do potrzeb. A co mi jest winny Effector to łatwo odpowiedzieć, bo mam porównanie z innymi, kilka lat starszymi oknami z pakietami trzyszybowymi, które wyszły z fabryki Oknostylu, ale z innym producentem szklenia i są one cichsze, zarówno w badaniu organoleptycznym, jak i w pomiarach, chociaż na papierze są prawie takie same, a nawet gorsze.

    A że nie podają parametrów izolacji akustycznej, to już się teraz nie dziwię. Trudno będzie klientowi uczepić się do parametru, którego nigdy nie podano, a skoro go nie podano, to nie ma żadnych podstaw do dochodzenia czegokolwiek. A czy te konkretne pakiety mają wskaźnik Rw 32 dB nikt nie dojdzie. Podałem wartość podawaną przez producenta dla szyb które nazywa "dźwiękochłonnymi" o identycznej formule szklenia, ale czy one są wykonane w tej samej technologii albo z taką samą dbałością, tego już nie wiem.

    Mogę tylko zmienić uwagę na: nie polecam podstawowych pakietów szybowych Effectora. Są słabe.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o Rw to na pewno chodzi o same pakiety szybowe, też nie wierzę, że całe okno jest takie szczelne na miejscach styku materiałów.

    Dwa okna najbliżej drogi są relatywnie duże jak na jednoskrzydłowe, wymiary szyb to ok. 1300 x 1250. Przy czym tu wyjaśnię od razu, że po stronie drogi jest tych okien więcej, w tym jedno o wiele mniejsze (850 x 410), a także bardzo duże, dwudzielne okno tarasowe, gdzie tylko jedna połowa to 2200 x 1300. I, jak na moje, to to okno tarasowe wykazuje najlepsze właściwości izolacyjne, jeśli idzie o hałas. A ciekawostką jest to, że nie było produkowane w tym samym czasie co pozostałe okna, a nieco później.
    Jeżeli wszystkie okna i PSK wykonano w różnym czasie, ale w tym samym systemie i zauważalnie ''cichsze'' jest PSK, które racji powierzchni 5,7 m2 powinno być ''głośniejsze'' o 3 db przynajmniej teoretycznie na zasadach opisanych w normie to pozostaje jeszcze sprawdzić w oknach;
    - czy listwy przyszybowe nie zostały błędnie dobrane np. do pakietu 50 czy 52 mm zamiast do 48 mm i szyby są luźno osadzone a nie dociskane. W PSK o tym wymiarze równiez powinny być szyby 3 x 4 mm, zatem i listwy powinny być jednakowe- można to sprawdzic np. suwmiarką
    - czy szyby mają grubość 48 mm, a nie np. 44 czy 46 w wyniku pomylenia szerokości ramek międzyszybowych- wówczas katalogowo dobrana listwa też nie będzie dociskać takiej szyby
    - czy szyby od strony zewnętrznej dolegają do uszczelek, zwłaszcza w narożach, gdyz niedokładnie podfrezowane zgrzewy będą ''odpychać'' szybę.

    Uważam, że nie jest to winą producenta szyb, bowiem akustyka 3x 4 mm jest zbliżona u wszystkich i chociaż wyniki badań czasami są różne to obstawiam, że wynikają z różnic laboratorium, jego wyposażenia, skalibrowania, etc.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Mogę tylko zamieścić uwagę na: nie polecam podstawowych pakietów szybowych Effectora. Są słabe.
    Spełniają podstawowe normy i tyle.

    Masz pakiet 2 kom

    4 LE /18ar/4/18/4 LE/Rw 32 dB/ -1 -6 31 26 0,5 /grubość pakietu 48 mm/ 30

    W te same ramy 2 kom można było włożyć tylko jedną grubszą szybę to typowe pakiety tej samej grubości.

    8 LE /16ar/4/16/4 LE/Rw 40 dB/ -2 -7 38 33 0,6 /grubość pakietu 48 mm/ 40

    Ze strony producenta.
    https://glass.effector.pl/pl/szyby-dzwiekochlonne/

    Byłoby znacznie ciszej.
    Nikt tego nie wiedział, nawet ty, jaki pakiet akurat w tym miejscu jet potrzebny.
    Musiałyby być robione najpierw badania na miejscu, dla poszczególnych otworów okiennych, a dopiero zaprojektowanie odpowiedniego okna, pakietu szybowego. To nierealne.
    Albo z góry robione założenia, że jest zbyt głośno na podstawowy pakiet i stosować wszystkie pakiety dzwiękkochłonne.
    Ale rodzajów takich pakietów jest sporo i wybranie odpowiedniego pakietu "na oko" nadal może powodować problemy, w dodatku podrażają one cenę każdego okna.
    Z jakiej strony by nie patrzeć musiałbyś zapłacić więcej.

    Co można by teraz z tym zrobić, skontaktować się z producentem na wymianę na jakiś pakiet dzwiękkochłonny.
    Jaki, trudno bez badań określić.
    Jeżeli to okno typowe to producent może przyjmie ten pakiet w rozliczeniu.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 16-12-2023 o 14:57
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  8. #28

    Domyślnie

    Grubość pakietu szybowego mógłbym sprawdzić jedynie wyciągając całość, a nie mam jak, natomiast ramki mają taką samą szerokość we wszystkich oknach. Odnośnie zgrzewów w narożnikach, to wyglądają one tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231217_112004056.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	467446
    Zdjęcie jest zrobione od wewnątrz. Akurat te narożniki mnie się nie podobają, bo dostaje się tam syf i woda (na zdjęciu nie widać, ale pod uszczelką są skropliny), i nie da się tego nijak wyczyścić. Zgaduję jednak, że to może być "normalne", bo przecież uszczelka, nawet gumowa, nie chroni niczego w 100%. Chyba że są partacko założone, ale tego już nie wiem.

    Co można by teraz z tym zrobić, skontaktować się z producentem na wymianę na jakiś pakiet dzwiękkochłonny.
    Jaki, trudno bez badań określić.
    Jeżeli to okno typowe to producent może przyjmie ten pakiet w rozliczeniu.
    Ciekawy pomysł, może spróbuje z tym jakoś powalczyć.
    Ostatnio edytowane przez AJKubiak ; 17-12-2023 o 10:43

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał stary Zobacz post
    J....
    - czy szyby od strony zewnętrznej dolegają do uszczelek, zwłaszcza w narożach, gdyz niedokładnie podfrezowane zgrzewy będą ''odpychać'' szybę.

    Uważam, że nie jest to winą producenta szyb, bowiem akustyka 3x 4 mm jest zbliżona u wszystkich i chociaż wyniki badań czasami są różne to obstawiam, że wynikają z różnic laboratorium, jego wyposażenia, skalibrowania, etc.
    To samo sugerowałem w ostatnim poście "z pierwszej dyskusji":

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Fizyka to szeroka dziedzina, zależności na budowie dużo.

    Jeśli okno/szyby miałyby wpadać w rezonans, to poza budową (właściwości szkła) jedyną możliwością wadliwego wykonania szukałbym w zgrzewach. Możesz pokazać zdjęcia narożników zewnętrznych w widoku od wewnątrz ?
    I mamy odpowiedź:

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Grubość pakietu szybowego mógłbym sprawdzić jedynie wyciągając całość, a nie mam jak, natomiast ramki mają taką samą szerokość we wszystkich oknach. Odnośnie zgrzewów w narożnikach, to wyglądają one tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231217_112004056.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	467446
    Zdjęcie jest zrobione od wewnątrz. Akurat te narożniki mnie się nie podobają, bo dostaje się tam syf i woda (na zdjęciu nie widać, ale pod uszczelką są skropliny), i nie da się tego nijak wyczyścić. Zgaduję jednak, że to może być "normalne", bo przecież uszczelka, nawet gumowa, nie chroni niczego w 100%. Chyba że są partacko założone, ale tego już nie wiem.
    ...
    Uszczelka termozgrzewalna. Szybsza / i tańsza / produkcja. Z racji "bardziej plastikowego" materiału zgrzewy są twardsze, zwłaszcza gdy zgrzewarka i oczyszczarka naroży nie jest w idealnej kondycji. Twarde rogi odpychają szybę, stąd na dłuższych elementach mogą wpadać w rezonans i mieć wspomnianą nieszczelność na wodę / brud.
    To jest moja teoria. Może suwanka była robiona na innej maszynie albo po ostrzeniu frezów i stąd może być/ wydawać się cichsza.

    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    Nie wiem, skąd tak uszczypliwa i w sumie dość głupia sugestia, że kierowałem się ulotką producenta szyb podczas kupowania, skoro napisałem, że żeby dowiedzieć się czegoś więcej o szybach musiałem zgłębić temat teraz, kiedy okazały się niewystarczające do potrzeb. A co mi jest winny Effector to łatwo odpowiedzieć, bo mam porównanie z innymi, kilka lat starszymi oknami z pakietami trzyszybowymi, które wyszły z fabryki Oknostylu, ale z innym producentem szklenia i są one cichsze, zarówno w badaniu organoleptycznym, jak i w pomiarach, chociaż na papierze są prawie takie same, a nawet gorsze.

    A że nie podają parametrów izolacji akustycznej, to już się teraz nie dziwię. Trudno będzie klientowi uczepić się do parametru, którego nigdy nie podano, a skoro go nie podano, to nie ma żadnych podstaw do dochodzenia czegokolwiek. A czy te konkretne pakiety mają wskaźnik Rw 32 dB nikt nie dojdzie. Podałem wartość podawaną przez producenta dla szyb które nazywa "dźwiękochłonnymi" o identycznej formule szklenia, ale czy one są wykonane w tej samej technologii albo z taką samą dbałością, tego już nie wiem.

    Mogę tylko zmienić uwagę na: nie polecam podstawowych pakietów szybowych Effectora. Są słabe.
    Napisałeś w pierwszym poście
    Cytat Napisał AJKubiak Zobacz post
    .... Te okna mają deklarowaną wartość RW=38 dB, więc bez rewelacji, a też bez tragedii...?
    Nikt nie zanegował - a może powinniśmy od razu wyłapać i sprostować, że przy takim pakiecie to praktycznie niemożliwe. Ale firmy przecież do okien są zobowiązane wystawiać Deklarację Właściwości Użytkowych w których powinno być podawane Rw. Teraz się okazuje, że to było info z ulotki producenta szyb. Zupełnie jakbym ja się sugerował reklamą auta i miał pretensje że moja podstawowa wersja nie jest ani tak pojemna, ani oszczędna ani szybka jak w reklamie.

    Od lat przez całe forum wałkujemy by kierować się parametrami OKIEN z oferty a nie katalogowymi przechwałkami.

    Kiedyś Twoje okna były lepsze? Niewykluczone. Nowe maszyny, może uszczelki epdm.

    Moja sugestia:
    wyjąć pakiet/y z jednego okna, dopracować zgrzewy, sprawdzić czy się poprawiło. Być może wymienić uszczelki (jako etap nr2). To nie jest inwestycja w nowe materiały, kwestia godziny pracy. Dziwię się że serwis producenta nie poszedł w tym kierunku (tzn. nie dziwię się.. )
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony