dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Mała instalacja falownik z zapasem - opcja rozbudowy

    Zastanawiam sie nad instalacja ok 3kWp na dachu.

    Możliwe opcje :

    1. Huwawei sun 2000 5-ktl-m1 z panelami 555W.
    2. 6 modułów 405 +falownik foxes .
    3. Inne propozycje.

    W przyszłości mam plan rozbudować o dodatkowe panele gdy zweryfikuje jakie będzie zużycie roczne domu z pompą ciepła.
    Dach skierowany na południe . Słońce cały dzień.
    Chciałbym zestaw który pozwoli mi na rozbudowę w przyszłości .

    Proszę o informację czy ktoś posiada podobny zestaw albo instalacje ok 3kWp z podobnymi podzespołami i czy jest zadowolony.

    Chciałbym falownik pod który mógłbym podpiąć magazyn energi jeżeli się na taki zdecyduje.

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko zależy od kilku a może i więcej czynników: jakie będziesz miał zużycie energii, jak będą wyglądały rozliczenia z ZE (chodzi o sensowność fotowoltaiki w odniesieniu do pc), czy masz możliwość ukierunkowania wszystkich paneli tak samo (azymut i kąt) oraz jak dużą instalację możesz pomieścić na dachu i czy występuje tam zacienienie. W tej chwili takie mi przyszły do głowy.
    Nowe falowniki FoxEss (nie wiem jak Huwawei) startują od napięcia 140V:
    https://static.fox-ess.pro/upload/T_...afce301aac.pdf
    Tak więc 6 paneli 400W już wystarczy, by inwerter tej firmy wystartował oraz produkował prąd. U mnie jeden string jest złożony z 6 paneli 400W i wpięty w jedno z wejść mppt falownika FoxEss T8-G3.
    Jeśli u Ciebie panele byłyby skierowane na południe to warto przewymiarować ich moc względem mocy falownika o te 15-20%. Jak jest wschód/zachód w tym temacie to nie wiem ale można sprawdzić. Obniżasz w ten sposób koszty zakupu inwertera a produkcja w cyklu rocznym w zasadzie taka sama. Warto to wziąć pod uwagę. Ja mam przewymiarowaną moc pv o 24% i też jest ok. Zdecydowałem się na odkupienie używanego T8-G3 na gwarancji.
    Jeśli chodzi o magazyn energii to FoxEss miał mieć coś w ofercie, co niekoniecznie miało być wpinane do dedykowanego inwertera. Przestałem się tym interesować bo nie potrzebuję magazynu ale w aplikacji widzę, że dodali jego funkcję więc coś tam mają. Zadzwoń, dopytaj. Firma jak firma. Nie najgorsza, szybko reagują, aktualizują ale też zlewają klienta (jak i zapewne inni) w przypadku nietypowych problemów. Aplikacja obecnie działa stabilnie, na początku były z nią problemy. Ogólnie to to pracuje choć większe falowniki są ekonomizowane. Mam tu na myśli chłodzenie. Zamiast większego radiatora dodają wiatrak Na przykład w T6 go nie było i się ponad miarę nie grzał nawet przy pełnej mocy a w T8-G3 już zasuwa bo moc falownika większa ale radiator to już niekoniecznie.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 23-10-2023 o 20:54

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Foxess też brałem pod uwagę. Nie wiem tylko na jakich panelach/firmach się skupić. Instalacja celowo wybrana 2.4 jako minimum do dotacji razem z pompą. Jak pomieszkam i będę wiedział jakie zużycie po roku to dołożę dodatkowe panele. Celuje w ok 6.5 kw max na dachu dlatego szukam falownika który wystartuje teraz przy 2.4 i będzie działał gdy wepnę dodatkowe panele pod ten sam string lub drugi jak nie dostanę już takich samych np za rok.

  4. #4

    Domyślnie

    Z tego o piszesz wnioskuję, że nie jesteś w systemie opustów tylko dopiero będziesz podpisywał umowę z ZE.
    W takiej sytuacji faktycznie na chwilę obecną niespecjalnie bym się przejmował wielkością instalacji w odniesieniu do pc tylko tym, czy masz możliwość pracować nią na niskiej temperaturze, czy dom jest dobrze ocieplony itp. Nie wiem jak obecnie wygląda sprawa dotacji, na ile jest atrakcyjna. Może się okazać, że to minimum paneli będzie najlepszą opcją ponieważ powiększenie instalacji pv będzie na tyle kosztowne, że z punktu ekonomicznego bezcelowe.
    Czy dotacja, o którą się starasz obejmuje jedynie instalacje pv do 3kWp?
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 24-10-2023 o 22:47

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony