dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    To tak przekornie zapytam: czy ktoś testował panele zamontowane pionowo?
    Można w necie znaleźć bardzo pozytywne opinie.
    Będę testować wiosną - tylko średnio mam dobre miejsce na elewacji, więc testy będą często w półcieniu od południa, albo na wschodzie

    Generalnie wystarczyłaby mi produkcja na poziomie 1,5kW przez te 4-5 godzin zimą - klima żre 1kW grzejąc, więc bym coś tam dogrzał... Odkąd mi zasypało panele, to palę we wszystkożernym kotle nadmuchowym - pył nie osiądzie na PV bo zleci wraz z puchem.
    Ostatnio edytowane przez Rupicapra ; 06-12-2023 o 11:33

  2. #22

    Domyślnie

    Uzysk z PV w grudniu czy styczniu jest na takim poziomie że szkoda strzepić języka. W 2-3 dobre dni kwiecień-wrzesień masz większą produkcję

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Uzysk z PV w grudniu czy styczniu jest na takim poziomie że szkoda strzepić języka. W 2-3 dobre dni kwiecień-wrzesień masz większą produkcję
    Tylko w kwietniu-wrześniu mam względnie ciepło w domu, nie potrzebuję prądu...

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Wiatraki panie wiatraki ,foto to przeżytek za sprawą polityków.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Mam dach 20° i od 26 liściopada codzienna produkcja wynosi zawrotną wartość 0 kWh... Patrząc jak gruba warstwa śniegu tam się zbiła stan ten może potrwać jeszcze z miesiąc...
    Ale, panele pod kątem około dwudziestu kilku stopni to max produkcji w środkowym okresie lata. Nie jest to optimum dla całorocznego uzysku, ale jeśli w zimę masz i tak tyle co nic z uwagi na śnieg, to może jednak nie jest tak źle. O ile panele nie gotują się w lato na poduszce powietrznej pod nimi, bo te 20° to już stosunkowo mały kąt i może być utrudniona wentylacja.


    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Będę testować wiosną - tylko średnio mam dobre miejsce na elewacji, więc testy będą często w półcieniu od południa, albo na wschodzie

    Generalnie wystarczyłaby mi produkcja na poziomie 1,5kW przez te 4-5 godzin zimą - klima żre 1kW grzejąc, więc bym coś tam dogrzał... Odkąd mi zasypało panele, to palę we wszystkożernym kotle nadmuchowym - pył nie osiądzie na PV bo zleci wraz z puchem.
    Żeby przy śnieżnej i ciemnej zimie wycisnąć przez cały czas te 1.5kW, to musiałbyś mieć pewnie tak minimum ze 20kWp w panelach. W zimie co prawda optymalne kąty dla uzysku są wysokie, w okolicach 80 stopni, ale to nie są różnice rzucające na kolana - o ile dobrze pamiętam to kilka procent w stosunku do optymalnego położenia dla produkcji całorocznej. Większość produkcji zimowej pochodzi zapewne ze światła rozproszonego, a nie bezpośredniego oświetlenia przez słońce. I do tego jeszcze to zacienienie, tak czy inaczej ograniczające produkcję. Jedyny plus pionowego umieszczenia, to jak dla mnie, brak zaśnieżenia paneli.

    Moim zdaniem, zdecydowanie lepiej, prościej i skuteczniej jest iść w kierunku maksymalizacji uzysku w sezonie (kwiecień - wrzesień), odkładając kasę na zimę.
    Ostatnio edytowane przez k_pec ; 14-12-2023 o 10:27

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    Moim zdaniem, zdecydowanie lepiej, prościej i skuteczniej jest iść w kierunku maksymalizacji uzysku w sezonie (kwiecień - wrzesień), odkładając kasę na zimę.
    Tylko z uzysku latem mogę bilansować wyłącznie energie czynną - więc i tak jeśli nie muszę, to nie korzystam z ogrzewania klimą, gdy nie produkuję energii.
    Teraz mnie irytowały słoneczne dni, gdy poranek po intensywnych opadach śniegu promienie naparzały z rana, a tu produkcja z PV zero. Coś muszę wymyślić, bo od dwóch lat zimą przymarzam, a ileż można pić...

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Teraz mnie irytowały słoneczne dni, gdy poranek po intensywnych opadach śniegu promienie naparzały z rana, a tu produkcja z PV zero.
    Tak popatrzyłem jeszcze w dane i wygląda, że na zimę to optymalne jest pod względem produkcji pochylenie paneli w okolicach 85°. Różnica niewielka w odniesieniu do kąta 90°, ale zawsze jakaś jest. Tyle, że trzeba by dłubać jakieś zwieszenie, więc sprawa dyskusyjna. Choć procent tu, procent tam, i tam jeszcze jakiś procent i już jest sumarycznie więcej...

    Ja ci tu tylko trochę danych podrzucam, które nie zawsze muszą dać najoptymalniejszą instalację w każdym przypadku. Instalacje są zawsze indywidualne, to co w jednym przypadku jest optymalne, w innym nie musi. Ale zawsze warto wiedzieć więcej, ZANIM się weźmie za robotę, bo wtedy bywa zdecydowanie mniej roboty, a i mniej człowiek uczy się na własnych błędach...


    Cytat Napisał l Zobacz post
    Coś muszę wymyślić, bo od dwóch lat zimą przymarzam, a ileż można pić...
    Hm, skoro problem jest tylko zimą, a oczekiwana ilość mocy w sumie niewielka, to może warto by było przemyśleć temat wiatraka przydomowego. Ale, zacząć należałoby w takim przypadku, od sprawdzenia czy u Ciebie w ogóle coś wieje zimową pora. Tu wszystko zależy od konkretnej lokalizacji i możliwości zamontowania wiatraka.

    Na początek więc jakaś stacja pogodowa z monitoringiem w miejscu potencjalnego umieszczenia wiatraka, aby sprawdzić na jaki wiatr mógłbyś liczyć w okresie zimowym. Stacja może być najtańsza, choć dobrze by było aby zrzucała dane w formatach zgodnych z IMGW. Po zimie byłbyś mądry i mógłbyś oszacować, czy wiatrak mógłby ci pomóc.

    Żeby nie było - ja tam nie jestem zwolennikiem wiatraków przydomowych w Polsce, bo u nas przeciętnie wieje na większości obszaru kraju bardzo słabo i osiągi wiatraków bywają w stosunku do PV żadne, ale w szczególnych przypadkach mogą być przydatne.


    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Tylko z uzysku latem mogę bilansować wyłącznie energie czynną - więc i tak jeśli nie muszę, to nie korzystam z ogrzewania klimą, gdy nie produkuję energii.
    A o co chodzi z tą energią bierną u Ciebie? Rozliczasz się jako firma?

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    może warto by było przemyśleć temat wiatraka przydomowego. Ale, zacząć należałoby w takim przypadku, od sprawdzenia czy u Ciebie w ogóle coś wieje zimową pora.
    Ogarniałem temat przed pierwszą instalacją PV - wedle map mieszkam w dość kiepskim miejscu jeśli chodzi o natężenie wiatru, statystyki, które ściągałem ze stacji pogodowych w okolicy również mało obiecujące ;/ Więc odpuściłem temat. Dodatkowo mam dom od zachodu i południa otoczony wysokim lasem.

    A co do rozliczeń - taką mam umowę ze sprzedawcą energii - energię czynną bilansuję w 100% z wirtualnym magazynem, a pozostałe składowe w tym dystrybucja płatna zawsze w pełni, czy odbieram, czy zużywam ponad miarę.

  9. #29

    Domyślnie

    Policz sobie realnie mozliwe zyski i koszty ich uzyskania z PV w zimie w Polsce.
    PV w warunkach zimowych w Polsce jest po prostu nieopłacalna . Gdyby nie produkcja w okesie wiosenno-letnio- jesiennym to PV nie miało by najmniejszego sensu.
    Chyba że jesteś zainterowsoany zwrotem poniesionych nakładów po 40-50 latach.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Chyba że jesteś zainterowsoany zwrotem poniesionych nakładów po 40-50 latach.
    Jestem zainteresowany utrzymaniem temepratury powyżej 12°C zimą w domu - na razie mi się to nie udaje klimatyzatorami, bo nie mam prądu z paneli. Dogrzewam nadmuchowym kotłem węglowym, lecz ten również nie podnosi temperatury zanadto... Więc mogę iść albo w drugi kocioł (ale to wymagałoby budowy kolejnego komina na 9m i dodatkowych kanałów prowadzących ciepłe powietrze), albo dopakować paneli ile wlezie

  11. #31

    Domyślnie

    Powyżej 12C ?
    Zimny chów czy przygotowanie do wyprawy na Syberię ?

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Powyżej 12C ?
    Zimny chów czy przygotowanie do wyprawy na Syberię ?
    Na razie to spędzanie czasu albo w biurze, albo remontując, albo w ogrodzie. A jak śpię, to chłodu nie czuję...

    Ale chciałbym mieć możliwość dogrzania do tych kilkunastu stopni, więc kombinuję co by to opanelizować prócz dachu.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Na razie to spędzanie czasu albo w biurze, albo remontując, albo w ogrodzie. A jak śpię, to chłodu nie czuję...

    Ale chciałbym mieć możliwość dogrzania do tych kilkunastu stopni, więc kombinuję co by to opanelizować prócz dachu.
    Nic tam więcej nie paneluj bo zimą z tego i tak psinco jest ,zimą to tylko i wyłącznie wiatrak ,ostatnio przez dwa tygodnie wiało że głowy urywało więc już dwa tygodnie grzania za darmo a im wredniejsza pogoda zimą tym więcej wiatru więc lato foto zimą wiatrak bo szkoda kasy na dalsze panele skoro nic z nim pożytku .

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony