dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie Net-billing w małym domku 5000 kWh

    Jak w temacie , rozważam PV na wiatę , dom mam już opomiarowany, roczne zużycie to ~5000 kWh
    W domu jest wszystko na prąd a sam domek ma 86m

    - oczyszczalnia ( 24h - 60W )
    - pompa w studni ( włącza sie tylko przy puszczonej wodzie 750W )
    - indukcja
    - bojler 50L z grzałką 1500W
    - reszta to jakaś drobnica, TV , konsola, WIFI , zmiękczacz , oświetlenie LED , piekarnik, czajnik
    - kosiarka elektryczna
    - dojdzie jeszcze jakiś 1 punkt oświetlenia przed domem i w lato pompka do basenu

    Dom jest grzany klimą i idzie na to jakieś 200-250 kWh miesięcznie ( razem z bytowym 550 kWh ) , w lato mieścimy sie w 350 kWh miesięcznie. Docelowo zamiast grzania klimą wleci mała pompa do CO + CWU ( odpadnie wtedy bojler )
    Sam bojler bierze między 125-150 kWh miesięcznie , myślałem o zmianie na pompę do CWU , tylko że ona zajmie mi pół kotłowni , no i będzie kolejnym gratem z możliwością popsucia się.

    W tygodniu zazwyczaj za dnia nie ma nas w domu, a co drugi tydzień ja jestem w domu do godziny 14.00. Rodzina 2+1

    Rozważam małą instalację 3kW do 5kW , być może z magazynem ( jak się załapie na dotacje )

    Nie przeszkadza mi że bede musiał dokupić trochę ( połowę ? ) kWh . Tauron , obecna taryfa G12W

    Coś doradzicie ? Jaka moc ? Jaki magazyn ? Jaka taryfa ?

    Instalację mogę zrobić zarówno na południe jak i na wschód-zachód
    Ostatnio edytowane przez sito ; 31-10-2023 o 18:45

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Na początek kup sobie teraz panele bo maja obrzydliwie niskie ceny , te co rok temu kosztowały tysiaka teraz 420 zł brutto.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Na początek kup sobie teraz panele bo maja obrzydliwie niskie ceny , te co rok temu kosztowały tysiaka teraz 420 zł brutto.
    Jak wyżej
    i zaczekaj do wiosny może nowy rząd wprowadzi jakieś korzystniejsze zmiany niż net-biling w obecnym kształcie, teraz jesień-zima produkcja i tak mizerna

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Na początek kup sobie teraz panele bo maja obrzydliwie niskie ceny , te co rok temu kosztowały tysiaka teraz 420 zł brutto.
    Na OLX są panele ULICA 415W po 299 zł brutto.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Na OLX są panele ULICA 415W po 299 zł brutto.
    No kurde trzeba będzie kupić niestety ,mam już 21 szt 400 watowych to kolejne kilka też nie zaszkodzą a podobno akusie od Chin mają teżradykalnie tanieć to być może coś z ofgridu też się wymodzi.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja wiosną zamontowałem instalacje 3,15kwp na 1 fazie za 12tys, robiła mi firma. Trudno mi powiedzieć jak to wyjdzie finalnie bo jestem dopiero po pierwszym półrocznym (ale tylko częściowym bo za 2 miesiące) rozliczeniu. Bardziej chodzi mi o cenę. Nie wiem czy chcesz robić to samemu czy z jakąś firmą. Uważam, że i tak zapłaciłem bardzo dobre pieniądze bo nawet NFOŚ przy rozpatrywaniu wnioski Mój prąd 5.0 kazał dosłać dokładne rozbicie fv na poszczególne elementy bo cena dla nich była dużo niższa od innych instalacji o tej samej mocy - zgadzam sie z Wami, dramat.... . Niby 3,15 na cały rok a ona chyba od 10.04 do dziś zrobiłą koło 3400kw (prawie idealne południe).
    Instalacja 3fazowa kosztowałaby 13500. Pytanie do ilu ta cena może spaść? Do 10tys za taką instalację? Nie wiem jak to wyglada na chwilę obecną.
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 01-11-2023 o 16:08

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Nie byłbym sobą jak bym sam tego nie robił bo wiem że sam lepiej sobie zrobię (ale żonę mam)

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Na początek kup sobie teraz panele bo maja obrzydliwie niskie ceny , te co rok temu kosztowały tysiaka teraz 420 zł brutto.
    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Jak wyżej
    i zaczekaj do wiosny może nowy rząd wprowadzi jakieś korzystniejsze zmiany niż net-biling w obecnym kształcie, teraz jesień-zima produkcja i tak mizerna
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Na OLX są panele ULICA 415W po 299 zł brutto.
    Pomyśli się , zima będzie długa

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ja wiosną zamontowałem instalacje 3,15kwp na 1 fazie za 12tys, robiła mi firma. Trudno mi powiedzieć jak to wyjdzie finalnie bo jestem dopiero po pierwszym półrocznym (ale tylko częściowym bo za 2 miesiące) rozliczeniu. Bardziej chodzi mi o cenę. Nie wiem czy chcesz robić to samemu czy z jakąś firmą. Uważam, że i tak zapłaciłem bardzo dobre pieniądze bo nawet NFOŚ przy rozpatrywaniu wnioski Mój prąd 5.0 kazał dosłać dokładne rozbicie fv na poszczególne elementy bo cena dla nich była dużo niższa od innych instalacji o tej samej mocy - zgadzam sie z Wami, dramat.... . Niby 3,15 na cały rok a ona chyba od 10.04 do dziś zrobiłą koło 3400kw (prawie idealne południe).
    Instalacja 3fazowa kosztowałaby 13500. Pytanie do ilu ta cena może spaść? Do 10tys za taką instalację? Nie wiem jak to wyglada na chwilę obecną.
    Tu wbiłeś mi klina, nie mam pojęcia czy brać jedno czy trzyfazową.... ?
    W całym domu mam tylko indukcje podłączoną do 3 faz , jeśli kupię pompę do grzania to bedzie to bankowo 1 fazowa od 5 do 6kW

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ja wiosną zamontowałem instalacje 3,15kwp na 1 fazie za 12tys, robiła mi firma. .
    Taka kwota po dopłacie za 3kwp to faktycznie interes życia. Robiąc samemu na gruncie w tej cenie można mieć 8kwp i to przed dofinansowaniem...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Tu wbiłeś mi klina, nie mam pojęcia czy brać jedno czy trzyfazową.... ?
    W całym domu mam tylko indukcje podłączoną do 3 faz , jeśli kupię pompę do grzania to bedzie to bankowo 1 fazowa od 5 do 6kW
    Niby wszyscy mówili, że 3fazowa jest lepsza bo z jakiej byś fazy w danej chwili nie korzystał to cały produkowany w tej własnie chwili prąd będzie hmm "zaliczany" jako autokonsumpcja. Później ktoś mówił, że jest jakieś rozliczanie międzyfazowe i nie ma znaczenia czy 1 czy 3fazowa. Aaaa i najważniejsze. Instalacji PV jednofazowej nie zrobisz większej niż 3,68kwp itp. Ja powiem wprost, nie znam się na tym do końca. Mądrych głów dookoła mnóstwo więc pewnie ktoś wyjaśni.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Taka kwota po dopłacie za 3kwp to faktycznie interes życia. Robiąc samemu na gruncie w tej cenie można mieć 8kwp i to przed dofinansowaniem...
    A gdzie ja napisałem, że po dopłacie? To kwota przed dopłatą. Moje panele w chwili montażu kosztowały koło 700zł. Teraz może i staniały. Mnie nie interesuje jakby to wyszło robiąc samemu nie brałem tej opcji pod uwagę.

    P.S. Za chwile się zacznie, który jest lepszym kogucikiem i zrobił sobie samemu taniej i lepiej.
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 01-11-2023 o 19:00

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Taka kwota po dopłacie za 3kwp to faktycznie interes życia. Robiąc samemu na gruncie w tej cenie można mieć 8kwp i to przed dofinansowaniem...
    Ja będę robił na gruncie , kumpel sam robił większość prac, na koniec tylko elektryk pospinał wszystko do kupy, zaoszczędził sporo kasy . Na dachu zleciłbym to firmie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Niby wszyscy mówili, że 3fazowa jest lepsza bo z jakiej byś fazy w danej chwili nie korzystał to cały produkowany w tej własnie chwili prąd będzie hmm "zaliczany" jako autokonsumpcja. Później ktoś mówił, że jest jakieś rozliczanie międzyfazowe i nie ma znaczenia czy 1 czy 3fazowa. Aaaa i najważniejsze. Instalacji PV jednofazowej nie zrobisz większej niż 3,68kwp itp. Ja powiem wprost, nie znam się na tym do końca. Mądrych głów dookoła mnóstwo więc pewnie ktoś wyjaśni.
    Coś tam poczytałem , chyba bardziej "rozwojowy" będzie trzyfazowy , tym sie będę martwił później

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A gdzie ja napisałem, że po dopłacie? To kwota przed dopłatą. Moje panele w chwili montażu kosztowały koło 700zł. Teraz może i staniały. Mnie nie interesuje jakby to wyszło robiąc samemu nie brałem tej opcji pod uwagę.

    P.S. Za chwile się zacznie, który jest lepszym kogucikiem i zrobił sobie samemu taniej i lepiej.
    Masz na dachu ?

    Ja we własnym zakresie zamontuję tylko stojak na gruncie i ewentualnie przymocuje do niego panele. No i zakopie kabel w ziemi, resztę zlecę elektrykowi
    Ostatnio edytowane przez sito ; 01-11-2023 o 19:43

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Tu wbiłeś mi klina, nie mam pojęcia czy brać jedno czy trzyfazową.... ?
    W całym domu mam tylko indukcje podłączoną do 3 faz , jeśli kupię pompę do grzania to bedzie to bankowo 1 fazowa od 5 do 6kW
    Na jednej fazie można tylko coś ok 3,5 kw paneli mieć natomiast na 3 fazach aż 10kw.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post

    Masz na dachu ?

    Ja we własnym zakresie zamontuję tylko stojak na gruncie i ewentualnie przymocuje do niego panele. No i zakopie kabel w ziemi, resztę zlecę elektrykowi
    Tak, mam na dachu. Niby działka duża ale panele na gruncie jakoś mi wizualnie nie pasują, chyba, że na jakieś wiacie np na samochód to jak najbardziej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony