dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jakie drzwi zewnętrzne do kotłowni

    Witam doradzcie jakie drzwi zewnętrzne od strony ogrodu do kotłowni. Wiadomo głowne wejsciowe do domu to muszą być konkretne, ciepły próg, coś z Wikędu thermo prestige itp. Ale z tyłu do kotłowni wystarczyłyby jakieś stalowe powlekane o współczynniku 1,3. I pytanie czy brać np najtańszy Wikęd współ.1.3, stalowe - cena z montażem ok 3000, czy marketowe np z obi też stalowe w cenie 1300 i samemu zamontować- akurat sąsiad na doświadczenie w montażu ma. Czy faktycznie te marketowe to szajs będzie????? Z kotłowni mam przejście kolejnymi drzwiami do garażu także jeśli chodzi o termalnośc itp to tutaj nie ma spiny dużej, z garażu do domu to już lepszexwiadomo.

  2. #2

    Domyślnie

    kotłownia w 2023 roku., szacunek

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    .....może zbyt potocznie to ująłem, chodzi o pomieszczenie gospodarcze z kotłem gazowym, komin spalinowo wentylacyjny, rekuperator, licznik na wodę, ok 7 m2.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.324

    Domyślnie

    Do pomieszczenia z kotłem gazowym drzwi zewnętrzne są zbędne. Wejście lepiej aby było z domu, garażu itp. Do kotłowni z węglem lub innym paliwem stałym to ma sens. Jeśli już musi być to marketowe drzwi techniczne zewnętrzne np. Wiśniowski, Hormann itp.. Wprawisz je sam. Ważny jest dobry zamek i antywłamaniowe aby w czasie budowy i nieobecności którejś nocy nie rozmontowali Tobie całej kotłowni
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Tak, marketowe za 1300 to szajs. Po 5 latach na słońcu nie będziesz już pamiętał jaki kolor miały i na styku z futryną dodatkowe, doklejane uszczelki.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Na czas budowy mieliśmy marketowe pod kolor okien, nawet fajne ale wymieniliśmy na wikeda, wejście termoprestige te najcieplejsze a z tyłu od maszynowni optimem plus czy podobne, .
    Minus to cena , plus to jakość lepsza.
    Marketowe zaczęły blaknąć i gdzie nie gdzie pojawiła się rdza ale bardzo mało , głównie okucia , próg.
    Wybór jakość kosztem ceny, co do zamykania różnicy brak
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  7. #7

    Domyślnie

    Zależy co kupisz w markecie ale cena już sugeruje bardzo niską jakość. Najtańszy będziesz miał Wikęd Basic. Trochę drożej Premium na ościeżnicy stalowej. Ja te drugie mam w domu jako wejściowe. Kiedyś to była ich najwyższa półka . Na pewno słońca się nie boją bo u mnie od lat na słońcu pieką się i kolor jest taki jaki był .

  8. #8

    Domyślnie

    Co do wyboru "cieplejszych" drzwi wejściowych, wystarczy poczytać specyfikację tych droższych. Ud te już lepsze termo super prestiż lux 0.8 W/m2K a te gorsze, które jeszcze parę lat temu uchodzily za cieplutkie 1.1 czy tam 1.2 W/m2K.



    W mojej ocenie prędzej stalowe drzwi zgnija od rdzy aniżeli zwróci się koszt kupna droższych w stosunku do zaoszczędzonej energii. Pamiętajmy ze drzwi to zaledwie 2m2 powierzchni, w mojej ocenie po prostu nie warto dopłacać do tego luksusu. Wyjątek może stanowić jedynie dom bez wiatrołapu. Każdy robi jednak jak uważa, potem płaci 9 tys za drzwi, które w naszym klimacie gdzie średnia roczna dobowa wynosi 8.7 stopnia nie spełnią w stu procentach swojej roli. Pamiętajmy też o wymaganiach technicznych, które już są wygórowane, skoro więc drzwi zewnętrzne spełniają te wymagania po co wychodzić przed szereg w tym temacie. Wielokrotnie będę to kładł do głów inwestorów bo wielu przepłaca za produkt, gdzie może kupić pełnowartościowy sporo taniej. Interesem sprzedawcy natomiast jest opchnąć towar jak najdroższy bo jest na tym najwięcej zarobku.

    Ważne jest wybrać sprawdzonego producenta drzwi i nawet taki wiked z Ud 1.2 spełni wymagania na drzwi zewnętrzne wejściowe. Proponuję zerknąć jakie były wymagania w takim 2014 czy 2017 co do Ud drzwi.

    Dzisiejsze "najsłabsze" drzwi wikeda na tamte czasy to było istne izolacyjne Ferrari.
    Nie dajcie się zrobić i bądźcie świadomymi i mądrymi konsumentami i inwestorami.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 27-12-2023 o 12:09

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Ważne jest wybrać sprawdzonego producenta drzwi i nawet taki wiked z Ud 1.2 spełni wymagania na drzwi zewnętrzne wejściowe. Proponuję zerknąć jakie były wymagania w takim 2014 czy 2017 co do Ud drzwi.

    Dzisiejsze "najsłabsze" drzwi wikeda na tamte czasy to było istne izolacyjne Ferrari.
    Bez przesady. Wikęd Termo Prestige w 2017 r. miały Ud=0,85 - tyle samo co obecna LINIA OPTIMUM
    Ze stalowych najcieplejsza LINIA TERMO PRESTIGE LUX Ud=0,79 - więc wcale nie taka wielka różnica.

    Trzeba jednak pamiętać o gwiazdce - to Ud dla drzwi pełnych. Z przeszkleniem się nie chwalą (przynajmniej w katalogu). I chociaż sam pakiet szybowy ma katalogowe U lepsze niż drzwi - to mamy jeszcze przestrzeń dookoła szklenia i ramkę i przez malutkie przeszklenie drzwi tracą na U i na szczelności. I tu się pojawia pytanie, czy drzwi z przeszkleniem oby na pewno mieszczą się w WT.

  10. #10

    Domyślnie

    No i to też racja.

    Może się niejasno wyraziłem, ale mialem na mysli, ze np. w 2014 roku majac Ud bodaj 2.5W/m2*K montując dzisiejsze 1.2 to montowałeś super ciepłe drzwi, a dzisiaj okazuje się, choć nie przyszło do nas zlodowacenie, że jesteś idiotą bo będzie ci zimno i ogólnie wiało, ale jak juz policzysz różnice na powierzchni 2m2 w stosunku do najlepszych to wychodzi, że wsadzenie "żarówki 20W" do wiatrołapu wyrówna rachunek - przy różnicy temperatur 20 stopni (czyli jakieś dwa/trzy miesiące w roku )Kiedy zwróci się różnica załózmy 4 tys, biorąc pod uwagę , że samo już otwarcie drzwi powoduje ucieczkę energii cieplnej?

    Oczywiście nikomu nie bronię jak ktoś ma kasy jak lodu, ja tam wolałbym za te 4 tys dołożyć do lepszego rekuperatora z mniejszym poborem energii (i pewnie wyszedłbym całościowo na energii na plus). Porażką na całej linii bedzię znów montaż ciepłej stolarki, montażu, cuda na kiju z grafitowym styropianem 20cm na ścianach jednocześnie mając w domu wentylację grawitacyjną. Przy takim standardzie izolacyjności budynków wentylacja z odzyskiem to jest swojego rodzaju must have, kupując stolarkę najlepszej klasy i potem puszczając przez okno setki m3 ciepla w powietrze przy wietrzeniu lub uchylaniu okien to marnotrastwo wlasnej pracy i kasy.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 27-12-2023 o 18:12

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trzeba jednak pamiętać o gwiazdce - to Ud dla drzwi pełnych. Z przeszkleniem się nie chwalą (przynajmniej w katalogu). I chociaż sam pakiet szybowy ma katalogowe U lepsze niż drzwi - to mamy jeszcze przestrzeń dookoła szklenia i ramkę i przez malutkie przeszklenie drzwi tracą na U i na szczelności. I tu się pojawia pytanie, czy drzwi z przeszkleniem oby na pewno mieszczą się w WT.
    W DWU są podane wartości dla drzwi przeszklonych - różnica Ud wynosi +0.1 dla wszystkich modeli.

  12. #12

    Domyślnie

    No i to samo podejrzewam w wikedzie. 1.2 przy drzwiach 54mm premium, dodając 0.1 no jakimś cudem wychodzi tyle ile obecne wymagania techniczne.

    Co za przypadek

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    ....Interesem sprzedawcy natomiast jest opchnąć towar jak najdroższy bo jest na tym najwięcej zarobku.
    ....
    Z całą wypowiedzią się zgadzam poza tym zdaniem, a właściwie słowem: powinno być "handlarz" a nie sprzedawca.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ... I tu się pojawia pytanie, czy drzwi z przeszkleniem oby na pewno mieszczą się w WT.
    Spełniają. Kolega już dał linka do publicznie dostępnej DWU.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  14. #14

    Domyślnie

    Dlatego warto sprawdzać DWU u producenta jakiego ktoś sobie wybierze. Wcześniej w Wikędzie była większa rozbieżność pomiędzy drzwiami pełnymi a przeszklonymi (myślę tutaj o Ud). Odkąd wstawili w standardzie ciepłe ramki do większości serii to różnica zmalała. Jak mnie pamięć nie myli w tamtym czasie wprowadzili kilka zmian w drzwiach więc to było tylko składową tego sukcesu.
    I to co zawsze podkreślałem i podkreślać będę - ważny jest prawidłowy montaż i regulacja drzwi. Używanie podwalin itd itd. Kolejną rzeczą jest patrzenie na ogół parametrów drzwi - nie tylko na przenikanie ciepła.

  15. #15

    Domyślnie

    tak sobie teraz zweryfikowałem w dokumentacji mam drzwi Ud= 0,58 W/m2K oraz Rw = 34dB - to jest realne czy marketingowy bełkot ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Jeśli masz płaskie, grube skrzydło wypełnione pianką (bez przeszkleń), bez specjalnych wzmocnień (rama drewniana czy też alu raczej odpada) to tak, możliwe.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Jeśli masz płaskie, grube skrzydło wypełnione pianką (bez przeszkleń), bez specjalnych wzmocnień (rama drewniana czy też alu raczej odpada) to tak, możliwe.
    to drzwi cal'a megahel

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    to drzwi cal'a megahel
    Na stronie jest taki parametr (tak jak podawane spalanie auta na 100km), ale jak się poszuka głębiej, to okazuje się że to parametr dla drzwi z serii "arctic " - 9cm grubości - w wersji pełnej (bez przeszkleń).
    Model przeszklony będzie miał trochę słabszy parametr, a jaki dokładnie to znajdziesz na deklaracji dołączonej do karty gwarancyjnej (sprzedawca powinien przekazać po zakupie).
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Na stronie jest taki parametr (tak jak podawane spalanie auta na 100km), ale jak się poszuka głębiej, to okazuje się że to parametr dla drzwi z serii "arctic " - 9cm grubości - w wersji pełnej (bez przeszkleń).
    Model przeszklony będzie miał trochę słabszy parametr, a jaki dokładnie to znajdziesz na deklaracji dołączonej do karty gwarancyjnej (sprzedawca powinien przekazać po zakupie).
    dzięki, odkopię tą gwarancję i zweryfikuję dla jasności, tak czy inaczej drzwi sprawują się super, było już w listopadzie około -10 stopnia, żadnego przemarzania/rosy na drzwiach (w domu temp. 22-23 stopnie), jedynie klamka była nieco zimna
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 31-12-2023 o 18:51

  20. #20

    Domyślnie

    Przepraszam, że znowu dorzucę 3 grosze.
    Po raz kolejny wszyscy patrzą na to co promują marketingowcy czyli współczynnik przenikania ciepła. Ja zapytam się jeszcze co ze szczelnością drzwi. Ale taką realną, a nie z laboratorium, bo w realnym świecie wiatr wieje z różnych stron z różną siłą. Dla mnie np. czterostronną przylga (przylga obwodowa) będzie miała większe znaczenie jak o kolejne 0,01 cieplejsze drzwi. Taka przylga w popularnych drzwiach (nie w każdej serii oczywiście) będzie np. w KMT, Wikędzie czy Mar-Tomie. W mojej świadomości ona więcej da jak kolejna setna do parametru przenikania ciepła.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony