dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Temat: Jakie HEMS?

  1. #1

    Domyślnie Jakie HEMS?

    Jak wiadomo, Mój Prąd 5.0 dofinansowuje systemy HEMS w kwocie 3000 zł, ale max 50% kosztu HEMS.
    Rozumiem, że HEMS jest zawsze powiązane z falownikiem. Zatem którzy producenci inwerterów hybrydowych oferują wysokiej jakości HEMS do kwoty 6000 zł, a najlepiej znacznie mniej?
    Czy można gdzieś poczytać przykładowe opisy co dany HEMS potrafi? Chodzi mi przede wszystkim o to, żeby system ładnie ogarnął w przyszłości godzinowe rozliczanie i podpowiadał kiedy magazynować prąd (ceny niższe), a kiedy sprzedawać (ceny wyższe).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Rozumiem, że HEMS jest zawsze powiązane z falownikiem.
    Wręcz przeciwnie. Sensowny sprawdza, w którą stronę płynie prąd przez przyłącze i odpala obwody odbioru tak, by zminimalizować energię wysyłaną do sieci. Może działać zupełnie niezależnie od falownika.

    Przykład

  3. #3

    Domyślnie

    Zainteresuj się gbbvictronweb.gbbsoft.pl
    Kup Victrona lub Deye hybrydowy.
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  4. #4

    Domyślnie

    Obserwuję Twoje wpisy.

    Czyli, żeby Twój soft działał, potrzebny jest falownik Victron albo Deye. A jakie magazyny energii ok. 10 kWh współpracują z tymi falownikami?

    PS. O ile dobrze pamiętam, swego czasu Victron nie był uwzględniony na jakiejś państwowej liście uprawniającej do uzyskania dotacji. Nie wiem jak jest z Deye.
    Nie ukrywam, że 26000 zł dotacji jest dla mnie bardzo istotne.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 29-10-2023 o 11:20

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Zainteresuj się gbbvictronweb.gbbsoft.pl
    I jeszcze jedno.
    Czy Twój soft to swego rodzaju EMS lub HEMS?
    Nie planujesz rozwoju softu na inne, bardziej renomowane falowniki niż Deye?
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 29-10-2023 o 12:05

  6. #6

    Domyślnie

    Jest program pośredni GbbConnect (https://github.com/gbbsoft/GbbConnect) (i wersja w terminalu GbbConnectConsole kompilowany także na Linux, działa także na dockerze). Jeżeli ktoś byłby chętny powiedzieć mi jak połączyć się z innym inwerterem i jak pobrać potrzebne dane z rejestrów a potem te Rejestry przeprogramować, to mogę dodać kolejne inwertery. Potem trzeba by to protestować.

    Program GbbConnect pobiera dane co minuta z inwertera i programuje go raz na godzinę.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 29-10-2023 o 18:46
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  7. #7

    Domyślnie

    OK, czyli ogranicza Cię tutaj dostęp do, powiedzmy, "API" inwerterów od innych producentów?
    A jak doszedłeś do "API" Deye?
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 29-10-2023 o 15:10

  8. #8

    Domyślnie

    Zgłosili się do mnie ludzie od Deye po informacji na Facebooku, biorę udział na serwerze na Discord nt deye. Wspólnie testowaliśmy. Szczegółów poszukałem w internecie.

    O jakiej firmie myślisz?
    Jeżeli używa loggerow jak Deye czy sofar solar, to połowę roboty już zrobiona.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 29-10-2023 o 15:11
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę o jakiejś uznanej firmie. Deye to jakaś kompletna nisza z wątpliwą reputacją.
    Uznane marki to np. Fronius, FoxESS, Huawei, Solar Edge, Sofar Solar, Ewentualnie Growatt, GoodWe, SMA, Solis.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 29-10-2023 o 16:30

  10. #10

    Domyślnie

    Możesz przy wyborze firmy sugerować się możliwością podłączenia do Home Assistant
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  11. #11

    Domyślnie

    Z Deye komunikuje się poprzez logger Solarman z protokołem SolarmanV5.

    Wiem, że Sofar Solar ten ma logger Solarman, bo sam go mam.

    Do tego jest aplikacja na komórkę Solarman Smart.
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Możesz przy wyborze firmy sugerować się możliwością podłączenia do Home Assistant
    OK, współpraca z HA to też plus, ale HA na pewno nie ma takich możliwości jak Twój soft. Sądzę, że można tylko odczytywać dane, a nie można w żaden sposób zarządzać przepływem energii, tak jak to robią programy typu EMS.


    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Z Deye komunikuje się poprzez logger Solarman z protokołem SolarmanV5.
    Wiem, że Sofar Solar ten ma logger Solarman, bo sam go mam.
    Masz falownik Sofar Solar i nie zrobiłeś sobie softu pod własny falownik?
    Jest jakaś szansa, że kiedyś powstanie Twój soft na Sofar Solar albo na inne falowniki?

    Nie napisałeś jeszcze, czy dobrze rozumiem, że Twój GbbVictronWin to taki program EMS.

  13. #13

    Domyślnie

    Mój SofarSolar nie jest hybrydowy. To zwykły inverter. Sprawdziłem za to, że da się odczytywać z niego rejestry.

    Mój GbbVictronWeb to pewnie taki program HEMS/EMS - nie znam się...

    PS. https://enerad.pl/aktualnosci/system...ch-potrzebuje/
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 29-10-2023 o 18:08
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Mój SofarSolar nie jest hybrydowy. To zwykły inverter. Sprawdziłem za to, że da się odczytywać z niego rejestry.
    OK, a da się do nich zapisywać?
    Bo rozumiem, że Twoje rozwiązanie nie tylko czyta, ale też modyfikuje rejestry w taki sposób, żeby optymalizować zużycie energii.
    Nie wiem, czy dobrze kojarzę, ale to chyba Ty pisałeś, że Twój program uwzględnia nawet prognozę nasłonecznienia.
    Myślisz, że podejmiesz się kiedyś dostosowania swojego softu także do SofarSolar?
    Chyba posiadacze tych falowników byliby skłonni potestować działanie softu.

  15. #15

    Domyślnie

    Mój program uwzględnia:
    (a) prognozę nasłonecznienia (jedno z 3 źródeł: solcast.com, forecast.solar i sam Victron),
    (b) prognozę zużycia przez dom (ręcznie wprowadzone lub obliczone jako średnia z ostatnich 2 tygodni z podziałem na dni tygodnia i godziny) oraz
    (c) ceny zakupu i sprzedaży (import cen dynamicznych z PSE RCE (dla PL), ENTSO-E (dla UE), Octopus (i pochodne dla UK)).

    Na podstawie tego (za pomocą jednego z dwóch głównych optymalizatorów i kilku pomocniczych) co godzinę tworzy plan pracy na następne 24h (godzina po godzinie) i programuje (sam lub poprzez GbbConnect) inverter (na 24h jak Victrony lub na 6 najbliższych identycznych okresów jak Deye). Może też przeprogramować inverter co godzina, jeżeli nie posiada on "planowania na przyszłość" niektórych elementów (Victron nie ma planowania rozładowania na przyszłość).

    Ja się podejmę podłączenia SofarSolar (czy innego invertera), ale potrzebny jest:
    (1) ktoś kto ma hybrydowy SofarSolar (bo ja nie posiadam)
    (2) jest chętny testować, nie boi się niepowodzenia, umie przywrócić inverter do poprzednich ustawień
    (3) sam sprzęt ma jakieś tryby - potrzebne jest wymuszenie: ładowania baterii, wymuszenie rozładowania baterii do sieci, ewentualnie tryb nie ładowania baterii i tryb "normalnej pracy (tu przykład mapowania trybów dla Deye: https://github.com/gbbsoft/GbbConnec...-Deye-settings ) .
    (4) musi istnieć do niego jakaś dokumentacja (np: lista rejestrów z opisem) i instrukcja obsługi.
    (5) no i da się z nim skomunikować po TCP/IP (albo z jego chmurą, jak w przypadku Victronów).

    PS. Do SofarSolar to mam nawet listę rejestrów: https://github.com/gbbsoft/GbbConnec...Doc/SofarSolar tylko czy prawdziwa?
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 30-10-2023 o 11:38
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  16. #16

    Domyślnie

    Czyli Twój program to coś w stylu Sunny Home Manager z firmy SMA?

    https://manuals.sma.de/HM-20/pl-PL/9310892427.html

  17. #17

    Domyślnie

    Coś w stylu, ale pewnie diabeł tkwi w szczegółach.
    Na pewno w moim programie każdy podmodul jest w pełni skonfigurowany a nawet go można wyłączyć.
    Różni ludzie mają różne wizję jak ich system ma działać.
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 06-11-2023 o 19:30
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony