dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Poddasze i stryszek - koncepcja, pytanie o paroizolację

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amatordamian

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-311
    Posty
    11

    Domyślnie Poddasze i stryszek - koncepcja, pytanie o paroizolację

    Witam ekspertów oraz koleżanki i kolegów,

    Mam do zaadaptowania poddasze + stryszek w starszym domu. Dach jest dwuspadowy, niesymetryczny w przekroju. Moja koncepcja ocieplenia to:
    1 warstwa wełny międzykrokwiowo - cała połać
    2 warstwa wełny - skos i strop pomiędzy jętkami.
    Rekuperator stanie na stryszku stąd ocieplenie do samego szczytu + stryszek zostanie zabudowany plytami OSB.
    Moje pytanie brzmi: czy na stryszku, wełnę trzeba zabezpieczyć paroizolacją??? Jeżeli tak to z jakimi elemenami konstrukcyjnymi mam ją połączyć???

    Poniżej rysunek poglądowy:

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jeśli stryszek ma być użytkowany przez ludzi, to trzeba dać paroizolację.

    Paroziolacja jak najbliżej źródła pary wodnej. Zazwyczaj nakleja się ją na taśmę dwustronną na ruszt stalowy pod GK albo konstrukcję.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amatordamian

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-311
    Posty
    11

    Domyślnie

    Rozumiem, a czy w takim wypadku powinienem szukać połączenia paroizolacji ze ścianą masywną czy można ją wywynąć pod podłogę z osb na stryszku (rysunek poniżej):



    Kolejna sprawa, czy wykonanie takiej paroizolacji nie utrudni odprowadzania ewentualnej wilgoci z warstwy wełny ułożonej na stropie???

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał amatordamian Zobacz post
    Kolejna sprawa, czy wykonanie takiej paroizolacji nie utrudni odprowadzania ewentualnej wilgoci z warstwy wełny ułożonej na stropie???
    Paroizolację daj ciągłą - jak ocieplasz połać, to połacią. Oprócz tego od spodu dołącz do niej szczelnie paroizolację poziomą na suficie.

    Ale przemyśl dobrze całość. Bo stryszek musisz wentylować. I jak? jak go nie będziesz ogrzewał do temperatur, jak w reszcie domu to nie ma sensu podłączanie go do rekuperacji. A jak będzie tam wentylacja grawitacyjna, to zrobi się chłodno i lepiej zrobić grubszą termoizolację podłogi i co najwyżej "iglo" dla samego rekuperatora.
    Gdzie dasz rury do rekuperacji? Nawiew i wywiew powinien być dobrze odizolowany od temperatury zewnętrznej.

    http://www.dachowa.com.pl/pl/porady/...chu_z_fwk.html
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-10-2023 o 10:38

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał amatordamian Zobacz post
    Rozumiem, a czy w takim wypadku powinienem szukać połączenia paroizolacji ze ścianą masywną czy można ją wywynąć pod podłogę z osb na stryszku (rysunek poniżej):



    Kolejna sprawa, czy wykonanie takiej paroizolacji nie utrudni odprowadzania ewentualnej wilgoci z warstwy wełny ułożonej na stropie???
    Nie mozesz tak tego zrobić. Powtarzam, jeśli na stryszku będą bytować ludzie, to tylko tam dajesz paroizolację. Ta niżej będzie "zamykać ew. wilgoć w wełnie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Paroizolację daj ciągłą - jak ocieplasz połać, to połacią. Oprócz tego od spodu dołącz do niej szczelnie paroizolację poziomą na suficie.
    Nie można dać dwóch paroizolacji w jednej przegrodzie!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie można dać dwóch paroizolacji w jednej przegrodzie!
    A czemu piszesz to pod cytatem mojej wypowiedzi?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amatordamian

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-311
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie dasz rury do rekuperacji? Nawiew i wywiew powinien być dobrze odizolowany od temperatury zewnętrznej.
    Tutaj pojawia się kolejny problem. Nie bardzo mogę dać rur pod jętkami bo już teraz wysokość pomieszczeń na poddaszu wychodzi 2,30 (wliczając zabudowę g-k) jeśli dołożę rury to wyjdzie z tego chyba mieszkanie dla hobbitów . Muszę je zatem puścić po podłodze stryszku i będą to raczej sztywne, izolowane rury.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie mozesz tak tego zrobić. Powtarzam, jeśli na stryszku będą bytować ludzie, to tylko tam dajesz paroizolację. Ta niżej będzie "zamykać ew. wilgoć w wełnie.
    To znaczy ja nie chciałem rozłożyć folii pod całą podłogą strychu tylko przyczepić ją do skrajnych płyt osb. O ile dobrze się zrozumieliśmy .

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A czemu piszesz to pod cytatem mojej wypowiedzi?
    A bo się nie wczytałem i pośpiesznie odpowiedziałem. Sądziłem, że napisałeś, żeby dać oprócz paroizolacji na suficie piętro niżej jeszcze paroizolację w stropie, pod poszyciem OSB.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amatordamian

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-311
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A bo się nie wczytałem i pośpiesznie odpowiedziałem. Sądziłem, że napisałeś, żeby dać oprócz paroizolacji na suficie piętro niżej jeszcze paroizolację w stropie, pod poszyciem OSB.
    Ok czyli mógłbym tak zrobić? No bo po prawej stronie widać mógłbym się teoretycznie przykleić do murłaty z paroizolacją ale z lewej strony już nie mam żadnego punktu do zaczepienia więc pozostaje mi się dopiąć do podłogi.


    Z kolei tak jak kol. Kaizen proponuje rozumiem, że wyglądałoby to tak:



    Lub wersja z ocieploną całą połacią bez ocieplenia stropu między jętkami:



    No i teraz nie wiem co lepsze

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A co ma ocieplenie stropu do paroizolacji? Przecież na stryszku też ma być ciepło i wilgotno, chyba, ze chcesz tam grzać okresowo. Druga opcja jest bardziej naturalna.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amatordamian

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-311
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A co ma ocieplenie stropu do paroizolacji? Przecież na stryszku też ma być ciepło i wilgotno, chyba, ze chcesz tam grzać okresowo. Druga opcja jest bardziej naturalna.
    Ogólnie cały temat tyczy się paroizolacji bo nie wiedziałem jak dobrze ją połączyć (jeszcze w pierwszej wersji). Nie byłem pewien czy można zrobić taki trójkąt (w przekroju) z paroizolacji na tym stryszku. Ale teraz kol. Kaizen przedstawił mi też inne spojrzenie na temat więc zastanawiam się też nad zmianą koncepcji całości izolacji.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał amatordamian Zobacz post
    Ogólnie cały temat tyczy się paroizolacji bo nie wiedziałem jak dobrze ją połączyć (jeszcze w pierwszej wersji). Nie byłem pewien czy można zrobić taki trójkąt (w przekroju) z paroizolacji na tym stryszku. Ale teraz kol. Kaizen przedstawił mi też inne spojrzenie na temat więc zastanawiam się też nad zmianą koncepcji całości izolacji.
    Przeczytałem co napisał Kaizen jeszcze raz i nie widzę tam nic innego, niż ja napisałem.

    Paroizolację dajesz od strony wilgotnej. Całość wentylujesz. Ocieplenie między strychem a dołem dajesz albo i nie, zależnie od tego jaki chcesz uzyskać rozkład temperatur (czyli: czy ciepło ma uciekać na strych czy nie i sam tam będziesz grzał w razie potrzeby).

    Paroizolacja w stropie ma sens jedynie, gdybyś w ogóle nie ocieplił połaci nad strychem. Tak samo musisz postąpić z połaciami poniżej strychu - chronić wełnę paroizolacją.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amatordamian

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-311
    Posty
    11

    Domyślnie

    Super, o to mi chodziło. Dziękuję za pomoc Panowie

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Paroizolację daj ciągłą - jak ocieplasz połać, to połacią. Oprócz tego od spodu dołącz do niej szczelnie paroizolację poziomą na suficie.

    Ale przemyśl dobrze całość. Bo stryszek musisz wentylować. I jak? jak go nie będziesz ogrzewał do temperatur, jak w reszcie domu to nie ma sensu podłączanie go do rekuperacji. A jak będzie tam wentylacja grawitacyjna, to zrobi się chłodno i lepiej zrobić grubszą termoizolację podłogi i co najwyżej "iglo" dla samego rekuperatora.
    Gdzie dasz rury do rekuperacji? Nawiew i wywiew powinien być dobrze odizolowany od temperatury zewnętrznej.

    http://www.dachowa.com.pl/pl/porady/...chu_z_fwk.html
    ja również zgadzam się z wypowiedzią kaizena. Paroizolacje daj po obrysie pomieszczeń ocieplanych U góry nie musisz już dawać. A jak już chcesz zabezpieczyć się żeby wełna cie nie pobrudziła to daj memrbane paroprzepuszczalną np.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony