dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Przyłącza prądu i wodociągu - pytania

    Cześć,

    zakupiłem działkę na której aktualnei nie ma przyłączy żadnych, nie mniej sieć wodociagowa jest w drodze obok samej działki, prąd 2 działki dalej więc około 50m.

    Budowę domu jednorodzinnego planuję za około 2 lata, może się skrócić może wydłużyć, nie mniej zakres to 1,5-3 lat.

    No i teraz pytania :

    1) Czy powinienem od razu występować o przyłącza wody i prądu, gdy nie mam jeszcze żadnego projektu ani nic nie jest zaczęte i póki co nie będzie ?
    2) Czy najpierw powinienem z jakimś architektem uzgodnić gdzie mają być te przyłącza, czy to raczej bez znaczenia ? Działka nie jest wielka więc tak czy siak punkt na działce zakładam nie ma znaczenia ? Po prostu bedziemy potem ciągnąć to.
    2) Ogólnie moja teza jest że pewnie warto od razu wystąpić o te przyłącza bo taki prąd to czytałem że i ponad rok czasu może trwać zanim ktoś to ogarnie
    3) Chcąc podłączyć się do prądu czy powinienem na stronie PGE prosić o przyłączenie zarówno prądu na czas budowy jak i tego docelowego ? Czy np prośba o przyłącze docelowe pod dom nie może wyglądać tak że na start włączą mi inną taryfę, a potem to zmienimy ? Czy jednak musi być najperw budowlane potem docelowe ?
    4) Czy na stronie PGE jak jest wybór planowanej daty startu budowy to lepiej zaznaczyć jak to mniej wiecej będzie czyli że za 2 lata, czy jednak napisać np. że za pół roku i potem to zmeinić, może dzięki temu przyspieszą prace ? Czy w jakiś sposób przekłada się to na cenę że podłączą za rok a budowa wystartuje za 2 lata ?
    5) Na stronie PGE trzeba podać moc przyłączeniową, czy sama ta wartość przekłada się na rachunki czy to tylko orientacyjne, a rachunki i tak są wyliczane na podstawie zużycia ?
    6) Zakładając w pkt 5 że jednak moc ma wpływ na rachunki, jaki powinien być mój target ? Ogrzewanie planuje pompą ciepła + fotowoltaika. Zakładam że jakiś zakres 12-17 kW. W załączniku daje screen jak to widzę na ten moment.
    7) Czy ustalając jakąś moc przyłączeniową lepiej w razie co zawyżyc tą wartość czy zaniżyć ? Jeśli w trakcie użytkowania okaże się że jednak potrzeba wiecej to potem łatwiej jest podwyższyć czy obniżyć ją ? Co ekonomicznie lepiej wychodzi ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-11-10 123141.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	13,1 KB
ID:	466938  
    Ostatnio edytowane przez Etrox ; 10-11-2023 o 11:45

  2. #2

    Domyślnie

    Mi skrzynkę postawili jakiś tydzień temu a wniosek o przyłącze złożyłem w maju 2022 XD więc tak warto zrobić to wcześniej

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki za informacje, właśnie planuję zrobić to wcześniej.
    Stąd pytania z pierwszego postu.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    O przyłącze prądu wystąp już dziś a we wniosku napisze że potrzebujesz do zasilania altany lub garażu o grupę G11, jak napiszesz że chcesz budowlany dostaniesz C11 który jest droższy.

    Wodę też możesz już załatwiać , podobnie zaznacz , a studzienkę zamontuj gdzieś gdzie nie będzie przeszkadzała w przyszłej budowie domu, chyba że wcześniej zdążysz wybudować dom to od razu przyłącze do domy.
    Ps pewnie potrzebny będzie projekt przyłącza wondego
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Etrox Zobacz post
    Cześć,

    zakupiłem działkę na której aktualnei nie ma przyłączy żadnych, nie mniej sieć wodociagowa jest w drodze obok samej działki, prąd 2 działki dalej więc około 50m.

    Budowę domu jednorodzinnego planuję za około 2 lata, może się skrócić może wydłużyć, nie mniej zakres to 1,5-3 lat.

    No i teraz pytania :

    1) Czy powinienem od razu występować o przyłącza wody i prądu, gdy nie mam jeszcze żadnego projektu ani nic nie jest zaczęte i póki co nie będzie ?
    2) Czy najpierw powinienem z jakimś architektem uzgodnić gdzie mają być te przyłącza, czy to raczej bez znaczenia ? Działka nie jest wielka więc tak czy siak punkt na działce zakładam nie ma znaczenia ? Po prostu bedziemy potem ciągnąć to.
    2) Ogólnie moja teza jest że pewnie warto od razu wystąpić o te przyłącza bo taki prąd to czytałem że i ponad rok czasu może trwać zanim ktoś to ogarnie
    3) Chcąc podłączyć się do prądu czy powinienem na stronie PGE prosić o przyłączenie zarówno prądu na czas budowy jak i tego docelowego ? Czy np prośba o przyłącze docelowe pod dom nie może wyglądać tak że na start włączą mi inną taryfę, a potem to zmienimy ? Czy jednak musi być najperw budowlane potem docelowe ?
    4) Czy na stronie PGE jak jest wybór planowanej daty startu budowy to lepiej zaznaczyć jak to mniej wiecej będzie czyli że za 2 lata, czy jednak napisać np. że za pół roku i potem to zmeinić, może dzięki temu przyspieszą prace ? Czy w jakiś sposób przekłada się to na cenę że podłączą za rok a budowa wystartuje za 2 lata ?
    5) Na stronie PGE trzeba podać moc przyłączeniową, czy sama ta wartość przekłada się na rachunki czy to tylko orientacyjne, a rachunki i tak są wyliczane na podstawie zużycia ?
    6) Zakładając w pkt 5 że jednak moc ma wpływ na rachunki, jaki powinien być mój target ? Ogrzewanie planuje pompą ciepła + fotowoltaika. Zakładam że jakiś zakres 12-17 kW. W załączniku daje screen jak to widzę na ten moment.
    7) Czy ustalając jakąś moc przyłączeniową lepiej w razie co zawyżyc tą wartość czy zaniżyć ? Jeśli w trakcie użytkowania okaże się że jednak potrzeba wiecej to potem łatwiej jest podwyższyć czy obniżyć ją ? Co ekonomicznie lepiej wychodzi ?
    1) Tak, polecam załątwić to wcześniej, gdyż możesz czekać nawet rok za realizacją. Poza tym możesz wystąpić o taryfę G11 na cele rekreacyjne. Gdy napiszesz, że budowa, to dostaniesz C11, która jest ok 2 x droższa + koszty stałe przyłącza 50-100 zł/mc.
    2) Warto uwzględnić umiejscowienie skrzynki i studzienki, tak by potem nie ciągnąć 50m rur/kabli. To zaoszczędzone tysiące złotych.
    3) G11 (taryfa chroniona) dostaje się, gdy spełnia się warunki. Jak nie spełniasz, to jej nie dostaniesz. Przeczytaj. Ogólnie warto ubiegać się o G11 bo jest znacznie taniej.
    4) Jak wyżej - nie budujesz, to nie występuj o C11, bo jest szansa na G11. Nie ma taryfy "budowlanej".
    5) Zależnie od taryfy. Ogólnie w G11 nie mogą narzucić opłaty handlowej - a w C już tak. To kilkadziesiąt złotych m/c. W G11 różnice nie są ogromne, ale w C już są wieksze. Dobieraj moc tak by dostać odpowiednie zabezpieczenie (np. 32A) Tak naprawdę ta "moc kontraktowa" sprowadza się tylko do rodzaju zabezpieczeń na skrzynce
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 15-11-2023 o 12:16
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za wskazówki, zrobiłem mniej więcej jak pisaliście.

    Złozyłem wniosek o przyłącze docelowe, jak już pisałem na działce nie ma nic, a budowę planuję za jakies 2-3 lata.
    Dostałem umowę do podpisania z PGE z datą realizacji przyłącza do 08-07-2025.

    Mam parę pytanek :
    1) Wniosek złożyłem o zasilanie docelowe, nie mniej we wniosku zaznaczyli że to Budenek mieszkalny - plac budowy i zasilanie docelowe. Czy to dobrze patrząc co pisaliście o tych taryfach że na budowę mogą dać C ?
    2) Mam niejasność o co chodzi w harmonogramie przyłączenia, napisane jest że prace projektowe rozpoczną 6 miesiecy przed przyłączem oraz że do 6 msc przed tym terminem muszę dostarczyć im pozwolenie na budowę obiektu wymienionego w tytule umowy lub innego dokumentu wymaganego ustawą prawo budowlane
    Jak to załatwić zakładając że planuję budowę np za te 3 lata ? Za 1,5 roku nie będę miał jeszcze pozwolenia na budowe.
    Jak można to rozegrać zakładając że po prostu chciałem mieć skrzynkę przy działce i potem się z tym nie bawić ?

  7. #7

    Domyślnie

    Czy tu najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana tego wniosku z np dmu jednorodzinnego, na garaż i zrobić sobie podpięcie do garażu ?
    Tylko wtedy jak to wygląda że np dostanę taryfę G11 na garaż, a potem nagle powstanie tam budynek ? Czy to rodzi jakieś problemy ?

    Jakbyście to rozegrali jeśli moim celem jest budowa domu za 3 lata, a chciałbym wcześniej mieć po prostu już gotowe przyłącze na działce pod tą budowę ?

  8. #8

    Domyślnie

    No i jeszcze dopiszę jedną rzecz to rozkminki, zakładam że na taki garaż nie mogę wnioskować o prąd jak do domu jeśli chodzio zabezpieczenia, pobór i 3 fazy itp, wiec muszę zawnioskować za pewne o minima na garaż jakiśbalaszany, potem na tym prądie wybudować dom jak juz bedzie powstawał, a na koniec poprosić o zmianę przyłączy i zabezpieczeń i poprowadzic 3 fazy ?

    Czy to się zepnie jakkolwiek czy będą problemy ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Napisałem już jak do tego podejść. Czynisz założenia, które mają mało wspólnego z rzeczywistością.
    Najpierw sprawdź, czy dostaniesz G na garaż / werandę /działkę rekreacyjną. W Enea jest z tym DUŻY problem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10

    Domyślnie

    Dzieki, staram się właśnie odnieść do Twojej wypowiedzi nie mniej brakuje mi tych kilku czynników aby to zrobić m.in :

    1) Tak chce zawnioskować o G11
    2) Tak chce t ozrobić nie na budowę tylko jak napisałeś na garaż/altanę
    3) Żeby to zrobić muszę odpowiednio przygotować wniosek, dopiero wtedy się dowiem chyba czy wolno ?
    4) Główny problem, zakładając że dostanę na garaż G11, to nie mogę wystąpić na niego raczej o docelowe przyłącza 3 fazy itp tylko no najprostsze co się da i na zużycie np 200 kWh rocznie czy cosw ten deseń
    5) No i teraz pytanie co jeśli go dostanę, czy potem jak zbuduje na tym prądzie dom to nie będzie problemów ? Jak z prądu na garaż zawnioskuję o prąd na dom jednorodzinny, 3 fazy i kilka tys. kWh i zabezpieczenia 32A albo 24A ? Na garaż przecieżtyle nie potrzebuje

    Nie ukrywajac jest to sposób na cwaniaka, wiec czy to cwaniactwo jednak w jakiś sposób nie odbije mi się czkawką ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dostajesz taryfę G, to potem możesz sobie dowolnie zmieniać. Nikogo za zmianę sposobu używania nie karze się.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12

    Domyślnie

    Nie wiem jak u was, zle pge miasto potrafi przyjechać i skontrolować, czy stoi budynek.

  13. #13

    Domyślnie

    No właśnie na start na pewno skontrolują, dlatego już wiem że źle zrobiłem występując o prąd docelowy na dom i jego zużycia i zabezpieczenia, bo jak przyjadą to chcą mi podłączyć dom, którego wtedy jeszcze tam nie będzie.

    Dlatego teraz mam plan zrezygnować z tej umowy, wystapić o umowę na np garaż z mniejszym zużyciem i zabezpieczeniami, jak/o ile go dostanę to potem za te 2 lata zaczać na nim budowę, a następnie za 3 wystąpić i zmianę zużycia i potrzebnych zabezpieczeń

    Co myślicie ?
    Ostatnio edytowane przez Etrox ; 29-01-2024 o 14:33

  14. #14

    Domyślnie

    Nie ma zadnych przeciwskazan , zeby podlaczyc np 3 fazy do garazu albo wyzsze zabezpieczenia.

  15. #15

    Domyślnie

    Tylko będziesz płacić wyższe opłaty stałe.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Etrox Zobacz post
    Cześć,
    2) Czy najpierw powinienem z jakimś architektem uzgodnić gdzie mają być te przyłącza, czy to raczej bez znaczenia ? Działka nie jest wielka więc tak czy siak punkt na działce zakładam nie ma znaczenia ? Po prostu bedziemy potem ciągnąć to.
    Dobrze jest wiedzieć gdzie będzie zlokalizowany dom. Od razu z architektem albo sam postaraj się określić usytuowanie budynku. A najlepiej określić jak będą do niego wchodziły media. Wtedy wszystkie media będziesz prowadził pod najbardziej optymalne punkty.
    Dodatkowo wbiłem 4 pale w ziemię, które obciągnięte były sznurkiem na spodziewanym poziomie zero i tak przez 1 rok stał taki "zarys" budynku, a my oglądaliśmy i zastanawialiśmy się czy to jest dobre położenie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  17. #17

    Domyślnie

    Budynek to mały pikuś. Ważniejsze jest gdzie będzie zjazd.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zatwierdzona taryfa Enea na 2024 r i kryteria kwalifikowania do grup taryfowych:
    https://zapodaj.net/plik-BgJRhXje11

    Sugeruję wpisać jedną z powyższych opcji i za żadne skarby nie zmieniać treści wniosku o przyłączenie.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Sugeruję wpisać jedną z powyższych opcji i za żadne skarby nie zmieniać treści wniosku o przyłączenie.
    Z mojego doświadczenia dla pustej działki w EON wpisałem punkt a - "gospodarstwo domowe". Moje gospodarstwo domowe to wszystkie nieruchomości, które do nas należą. Mam na pustej działce G11.

  20. #20

    Domyślnie

    Dostalem od PGE taki harmonogram przyłączeń pod dom jednorodzinny
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7550.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	468136

    W pkt. 2 muszę dostarczyć pozwolenie na budowę, zakładając właśnie że chce uzbroić samą działkę a budowę ewentulanie planuję za np 3 lata no to nie wywiążę się z tego.
    Drugie pytanie, zakładając no że zrobię to pozwolenie na pół roku przed 08-07-2025 czyli w sumie za rok, no to czy jak dojdzie właśnie do terminu przyłączenia, a budowa jeszcze się nie zacznie to będzie jakiś problem ? Czy mogą dać tą skrzynkę, a ja pkt 5 zrobię właśnie jak bede gotowy na budowę i dopiero wtedy podpisać umowę kompleksową jak to nazwali ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony