dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Przepięcie instalacji z VR61 na VR70

    Hej, mam w domu ogrzewanie gazowe, piec Vaillant, moduł mieszacza VR61 i sterownik colormatic VRC 430.
    Podłogówka jest na parterze i w części pomieszczeń na poddaszu, grzejniki, zasobnik.
    Instalacja ma 15 lat. Ostatnio wymieniłem piec na nowy turboTec. Instalator obiecywał że całe sterowanie z nowym piecem będzie działać, ale niestety są problemy.
    Albo instalator coś uszkodził albo wyszła jakaś inna usterka. Dwóch innych fachowców to oglądało i każdy tak samo stwierdził że prawdopodobnie uszkodzony jest moduł VR61.

    Na sterowniku pojawia się błąd: brak komunikacji z VR61 oraz brak komunikacji z piecem.

    Kupiłem nowy moduł mieszacza VR70 (VR61 nie jest już nigdzie dostępny), ale ponieważ nie mogę się doprosić montera żeby znalazł chwilę na podłączenie, to chciałem spróbować sam, i tu prośba o pomoc, ponieważ nie mam doświadczenia w podłączaniu tych sterowników, a złącza w VR61 i VR70 nie są identyczne.

    Załączam zdjęcie jak aktualnie mam wpięte przewody do VR61.
    Z odczytu z colormatica:
    HK1 to obieg grzejników
    HK2 to obieg podłogówki
    W kotłowni jest też pompa obiegowa chwilowo odłączona ale była podpięta pod złącze ZP/LP

    Moje wątpliwości / pytania:
    - zakładam że przewody z HK1 mogę przepiąć do VR70 R1?
    - do czego na VR61 jest HK2 i HK2-P i jak to przepiąć na dostępne złącza w VR70?
    - w colormatic jest zaprogramowany tylko HK2, więc zakładam że w module mieszacza HK2 i HK2-P muszą być jakoś w parze podłączone...
    - gdzie w VR70 podłączyć pompę obiegową?

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aktualne_vr61.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	466685
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowy_vr70.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	466686

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Nie podłączone razem bo to są osobne wyjścia.
    Tu masz podręcznik schematów Vaillant.

    https://www.vaillant.pl/podreczniki-...vc-2145954.pdf

    Jeśli masz grzejniki i podłogówkę to schemat C.
    Klikasz w niego i przechodzisz automatycznie do schematu instalacji. Na następnej stronie masz rozpiskę kotła i VR70 gdzie co podłączyć.
    R1 i R2 to są pompy obu obiegów natomiast wyjście zintegrowane R9i R19 służy do siłownika zaworu trójdrogowego.
    Czujniki temperatury obiegów te za pompami podłączasz do odpowiednich wyjść FS1 i FS2
    W kotle masz jedno wyjście złącze X16 do podłączenia pompy np. cyrkulacyjnej i w regulatorze będziesz mógł przyporządkować je i ustawić program cyrkulacji.


    Najlepiej napisz co to za typ kotła. Te nowsze jeśli będą porozumiewały się z VR60 to pójdą i z VR70 problemem będzie natomiast regulator Z VR70 będzie rozmawiał tylko Multimatic VRC700...nawet VRC470 który gadał z VR60 z nowszym VR70 i VR71 już nie gada.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-10-2023 o 15:50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Nowy piec to ecoTEC pro.
    Zmartwiłeś mnie tym sterownikiem. Obaj monterzy z którymi rozmawiałem zapewniali mnie, że sterownik w pokoju będzie działał z VR71 po ebus

    Czyli na tą chwilę rozumiem tak:

    Z VR61 -> VR70:

    HK1 -> R1
    HK2 -> R2
    HK2-P -> R3/4 (U mnie nie ma R9/10 - na schemacie jest VR71 a nie VR70)

    A gdzie pompa obiegowa?
    Wcześniej była podłączona do VR61 pod złącze ZP/LP. Na tym schemacie w ogóle jej nie widzę.

    Nie wiem też co z tymi czujnikami temperatury. U mnie w VR61 jest to chyba ten VF2? Ale jest tylko jeden...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Może uporządkujmy wszystko. Napisz jaką masz instalację, czy posiadasz mieszacz z siłownikiem na podłogówce i czy jest sprzęgło i dwie pompy na obiegacg grzewczych

    Tu masz instrukcję VR61 i na stronie 6 nazwy wszystkich wyjść i do czego służą

    http://www.gazserwis.com/uploads/000019/0342.pdf

    Na stronach dalej masz schematy instalacji z przyporządkowanymi nazwami i urządzeniami czyli co to jest HK1 lub ZP LP, HK2, HK2-P itp
    Tu jest schemat z instalacją mieszaną i modułem VR70 na stronie 12 i 13 masz rozpiskę VR70 czyli moduł 12D

    https://www.vaillant.pl/podreczniki-...kw-1632483.pdf

    Na górze strony w tabelce masz konfigurację czyli numer instalacji lub schematu układu oraz parametry które wpisujesz w regulatorze podczas konfiguracji.

    R1 i R2 to są nic innego jak pompy obiegów grzejnikowego i podłogowego. R3/4 to pompa cyrkulacji a R5/6 to siłownik zaworu trójdrogowego mieszacza.

    Na calormatic VRC430 zobacz do czego był przyporządkowany przekaźnik ZP/LP lub po prostu idź po kablu do odbiornika.
    Nie przypisuj sobie ze HK1 to R1 i HK2 to R2 tylko od nowa podłączaj.
    Może się okazać że ZP/LP to jest pompa cyrkulacji


    U Ciebie na VR61 masz podłączone HK1-P czyli pompa grzejników i na przewodzie napis P1 czyli Pompa 1, HK2 czyli zawór trójdrogowy i jego siłownik na przewodzie napis Z jak zawór i pozostała HK2-P czyli pompa drugiego obwodu mieszacza podłogówki i na przewodzie napis 2P jak druga pompa.

    ZP/LP to prawdopodobnie jest cyrkulacja cwu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-10-2023 o 10:28
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Hej, ogromne dzięki za próbę pomocy.

    Niestety pierwszy PDF mi się nie otwiera, dostaję błąd że plik jest uszkodzony.
    Ja niestety tak w szczegółach sam nie wiem co tam mam bo instalację robiła firma 15 lat temu i do niedawna wszystko pracowało bez żadnych problemów.
    Wydaje mi się że podłogówka jest z zaworem mieszającym ale sprzęgło to nie wiem. Jeśli to pomoże to załączam zdjęcie szafki z pompami jak to u mnie wygląda.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szafka.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	466699
    Oprócz tego są jeszcze szafki w której są rozdzielone obiegi podłogówki i grzejników, ale tam chyba nie ma żadnych pomp ani innych sterowanych urządzeń.

    Tak jak pisałem wcześniej, ZP/LP to na 100% jest cyrkulacja (tak było podłączone w VR61 i tak też zczytałem z colormatica)
    Napisy na kablach to ja sam zrobiłem żeby wiedzieć który kabelek gdzie był jak będę przepinał lub musiał podłączyć spowrotem do VR61, więc tym się nie sugeruj Te 3 przewody podłączone do HK1-P, HK2 i HK2-P idą właśnie do szafki ze zdjęcia.

    Jeśli w najbliższych dniach monter się nie pojawi to będę próbował samodzielnie, dam znać jaki efekt

    W między czasie może masz jeszcze tylko jakiś pomysł dot. wejścia VF2 z VR61? Zgaduję, że to jest czujnik temperatury w obiegu podłogówki i powinno trafić do wejścia S6 (FS2) wg schematu ze strony 12/13 tego drugiego PDF'a?

    Pozdr.
    Jarek

  6. #6

    Domyślnie

    No i niestety miałeś rację co do colormatica - podłączyłem dzisiaj na próbę VR71 - wpiąłem mu tylko zasilanie i bus. Po włączeniu zasilania i pieca, colormatic przestał zgłaszać błąd komunikacji, ale niestety VR71 nie widzi. No to czekają mnie dodatkowe wydatki.

    Czy jest jakaś istotna funkcjonalna różnica poza samym wyglądem między VRC 700 (biały) a VRC 720 (czary, bardziej nowoczesny wygląd)?

    PS. Znalazłem tutaj instrukcję do VR61: https://www.manualslib.com/manual/53...ant-Vr-61.html
    Ostatnio edytowane przez Jarek Dxxx ; 22-10-2023 o 18:33

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Wpisz sobie w google hasło" Moduł mieszacza VR61" i powinno wyskoczyć na stronie Gazserwis instrukcja w pdf.

    VF2 to czujnik temperatury za mieszaczem. Masz u siebie sprzęgło, dwie pompy i zawór z siłownikiem więc podłączenie powinno być proste. Jeśli zmienisz na VR70 to powinien działać zarówno VRC700 jak i VRC720. Moduł VR71 jest modułem dla 3 układów mieszających więc prawdopodobnie nie będzie kompatybilny ze względów na schemat instalacji i jej numer który przypisujemy podczas konfiguracji.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, to chyba wszystko już wiem, jak tylko dokupię regulator to zabieram się za podłączenie, oby od tego miejsca już poszło gładko
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!

  9. #9

    Domyślnie

    Hej,
    Dotarł sterownik VRC700, podłączyłem, rozpoznał poprawnie kocioł, VR70 i siebie samego
    Na początku konfiguracji pyta się o numer schematu. Czy to będzie nr 1 - tak jak napisane jest w tym PDFie co podsyłałeś, na stronie 13 w lewym górnym rogu (schemat hydrauliczny)? Pytam na wszelki wypadek żeby czegoś nie popsuć na starcie

    Pozdr.
    Jarek

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Jeśli instalacja łączona grzejniki z podłogówką to tak. Wszystko według schematu układu. Poczytaj dokładnie tam jest wszystko napisane. Zamiast obiegów w VRC 700 są strefy grzewcze. To do jednej z nich musisz przypisać sterownik VRC 700. czyli podłogówki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Hurra, chyba się udało. Właśnie spiąłem wszystkie obwody, system wstał bez błędów, wykrył wszystkie wymagane komponenty i na pierwszy rzut oka wygląda, że działa poprawnie
    Jutro jeszcze pobawię się konfiguracją żeby się upewnić że wszystko chodzi jak należy, ale jestem optymistycznie nastawiony.
    Marek, bardzo bardzo wielkie dzięki, bez Twojej pomocy bym nie ogarnął. Jakbyś kiedyś był w trójmieście to daj znać tutaj i stawiam dużego browara

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Aby kocioł nie grzał bez przerwy kaloryferów to możesz zainwestować jeszcze w VR 91.
    Powiesisz go w najchłodniejszym pomieszczeniu gdzie grzejniki odkręcisz na max. a na pozostałych w innych pomieszczeniach ograniczysz temperaturę na głowicach.

    Drugi ale dużo droższy chyba nie opłacalny sposób to inwestycja w głowice VR50 Vaillanta, oraz doposażenie kotła w moduł internetowy VR 921.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Drogie te zabawki ogólnie. Głowica widzę ponad 300 zł, a ja mam w domu 6 grzejników, plus vr 921 za ponad tysiaka? Ile musiałbym gazu zaoszczędzić, żeby to miało sens.
    Nawet ten VR91 za 500 zł to chyba przesada, plus kable po domu musiałbym ciągnąć...Gdybym robił nową instalację to może jeszcze bym to rozważył, ale tak to sobie odpuszczę.

    Natomiast wyszedł mi jeszcze jeden problem: nie działa po tym całym przepięciu pompa obiegowa. Jest szansa że po prostu się wcześniej zepsuła i nie zwróciłem na to uwagi, ale mierzyłem woltomierzem styki R3/4 i nie ma tam napięcia, nawet gdy regulator w statusie pokazuje, że pompa obiegowa powinna być włączona. Jest jakiś sprytny sposób na sprawdzenie działania pompy? Stary colormatic miał w zaawansowanych ustawieniach możliwość testowego wymuszenia włączenia poszczególnych obwodów, ale w VRC700 takiej funkcji nie widzę...

    Dla pewności, na R1 i R2 napięcie się pojawia zgodnie ze statusem pomp na regulatorze, więc woltomierz działa

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Jeśli dobrze podłączyłeś to powinno być. Sprawdź pompę osobno podłączając ją do zwykłego przewodu i gniazda 230V. Następnie sprawdź poprawność połączenia z modułem czyli oznaczenia styków PE,N,1. Pompa załącza się tylko gdy pracuje podłogówka więc może to po prostu przypadek. Sprawdzenie elementów systemu jest także w kotle. Poszukaj w instrukcji instalacji lub obsługi. Kod do wejścia do menu instalatora to 17.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Pompa podłączona bezpośrednio do gniazda 230v pracuje.

    Jesteś pewien że pompa cyrkulacyjna CWU ma zależność od pracy podłogówki? To chyba jakaś pomyłka?

    Sprawdziłem jeszcze raz podłączenie w VR70, wygląda ok, ale na stykach N i 1 lub 2 nie ma napięcia, pomimo że jak manipulowałem programem czasowym cyrkulacji CWU to jakiś przekaźnik słychać było że pracował, ale w żadnym momencie nie udało mi się złapać woltomierzem żeby na wyjściu R3/4 pojawiło się napięcie.

    Czy jest jeszcze jakieś ustawienie schematów lub innych parametrów w VRC700 które może decydować o tym które wyjście w VR70 steruje pompą obiegową CWU?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231028_135045.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	65,8 KB
ID:	466777
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231028_135117.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	83,4 KB
ID:	466778

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek Dxxx Zobacz post
    Pompa podłączona bezpośrednio do gniazda 230v pracuje.

    Jesteś pewien że pompa cyrkulacyjna CWU ma zależność od pracy podłogówki? To chyba jakaś pomyłka?

    Sprawdziłem jeszcze raz podłączenie w VR70, wygląda ok, ale na stykach N i 1 lub 2 nie ma napięcia, pomimo że jak manipulowałem programem czasowym cyrkulacji CWU to jakiś przekaźnik słychać było że pracował, ale w żadnym momencie nie udało mi się złapać woltomierzem żeby na wyjściu R3/4 pojawiło się napięcie.

    Czy jest jeszcze jakieś ustawienie schematów lub innych parametrów w VRC700 które może decydować o tym które wyjście w VR70 steruje pompą obiegową CWU?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231028_135045.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	65,8 KB
ID:	466777
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231028_135117.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	83,4 KB
ID:	466778
    Pytałeś o pompę obiegową więc sądziłem że masz na myśli pompę od mieszacza podłogówki. Jeżeli chodzi o pompę cyrkulacyjną cwu to przekaźnik zacznie działać jeżeli w sterowniku VRC700 przypożądkujesz mu taką funkcję w konfiguracji modułu VR70.
    Konfiguracja jest w tabeli na schemacie S172 strona 13 na samej górze z lewej strony
    adres 1:1 MA VR70 adr 1 Pompa cyrkulacyjna.

    To musi działać. W innym przypadku zobacz czy czasem nie siadł bezpiecznik na wyjściu przekaźnika.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    No tak, napisałem pompa obiegowa zamiast cyrkulacyjna, ciągle mi się to myli
    Faktycznie przeoczyłem to ustawienie MA VR70 adr1, teraz już jest ok. Temat zamknięty 100% sukcesem. Jeszcze raz ogromne dzięki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20231028_220332.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	60,3 KB
ID:	466785

    Pozdr.
    Jarek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony