dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 56 z 56
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znalazłeś cennik G12as? Skrzętnie go chowają a maja obowiązek mieć w ofercie.
    Cena energii elektrycznej w G12as - 0,8585 zł/kWh ??
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/program-antysmogowy
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 27-11-2023 o 20:24
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #42

    Domyślnie

    Czym toto się różni od obecnych cen ? bo jak jest 85 i 77 groszy bez dystrybucji to ja jakoś szału nie widze chyba że w odniesieniu do cen których jeszcze nie znamy ?
    Dystrybucja g12 as jest dwa grosze czyli pi razy drzwi 80 groszy i trzeba udowadniac że poszło na grzanie czyli co drugi rok palić w kotle żeby rachunki spadły aby w kolejnym grzać do oporu. Paranoja do kwadratu. W G13 póki co najtańsza strefa z dystrybucją kosztuje około 90 groszy bez klękania a za zmniejszone zużycie jest premia 10 proc na przyszły rok.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 28-11-2023 o 07:52
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  3. #43

    Domyślnie

    Po takim moim dwutygodniowym szperaniu w internecie dla takich domów 100-120 m2 z podłogówką nowych ocieplonych widzę dzienne zużycia około 30 kWh na dobę, no są i takcy co mają mniej, a są i tacy co mają 50 i 70. To już się załamać można. Koleżanka grzeje gazem dom 110m2 nowy z podłogówką + CWU 350 zł rachunek ma przy największych mrozach w zeszłym roku to miała 600-650 zł maks.

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Cena energii elektrycznej w G12as - 0,8585 zł/kWh ??
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/program-antysmogowy
    Tauron G13, właśnie w listopadzie dostałem rozliczenie i elektrycy policzyli że za prąd 143,80 brutto (część 5% VAT część 23%VAT) za 365 kwh
    + 358,82 brutto za całą resztę (przesyły / mocowa / kogeneracyjna itp itd)

    Za cały rok - oczywiście z PV.

    Nie wiem jak i dlaczego ale wszystko rozliczyli w cenie kwh poza szczytowej.
    Zużycie mam ~75% w pozaszczyt, a reszta mniej więcej po połowie w I i II taryfie
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Po takim moim dwutygodniowym szperaniu w internecie dla takich domów 100-120 m2 z podłogówką nowych ocieplonych widzę dzienne zużycia około 30 kWh na dobę, no są i takcy co mają mniej, a są i tacy co mają 50 i 70. To już się załamać można. Koleżanka grzeje gazem dom 110m2 nowy z podłogówką + CWU 350 zł rachunek ma przy największych mrozach w zeszłym roku to miała 600-650 zł maks.
    Co to znaczy "dobrze ocieplony" ? - obecnie są domy budowane w standardzie zarówno 70 kwh/m2/rok jak również "pasywne" 15 kwh/m2/rok. Te drugie potrzebują ponad 4 razy mniej energii na metr kwadratowy !!! Powierzchnia domu nie jest właściwym wyznacznikiem.

    W moim przypadku w tym samym budynku (końcówka lat 90-tych, szereg skrajny 154m2, grzejniki, OZC https://cieplo.app/wynik/1f7xl)
    - najpierw eksploatowałem piec gazowy kondensacyjny (rok produkcji 199
    - a następnie pompę ciepła,
    Czyli ten sam budynek, ten sam użytkownik, jedyne co się zmieniło to źródło ciepła,

    Wymiana nastąpiła w roku 2022 i podyktowana była stanem technicznym pieca kondensacyjnego (24 lata), którego dalsza naprawa przestała być ekonomicznie uzasadniona i grzejników płytowych (jeden zaczął przeciekać).

    Jeśli chodzi o piec gazowy
    - raz wymieniałem wymiennik ciepła (3.5 tys. zł) i znowu kwalifikował się do wymiany (koszt 12 tys. zł., czyli cena zaporowa)
    - gaz wykorzystywany do COP + CWU, roczne zuzycie w latach 2021 i 2020 - ok. 25 tys. kWh gazu / rok


    Jeśli chodzi o pompę ciepła Buderus WSW 186T180 12kW - sprężarka 2,2kW, pompa gruntowa, odwierty pionowe
    - dopiero 1 sezon: ok 3.7 tys kwh prądu, ok 17 tys. kwh ciepła (CO + CWU)
    Temperatury
    -przy temp. zewnętrznej -16*C (dolne źródło: 6.5*C, grzejniki max. 46*C)
    -typowe przy temp. zewnętrznej 0-5*C (dolne źródło 8-9*C, grzejniki 33-40*C)


    MOJE WNIOSKI
    - poprzednia zima była wyjątkowo łagodna (stąd tylko 17 tys. kWh ciepła), ale zakładając nawet zimę nieco zimniejszą raczej nie powinienem przekroczyć 20 tys. kWh ciepła rocznie
    - co oznacza to, że rzeczywista sprawność kondensacyjnego pieca gazowego była na poziome 80% (a nie jak w materiałach marketingowych - chyba 106%), zresztą COP pomy ciepła też jest bliżej do 4.5 niż do 5.5 jak reklamują
    - piec gazowy zużywał całkiem sporo prądu, zauważyłem że nagle (po wymianie) zużycie prądu poza pompą ciepła spadło, zgodnie z instrukcją do pieca zużycie pądu powinno być w granicach 10W (uśpienie) - 130W (praca max.), średnio w cyklu rocznym 70W - co daje zgodnie z dokumentacją zużycie prądu przez piec gazowy na poziomie 613 kWh rocznie, w praktyce raczej bliżej 700 kWh rocznie, ale mój piec jest stary i sfatygowany, płyta główna też słusznych rozmiarów - ma co ciągnąć prąd, nie wiem jak to wygląda w przypadku nowych urządzeń.

    Ogólnie rachunki mi spadły z ok 11 tys. zł rocznie (gaz + prąd) do ok 1 tys. zł rocznie (prąd), ale mam fotwoltaikę na starych zasadach, a inwestycję odpisałem od podatku.

    Przy nowych budynkach roczne zapotrzebowanie na ciepło powinno być co najmniej o połowę niższe.

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    894

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Po takim moim dwutygodniowym szperaniu w internecie dla takich domów 100-120 m2 z podłogówką nowych ocieplonych widzę dzienne zużycia około 30 kWh na dobę, no są i takcy co mają mniej, a są i tacy co mają 50 i 70. To już się załamać można. Koleżanka grzeje gazem dom 110m2 nowy z podłogówką + CWU 350 zł rachunek ma przy największych mrozach w zeszłym roku to miała 600-650 zł maks.
    Ja mam domek 86m WT2017 i idzie mi do 200 kWh miesięcznie, grzeje klimą , na CWU idzie mi dodatkowo do 150 kWh w bojlerze.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Co to znaczy "dobrze ocieplony" ? - obecnie są domy budowane w standardzie zarówno 70 kwh/m2/rok jak również "pasywne" 15 kwh/m2/rok. Te drugie potrzebują ponad 4 razy mniej energii na metr kwadratowy !!! Powierzchnia domu nie jest właściwym wyznacznikiem.
    .
    Nie wiem dlaczego mieszasz energię pierwotną (70 kWh/m2*a) dla zwykłych domów, z energia uzytkową czy 15 kWh/m2*a dla domów pasywnych, dla których stosuje sie jeszcze jeden wskaznik czyli < 10W/m2 (obciazenie cieplne). Energię pierwotną nie mozna w zadnym przypadku porównywac z energią uzytkową bo to są wielkosci nie porównywalne.
    Jezeli jest mowa o zuzyciu energii przez pompy ciepła to do obliczen bierzemy tylko i wyłącznie energię uzytkową jako podstawę.

  8. #48

    Domyślnie

    Żałuje że założyłem pompę ciepła bo w tym roku zepsuła mi się pompa obiegowa od 3 kaloryferów... podłogówka działa ale zły jestem.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wiem dlaczego mieszasz energię pierwotną (70 kWh/m2*a) dla zwykłych domów, z energia uzytkową czy 15 kWh/m2*a dla domów pasywnych, dla których stosuje sie jeszcze jeden wskaznik czyli < 10W/m2 (obciazenie cieplne). Energię pierwotną nie mozna w zadnym przypadku porównywac z energią uzytkową bo to są wielkosci nie porównywalne.
    Jezeli jest mowa o zuzyciu energii przez pompy ciepła to do obliczen bierzemy tylko i wyłącznie energię uzytkową jako podstawę.
    No, u syna postawił bym z 4kW PV i też by był pasywny, a jak jeszcze wentylację WM to to by już oddawał energię...

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    No, u syna postawił bym z 4kW PV i też by był pasywny, a jak jeszcze wentylację WM to to by już oddawał energię...
    Trzeba wiedziec co znaczy pasywny a nie pisac byle co, pasywnosc budynku nie jest zalezna od zainstalowanego systemu grzewczego i PV. Pasywnosc jest uzalezniona od energii uzytkowej lub wskaznika obciązenia cieplnego. To o czym piszesz to zeroenergetyczność i rózni sie to zasadniczo od pasywnosci.

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Trzeba wiedziec co znaczy pasywny a nie pisac byle co, pasywnosc budynku nie jest zalezna od zainstalowanego systemu grzewczego i PV. Pasywnosc jest uzalezniona od energii uzytkowej lub wskaznika obciązenia cieplnego. To o czym piszesz to zeroenergetyczność i rózni sie to zasadniczo od pasywnosci.
    Wiem, to był taki żart.
    Pozdrawiam

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Co to znaczy "dobrze ocieplony" ? .
    Dobrze ocieplony w moim mniemaniu to spełniający dzisiejsze normy dla nowych budynków WT%$@#

    Chyba te 15-20 cm na ścianach, podłogach, stropach, dachach? Ja mam w projekcie 20 cm grafit ściany, strop 20 cm węłny, chcę dać 30 albo nawet 40, pod dachem 20 cm w projekcie (poddasze nieogrzewane) więc może zmienię na 15 cm. Niby się robi w takich przypadkach albo 40 cm na strop albo 20 cm strop i poddasze 20 cm, ale wtedy grzejemy niepotrzebne poddasze.

    Podłoga w projekcie EPS100 20cm i 7cm wylewki + 2 cm na posadzkę, ale jedne szpec powiedział mi żeby zejść ze styropianem do 18cm i dołożyć do betonu, czy tam mixokreta, żeby było 10 cm, bo beton działa jak bufor i trzyma ciepło dzięki czemu można ustawiać pompę na tańsze godziny, czy coś tam takiego.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Dobrze ocieplony w moim mniemaniu to spełniający dzisiejsze normy dla nowych budynków WT%$@#

    Chyba te 15-20 cm na ścianach, podłogach, stropach, dachach? Ja mam w projekcie 20 cm grafit ściany, strop 20 cm węłny, chcę dać 30 albo nawet 40, pod dachem 20 cm w projekcie (poddasze nieogrzewane) więc może zmienię na 15 cm. Niby się robi w takich przypadkach albo 40 cm na strop albo 20 cm strop i poddasze 20 cm, ale wtedy grzejemy niepotrzebne poddasze.

    Podłoga w projekcie EPS100 20cm i 7cm wylewki + 2 cm na posadzkę, ale jedne szpec powiedział mi żeby zejść ze styropianem do 18cm i dołożyć do betonu, czy tam mixokreta, żeby było 10 cm, bo beton działa jak bufor i trzyma ciepło dzięki czemu można ustawiać pompę na tańsze godziny, czy coś tam takiego.
    Ostatnimi czasy normy zmieniają się prawie co roku. Obostrzenia dotyczą współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną (max. 70 kWh/m2*a) oraz współczynników przenikania ciepła. Norma określa jedynie wartości maksymalną - najgorsze dopuszczalne parametry, podczas gdy obecnie panuje moda na docieplenie budynków zdecydowanie mocniejsze w stosunku do tego co wymagają normy. Przez co niektóre nowe budynki mogą mieć parametry nawet kilka razy lepsze w stosunku do wymogów normy.

    Na przykład wg normy współczynnik przenikania ciepła (U) dla ścian zewnętrznych nie może przekraczać 0,2 W/m²K
    - Można to osiągnąć stosując cegłę Porotherm 30 cm bez docieplenia styropianem
    - Podczas gdy docieplając ścianę styropianem 25 cm można zejść poniżej 0,1 W/m²K

    Obie ściany będę zgodne z obecnie obowiązującą normą i oba rozwiązania w praktyce są stosowane !!!

    Edit:
    Chodzi mi o to, że można kupić dom od dewelopera wykonany jak najtaniej, który ledwo co mieści się w normach, a który będzie zużywał zdecydowanie więcej prądu / gazu na ogrzewanie w stosunku do niekiedy niewiele droższego domu naprawdę dobrze docieplonego, a potem porównywanie takich budynków pod kątem opłacalności pompy ciepła vs gaz nie ma sensu.
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 06-12-2023 o 16:31

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Ostatnimi czasy normy zmieniają się prawie co roku. .......

    Na przykład wg normy współczynnik przenikania ciepła (U) dla ścian zewnętrznych nie może przekraczać 0,2 W/m²K
    - Można to osiągnąć stosując cegłę Porotherm 30 cm bez docieplenia styropianem
    - Podczas gdy docieplając ścianę styropianem 25 cm można zejść poniżej 0,1 W/m²K

    Obie ściany będę zgodne z obecnie obowiązującą normą i oba rozwiązania w praktyce są stosowane !!!

    .
    WT nie zmieniają sie prawie co roku a ostatnie dwie zmiany były w 2017 i 2021, te ostatnie obowiązują do 2024.
    Nie pisz takich bzdur, ściana z porothem 30 otynkowany obustronnie ma U=0,604, aktualne WT to 0,2.
    Z pustaków porotherm wymagania spełnia jedynie porotherm 44 i to tak na tzw. styk, reklamowany przez Wienerberger do sciany jednowarstwowej. Opinie z forum tych którzy dali sie sie zwiezc tej reklamie sa w wiekszosci niegatywne.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 06-12-2023 o 18:37

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    WT nie zmieniają sie prawie co roku a ostatnie dwie zmiany były w 2017 i 2021, te ostatnie obowiązują do 2024.
    Nie pisz takich bzdur, ściana z porothem 30 otynkowany obustronnie ma U=0,604, aktualne WT to 0,2.
    Z pustaków porotherm wymagania spełnia jedynie porotherm 44 i to tak na tzw. styk, reklamowany przez Wienerberger do sciany jednowarstwowej. Opinie z forum tych którzy dali sie sie zwiezc tej reklamie sa w wiekszosci niegatywne.
    Eder 24 szlifowany na pianoklej na tę chwilę rewelacja, nawet jak nie był ocieplony to trzymał ciepło, oczywiście teraz ocieplony 20 grafitem austrotherm.
    Ale ten 44cm normę by spełnił, tylko po co? Jak dwuwarstwowa ma lepsze parametry, tylko koszty. A dwa lata temu to masakra jakaś była.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    ..
    Ale ten 44cm normę by spełnił, tylko po co? Jak dwuwarstwowa ma lepsze parametry, tylko koszty. A dwa lata temu to masakra jakaś była.
    Po co? Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze. Każdy kto produkuje chce sprzedawać.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony