dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 127
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 2536
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    Mam trzy auta w dieslu , dwa używane na co dzień roczniki 2013 pojemność 1,6 i 2,0 .Oba spełniające normy EURO 5 z działającymi DPF-ami .Podatek liczony wg nowych przepisów wyniesie jakieś 1200 zł i 1600 zł rocznie . Ale mam też starsze auto z 2003 r o pojemności 2 l. Spełnia ówczesną normę EURO 3 . Podatek za nie wyniesie jakieś 5 tyś zł rocznie , co stanowi lwią część jego wartości. Auto jest z PL salonu nie grzebane z katalizatorem , mamy je już z 15 lat i po wymianie na nowsze zostało jako trzecie auto w rodzinie . Rocznie robi z 300 km , w zasadzie używane jest tylko wtedy kiedy nasze auta "na codzień " trafiają do mechanika na przegląd , bądź wymiany el. eksploatacyjnych. I ono raczej szybciej niż później w tej sytuacji pójdzie do ludzi . Pytanie kto kupi starsze auto jeżeli podatek może przekroczyć jego wartość.?
    Ale wiesz, że Niemcy oszukiwali podczas testowania tych swoich diesli? Poza tym masz jakiś dowód, że 15-letni silnik spełnia takie same normy jak fabrycznie nowy?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wyprodukowanie nowych aut w miejsce starych, nawet elektryków, nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Wiele lat by trwało, żeby wymiana w kryterium "ekologia" się zwróciła gdyby jeżdżąc nowe auta elektryczne były drastycznie bardziej ekologiczne. A u nas nie są, bo mamy nieekologiczny prąd.
    Sprawność diesla to ok. 50%. Naszych elektrowni węglowych - 37% średnio. Do tego dochodzą straty w przesyle i ładowaniu. Więc jeżdżąc elektrykiem trzeba spalić z paliw kopalnych z 1,5x więcej kWh, niż jeżdżąc dieslem. Do tego ze spalania kWh dieslem CO2 powstaje tylko z części reakcji - reszta to H2O. Więc spalając diesla emitujemy drastycznie mniej CO2 niż jeżdżąc w Polsce elektrykiem (no, chyba, że ktoś ma PV i jeździ nocą, a w dzień ładuje z tego PV - są tacy na sali? ).

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyprodukowanie nowych aut w miejsce starych, nawet elektryków, nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Wiele lat by trwało, żeby wymiana w kryterium "ekologia" się zwróciła gdyby jeżdżąc nowe auta elektryczne były drastycznie bardziej ekologiczne. A u nas nie są, bo mamy nieekologiczny prąd.
    Sprawność diesla to ok. 50%. Naszych elektrowni węglowych - 37% średnio. Do tego dochodzą straty w przesyle i ładowaniu. Więc jeżdżąc elektrykiem trzeba spalić z paliw kopalnych z 1,5x więcej kWh, niż jeżdżąc dieslem. Do tego ze spalania kWh dieslem CO2 powstaje tylko z części reakcji - reszta to H2O. Więc spalając diesla emitujemy drastycznie mniej CO2 niż jeżdżąc w Polsce elektrykiem (no, chyba, że ktoś ma PV i jeździ nocą, a w dzień ładuje z tego PV - są tacy na sali? ).
    To jak tak bardzo chcą zmienić na elektryki to zgoda ok ale dopłacają mi całą kwotę po sprzedaniu obecnego ,dlaczego za swoje mam pokrywać ich durnoty ? kupowałem auto w pewnych warunkach a w trakcie mi je zmieniono więc zachodzi jawne pogwałcenie praw nabytych koniec kropka.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyprodukowanie nowych aut w miejsce starych, nawet elektryków, nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Wiele lat by trwało, żeby wymiana w kryterium "ekologia" się zwróciła gdyby jeżdżąc nowe auta elektryczne były drastycznie bardziej ekologiczne. A u nas nie są, bo mamy nieekologiczny prąd.
    Sprawność diesla to ok. 50%. Naszych elektrowni węglowych - 37% średnio. Do tego dochodzą straty w przesyle i ładowaniu. Więc jeżdżąc elektrykiem trzeba spalić z paliw kopalnych z 1,5x więcej kWh, niż jeżdżąc dieslem. Do tego ze spalania kWh dieslem CO2 powstaje tylko z części reakcji - reszta to H2O. Więc spalając diesla emitujemy drastycznie mniej CO2 niż jeżdżąc w Polsce elektrykiem (no, chyba, że ktoś ma PV i jeździ nocą, a w dzień ładuje z tego PV - są tacy na sali? ).
    A jak jest sprawność zimnego, 15-to letniego diesla? Będzie chociaż 10%?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A jak jest sprawność zimnego, 15-to letniego diesla? Będzie chociaż 10%?
    Większa niż bloku węglowego na rozruchu, bo wtedy jest ujemna - spala węgiel i jeszcze pożera prąd.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Są badania, że zanieczyszczenie powietrza je skraca
    No dobra o ile to prawda to przekonałeś mnie. Tylko pytanie co z ludźmi, którzy żyją wokół elektrowni węglowych. Bo ja sobie naładuje auto z gniazdka ale skądś ten prąd musi być.

    Jeśli macie doświadczenia z elektrykami używanymi to może coś polecicie?

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    A calościowo jakoś dziwnie to prowadzi wszystko do słów Klausa Szwaba założyciela Tego z Davos, w 2030 nic nie będziesz miał niczego nie posiadał ale będziesz szczęśliwy ,chyba wąchając kwiatki od spodu to tak.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Większa niż bloku węglowego na rozruchu, bo wtedy jest ujemna - spala węgiel i jeszcze pożera prąd.
    Nikt codziennie bloków nie uruchamia, a swoje tedeiki i owszem. Codziennie widzę niemiecką markę z niebieską zasłoną dymną. Pali toto wszystko, co się do niego wleje, coolera i oleju nie wyłączając.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWY MISTRZ ZŁOTEJ PATELNIFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Chef Paul

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Florida
    Posty
    5.472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyprodukowanie nowych aut w miejsce starych, nawet elektryków, nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Wiele lat by trwało, żeby wymiana w kryterium "ekologia" się zwróciła gdyby jeżdżąc nowe auta elektryczne były drastycznie bardziej ekologiczne. A u nas nie są, bo mamy nieekologiczny prąd.
    Sprawność diesla to ok. 50%. Naszych elektrowni węglowych - 37% średnio. Do tego dochodzą straty w przesyle i ładowaniu. Więc jeżdżąc elektrykiem trzeba spalić z paliw kopalnych z 1,5x więcej kWh, niż jeżdżąc dieslem. Do tego ze spalania kWh dieslem CO2 powstaje tylko z części reakcji - reszta to H2O. Więc spalając diesla emitujemy drastycznie mniej CO2 niż jeżdżąc w Polsce elektrykiem (no, chyba, że ktoś ma PV i jeździ nocą, a w dzień ładuje z tego PV - są tacy na sali? ).
    Twierdzisz, że eksploatacja samochodu elektrycznego jest bardziej szkodliwa dla środowiska naturalnego niż starego diesla w Polsce czy może w Europie?
    Czy energię elektryczną produkuje się tylko w elektrowniach węglowych?
    Nie posiadasz w swoim systemie/instalacji PV magazynu energii?
    Ostatnio edytowane przez Chef Paul ; 20-10-2023 o 16:50
    unde venis et quo tendis

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    To jak tak bardzo chcą zmienić na elektryki to zgoda ok ale dopłacają mi całą kwotę po sprzedaniu obecnego ,dlaczego za swoje mam pokrywać ich durnoty ? kupowałem auto w pewnych warunkach a w trakcie mi je zmieniono więc zachodzi jawne pogwałcenie praw nabytych koniec kropka.
    Nabyłeś samochód, a nie prawa
    Podobnie, jak wcześniej nabywcy kotłów na olej, czy pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, któe trzeba wycofać do 2027roku
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    No dobra o ile to prawda to przekonałeś mnie. Tylko pytanie co z ludźmi, którzy żyją wokół elektrowni węglowych. Bo ja sobie naładuje auto z gniazdka ale skądś ten prąd musi być.
    Przy sprawności elektrofiltrów 99,9% i odsiarczaniu spalin jest to teraz dużo mniej uciążliwe, niż 20lat temu
    Poza tym "elektrownia węglowa" e Europie to już raczej tylko taki polsko-niemiecko-czeski skansen na który też przyjdzie czas......
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przy sprawności elektrofiltrów 99,9% i odsiarczaniu spalin jest to teraz dużo mniej uciążliwe, niż 20lat temu
    Poza tym "elektrownia węglowa" e Europie to już raczej tylko taki polsko-niemiecko-czeski skansen na który też przyjdzie czas......
    No chyba nie tak szybko skoro Niemcy nie chcą u na EJ to nie będzie a panelami ani wiatrakami nie napędzimy wszystkiego , ciężki temat.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przy sprawności elektrofiltrów 99,9% i odsiarczaniu spalin jest to teraz dużo mniej uciążliwe, niż 20lat temu
    Poza tym "elektrownia węglowa" e Europie to już raczej tylko taki polsko-niemiecko-czeski skansen na który też przyjdzie czas......
    U mnie w domu wszystko na prąd. Dlaczego teraz płacę 3 razy więcej niż wcześniej? Co to się zmieniło, że nagle 3x trzeba płacić więcej? Tak zachęcali do tej pompy ciepła - nie narzekam nadal, ale dlaczego ceny prądu w II taryfie x3?

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyprodukowanie nowych aut w miejsce starych, nawet elektryków, nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Wiele lat by trwało, żeby wymiana w kryterium "ekologia" się zwróciła gdyby jeżdżąc nowe auta elektryczne były drastycznie bardziej ekologiczne. A u nas nie są, bo mamy nieekologiczny prąd.
    Sprawność diesla to ok. 50%. Naszych elektrowni węglowych - 37% średnio. Do tego dochodzą straty w przesyle i ładowaniu. Więc jeżdżąc elektrykiem trzeba spalić z paliw kopalnych z 1,5x więcej kWh, niż jeżdżąc dieslem. Do tego ze spalania kWh dieslem CO2 powstaje tylko z części reakcji - reszta to H2O. Więc spalając diesla emitujemy drastycznie mniej CO2 niż jeżdżąc w Polsce elektrykiem (no, chyba, że ktoś ma PV i jeździ nocą, a w dzień ładuje z tego PV - są tacy na sali? ).
    Ładnie wyliczyłeś Ale bądz obiektywny.
    Dlaczego ropa jest tu liczona jako gotowy twór?
    Ona się z kranika wylewa z ziemi? Jako Diesel lub PB?
    Czy jednak jest rafinowana i wydobywana? A Energia potrzebna do jej wydobycia i rafinowania jest niesamowicie duża a skąd ją biorą? Bo jednak nie obciążają tym Elektrowni?
    Jak to wpływa na ekologiczność biorąc pod uwagę całkowitą drogę ropy do auta i później z rury wydechowej?
    W stosunku do elektrków których wydobycie jakie jest każdy wie. Ale... większość a nawet ponad 99% pierwiastków może zostać poddanych recyklingowi z wysoką skutecznością?

    Ja mam elektryka i wprost się w nim zakochałem.
    3.0TDI bi turbo sobie stoi używany tylko kiedy elektryk jest zajęty.

    Ale mi to na rękę, że WAM się nie opłaca. Zielonych tablic przybywa.
    Prawda jest jednak okrutna. Bo Auto elektryczne są świetne i beznadziejne. Nie dla każdego.
    Masz swój dom i PV? To tak, opłaca się.
    Mieszkasz w bloku bez miejsca parkingowego? Nie.
    Jeździsz po Polsce po 500km dziennie? Nie.

    Więc wrzucanie wszystkich do 1 worka mówiąc, że auta elektryczne są najlepsze to hipokryzja.
    Dla mnie sa najlepsze.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 20-10-2023 o 16:37
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nikt codziennie bloków nie uruchamia, a swoje tedeiki i owszem. Codziennie widzę niemiecką markę z niebieską zasłoną dymną. Pali toto wszystko, co się do niego wleje, coolera i oleju nie wyłączając.
    Bloki węglowe za to stoją w gorącej rezerwie. Czyli pali, kręci a prądu nie produkuje. Im więcej OZE, tym więcej potrzebujemy takiej rezerwy przez to, że elektrownie węglowe nie potrafią zejść poniżej 70% - a trzeba je odpalać jak słoneczko zachodzi.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ładnie wyliczyłeś Ale bądz obiektywny.
    Dlaczego ropa jest tu liczona jako gotowy twór?
    Ona się z kranika wylewa z ziemi? Jako Diesel lub PB?
    Czy jednak jest rafinowana i wydobywana?
    A węgiel się materializuje w bloku energetycznym?

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A węgiel się materializuje w bloku energetycznym?
    też trzeba proporcjonalnie doliczyć. Ale naprawdę porównujesz to? Dla Ciebie to podobna ilość energii i zanieczyszczenia? Tak?
    Szacun za klapki na oczach.

    za dużo juduperów.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Dla Ciebie to podobna ilość energii i zanieczyszczenia? Tak?
    Zdecydowanie nie.
    Niewyraźnie napisałem, że wymiana starych aut na elektryki to zdecydowanie większe obciążenie dla środowiska, niż pozostawienie starych diesli na ulicach?
    Porozmawiaj ze szczęśliwymi mieszkańcami okolic przerzucania węgla
    Z Czechami, co nam zafundowali siekierzaste kary.
    Popatrz na kopalnię Bełchatów czy Turów.

    Do tego pamiętaj, że mamy prądu za mało. Importujemy. Nie mamy z czego ładować aut elektrycznych - trzeba do nich zbudować dopiero źródło zasilania. Jak jest ich skromna ilość, to jeszcze jakoś system to wytrzymuje. Jak będzie ich znaczna ilość, będzie problem narastał.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zdecydowanie nie.
    Niewyraźnie napisałem, że u nas prąd to zdecydowanie większe obciążenie dla środowiska, niż diesel?
    Porozmawiaj ze szczęśliwymi mieszkańcami okolic przerzucania węgla
    Z Czechami, co nam zafundowali siekierzaste kary.
    Popatrz na kopalnię Bełchatów czy Turów.
    No dobrze. Ale nadal jest niewyraźnie. Bo wciąż są tu nie jasne założenia.
    Lokalnie. To może pod warunkiem, że zakładamy cały kraj - Polska jako miejsce do naszych testów. (chociaż wg. mnie też nie, bo nie podliczyłeś pełnej emisji dieslów, tak jak i elektryków)
    Bo jeśli przez "lokalnie" mamy na myśl moją czy Twoją okolicę to jednak nadal elektryki by wygrały.
    Globalnie - też wygrywają.

    Więc ta stara śpiewka juduperów, którą powtarzasz... pokazując, że oni mają jakiś cel w mówianiu PÓŁPRAWDy.
    Czy Ty też na tym zarabiasz? Bo oni z pewnością. Jeśli nie to dałeś się zfrajerować.
    Gdybyś zrobił jak należy to kupująć nawet używanego elektryka teraz spijał byś śmietankę - mając niskie koszty życia.
    Ale trzeba było montować PV zamiast trzymać lokatę na wypadek utraty zdrowia.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 20-10-2023 o 16:59
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Bo jeśli przez "lokalnie" mamy na myśl moją czy Twoją okolicę to jednak nadal elektryki by wygrały.
    Globalnie - też wygrywają.
    Nie wiem co masz na myśli. Ja nie pisałem nic "lokalnie".
    Nie można patrzeć na emisję CO2 lokalnie.
    Owszem, skutki ekologiczne kopalni (zapomniałem jeszcze o kopalniach litu - popatrz sobie na mapach google na zdjęcia satelitarne) nie są globalne, ale emisji CO2 owszem. A to najgorsze i NIEODWRACALNE obciążenie środowiska.
    Jak zmarginalizujemy paliwa kopalne w naszej energetyce - OK, elektryki staną się bardziej ekologiczne.
    Jak wdrożymy system ładowania z PV off-grid - również (np. łatwo wymienialne, ustandaryzowane, czyli wymienne między markami baterie ze stacją ładującą baterię - wracasz z pracy, wymieniasz baterię na tę, co w dzień się ze słoneczka naładowała). Chociaż w naszym klimacie będzie i tak problem zimą.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-10-2023 o 17:03

Strona 2 z 127

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony