dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Prowadzenie bednarki do słupa

    Witam,

    Zastanawiam się nad prowadzeniem bednarki w uziomie fundamentowym. W projekcie mam 2 słupy, które nie są połączone z ławą fundamentową po obwodzie domu. W projekcie są wąsy do instalacji odgromowej wychodzące na słupach, a więc muszę bednarką wyjść z ławy przez ziemie, do ławy słupa. Czy takie rozwiązanie jest ok? Ten wąs powinienem zrobić ze stali nie rdzewnej jak rozumiem bo wychodzę z ławy fundamentowej (w projekcie jest zwykła po całości).

    Rysunek poglądowy:
    Czarne linie - ławy + słupy
    Zielone linie - projektowe ułożenie bednarki

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziom_fudamentowy.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	7,1 KB
ID:	467149

    Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Łączenie bednarki zwyklej z nierdzewną też jakiś problem korozyjny i gdzieś to trzeba schować (połączenie). Bednarkę wyprowadź z ławy do słupa i zalej to jakimiś resztkami betonu, otulone po 5cm powinno wystarczyć tam i tak pewnie będą schody czy tarasik więc kolidować nie powinno nawet z odwodnieniem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.330

    Domyślnie

    Jeśli nawet stopa słupa nie ma styczności z ławą to prowadzenia bednarki z ławy do słupa można wykonać bednarką nierdzewną lub miedzianą.
    To zwiększy jej żywotność.
    Można także poprowadzić dojście normalną bednarką osynkowaną ale drogę dojścia zalać betonem tak by miała otulinę 5 cm co uchroni ją przed destrukcyjnym działaniem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    dzięki. Myślę, że tak właśnie zrobię. Tak, tam jest taras/schody, więc wydłużę wykop tak jak bednarka idzie i po prostu obleję samym betonem odcinek od rogu ławy do słupa.

  5. #5

    Domyślnie

    Co rozumiesz przez zwykłą bednarkę? Wykonać zgodnie z projektem instalacji elektrycznych, a nie na "łapu capu".
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Uziom.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	20,9 KB
ID:	467199  

  6. #6

    Domyślnie

    Hej, jasne nie chce na "łapu capu", dlatego dopytuje bo mam wrażenie że projekt jest na "łapu capu" zrobiony . Wykonam jak w projekcie z bednarki FeZn (ocynk) tyle, że:

    1) jak tak zrobię to wystąpi korozja elektromechaniczna (zbrojenie ławy - ocynk), ocynk się utleni i zostanie i tak bez ocynku, jaki jest sens dawać ocynk? ktoś podpowie? I tak bednarka zalana w ławie nie rdzewieje tak samo jak zbrojenie,

    2) projekt zakłada FeZn, ale też przeciągnięcie z ławy przez ziemie do słupa, co też nie ma sensu moim zdaniem bo zardzewieje - albo trzeba oblać połączenie betonem albo te połączenie zrobić z bednarki nierdzewnej lub miedzianej

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.330

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek92 Zobacz post
    Hej, jasne nie chce na "łapu capu", dlatego dopytuje bo mam wrażenie że projekt jest na "łapu capu" zrobiony . Wykonam jak w projekcie z bednarki FeZn (ocynk) tyle, że:

    1) jak tak zrobię to wystąpi korozja elektromechaniczna (zbrojenie ławy - ocynk), ocynk się utleni i zostanie i tak bez ocynku, jaki jest sens dawać ocynk? ktoś podpowie? I tak bednarka zalana w ławie nie rdzewieje tak samo jak zbrojenie,

    2) projekt zakłada FeZn, ale też przeciągnięcie z ławy przez ziemie do słupa, co też nie ma sensu moim zdaniem bo zardzewieje - albo trzeba oblać połączenie betonem albo te połączenie zrobić z bednarki nierdzewnej lub miedzianej
    Bednarka w ziemi w zależności jaka gruba ze względu na rdzę przetrwa ok 20 lat, dlatego otulina betonowa zabezpieczy ją na znacznie dłużej.
    Kombinacje łączenia mechanicznego dwóch różnych materiałów w ławie ze względu na korozję elektrochemiczną skończą się brakiem dostatecznego połączenia elektrycznego znacznie szybciej.
    Nierdzewka jest materiałem szlachetnym i staje się katodą, natomiast stal węglowa nawet ocynkowana będzie anodą,
    Takie połączenie spowoduje przyspieszone rdzewienie stali węglowej na jej styku.

    Masz 2 słupy więc dodatkowa bednarka pomiędzy dwoma słupami idąca razem z bednarką w ławie skręcone razem śrubami w kilku miejscach i zabezpieczona betonem w miejscu gruntu zda egzamin.

    Jeśli dodatkowej bednarki nie ma w zbrojeniu a jest ona tylko jako wyjścia na zewnątrz to połączenie jej ze zbrojeniem najlepiej spawać. To samo dotyczy zbrojenia na łączeniach gdy jest ono elementem uziomu fundamentowego.

    Zbrojenie jest oczywiście czasem skorodowane ale zalane betonem korozja zostaje wychamowana
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 02-12-2023 o 07:54
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Z jakiego woj. projektant? Można pomiedziowaną, ale szkoda kasy. Montaż ZK na słupach to jakaś porażka (mógł umieścić przecież tam, gdzie masz ławy (chyba, że konstrukcja dachu utrudnia). Zrób tak jak tutaj piszą: wylej beton (choć jakbym sobie robił to dałbym więcej niż 5 cm) i układaj bednarę.

  9. #9

    Domyślnie

    Projekt kupiony na necie "Blanka Prima", a adaptacje robi tylko projektant, zapewne tego nie będzie zmieniał przy adaptacji bo nie ma potrzeby. Wydaje mi się, że konstrukcja dachu wymusza takie rozmieszczenie, dach jest kopertowy i naroża dachu schodzą na słupy (dach całościowo przykrywa zarys ławy).

    Jeszcze opcję jaką widzę to połączyć zbrojenie słupa z ławą tak jak bednarka idzie (myślę że by nie zaszkodziło), ale muszę skonsultować z projektantem, odrobina więcej betonu a będzie chyba pewniej.

    Druga sprawa, że nie wiem czy będę robił instalację odgromową (ale na wszelki wypadek chcę wyciągnąć wąsy) i zastanawiam się czy nie zrobić uziemienia otokowego, a z fundamentowego zrezygnować, pewniej mniej czasu przetrwa, ale za 30 lat nie wiadomo co będzie a zawsze można odkopać

  10. #10

    Domyślnie

    Fundamentowy jest tańszy i lepszy (i to dużo lepszy). Odgromówkę rób. Jest projekt, ale powinieneś mieć też elektryka z podpisem. To, że architekt zmienił projekt to projektant ele też powinien dostosować projekt....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony