dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    LukaszXxX

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dabrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-300
    Posty
    11

    Domyślnie Panele położone na płasko

    Dzień Dobry,

    czy ktoś z Państwa testował może rozwiązanie w którym panele fotowoltaiczne ułożoną są na dachu na płasko (dach płaski)? Firma która będzie mi montowała fotowoltaikę zaproponowała na podstawie symulacji, że będzie to najkorzystniejsze ułożenie. Wyliczono poziom uzysków w skali roku na ok. 6 tys. kWh z poziomem auto konsumpcji 58%. Pytanie czy takie rozwiązanie pod względem uzysków faktycznie będzie ok i czy ułożenie paneli w takim sposób nie będzie stanowiło problemów ze śniegiem czy innymi kwestiami praktycznymi?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie testowałem ale inni testowali różne ułożenia i wyniki są znane

    https://forum.budujemydom.pl/topic/3...owoltaicznych/

    Dla zerowego położenia wychodzi 90 proc wydajnośći czyli całkiem nieźle.Problemem może być śnieg jeżeli się w nim całkiem zapadną bo się poprzedo9staje do złączek - może jednak plan zakłada konstrukcję trochę ponad dachem - ja mam na płaskim dachu ale na ekierkach 20 stopni i jest póki co ok .
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Zwykle płaski dach nie jest zupełnie płaski.
    Ułożenie na całkowite płasko paneli jest złym rozwiązaniem.
    Będzie gromadzić się woda, brud, liście i śnieg.
    Można przyjąć że minimum pochylenia to 10 stopni.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszXxX Zobacz post
    Pytanie czy takie rozwiązanie pod względem uzysków faktycznie będzie ok i czy ułożenie paneli w takim sposób nie będzie stanowiło problemów ze śniegiem czy innymi kwestiami praktycznymi?
    Teoretycznie moc docierająca do paneli względem nachylenia wygląda tak:


    Żródło

    Jak widać nie pokazuje całkiem poziomego położenia paneli, ale widać, że im bardziej poziomo, tym mniejsza pradukcja zimą. Za to przy pionowym zamontowaniu jest najbardziej równomiernie rozłożona przez cały rok, co sprzyja autokonsumpcji a przy obecnych cenach to bardzo istotne. Istotne też, po jakich cenach byś sprzedawał nadprodukcję - a latem jest najtaniej. Więc lepiej mieć mieć nawet mniejszą, ale równomiernie rozłożoną produkcję.

    Ale poziomy układ w praktyce jest problemem, bo leży na nim śnieg, brud, liście... Więc w praktyce produkcja będzie mniejsza i to nie tylko gdy zalega śnieg, ale też przez cały rok bo nawet ulewny deszcz leżących płasko paneli dobrze nie umyje i liście też się nie zsuną. A panel zaskakująco dużo traci mocy - małe zacienienie pozbawia panel 1/3 produkcji jak ma 3 diody bocznikujące (a jak nie ma to jest jeszcze gorzej, bo spada produkcja wszystkich paneli w szeregu).

    Jest jeszcze jeden czynnik. Ten obrazek, to ile energii dociera. A sprawność paneli jest tym wyższa, im niższa ich temperatura. Więc znowu - w praktyce latem wyprodukują, powiedzmy 13% z tego co widać na obrazku a w zimne dni 20%. Więc różnica w rocznej produkcji będzie mniejsza, niż to wynika z obrazka.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-11-2023 o 13:55

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    W radziu dzić gadali że Indonezja uruchomiła instalację 17 tys paneli wszystkie na płasko bo na wodzie ale oni mają wyżej słońce ,myślę że lepiej na płasko niż samo południe.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Nie kładź na płasko, brud, obciążenie śniegiem, grad. Pomyśl. Nawet woda będzie na takich panelach stała jeśli będą miały ramki. Po to wymyślono dla pv trójkąty, żeby ustawić panele pod kątem na płaskiej powierzchni. Może firmie najłatwiej je położyć na płask ale nikt rozsądny na takie rozwiązanie się nie zgodzi.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 10-11-2023 o 16:37

  7. #7

    Domyślnie

    dach płaski jest idealny do prawidłowego polożenia paneli. jak komuś nie zależy na produkcji zimą to takie 20-30 stopni bedzie odpowiednie., Ja zrobiłbym min 40 stopni a najlepiej 50.

  8. #8

    Domyślnie

    A jest też taka tabelka ale z kierunkami świata? Czy 100 południe jest najbardziej efektywne? Czy może bardziej efektywnie dla konsumpcji podzielić cześć południe cześć zachód?

  9. #9

    Domyślnie

    Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc "100 południe".
    Jeśli chodzi o kierunek paneli to ilość energii wyprodukowanej przez system pv jest największa dla kierunku południowego.
    Dla autokonsumpcji - to zależy ile będziesz zużywał energii na bieżąco i jaki kąt paneli ustalisz.
    Dla przykład przy montażu pionowym paneli (90st) w przypadku ustawienia pv w kierunku południowym uzyskasz ponad dwukrotnie więcej energii w porównaniu do kierunku zachodniego. Przy kącie 30st paneli różnica nie jest już tak duża i wynosi ok 20% więcej dla kierunku południowego.
    Musisz więc wziąć pod uwagę kilka czynników.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 14-11-2023 o 22:30

  10. #10

    Domyślnie

    EDIT: miało być 100% paneli na południe.

    W mojej okolicy jest chyba tylko jedna instalacja pionowa. Panele na ścianie bocznej budynku piętrowego. Wygląda to okropnie ale podejrzewam że nie było miejsca na działce i tak sobie wymyślili. Szczerze mówiąc wszędzie widać (również na gruncie ) panele zamontowane pod kątem. Skoro to 90 st. jest takie efektywne to dlaczego nikt tak nie montuje? Chociaż z tej tabeli powyżej - największa roczna produkcja jest przy 50 stopniach. 90 st - najgorsza.
    Myślę o instalacji na dachu płaskim garażu. Mogę swobodnie wybrać kąt i azymut .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Skoro to 90 st. jest takie efektywne to dlaczego nikt tak nie montuje? Chociaż z tej tabeli powyżej - największa roczna produkcja jest przy 50 stopniach. 90 st - najgorsza.
    Gwoli ścisłości ta tabela nie pokazuje produkcji a ilość energii jaka dociera na m2 panela. Przeczytaj też co napisałem pod tabelą.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszXxX Zobacz post
    czy ułożenie paneli w takim sposób nie będzie stanowiło problemów ze śniegiem czy innymi kwestiami praktycznymi?
    Może. Przede wszystkim trzeba uważać na wentylację paneli. Przy płaskim ułożeniu może się robić w lato gorąca poduszka powietrzna pod panelami podnosząca temperaturę paneli, a co za tym idzie zmniejszająca ich wydajność. Trzeba dobrze przemysleć konstrukcję montażu paneli - odległość od powierzchni dachu i odstępy między panelami, ale i tak trzeba liczyć się z tym, że uzysk może być niższy od paneli ustawionych pod kątem.

    Dodatkowo, słabsza wentylacja to większa wilgotność przez dłuższy czas niż przy panelach ustawionych pod kątem, więc większe narażenia instalacji na wilgoć, głównie złącz.

    Jak uczy życie, niewłaściwa konstrukcja nośna (pod kątem wentylacji) na płaskim dachu, to może być nawet 20% niższa wydajność w skali roku.


    Cytat Napisał LukaszXxX Zobacz post
    Dzień Dobry,
    Pytanie czy takie rozwiązanie pod względem uzysków faktycznie będzie ok?
    Produkcja w skali roku zależy od wielu czynników, w tym od kątą położenia paneli, ich orientacji czy pory roku. Kąty położenia paneli bliskie zerowemu to w ogólności równik i okolice. Czym dalej od równika, tym kąty pochylenia są większe. .

    Trudno powiedzieć, o co chodzi firmie, możliwe, że próbują optymalizować równomierność produkcji w czasie całego dnia - może bardziej równomierna produkcja przy dużo niższej wydajności.

    Poproś o symulację dla paneli o tej samej mocy rozłożonych na dwu stringach E (E-S) i W (S-W) z kątem, powiedzmy, 30º - będziesz miał porównanie.

    Zresztą, możesz sam sobie to oszacować biorąc jakiś kalkulator do PV.
    .

    Cytat Napisał LukaszXxX Zobacz post
    Dzień Dobry,

    czy ktoś z Państwa testował może rozwiązanie w którym panele fotowoltaiczne ułożoną są na dachu na płasko (dach płaski)?
    Jest taki człowiek, mający off-grida z częścią paneli ułożonych właśnie płasko. I, jak twierdzi, dla niego jest OK..

  13. #13

    Domyślnie

    Przecież są strony, gdzie podajesz lokalizację wybierasz kąt i podaje Ci teoretyczny roczny uzysk. W Gdańsku kąt będzie inny, niż w Zakopanem...

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dabraakabra

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-390
    Posty
    3

    Domyślnie

    U nas na bloku wspólnota położyła na płasko bo z jakiegoś technicznego powodu nie dało się inaczej. Instalacja spisuje się dobrze, ale wiem, że jak spada śnieg to zarządca tam wchodzi i pozbywa się go z paneli.

  15. #15

    Domyślnie

    Na płasko raczej nie. Raczej 10-15 stopni. Pewnie nie chciało im się modernizować instalacji odgromowej...

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Mam dach 20° i od 26 liściopada codzienna produkcja wynosi zawrotną wartość 0 kWh... Patrząc jak gruba warstwa śniegu tam się zbiła stan ten może potrwać jeszcze z miesiąc...

  17. #17

    Domyślnie

    Cóż poradzić możesz próbować pakować się na dach i zrzucać śnieg z paneli z instalacji o mocy 10kWp uzyskasz w zimowy dzień produkcję max w okolicach 900W. Faktycznie jest się o co bić kiedy w tym momencie moja pompa ciepła wciąga pewnie w okolicach 1,5kW, jednak nie pakuje się na ośnieżony i oblodzony dach aby z tego dachu spaść i się połamać.W magazynie mam jeszcze jakieś 2000kWh więc mam skąd ten prąd brać aby nie myśleć o odśnieżaniu dachu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18

    Domyślnie

    To tak przekornie zapytam: czy ktoś testował panele zamontowane pionowo?
    Można w necie znaleźć bardzo pozytywne opinie.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    To tak przekornie zapytam: czy ktoś testował panele zamontowane pionowo?
    Można w necie znaleźć bardzo pozytywne opinie.
    Ja na bank bym zamontował panele pionowo a jak bym tak zrobił to znaczy że tak zrobię tylko najpierw rozbudowa na dachu.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W magazynie mam jeszcze jakieś 2000kWh więc mam skąd ten prąd brać aby nie myśleć o odśnieżaniu dachu.
    Jak net billing to płacisz za dystrybucję...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony