dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Mieszkanie w bloku - korekty ścian działowych

    Moi drodzy, chciałbym skonsultować z Wami temat korekty ścian w mieszkaniu.
    Blok z lat 79, ściany zewnetrzne pustak PGS, ściany działowe z cegły czerwonej. Stropy żerańskie (płyty kanałowe).
    W zasadzie większość ścian wewnętrznych w mieszkaniu jest grubości 12cm (z tynkiem) - zakładam zatem, że są to ściany działowe. Nawet stukając dłonią w te ściany słychać jak ściana "wibruje".
    Na rzucie zaznaczyłem na czerwono ściany, które chciałbym wyburzyć. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do takiego zabiegu?

    1. Wyburzenie ścianki dzielącej salon i kuchnie - 3,5m
    2. Wyburzenie ścianki w calu wykonania szafki w sypialni 1,5m
    3. Powiększenie łazienki - przesunięcie ściany w stronę salonu - 2,5m
    4. Wyburzenie ścianki w calu wykonania szafki w pokoju - 1,3m

    Czy istnieją jakieś obawy co do takich działań? Tak jak pisałem - ściany mają 12cm z tynkiem.
    Czy one pełnią w takim przypadku jakaś funkcję dla stropu? Płyty stropowe kanałowe ułożone są w poprzek mieszkania (rozstaw ok 6m - zaznaczyłem zieloną linią przybliżony przebieg)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-11-16_121631916.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	466981

    Zdjęcie w większej rozdzielczości: https://ibb.co/VH7jz3c

    Z góry dziękuję za każdą wskazówkę/uwagę
    Ostatnio edytowane przez pawel246 ; 16-11-2023 o 11:20

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Pustak PGS to jest zwykły bloczek PGS (pełny element) czy jednak jakiś bloczek z pustkami.

    Generalnie wszystkie ścianki 1, 2, 3 i 4 można usunąć ale są pytania:
    - jaki przebieg mają obecne działówki?
    - co w tej chwili jest w pom. 92x157 nad ścianką nr 2 i na prawo od niego?
    - co w tej chwili jest w pom. "szafa pokój" nad ścianką nr 4?
    - czy to są nowe ścianki?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Pustak PGS to jest zwykły bloczek PGS (pełny element) czy jednak jakiś bloczek z pustkami.

    Generalnie wszystkie ścianki 1, 2, 3 i 4 można usunąć ale są pytania:
    - jaki przebieg mają obecne działówki?
    - co w tej chwili jest w pom. 92x157 nad ścianką nr 2 i na prawo od niego?
    Pomieszczenie 92x157 to wydzielone WC, chce je zlikwidować (a następnie przyłączyć do sypialni - stworzyć wnękę, w której zabuduje szafę), ubikacje przenieść do pomieszczenia powyżej - łazienki, którą delikatnie chce powiększyć.Pomieszczenie na prawo to taki przedsionek pomiędzy WC, a łazienką - planowo chcę tam umieścić pralkę.

    - co w tej chwili jest w pom. "szafa pokój" nad ścianką nr 4?
    Aktualnie nie ma nic. To jeden wielki przedpokój - dla mnie pożeracz metrażu. Chcę do pokoju przy "4" wybić część ściany i domurować taką wnękę na szafę - kosztem zmniejszenia przedpokoju. W ten sposób mniejszy pokoik zyska wnęke na zabudowę szafy wnękowej. Wnęka na przedpokoju do otwór na również szafę w zabudowie.

    - czy to są nowe ścianki?
    Jedyne nowe ścianki to te w przedpokoju (na szafy).

    Załączam rzut - tak wygląda aktualnie mieszkanie przed korektami. Bardzo dziękuję za pomoc!

    https://ibb.co/6WZVvR3
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-11-16_200942387.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	8,9 KB
ID:	466989  
    Ostatnio edytowane przez pawel246 ; 16-11-2023 o 19:14

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Proszę bardzo
    Teraz wiadoma jak było pierwotnie.
    Szacht instalacyjny pozostaje bez zmian.

    Z jakiego materiału będą nowe ścianki działowe?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Nowe ścianki planowałem w trybie mieszanym.
    Wnęki pod szafy w systemie g-k - nie będzie ich widać i jest po prostu szybciej.
    Przesunięte ściany np. łazienka lub otwory po starych drzwiach - prawdopodobnie bloczki z betonu komórkowego.

    Czy w moim przypadku użyty materiał ma jakieś duże znaczenia co do konstrukcji i prowadzonych prac?
    Czyli ogólnie rzecz biorąc nie ma się czego obawiać co do rozbiórek? Strop płytowy tak naprawdę opiera się na ścianach nośnych wokół mieszkania i obawy były na wyrost? Początkowo obawiałem się nieco, że przy długości stropu 6m pomiędzy scianami nośnymi - te działowe jakoś mu "asystują".

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Istniejące ścianki to 8 cm + 2x tynk po 2 cm = 12 cm ?
    Generalnie nie ma co się przejmować ale zawsze strop sąsiada na górze może się opierać na ściankach.
    Zwłaszcza na ściance nr 1.

    Im lżejsza ścianka tym lepsza dla stropu ale zwykle ma mniejszą izolacyjność akustyczną.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Aktualizacja z mojej strony:

    Zbadałem dzisiaj dokładniej ścianę. Ściany działowe nie mają 12cm - są cieńsze.
    W zalezności od pomieszczenia - grubości były różne tj: 10,5cm, 9,5cm, 10cm - z tynkiem.
    Wnioskuję, że grubość cegły/pustaka wynosi zatem 8cm. Choć może byc nawet i cieńsza, tynk jest grubszy, momentami blisko 2cm. Dodatkowo, zauważyłem, że cegły/pustaki mają pustki w środku.
    Nie chcę już hałasować w nocy, ale jutro postaram się odkryć więcej tynku i dokładniej sprawdzić sytuację.
    Ostatnio edytowane przez pawel246 ; 17-11-2023 o 20:42

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Może jest to cegła dziurawka gr. 6,5 cm.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    A jesteś pewny ze tam są tynki? Skoro to mieszkanie z lat '70-'80 to ścianki moga być z płyt promonta. To były takie gipsowe "pustaki" bloczki. Takie ściany nie miały tynku tylko przecierke z gipsu łaczeń. Ich grubość była poniżej 12cm na gotowo.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Pro Monta miały 8 lub 10 cm ale nie miały pustek.
    Były pełnymi blokami.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony