dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Spękany strop

    Witam,
    Przy budowie mojego domu pojawiły się rysy skurczowe na górze stropu i zauważyłem że woda podczas deszczu przecieka przez niewidoczne szczeliny od spodu.
    Z góry zaznaczę że strop był dobrze pielęgnowane po zadaniu
    Był zalewamy na początku października.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	673865415_IMG-20231122-WA0002.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	467075Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20231122-WA0001.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	467076Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	673865415_IMG-20231122-WA0002.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	467075

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Resand Zobacz post
    Witam,
    Przy budowie mojego domu pojawiły się rysy skurczowe na górze stropu i zauważyłem że woda podczas deszczu przecieka przez niewidoczne szczeliny od spodu.
    Z góry zaznaczę że strop był dobrze pielęgnowane po zadaniu
    Był zalewamy na początku października.
    Jaki jest problem? Bo strop bez izolcji nie jest szczelny dla wody.
    Gdyby był dobrze pielegnowany to by tak nie popękał.

    Trzy pytania: 1-Beton zgodny z projektem czy deko mocniejszy -"bo to tylko 500zł więcej"
    2-Czy ekipa nie dodała wody do mieszanki , żeby sie łatwiej rozlewał?
    3-czy był wibrowany?

    Prawidłowe odpwiedzi powinny być 1-NIE, 2-NIE, 3 TAK.

    Jakie są w rzeczywiśtości?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3

    Domyślnie

    Rzeczywiście zastosowany beton to B30 gdy w projekcie jest B25.
    Bardzo mnie to dziwi że klasa betonu może aż tak wpływać na strop.

  4. #4

    Domyślnie

    a z gory jak wyglada ?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Co to znaczy że strop był dobrze pielęgnowany po zalaniu.......?
    Powodów takiego stanu rzeczy może być dużo.
    Klasa betonu czyli zwiększona zawartość cementu wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na wilgoć. Beton podczas twardnienia wydziela sam w sobie dużo ciepła więc potrzebna jest jego odpowiednia pielęgnacja.
    Samo rzadsze polewanie dużą ilością wody może przyczynić się do spękań gdyż schładzamy nagle jego powierzchnię natomiast wewnątrz nadal jest on ciepły, dlatego musi on być często zraszany i cały czas oddawać niewielkie ilości temperatury do wody a jednocześnie mieć zapewnioną stałą wystarczającą wilgotność dostosowaną do temperatur zewnętrznych, nasłonecznienia itp.
    Winą może być także sam rodzaj szalunku który poprzez nierówność ogranicza swobodną pracę, a na fotce widać odcisk normalnego deskowania.
    Czasem bierze się beton deko mocniejszy z racji tego że sama betoniarnia jest licha, poza miastem i ma tani produkt odbiegający od standardów.
    Jak źródło jest Ok to sami pytają na co ma być i stosują dodatki znając realia na budowie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-11-2023 o 08:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Resand Zobacz post
    Witam,
    Przy budowie mojego domu pojawiły się rysy skurczowe na górze stropu i zauważyłem że woda podczas deszczu przecieka przez niewidoczne szczeliny od spodu.
    Z góry zaznaczę że strop był dobrze pielęgnowane po zadaniu
    Był zalewamy na początku października.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	673865415_IMG-20231122-WA0002.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	467075Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20231122-WA0001.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	467076Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	673865415_IMG-20231122-WA0002.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	467075
    W projekcie masz dane konstruktora.
    Zainteresuj go tym co widać. Wyślij mu te zdjęcia lub zaproś na budowę.

  7. #7

    Domyślnie

    Co mnie jeszcze interesuje to co można poradzić na taki stan rzeczy o ile można coś poradzić.?l

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Resand Zobacz post
    Rzeczywiście zastosowany beton to B30 gdy w projekcie jest B25.
    Bardzo mnie to dziwi że klasa betonu może aż tak wpływać na strop.
    B25 to już mocny i "trudny" beton, B30 jest sporo trudniejszy od B20. Kto doradził B30?

    Ja tu na fm już kilka razy pisałem że zmiana klasy betonu to nie tylko +500zł do rachunku.
    Nie jesteś pierwszy tu który po zmianie betonu wraca tu z pęknięciami.

    Cytat Napisał Resand Zobacz post
    Co mnie jeszcze interesuje to co można poradzić na taki stan rzeczy o ile można coś poradzić.?l
    Raczej nic z tym nie zrobisz. Pytanie czy beton już całkiem związał co za tym idzie czy już rysy są "pełne". Czy strop już wisi sam?
    Jeżeli rysy są na tyle spore że jest dostęp powietrza do zbrojenia można próbować te reysy czymś załatac. Stropu to nie wzmocni ale szczelnie wykoane utrudni korozję stali.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie chcecie mieć rys , bierzcie zawsze wodoszczelny,
    Te rysy co u Ciebie to taki urok tego konkretnego betonu , nic na to nie poradzisz ale zdjęcia prześlij do betoniarni , może skłoni ich to do używania innego cementu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Resand Zobacz post
    Co mnie jeszcze interesuje to co można poradzić na taki stan rzeczy o ile można coś poradzić.?l

    Czy posiadasz kwity z betoniarni z badania próbek betonu?
    Dla całkowitej pewności, weź wiadro wody i wylej na strop. Jak woda przeleci, to wiedz, że jesteś gospodarzem początku katastrofy budowlanej. Bo widać na zdjęciach, że to ani rysy, ani pęknięcia tylko szczeliny.
    I tylko dlatego, że w stropie jest (jest ?) zbrojenie, to całość jeszcze wisi, bo inaczej leżałaby na dole.
    Wszystko wskazuje na to, że strop jest do rozbiórki.
    Tyle widać ze zdjęć.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Czy posiadasz kwity z betoniarni z badania próbek betonu?
    Dla całkowitej pewności, weź wiadro wody i wylej na strop. Jak woda przeleci, to wiedz, że jesteś gospodarzem początku katastrofy budowlanej. Bo widać na zdjęciach, że to ani rysy, ani pęknięcia tylko szczeliny.
    I tylko dlatego, że w stropie jest (jest ?) zbrojenie, to całość jeszcze wisi, bo inaczej leżałaby na dole.
    .
    A ty co wróżbita Maciej?

    Przez 90 % stropów woda przeleci i jakoś nie słychac aby spadały

    Jakby nie bylo zbrojenia to każdy strop by opadł nawet taki bez rys.

    Nie pisz bzdur, nie strasz ludzi.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    A ty co wróżbita Maciej?

    Przez 90 % stropów woda przeleci i jakoś nie słychac aby spadały

    Jakby nie bylo zbrojenia to każdy strop by opadł nawet taki bez rys.

    Nie pisz bzdur, nie strasz ludzi.
    Już mu doradzałeś łatanie stropu. Doradzaj dalej.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Już mu doradzałeś łatanie stropu. Doradzaj dalej.
    A może bardziej merytorycznie?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    B25 to już mocny i "trudny" beton, B30 jest sporo trudniejszy od B20. Kto doradził B30?

    Ja tu na fm już kilka razy pisałem że zmiana klasy betonu to nie tylko +500zł do rachunku.
    Nie jesteś pierwszy tu który po zmianie betonu wraca tu z pęknięciami.


    Raczej nic z tym nie zrobisz. Pytanie czy beton już całkiem związał co za tym idzie czy już rysy są "pełne". Czy strop już wisi sam?
    Jeżeli rysy są na tyle spore że jest dostęp powietrza do zbrojenia można próbować te reysy czymś załatac. Stropu to nie wzmocni ale szczelnie wykoane utrudni korozję stali.
    Jest rozczarowany i wisi samodzielnie w mojej ocenie jest nieugięty. Na pewno jest jeszcze bardzo mokry bo jednak praktycznie od zalania go co drugi dzień padał w naszej okolicy deszcz. A ostatnio bardzo dużo padało. Czy te rysy wpłyną na konstrukcję ? Zrobię więcej zdjęć i wyśle.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Czy posiadasz kwity z betoniarni z badania próbek betonu?
    Dla całkowitej pewności, weź wiadro wody i wylej na strop. Jak woda przeleci, to wiedz, że jesteś gospodarzem początku katastrofy budowlanej. Bo widać na zdjęciach, że to ani rysy, ani pęknięcia tylko szczeliny.
    I tylko dlatego, że w stropie jest (jest ?) zbrojenie, to całość jeszcze wisi, bo inaczej leżałaby na dole.
    Wszystko wskazuje na to, że strop jest do rozbiórki.
    Tyle widać ze zdjęć.
    Oczywiście woda przecieka na zewnątrz bo tak jak mówisz są szczeliny. Ale przez każdy strop przeleci woda to jest po prostu nie uniknione. Jak również każdy beton na stropie będzie w danych miejscach mocniejszy a w innych słabszy i gdyby nie było zbrojenia to większość stropów by się zawalił na ziemię. W moim stropie te słabsze punkty to te rysy i zastanawiam się w jaki sposób to wpłynie na konstrukcję budynku ?
    Widzę też że po rozszalowaniu strop się nie ugiął wisi stabilne.

  16. #16

    Domyślnie

    Błędem który popełniłem jest na pewno zmiana betonu.
    Jak naprawić ten błąd?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Resand Zobacz post
    Oczywiście woda przecieka na zewnątrz bo tak jak mówisz są szczeliny. Ale przez każdy strop przeleci woda to jest po prostu nie uniknione. Jak również każdy beton na stropie będzie w danych miejscach mocniejszy a w innych słabszy i gdyby nie było zbrojenia to większość stropów by się zawalił na ziemię. W moim stropie te słabsze punkty to te rysy i zastanawiam się w jaki sposób to wpłynie na konstrukcję budynku ?
    Widzę też że po rozszalowaniu strop się nie ugiął wisi stabilne.
    Mam wiadomość...jest zła.
    Chcesz ją przeczytać?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Po rozszalowaniu strop już raczej nie siądzie bo możliwe zrobił to tak naprawdę po rozmontowaniu stępli.
    Jeżeli strop pomimo tego nie osiadł to jest to akurat dobra wiadomość wśród wszystkich złych.

    Jeśli u góry nie ma rys lub nie pokrywają się z tymi na dole, a wylanie wiadra wody nie powoduje pojawienie się jej na dole w ciągu 1h to jeszcze nie wszystko stracone.
    Poza tym albo na dole jest tylko plama albo cieknie strumieniem lub kapie z rysy.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-11-2023 o 10:37
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19

    Domyślnie

    Panowie w lipcu 2022 wylewałam płytę fundamentową 208,5 m2 łącznie 40m3 betonu B37 w dzień kiedy było ponad 30 stopni w cieniu pierwsza gruszka przyjechała o godzinie 10:30 skończyliśmy około 2 godziny później .W pełnym słońcu bez grama cienia beton B37 w wannie z XPSu. Mam jedną rysę skurczową na powierzchni o długości około 40 cm. Z betoniarni 5 razy pytali czy na pewno lejemy czy przekładamy.
    Nie wiem o jakich trudnościach mówicie ale czy b25 czy C30/B37 wystarczy przykryć folia po tym jak złapie ( 1-2h od wylania) i lać porządnie wodę pod pod folie i na folie przez 3 dni regularnie co godzina w ciągu dnia a potem już tylko 2-3 razy na dzień a przykrycia pozbyć się nie wcześniej niż po tygodniu.






    To nie wina zmiany B25 na B30 tylko zapewne pielęgnacji lekkie spryskanie z rana i zostawienie na cały dzień w słońcu ma konsekwencje.
    Beton wiążę hydraulicznie czyli nawet pod wodą, wiec jak tylko złapie wiązanie nie bać się tylko lać wodę porządnie nie żałować i całość pod folie zapobiegnie odparowaniu i trzyma wilgoć. Potem tylko podnieść folie na brzegu szlauf pod i woda sam się rozchodzi.
    Woda w takie gorące dni najlepiej nie prosto ze studni 8 stopni, tylko taka odstana i zagrzana np z mauzera.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 28-11-2023 o 13:57

  20. #20

    Domyślnie

    Zgadzam sie , ze folia działa cuda, u mnie kierownik i wykonwca byli sceptyczni , a po sciagnieciu folii mowili , ze jeszcze tak pielegnowanego betonu nie widzieli, a praktycznie nic nie trzeba bylo robic . Mialem b30 na strop i nawet tu zakladalem temat z obawy przed konsekwencjami. Autorowi tematu juz to nie pomoze, ale przyda sie kolejnym .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony