dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Question Zwiększenie mocy przyłączeniowej. Czy PGE nie mówi całej prawdy?

    Cześć, zwracam się z prośba o pomoc w ustaleniu właściwej drogi postępowania. Planuje budowę domu oraz chciałbym zwiększyć moc przyłączeniowa. Problem w tym, ze działka ma już przyłącze.

    Aktualnie na działce znajduje się domek letniskowy, do którego doprowadzone jest przyłącze o skromnej mocy 2 kW. Dodatkowo kabel ten jest przeprowadzony „od tylu” przez działkę sąsiada.

    W związku z tym chciałbym po pierwsze zwiększyć moc przyłącza i dodatkowo przebudować je tak, aby linia kablowa leżała w drodze gminnej i była podłączona od frontu. Myśle, ze będzie to rozwiązanie bezpieczniejsza niż posiadanie kabla pod sąsiadem. Dodatkowo, zgodnie z info z zakładu energetycznego - dotychczasowa linia może obsłużyć max. 16 kW. Planuje spore zapotrzebowanie na moc - pompa ciepła, fotowoltaika i podobne tematy. Tym bardziej, ze w razie potrzeby zmniejszyć mogę moc umowna i ograniczyć opłaty stałe.

    Mój pomysł wstępnie jest taki:

    1. Zwiększam moc przyłączeniowa na dotychczasowym przyłączu przez działkę sąsiada, do maksymalnych 16 kW.
    2. Po tym zwiększeniu rozpoczynam budowę i od razu składam kolejny wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej. W ten sposób zaczyna lecieć mi termin (pewnie znów 18 miesięcy).
    3. Chciałbym oczywiście utrzymać ciągłość zasilania i tutaj mam zgrzyt, ponieważ PGE zdaje się twierdzić, ze jeśli będzie przebudowa przyłącza, to ona rozpocznie się dopiero po demontażu dotychczasowego. Tutaj pytanie do praktyków - czy faktycznie nie będzie tu ciągłości zasilania i mogę zostać pozbawiony prądu na 18 miesięcy?

    Będę ogromnie wdzięczny za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Oczywiście, że wyłączą zasilanie. Tylko na jeden dzień (bo tyle czasu zajmie postawienie ZK i podłączenie). Wykop i ułożenie przewodu będzie wykonany wcześniej.

  3. #3

    Domyślnie

    @qwerty1986 - dzięki za odpowiedź. W końcu to także potwierdziło mi PGE.

    Co ciekawe, w wydanych warunkach przyłączenia wskazują, że miejscem dostarczania będą zaciski prądowe przewodów przyłącza na odejściu od linii zasilającej w kierunku instalacji odbiorcy. To znaczy, że PGE próbuje przerzucić na mnie odpowiedzialność za ewentualne awarie tej części kabla, która przechodzi przez działkę. Jest to dla mnie o tyle niezrozumiałe, że skoro historycznie zgodzili się na taki sposób zasilania to musieli to jakoś uregulować i zakładałem, że mają kabel na swoim majątku. Czy mam tutaj rację wskazując, że przyłączenie jest po stronie PGE, aż do momentu wejścia do mojej instalacji?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie. Zawsze granicą własności jest licznik. To co jest za licznikiem to już ich nie interesuje. Dziwne, że nie postawią ZK przy granicy pas drogowy-twoja działka. Takie umieszczenie ZK, gdzie masz iść przez czyjeś podwórko jest niedopuszczalne. Daj mapkę z geoportalu czy innej emapy z naniesioną lokalizacją ZK (przy działce sąsiada) i swoją działką.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Nie. Zawsze granicą własności jest licznik. To co jest za licznikiem to już ich nie interesuje.
    Kolejna bzdura w wykonaniu qwerty1986. Czy kolega miał chociaż raz w życiu (w rękach) WTP?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Załączam - moja działka oznaczona na żółto Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D764575B-16E0-4FA4-B777-87C66AE43B72.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	12,9 KB
ID:	467310

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolejna bzdura w wykonaniu qwerty1986. Czy kolega miał chociaż raz w życiu (w rękach) WTP?
    Rozumiem, ze kolega ma inne zdanie czy możesz mnie proszę naprowadzić z czego wynika, że powinno być tak, a nie inaczej?
    Ostatnio edytowane przez ztzt ; 07-12-2023 o 18:53

  7. #7

    Domyślnie

    Czy otrzymał kolega nowe warunki przyłączenia Odbiorcy do sieci energetycznej?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak. Dostałem warunki przyłączenia. Poniżej skan
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8E79F15C-5DDC-4C12-8334-BCEB1E813483.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	467311

  9. #9

    Domyślnie

    Nie ma szans, by to przeczytać.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale gdzie jest działka sąsiada i ZK? PGE powinno umieścić ZK+TL przy rogu twojej działki i sąsiada od strony dojazdu (na lewo od Twojej bramy).
    Edit: Warunki:
    Miejsce dostarczania energii elektrycznej stanowiące jednocześnie miejsce rozgraniczenia własności sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja S.A. i instalacji Podmiotu Przyłączanego: zaciski na listwie zaciskowej za układem pomiarowo-rozliczeniowym w kierunku instalacji odbiorcy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D764575B-16E0-4FA4-B777-87C66AE43B72.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	22,1 KB
ID:	467323
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 08-12-2023 o 09:20

  11. #11

    Domyślnie

    Nie mogę załączyć zdjęcia w lepszej rozdzielczości. Natomiast. MD zostało określone jako zaciski prądowe przewodów przyłącza na odejściu od linii zasilającej w kierunku instalacji odbiorcy.

    PGE zapytane dlaczego tak zostało to określone wskazuje, że „PGE doprowadza prąd do działki, ale pod warunkiem, że ma ona dostęp do drogi. PGE nie przewiduje budowy swojej sieci po działkach prywatnych, bez dostępu od strony drogi”.


    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Ale gdzie jest działka sąsiada i ZK? PGE powinno umieścić ZK+TL przy rogu twojej działki i sąsiada od strony dojazdu (na lewo od Twojej bramy).
    Edit: Warunki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D764575B-16E0-4FA4-B777-87C66AE43B72.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	22,1 KB
ID:	467323
    Moja działka jest oznaczona żółtym kolorem dookoła. Działka sąsiada to ta podłużna z tyłu, przez którą idzie kabel (czerwony na schemacie). Kabel ten schodzi bezpośrednio ze słupa, znajdującego się w drodze publicznej, na granicy z działką sąsiada. Takie usytuowanie wynika z tego, że do niedawna do tej działki nie było jeszcze formalnie drogi dojazdowej (teraz już jest).
    Ostatnio edytowane przez ztzt ; 10-12-2023 o 18:16

  12. #12

    Domyślnie

    Droga dojazdowa (co naniosłem ZK kolorem czerwonym) to droga publiczna? Jak tak to niech tam umieszczą. Gdzie jest ta działka (miejscowość)?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Droga dojazdowa (co naniosłem ZK kolorem czerwonym) to droga publiczna? Jak tak to niech tam umieszczą. Gdzie jest ta działka (miejscowość)?
    Droga niepubliczna. Własność gminy, działka drogowa ale niepubliczna.

    Tam proponują, natomiast potrwa to 1,5roku. Tymczasowo chciałbym zwiększyć moc na tej linii istniejącej i wtedy złożyć wniosek o kolejne zwiększenie i przeniesienie.

  14. #14

    Domyślnie

    Na mapie dojazd to ta sama działka co istn. ZK... Przyłącze to aluminium, czy miedź? Zwiększ do tej mocy, co kabel wytrzyma i zgłaszać przebudowę. Nie podałeś miejscowości, a bym może dowiedział sie, kto robi ramówki to dałbym nr tel. to byś pogadał z projektantem...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986
    Zwiększ do tej mocy, co kabel wytrzyma i zgłaszać przebudowę.
    Ale podejście!
    A jak trafo nie wytrzyma ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    trafo PGE? Wytrzyma. Przecież nie zwiększy dużo (miałem przypadek, że inwestor był zasilany z trafo na słupie i chciał mieć zasilanie 500 kW (rozbudowa zakładu) z tego trafo.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Na mapie dojazd to ta sama działka co istn. ZK... Przyłącze to aluminium, czy miedź? Zwiększ do tej mocy, co kabel wytrzyma i zgłaszać przebudowę. Nie podałeś miejscowości, a bym może dowiedział sie, kto robi ramówki to dałbym nr tel. to byś pogadał z projektantem...
    Kabel wytrzyma do 20kw. Takie też dostałem warunki przyłączenia. Jak tylko zwiększę to wystąpię o dalsze zwiększenie i wtedy rozpocznie się budowa nowego, już od frontu.

    Mój problem leży gdzie indziej. Takie podejście jak proponuje PGE – przenoszą na mnie odpowiedzialność za Kabel w działce sąsiada sprawia, że do czasu budowy nowego przyłącza od frontu jestem trochę Zdany na jego łaskę lub niełaskę. Nie rozumiem natomiast na jakiej podstawie tak działają. Skoro dotychczas dostarczali go do układu na działce

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony