dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kurani

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    16

    Domyślnie Jak podłączyć instalację fotowoltaiczną?

    Witam,
    zamierzam zamontować instalację o mocy 7 Kw na gruncie. Konstrukcja znajduje się w odległości 45 m od mojego przyłącza AC (budynek mieszkalny). Pomiędzy tymi dwoma punktami (w jednej linii) posiadam budynek gospodarczy, w którym ewentualnie mógłbym zamontować falownik 6 Kw.
    Warianty:
    - kabel ziemny ( o jakim przekroju?) bezpośrednio od przyłącza AC do konstrukcji fotowoltaicznej na gruncie, oddalonej o 45 m i na konstrukcji falownik?
    - kabel ziemny do budynku gospodarczego, w budynku montaż falownika i następnie kabel DC z budynku gospodarczego do konstrukcji (około 20 m)?
    - falownik przy przyłączu w budynku mieszkalnym i kabel DC do konstrukcji na gruncie (45 m)?
    Nie mam doświadczenia, na forach padają różne propozycje. chciałbym podjąć ostateczną decyzję, dlatego zwracam się z prośbą do fachowców o poradę w temacie.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurani Zobacz post
    Witam,
    zamierzam zamontować instalację o mocy 7 Kw na gruncie. Konstrukcja znajduje się w odległości 45 m od mojego przyłącza AC (budynek mieszkalny). Pomiędzy tymi dwoma punktami (w jednej linii) posiadam budynek gospodarczy, w którym ewentualnie mógłbym zamontować falownik 6 Kw.
    Warianty:
    - kabel ziemny ( o jakim przekroju?) bezpośrednio od przyłącza AC do konstrukcji fotowoltaicznej na gruncie, oddalonej o 45 m i na konstrukcji falownik?
    - kabel ziemny do budynku gospodarczego, w budynku montaż falownika i następnie kabel DC z budynku gospodarczego do konstrukcji (około 20 m)?
    - falownik przy przyłączu w budynku mieszkalnym i kabel DC do konstrukcji na gruncie (45 m)?
    Nie mam doświadczenia, na forach padają różne propozycje. chciałbym podjąć ostateczną decyzję, dlatego zwracam się z prośbą do fachowców o poradę w temacie.
    Pozdrawiam.
    Napiszę jak ja mam a Ty zrobisz jak zechcesz.
    1. Instalacja PV 16kWp na gruncie 70m od budynku gospodarczego w którym znajdują się inwertery i magazyn. Od paneli do tego budynku poprowadziłem przewody DC odpowiedniej grubości.
    2. Od budynku gospodarczego do złącza prowadzi 75m kabla AC (Al 35mm2).
    3. Z budynku gospodarczego do domu i pozostałych budynków prowadzą kable AC (Miedź 6mm2)

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kurani

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    16

    Domyślnie

    Rozumiem, że kabel DC puszczony w gruncie, jakiej grubości? U mnie byłoby 20 m z budynku gospodarczego do instalacji. Czy 4mm wystarczy, czy zastosować jednak 6mm?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurani Zobacz post
    Rozumiem, że kabel DC puszczony w gruncie, jakiej grubości? U mnie byłoby 20 m z budynku gospodarczego do instalacji. Czy 4mm wystarczy, czy zastosować jednak 6mm?
    Różnica w cenie między 4 a 6 mm2 jest niewielka więc założyłbym 6 mm2.

    Poniżej kilka linków które pomogą dobrać średnicę przewodów DC i AC

    https://www.fabhabs.com/dc-cable-sizing-calculator

    https://lumier.pl/kalkulator/

    https://instsani.pl/technik-urzadzen...nic-przewodow/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony