dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Wybór sprzętu - Instalacja 5kw

    Cześć

    Temat ogromny, ciężko pozbierać to w całość. Generalnie to chce zamontować instalację fotowoltaiczną 5-10kw samą lub 5kw + magazyn + hems.

    Informacje które już zebrałem:
    - instalacja w domu jest 3 fazowa, moc przyłączeniowa 15kw, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A
    - dach wschód zachód, nastawiam się głównie na autokonsumpcje, pracujemy z domu i ogólnie cała rodzina przebywa w nim większość czasu
    - dotychczasowe zużycie około 3500 - 4000 kwh rocznie, w tym roku za prąd zapłacone rachunków około 3400zł
    - obecna taryfa G11
    - w okolicy jest mało instalacji foto, konsultowałem się z sąsiadem i potwierdził że nigdy się falownik nie wyłączył
    - CWU i CO jest gazowe i tak raczej zostanie na najbliższe 10 lat, kuchenka jest na gaz ale to w niedalekiej przyszłości zmieni się na indukcje, pralka, piekarnik, czajnik, ekspres, NAS, kamery, PC 8 godzin dziennie w dni pracujące, TV
    - będę montował instalacje samodzielnie
    - jak coś to nie pytam czy instalacja foto się opłaca
    - chce dostać dofinansowanie 6k lub 7k + magazyn

    Jakie informacje jeszcze będą mi potrzebne żeby wybrać najlepsze rozwiązanie?

    Czy ewentualnie z takimi informacjami jesteście w stanie doradzić jakieś rozwiązanie?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez katanisk8 ; 08-11-2023 o 07:38

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Jak samemu to falownik foxess bo tani a dobry a co do paneli to wszystko jeden kit ja osobiście bym nie przepłacał bo jak mawiają Żydzi czy to się spłaci ? teraz fajne ceny na panele za jinko 400 watowe chcą nawet 290 zł szt (ja płaciłem po 420 ech) reszta szyny montażowe to wszędzie tak samo kosztują i wszystkie takie same , jak myślisz o magazynie to pomyśl nad falownikiem który nie jest związany ściśle z magazynem bo z torbami pójdziesz , ja nad magazynem myślałem i odpuściłem trochę to narazie bezsensem trąca za drogo na korzyści.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam podobną sytuacje jak Ty i planuję ok. 6-7 kWp, może panele Corab.
    Do tego falownik hybrydowy SMA SUNNY TRIPOWER 6.0 SMART ENERGY.
    RAZEM: dotacja do 7000 zł

    Do tego magazyn BYD 5-10 kW
    Dotacja: do 16000 zł

    Do tego HEMS: SUNNY HOME MANAGER 2.0
    Dotacja: do 3000 zł

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja mam podobną sytuacje jak Ty i planuję ok. 6-7 kWp, może panele Corab.
    Do tego falownik hybrydowy SMA SUNNY TRIPOWER 6.0 SMART ENERGY.
    RAZEM: dotacja do 7000 zł

    Do tego magazyn BYD 5-10 kW
    Dotacja: do 16000 zł

    Do tego HEMS: SUNNY HOME MANAGER 2.0
    Dotacja: do 3000 zł
    Dlaczego akurat taki sprzęt? Jak wybrałeś akurat te modele?

  5. #5

    Domyślnie

    Renoma producentów, opinie instalatorów.
    A poza tym funkcja ShadeFix i możliwość wykorzystania prognozy pogody do automatycznego podejmowania decyzji, czy sprzedawać energię czy magazynować w danej chwili.
    Oto przykładowy zestaw:
    https://www.memodo.pl/systemy-magazy...rid-stp-6.0-se
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 07-11-2023 o 14:42

  6. #6

    Question

    zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, warto jeszcze zastanowić się nad jej rzeczywistą opłacalnością. Możesz poczytać - dobrze wziąć pod uwagę całą inwestycję wraz z magazynem energii. Ceny instalacji mogą być naprawdę wysokie, a zwrot z inwestycji nie zawsze jest tak szybki...
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 09-11-2023 o 19:49

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej1607 Zobacz post
    zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, warto jeszcze zastanowić się nad jej rzeczywistą opłacalnością. Możesz poczytać - dobrze wziąć pod uwagę całą inwestycję wraz z magazynem energii. Ceny instalacji mogą być naprawdę wysokie, a zwrot z inwestycji nie zawsze jest tak szybki...
    Sam sobie planuje zamontować 5kw, koszt około 15kzł - 6kzł dotacji i wyjdzie mnie to 9kzł. Powinno się opłacać.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 09-11-2023 o 19:54

  8. #8

    Domyślnie

    Czy są jakieś konsekwencje jeśli przewymiaruje swoją instalacje o 50% jeśli chodzi o Tauron? Gdzieś na stronie Tauron'a mi się to rzuciło w oczy że powyżej 20% coś tam grozi ale teraz nie mogę tego znaleźć. Zużycie mam około 3500 - 4000 kwh rocznie i planuje zamontować na dachu 10 paneli o łącznej mocy około 5,5kWp.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Zgłoś tyle ile moc falownika a daj ile ci pasuje paneli wg mnie nikomu ani sobie krzywdy tym nie zrobisz , kontrolują tylko tych co napięcie przekracza oraz moc ale falownik 5kw więcej nie puści jak 5 więc masz kaprys załóż 10kw paneli.

  10. #10

    Domyślnie

    Chyba nie o to pytałem

  11. #11

    Domyślnie

    Uważaj na umowy związane z przyłączem fotowoltaiki

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał katanisk8 Zobacz post
    Sam sobie planuje zamontować 5kw, koszt około 15kzł - 6kzł dotacji i wyjdzie mnie to 9kzł. Powinno się opłacać.
    Cytat Napisał andrzej1607 Zobacz post
    zanim zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, warto jeszcze zastanowić się nad jej rzeczywistą opłacalnością. Możesz poczytać ile kosztuje fotowoltaika - dobrze wziąć pod uwagę całą inwestycję wraz z magazynem energii.
    zgadzam sie z @katanisk8;8210713 - jeśli sensownie zaplanujesz inwestycję to zwraca się po nie zbyt długim czasie. ja osobiście polecam

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pawpel

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    12

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat z pytaniem o opinie na temat paneli TW Solar 405 Full Black
    W rozliczeniu stałem się posiadaczem 14 sztuk takich paneli i na nich chciałbym oprzeć swoją instalację.

    Instalator, który będzie mi to montował sugeruje do tego falownik Sofar 4,4KTLX-G3 i umiejscowienie paneli w orientacji 50/50% wschód / zachód biorąc pod uwagę aktualny model rozliczeń i wprowadzenie stawek godzinowych w najbliższym czasie.

    Czy taki zestaw i rozkład paneli będzie ok? Czy może warto zbyć te panele i kupić coś innego?

  14. #14

    Domyślnie

    Wysoki współczynnik temp. Jak za darmo to ok. Maksymalna ilość paneli w łańcuchu 19.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pawpel

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-576
    Posty
    12

    Domyślnie

    Oki dzięki za info.
    A falownik do tej ilości paneli będzie ok czy warto wziąć większy? Jeśli dobrze liczę panele byłyby w okolicy 29% przewymiarowane względem falownika.
    Powiększania instalacji nie planuję więc to co będzie to już raczej na docelowo.

  16. #16

    Domyślnie

    Moc falownika ok, bo jak pisałem możesz umieścić 19 paneli w łańcuchu.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawpel Zobacz post
    Oki dzięki za info.
    A falownik do tej ilości paneli będzie ok czy warto wziąć większy? Jeśli dobrze liczę panele byłyby w okolicy 29% przewymiarowane względem falownika.
    Powiększania instalacji nie planuję więc to co będzie to już raczej na docelowo.
    Skoro montaż E-W to nie będzie żadnego przewymiarowania bo będą dwa stringi, które praktycznie nigdy nie pracują pełną mocą równocześnie.
    U mnie przy takim położeniu może ze 2 razy przez cały rok pojawiała się praca instalacji z mocą max. 0,8 mocy paneli.
    Natomiast warto rozważyć większy falownik z myślą o rozbudowie instalacji.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony