dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 127
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2533
  1. #1

    Domyślnie Podatek za spalinowe auta - co myślicie o elektrykach?

    Jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem diesla 2.0 TDI z automatyczną skrzynią biegów, klimatronikiem 2-strefowym, podgrzewanymi fotelami i innymi bajerami. Auto jak ja to mówię "prawie nowe" bo z 2007 roku, norma spalin EURO 4, nie psuje się, jeździ, cud malinka.

    Miłościwie nam panujący jednak moją inne zdanie, że ten diesel śmierdzi, truje i trzeba to zmienić.

    Chcą wprowadzić podatek od starych aut:

    "Nowy podatek już w przyszłym roku. Dużo zapłacisz za stare auto spalinowe"

    Źródło: https://moto.rp.pl/ekologia/art39196...auto-spalinowe

    Chodzi mi po głowie aby sprzedać moją "cud malinkę", dołożyć i kupić używanego elektryka. Wiem, że w elektrykach dużym kosztem jest bateria jeśli padnie. Nie wiem jakie będą opłaty za moją "cud malinkę" i jestem na rozdrożu - nie wiem co zrobić. Pomożecie?

    Ja i moja kobieta pracujemy zdalnie. Autem to jeździmy do sklepu głównie. Zależy nam na ekonomicznym środku przemieszczania tyłka z punktu A do punktu B.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Auto elektryczne, czemu nie o ile do sklepu lub sąsiedniej miejscowości. Stacji szybkiego ładowania obecnie jest jak na lekarstwo więc wakacje nad morzem lub w górach raczej odpadają. To wszystko na razie startuje. W planach są stacje na orlenie, pojawiają się stacje przy większych marketach.
    Wymiana baterii to koszt dochodzący do 1/3 wartości auta więc jeśli już samochód elektryczny to raczej nowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem diesla 2.0 TDI z automatyczną skrzynią biegów, klimatronikiem 2-strefowym, podgrzewanymi fotelami i innymi bajerami. Auto jak ja to mówię "prawie nowe" bo z 2007 roku, norma spalin EURO 4, nie psuje się, jeździ, cud malinka.

    Miłościwie nam panujący jednak moją inne zdanie, że ten diesel śmierdzi, truje i trzeba to zmienić.

    Chcą wprowadzić podatek od starych aut:

    "Nowy podatek już w przyszłym roku. Dużo zapłacisz za stare auto spalinowe"

    Źródło: https://moto.rp.pl/ekologia/art39196...auto-spalinowe

    Chodzi mi po głowie aby sprzedać moją "cud malinkę", dołożyć i kupić używanego elektryka. Wiem, że w elektrykach dużym kosztem jest bateria jeśli padnie. Nie wiem jakie będą opłaty za moją "cud malinkę" i jestem na rozdrożu - nie wiem co zrobić. Pomożecie?

    Ja i moja kobieta pracujemy zdalnie. Autem to jeździmy do sklepu głównie. Zależy nam na ekonomicznym środku przemieszczania tyłka z punktu A do punktu B.
    Ktoś to powinien podać do trybynału TSUE raczej nie bo ewidentnie łamią prawo ,jak w trakcie można zmienić prawo działające wstecz ? kupiłeś auto a ktoś jakiś niedorozwój w trakcie wymyśla jakiś podatek , owszem chcą wymienić całą motoryzację to niech honorują prawa nabyta tyle i aż tyle ,kiedyś to auto i tak ulegnie .

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma jak przeczytać artykuł i zacząć ulegać napisanej tam głupocie.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Nie ma jak przeczytać artykuł i zacząć ulegać napisanej tam głupocie.
    No jakiej głupocie ? w 4 kwartale przyszłego roku pierwszy podatek od diesla jednorazowy średnio liczony ok 6 tys zł a od 2026 regularnie płacony ale już od wszystkich aut spalinowych ,przecież to zapisane w tzw kamieniach milowych KPO , pytanie gdzie są prawnicy którzy staną w obronie praw nabytych ?????

  6. #6

    Domyślnie

    Wprowadzą , będziesz miał nakaz płacenia to porozmawiamy. Na tą chwilę to bajeczki.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  7. #7

    Domyślnie

    Najstarsze diesle dostaną w piz.. to i dobrze.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Najstarsze diesle dostaną w piz.. to i dobrze.
    Nie tylko najstarsze nie tylko.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Najstarsze diesle dostaną w piz.. to i dobrze.
    Dlaczego to dobrze? Chcesz komuś odbierać jego własność? Jest przecież koszt CO2 i materiałów wytworzenia auta. To co sprawne auto ma iść na złom?

  10. #10

    Domyślnie

    Mam takiego kumpla, imię Mirek facet po 60-sciątce, ale bardzo dobry kolega. Zawsze mogłem na niego liczyć. Taki typowy "Mirek" złota rączka, który zawsze mi pomagał a na stare lata to ja pomagam mu. Pomyka autem o wartości +- opon, które ostatnio kupiłem do swojego auta z 2007 roku. Dlaczego ktoś chce odebrać "Mirkowi" auto? Ja to rozumiem, że na całej kuli ziemskiej wprowadzamy te same przepisy i one dotyczą wszystkich. To być może miałoby jakiś sens w ramach troski o klimat. Natomiast dlaczego Mirek z Polski ma nie mieć możliwości posiadania auta a jakiś inny ziomek z Indii czy Zimbabwe ma mieć takie samo auto, które ma teraz Mirek?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    No jakiej głupocie ? w 4 kwartale przyszłego roku pierwszy podatek od diesla jednorazowy średnio liczony ok 6 tys zł a od 2026 regularnie płacony ale już od wszystkich aut spalinowych ,przecież to zapisane w tzw kamieniach milowych KPO , pytanie gdzie są prawnicy którzy staną w obronie praw nabytych ?????
    Mieszacz pojęcia - ochrona PRAW nabytych oznacza, że na przykład nie mogą ci mieszać w emeryturach, kiedy już na nią przeszedłeś.
    Np jesteś górnikiem, masz PRAWO przejść na emeryturę w wieku 45 lat i już nikt do pracy w wieku lat np 50 przymusić Cię nie może.

    Podatki nie są twoim PRAWEM lecz obowiązkiem narzucanym przez Państwo.
    Jak na przykład podatek od wody opadowej, jaką płacą zarządcy dużych nieruchomości (może wkrótce mniejszych), podatek katastralny itp itd
    Pisanie o "podawaniu do TSUE" świadczy o Twojej nieznajomości tematu.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-10-2023 o 12:05
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem diesla 2.0 TDI z automatyczną skrzynią biegów, klimatronikiem 2-strefowym, podgrzewanymi fotelami i innymi bajerami. Auto jak ja to mówię "prawie nowe" bo z 2007 roku, norma spalin EURO 4, nie psuje się, jeździ, cud malinka.

    Miłościwie nam panujący jednak moją inne zdanie, że ten diesel śmierdzi, truje i trzeba to zmienić.

    Chcą wprowadzić podatek od starych aut:

    "Nowy podatek już w przyszłym roku. Dużo zapłacisz za stare auto spalinowe"

    Źródło: https://moto.rp.pl/ekologia/art39196...auto-spalinowe

    Chodzi mi po głowie aby sprzedać moją "cud malinkę", dołożyć i kupić używanego elektryka. Wiem, że w elektrykach dużym kosztem jest bateria jeśli padnie. Nie wiem jakie będą opłaty za moją "cud malinkę" i jestem na rozdrożu - nie wiem co zrobić. Pomożecie?

    Ja i moja kobieta pracujemy zdalnie. Autem to jeździmy do sklepu głównie. Zależy nam na ekonomicznym środku przemieszczania tyłka z punktu A do punktu B.
    Zimny tedeik produkuje taki syf, że można jego kierowcę oskarżyć o próbę zabójstwa przez zagazowanie. Nie mów, że ten 2-litrowy diesel spełnia jakiekolwiek normy, skoro jeździsz nim tylko po zakupy. No chyba, że sklep masz 40 km od domu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Poza tym - o ile wiem, a mówił mi o tym flotowiec jednej z firm mającej ponad 300samochodów w użyciu, podatek znacząco spada w przypadku hybryd i uważam, że to może być najsensowniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę infrastrukturę w PL
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ja to rozumiem, że na całej kuli ziemskiej wprowadzamy te same przepisy i one dotyczą wszystkich. To być może miałoby jakiś sens w ramach troski o klimat. Natomiast dlaczego Mirek z Polski ma nie mieć możliwości posiadania auta a jakiś inny ziomek z Indii czy Zimbabwe ma mieć takie samo auto, które ma teraz Mirek?
    Bo pomijając klimat w ujęciu globalnym (CO2), liczy się też ten w ujęciu lokalnym (PM10, NOx).
    Dlatego w Europie nie ogrzewamy się węglem, czy drewnem, dlatego zamiast starych Ikarusów jeżdżą elektryczne Solarisy.
    Bo może Europejczycy chcą w swych miastach oddychać lepszym powietrzem, niż "ziomek z Indii"...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Zimny tedeik produkuje taki syf, że można jego kierowcę oskarżyć o próbę zabójstwa przez zagazowanie. Nie mów, że ten 2-litrowy diesel spełnia jakiekolwiek normy, skoro jeździsz nim tylko po zakupy. No chyba, że sklep masz 40 km od domu.
    Jeśli założymy, że 8 mld ludzi mieszka na jednej planecie i gazy cieplarniane szkodzą nam wszystkim to co to za różnica, że ja pojadę swoim dieslem do Lidla po bułki te 5km czy Hindus pojedzie podobnym autem 20km dzień w dzień w Indiach? Czy możesz mi to łopatologicznie wytłumaczyć?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo pomijając klimat w ujęciu globalnym (CO2), liczy się też ten w ujęciu lokalnym (PM10, NOx).
    Dlatego w Europie nie ogrzewamy się węglem, czy drewnem, dlatego zamiast starych Ikarusów jeżdżą elektryczne Solarisy.
    Bo może Europejczycy chcą w swych miastach oddychać lepszym powietrzem, niż "ziomek z Indii"...
    Czy są jakieś dane, które potwierdzają, że przez to wzrasta długość życia Europejczyków?

    Jeśli masz takie dane to mnie przekonałeś.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Mam trzy auta w dieslu , dwa używane na co dzień roczniki 2013 pojemność 1,6 i 2,0 .Oba spełniające normy EURO 5 z działającymi DPF-ami .Podatek liczony wg nowych przepisów wyniesie jakieś 1200 zł i 1600 zł rocznie . Ale mam też starsze auto z 2003 r o pojemności 2 l. Spełnia ówczesną normę EURO 3 . Podatek za nie wyniesie jakieś 5 tyś zł rocznie , co stanowi lwią część jego wartości. Auto jest z PL salonu nie grzebane z katalizatorem , mamy je już z 15 lat i po wymianie na nowsze zostało jako trzecie auto w rodzinie . Rocznie robi z 300 km , w zasadzie używane jest tylko wtedy kiedy nasze auta "na codzień " trafiają do mechanika na przegląd , bądź wymiany el. eksploatacyjnych. I ono raczej szybciej niż później w tej sytuacji pójdzie do ludzi . Pytanie kto kupi starsze auto jeżeli podatek może przekroczyć jego wartość.?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Czy są jakieś dane, które potwierdzają, że przez to wzrasta długość życia Europejczyków?
    Są badania, że zanieczyszczenie powietrza je skraca

    https://yadda.icm.edu.pl/baztech/ele...LINSKI_BOR.pdf
    http://phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-2-178.pdf
    https://smogopedia.pl/Wp%C5%82yw_zan...no%C5%9B%C4%87

    W Indiach stężenia PM2,5 skracają życie o 5,2 lat. W Bangladeszu o 6,2 lat, a w samej stolicy, Dhace, mieszańcy mogliby żyć o ponad 7 lat dłużej. Nepalczycy żyliby o 4,7 lat dłużej, a Pakistańczycy – o 2,7.
    https://airly.org/pl/oddychajpolsko-...ojna-i-uzywki/

    https://zdrowie.radiozet.pl/medycyna...ki-ze-szpitala

    W raporcie wskazano, że po tym, jak w 2013 roku poziomy zanieczyszczenia w Chinach osiągnęły rekordową wysokość, rozpoczęto "wojnę z zanieczyszczeniem". Jak wymieniają naukowcy, ograniczono wówczas liczbę samochodów poruszających się po dużych miastach, wstrzymano budowę nowych elektrowni węglowych w najbardziej zanieczyszczonych obszarach oraz ograniczono wysokoemisyjną działalność przemysłową. W konsekwencji uzyskany postęp w zakresie zwalczania zanieczyszczeń przełożył się na wydłużenie średniej długości życia Chińczyków średnio o 2,2 roku
    https://tvn24.pl/swiat/chiny-poprawa...-zycia-7316978
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-10-2023 o 12:51
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jeśli założymy, że 8 mld ludzi mieszka na jednej planecie i gazy cieplarniane szkodzą nam wszystkim to co to za różnica, że ja pojadę swoim dieslem do Lidla po bułki te 5km czy Hindus pojedzie podobnym autem 20km dzień w dzień w Indiach? Czy możesz mi to łopatologicznie wytłumaczyć?
    Weź podłącz wąż gumowy do wydechu tego tedeika i umieść sobie przed twarzą, to będziesz znał różnicę. Indie są 6 tysięcy km ode mnie, a dymiące na niebiesko diesle mam codziennie przed nosem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    M Pytanie kto kupi starsze auto jeżeli podatek może przekroczyć jego wartość.?
    https://olmet.pl/
    1,05 zł/kg
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 127

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony