dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie Walka ze smogiem : Dodatkowy wentylator kanałowy --> Filtr kanałowy --> Rekuperator

    Drodzy Państwo
    mam nieprzyjemny, śmierdzący case. W okolicy dym, smog, smród. Mój rekuperator wyciąga 300 m3/h. Zwykle działa na 50-60%, bo później robi się nieprzyjemnie głośny. Na dodatek nie ma w nim możliwości zastosowania filtra antysmogowego. Wycina się do niego filtry samodzielnie z włókniny filtracyjnej. Taki filtr w zasadzie wciąga do środka wszystko, kazdy zapach, pyłek i pierdnięcie.

    Pomyślałem więc, że kupię na Allegro filtr kanałowy zawierający filtr wstępny, filtr HEPA i filtr węglowy. Zamontuje za czerpnią, a przed rekuperatorem. Do tego miejsca OK. Super plan. Tyle, że mój rekuperator działający na pół gwizdka pewnie zostanie przytkany taką ilością materiału filtrującego. Dlatego rozważam przed skrzynką filtracyjną zamontować dodatkowy wentylator kanałowy, który przepychałby powietrze przez filtr kanałowy do rekuperatora. Rozumiem, że musiałby pracować z równą lub nieco wolniejsza prędkością niż wentylatory w centrali rekuperacyjnej, żeby nie wpychać na siłę za dużo powietrza do jednostki? To ma szanse powodzenia?

    kolejnośc wyglądałaby tak
    CZERPNIA --> WENTYLATOR KANAŁOWY (Z RĘCZNĄ REGULACJĄ) --> FILTR KANAŁOWY --> REKUPERATOR

    wiem, że są gotowe tego typu rozwiązania i to z czujnikami, elektronika... Ale to koszt około 6000-7000zł

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma potrzeby do domu dawać filtra HEPA. Wystarczy F7/F9.
    A żeby zmniejszyć opory do pomijalnych wartości, najlepiej zastosować filtry kieszeniowe. Ale to zajmuje miejsce - coś za coś.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    Nie ma potrzeby do domu dawać filtra HEPA. Wystarczy F7/F9.
    A żeby zmniejszyć opory do pomijalnych wartości, najlepiej zastosować filtry kieszeniowe. Ale to zajmuje miejsce - coś za coś.
    Myślisz, że 50 proc z 300m3/h czyli ok 150m3/h zdławione F7 da radę bez dodatkowego wentylatora skoro już dziś gdy dokroję grubszą włókninę to jest buczenie?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Powierzchnia robi tutaj różnice. Żadne docinanie włókniny, tylko porządny filtr kieszeniowy o jak najwiekszym rozmiarze. U mnie G4+M5+F9 nanowave usuwają >95% PM2.5&PM10 bez większego oporu dla instalacji. Centrala nie odczuwa różnicy z filtrami i bez.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Zamontowałem filtr kanałowy. Tam są trzy duże filtry, w tym 1 hepa. Iwiesz co? Nic nie pomogło. Dasz mi linka do filtrów, które stosujesz? Poczytam o nich

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja zamawiam na wymir w SFM filtry - duże kieszeniowe - koncowy nanowave F9. Może być tak, że ten zapach bez węglowego jest nie do wyeliminowania. Najlepiej zaopatrz się czujnik smogu i umieść w kanale żeby sprawdzić jaka jest skuteczność filtracji. Jeśli będzie poniżej 5 ppm 2.5 i 10, to znaczy, że musisz dołożyć węglowy. Jeśli powyżej, to znaczy ze filtry nie dzialaja jak się spodziewasz.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja zamawiam na wymir w SFM filtry - duże kieszeniowe - koncowy nanowave F9. Może być tak, że ten zapach bez węglowego jest nie do wyeliminowania. Najlepiej zaopatrz się czujnik smogu i umieść w kanale żeby sprawdzić jaka jest skuteczność filtracji. Jeśli będzie poniżej 5 ppm 2.5 i 10, to znaczy, że musisz dołożyć węglowy. Jeśli powyżej, to znaczy ze filtry nie dzialaja jak się spodziewasz.
    Dziękuję. Aktualnie mam następujący układ filtrów:
    Skrzynka: F4 - 1szy Hepa - 2gi Hepa - Węglowy
    Rekuperator: F7
    Anemostaty: Węglowy
    Teraz dopiero jest w miarę OK
    Będę testował dalej. Dziękuję za podpowiedzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Nawet w szpitalach tak nie mają

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony