dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 79
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    230 litrów wody w cwu, czujnik gdzieś umieszczony na środku baniaka.
    Grzejesz do 44*, to załóżmy, że na górze ciut ciepłej, ale na dole ileś tam litrów prawie zimnej.
    Bierzesz prysznic, zabierasz z góry ba jeden prysznic nie wiem ile pójdzie ale są babki co zużyją i 50l wody, 2 prysznice i prawie 100l wody, dół pod czujnikiem zimny.
    Bierzesz 3 prysznic i zachwilę woda na czujniku chłodna.
    Ja grzeję do 49 st I przypuszczam, że 3 dobrych pryszniców by nie było.
    U nas się nikt nie hlapał jak kaczka, dlatego zawsze na 3 starczało, ale 4 to był problem.
    Zmień harmonogram, dogrzewa częściej i po sprawie.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    zwiększyłem zadaną temp. c.w.u. do 48 stopni (prawdopodobnie jednak zbyt krótki czas grzania a być może również częściowy rozbiór wody w trakcie tego grzania nie pozwolił na osiągnięcie tej temp). Grzanie rozpoczęło się standardowo o 21.10,około 21:30 c.w.u. miała 40 stopni (temp. zasilania w tym momencie 48 stopni - na razie wszystko OK. wziąłem prysznic (5-10 minut), poszedłem do pompy a tam c.w.u. 42 stopnie, zawór 3-drożny wciąż na c.w.u.ale zasilanie 36 stopni i leci na łeb na szyję. Poleciałem do wentylatora a tam wydmuchiwane obłoki ciepłej pary (czyli defrost). Wracam do wyświetlacza a tam c.w.u. ma 30 stopni ale powoli się podnosi. Po kilku minutach dosłownie temp. zasilania jest już 48 stopni. Grzałki się nie załączyły a zawór 3-drożny cały czas na c.w.u. Najciekawsze jednak jest to, że mimo, że zawór 3-drożny był ustawiony na c.w.u. to temp. c.w.u. w zbiorniku cały czas podczas defrostu i w jego okolicach wynosiła 41 stopni. Około 21.50 pod prysznic poszła jako druga żona. Wyszła o 22.00 a o 22.01 temp. c.w.u. wynosiła 44 stopnie, natomiast zasilanie nieco ponad 50 stopni. Po 3 trzecim prysznicu (wcześniej zakończyło się grzanie c.w.u. o 22.20), temp. c.w.u. 43 stopnie, natomiast zasilanie 25 stopni (ale zawór był już ustawiony na c.o.). Rano o 5 tuż po rozpoczęciu porannego grzania c.w.u. jego temp. wynosiła 37 stopni.

    Wygląda na to, że defrost w trakcie grzania c.w.u. jest prawdą.
    Nie rozumiem teraz jednak dlaczego podczas defrostu wyświetlacz pokazuje , że zawór 3-drożny ustawiony jest na c.w.u. a temperatura c.w.u. nie spada... ???
    Druga rzecz. - ok. 22:45 temp. c.w.u. wynosi 43 stopnie. Nie ma żadnego rozbioru wody a rano o 5 jest 37 stopni???

    Jakieś pomysły co do dwóch powyższych pytań?

    Na razie dodam po 10 minut do czasu grzania rano i wieczorem i poobserwuję. Potem ewentualnie dodatkowo zwiększę temp. c.w.u. do 50 stopni.
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 08-12-2023 o 06:47
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Przecież każda pompa PW jak w czasie grzania cwu jak dojdzie do oblodzenia wymiennika to robi defrost i ten defrost robi tą wodą którą aktualnie grzeje, więc w tym wypadku obiegiem cwu. Temperatura wody w cwu podczas defrostu nie spada, bo ten pobór tego ciepła jest za mały żeby baniak to odczół. Natomiast temperatura wody w w wymienniku cwu spada i to jest normalne idzie na defrost.
    Może są jakieś pompy które mają możliwość wykonywania defrostu tylko obiegiem cwu, nie wiem i to inny temat.
    Spadek temperatury z 43* wieczorem na 37* z rana to normalne, musiał byś mieć nie wiem jaką izolację żeby to nie spadało.
    U mnie baniak stoi w ogrzewanym miejscu 23* teraz nie ma żony ( dzieci też ) i wieczorem o 19.00 mam na baniaku 49* nikt wody nie używał ( ja brałem prysznic w pracy ) na drugi dzień o 15.00 mam wodę 41* nie mam cyrkulacji.
    A jeszcze jak jest cyrkulacja...

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Przecież każda pompa PW jak w czasie grzania cwu jak dojdzie do oblodzenia wymiennika to robi defrost i ten defrost robi tą wodą którą aktualnie grzeje, więc w tym wypadku obiegiem cwu.
    No i to jest IMHO błąd projektowy, lepiej robić to letnią wodą z c.o. (chyba, że temp. temp. rzędu 30-32 stopni jest zbyt niska do wykonania defrostu), bo spadku temp. w pomieszczeniach nie będzie odczuwalny (przy ogrzewaniu podłogowym zupełnie ale nawet przy klimakonwektorach nie jest to problem).

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Temperatura wody w cwu podczas defrostu nie spada, bo ten pobór tego ciepła jest za mały żeby baniak to odczół. Natomiast temperatura wody w w wymienniku cwu spada i to jest normalne idzie na defrost.
    Tego nie rozumiem - czym różnią się zdania: "Temperatura wody w cwu podczas defrostu nie spada" oraz "temperatura wody w w wymienniku cwu spada i to jest normalne idzie na defrost" ?
    Jaki jest szacunkowy pobór wody i o jakiej temp. na defrost?

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Może są jakieś pompy które mają możliwość wykonywania defrostu tylko obiegiem cwu, nie wiem i to inny temat.
    Spadek temperatury z 43* wieczorem na 37* z rana to normalne, musiał byś mieć nie wiem jaką izolację żeby to nie spadało.
    Musiałbym poobserwować ale raczej u mnie kojarzyłem spadek z 43 stopni na 41 stopni od godz.9.00 do 21.00.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    po wczorajszej oraz dzisiejszej nocy temp. c.w.u. 20 stopni. Zwiększę po raz kolejny temp. c.w.u. (z obecnych 48 do 50 stopni). Ale wstępnie wygląda na to, że to niewiele zmieni. Przypominam, od kilku lat nie było większych skarg na zimną wodę, zbiornik 230l, do tej pory na lato c.w.u. było grzane do 43 stopni a na zimę do 45 stopni.
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 14-12-2023 o 05:47 Powód: literówka oraz edycja
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Zwiększę po raz kolejny temp. c.w.u. (z obecnych 48 do 50 stopni). Ale wstępnie wygląda na to, że to niewiele zmieni.
    Niestety miałem rację. Po podniesieniu temp. c.w.u. do 50 stopni wczoraj przed wieczornym grzaniem, dziś rano przed porannym grzaniem, temp. c.w.u. wynosi właśnie 12,9 stopnia. Przy czym temp. zewn. 4,5 stopnia, więc chyba nawet nie powinno być odszraniania?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Niestety miałem rację. Po podniesieniu temp. c.w.u. do 50 stopni wczoraj przed wieczornym grzaniem, dziś rano przed porannym grzaniem, temp. c.w.u. wynosi właśnie 12,9 stopnia. Przy czym temp. zewn. 4,5 stopnia, więc chyba nawet nie powinno być odszraniania?
    Odszranianie jest w tej temperaturze i to częste. Taka utrata temperatury wskazuje najwyraźniej na odszranianie "wodą z zasobnika" po przecież chyba nie została zużyta w nocy cała ciepła woda (to łatwo sprawdzić spisując stan wodomierza).
    Nie rozumiem tylko dlaczego nie łączysz po prostu grzania CWU do określonej temperatury z zadaną histerezą o dowolnej porze? Wtedy problem zimnej wody nie będzie występował.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Odszranianie jest w tej temperaturze i to częste.
    No to byłem w błędzie - myślałem, że przy takich temp. odszraniania już nie ma. Jak to jest, że odszranianie trafia akurat na końcowy rozbiór wody? Logika pompy celowo czeka na pobór c.w.u., żeby nie używać do odszraniania c.o.? Z mojego punktu widzenia, to akurat jest brak logiki...

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Odszranianie jest w tej temperaturze i to częste.
    Taka utrata temperatury wskazuje najwyraźniej na odszranianie "wodą z zasobnika" po przecież chyba nie została zużyta w nocy cała ciepła woda (to łatwo sprawdzić spisując stan wodomierza).
    Nie została. Ostatni pobór jest zwykle 22-23 i w trakcie niego temp. c.w.u. spada z 42 (kiedyś) - do 37 stopni czasem 20 stopni a czasem 13 stopni - wielkość poboru mniej więcej identyczna za każdym razem.


    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Odszranianie jest w tej temperaturze i to częste.
    Nie rozumiem tylko dlaczego nie łączysz po prostu grzania CWU do określonej temperatury z zadaną histerezą o dowolnej porze? Wtedy problem zimnej wody nie będzie występował.
    Przez kilka lat wszystko było w porządku (albo i nie, bo nie kontrolowałem temp. po ostatnim poborze ajeszcze kilka miesięcy temu były 4 pobory).
    Jak działa Twój system i w czym miałby zmienić temp. wody po 3 poborze? Inaczej mówiąc co zmienić w harmonogramie, żeby odszranianie trafiało na c.o. przed rozbiorami wody rano i wieczorem (o ile włąśnie to jest powodem tak szybkiego spadku temperatury c.w.u.)?
    Rano po podgrzaniu temp. wody jest wystarczająca do wzięcia prysznica, więc z podgrzewaniem wody do odpowiedniej temp. przed poborami wieczornym i porannym generalnie nie ma.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Jak działa Twój system i w czym miałby zmienić temp. wody po 3 poborze? Inaczej mówiąc co zmienić w harmonogramie
    Nie znam sterownika twojej pompy. Ale nie rozumiem po co jakiś harmonogram? Chodzi o wykorzystanie tańszego prądu?
    Jeżeli tak to ustaw grzanie np. do 50 stopni w tych tanich godzinach a w pozostałych np. 40 i histereza 5 stopni.
    Wtedy zawsze jak temperatura CWU spadnie poniżej 35 (lub 45) stopni to pompa ją podgrzeje o 5 stopni.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #50

    Domyślnie

    Nie można edytować postu

    Znalazłem jakąś instrukcję. Musisz prawdopodobnie zmienić tryb CWU na "Tryb harmonogramu + dogrzewania"
    W trybie harmonogramu + dogrzewania sterowanie zbiornikiem
    ciepłej wody użytkowej jest takie samo, jak w trybie harmonogramu.
    Jednak gdy temperatura zbiornika CWU spadnie poniżej wartości
    nastawy (=temperatura zbiornika dla dogrzewania – wartość
    histerezy; przykład: 35°C), zbiornik CWU ogrzewa się, aż osiągnie
    nastawę dogrzewania (przykład: 45°C). Zapewnia to dostępność
    minimalnej ilości ciepłej wody przez cały czas.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Ale nie rozumiem po co jakiś harmonogram? Chodzi o wykorzystanie tańszego prądu?
    Jeżeli tak to ustaw grzanie np. do 50 stopni w tych tanich godzinach a w pozostałych np. 40 i histereza 5 stopni.
    Wtedy zawsze jak temperatura CWU spadnie poniżej 35 (lub 45) stopni to pompa ją podgrzeje o 5 stopni.

    Chodzi o ceny energii ( w tańszej taryfie jest ponad 2,5 raza taniej) ale też niemal pewność, że gdy korzystamy z c.w.u. w konkretnych z góry ustalonych porach, to ona jest akurat zagrzana.
    W przypadku dogrzewania będzie ono droższe chyba, że dam 35 stopni z histerezą 5 stopni.
    Nie będzie to miało negatywnego wpływu na ogrzewanie c.o.?


    Jeszcze przy okazji obserwacja z dzisiejszej nocy. Wczoraj zwiększyłem temp. c.w.u. do 50 stopni. Po wieczornym grzaniu temp. c.w.u. wyniosła 51 stopni. Po 3 prysznicach było 40 stopni. Rano sprawdziłem o 7:30 (grzanie c.w.u. jest obecnie od 7:00) i temp. wynosiła 38 stopni. Czyżby w nocy albo tuż po 7:00 był defrost?


    Takie przemyślenie jeszcze: jeśli rozbiór wody jest w trakcie grzania, to wówczas znaczenie częściej zdarza się że defrost jest w trakcie tego grzania, Natomiast jeśli rozbiór jest poza godzinami grzania w harmonogramie, to defrostu zwykle nie ma. Przypadek?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  12. #52

    Domyślnie

    Gdy grzanie CWU jest zaplanowane w harmonogramie, to być może pompa "widzi" po czujnikach, że wymiennik jest zabity lodem (czyli że zbliża się termin defrostu) i robi defrost na początku przed rozpoczęciem grzania CWU. Być może że ma program, który to sprawdza.

    Z kolei gdy grzanie i rozbiór wody na prysznice lecą w tym samym czasie to pompa musi dostarczyć więcej mocy grzewczej.
    To i wymiennik szybciej zarośnie lodem, w trakcie pracy.
    Bo ciepła woda na bieżąco jest zabierana, a od dołu dopływa zimna woda, która w środku zimy może mieć temp. +3*C.
    Nie mierzyłem temperatury wody dopływającej z sieci, ale ta co wypływa z kranu jest wyraźnie zimniejsza.
    A z filtrów za licznikiem kapie woda, która się szroni i skrapla na obudowie, więc jest zdecydowanie zimno.


    edit..
    Jednak się pomyliłem. Poszedłem do piwnicy z pirometrem - pokazał temp. na śrubunku i obudowie filtra między +8*C a +10*C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-12-2023 o 17:11
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    defrost nigdy chyba nie jest przed rozpoczęciem ustawionego w harmonogramie grznia c.w.u. Natomiast często w trakcie grzania c.w.u. (czyli w trakcie realizowania harmonogramu).
    Takie jeszcze pyatnie.Wyjeżdżam na 2 tygodnie w zimie. C.o. ustawiam nap. na 15 stopni, żeby nie zamarzło. C.w.u. wyłączam za wyjątkiem jednego dnia w tygodni (tak by c.w.u. zagrzała się tuź przed powrotem. Wówczas po pierwszym defroście z c.w.u. woda ma kilkanaście stopni i kolejny defrost idzie na grzałkach? A jeśli nie ma grzałek to z c.o. ?


    Kurczę, dlaczego przez ponad 3 lata mi to nie przeszkadzało?
    Też uważasz, że najlepszym wyjściem jest dogrzewanie z histerezą w trakcie dnia? Będzie może trochę drożej i ... żadnych innych zalet?
    Tylko jak ustawić pode mnie? Zostawić harmonogram i dogrzewać w ciągu dnia do 35 stopni + histereza 5 stopni?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  14. #54

    Domyślnie

    Tak. o tym już wcześniej pisałem z wykresem (może druga strona tego tematu).
    Harmonogram uruchamia CWU i wpierw jest spadek temp. CWU.
    Spadek, który się wiąże ze zamieszaniem wody we wężownicy, ale też z wykonaniem defrostu z CWU przed rozpoczęciem właściwego grzania CWU.
    A gdy w trakcie grzania CWU dojdzie do ponownego oszronienia wymiennika to robi drugi defrost.

    Uruchomienie Harmonogram + Dogrzew - przypilnuje trzeciej temp. wody by nie spadała poniżej +30*C.
    Więc jakieś +35*C (na ustawieniu dogrzew) z histerezą 5*C powinno być OK.
    Te +30*C pozwoli utrzymać w bojlerze zapas ciepła na potrzeby defrostu.
    Defrost z bojlera o pojemności 230L może wyciągnie z wody dodatkowe +3*C do +5*C.

    Bazując na moich doświadczeniach z poprzedniego roku.
    Gdy temp. w instalacji spada poniżej +25*C, a grzałka ma ustawione ograniczenie na defrosty - to pompa przerywa defrost i próbuje na niepełnie odszronionym wymienniku ponownie podnieść temp. wody, by dokończyć defrost z wody - po może 20 minutach.
    Nie siedziałem przy pompie stale, ale takie miałem odczucia, temp. w domu spadała a pompa co 20 minut defrost robiła.
    Rok temu miałem z tym problem na grzaniu CO, gdy zszedłem z temp. wody poniżej +37*C, a w instalacji było do dyspozycji jakieś 180L wody. A może mniej, zważywszy że niektóre grzejniki miały przydławiony przepływ.
    Po poluzowaniu na 5-10% trzeciego zaworu przy buforze, użyteczna pojemność wodna wzrosła do około 250L - teraz mogę mieć nawet +34*C na zasilaniu CO i temp. wody w obiegu podczas defrostu nie spada więcej jak o 5*C.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    ...
    Takie jeszcze pyatnie.Wyjeżdżam na 2 tygodnie w zimie. C.o. ustawiam nap. na 15 stopni, żeby nie zamarzło. C.w.u. wyłączam za wyjątkiem jednego dnia w tygodni (tak by c.w.u. zagrzała się tuź przed powrotem. Wówczas po pierwszym defroście z c.w.u. woda ma kilkanaście stopni i kolejny defrost idzie na grzałkach? A jeśli nie ma grzałek to z c.o. ?
    ...
    Pytanie przy obniżeniu temp. pokojowej do +15*C - czy temp. wody zasilającej C.O. nie zejdzie poniżej +20*C. Bo poniżej +20*C pompa może grzać grzałką zamiast kompresorem.
    I nici z oszczędności.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-12-2023 o 08:07
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Maciej Loret

    Jak na grudzień jest dość ciepło.

    Ja bym zrobił tak:
    Wieczorem nagrzał wodę w zbiorniku (odnotował temperaturę zbiornika). odłączył zasilanie pompy ciepła (z prądu).
    Rano załączył zasilanie pompy ciepła i odczytał jaka jest temperatura wody w zbiorniku.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Chodzi o ceny energii ( w tańszej taryfie jest ponad 2,5 raza taniej)
    Jesteś pewien? O ostatnim roku to się mocno pozmieniało.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Tak. o tym już wcześniej pisałem z wykresem (może druga strona tego tematu).
    Harmonogram uruchamia CWU i wpierw jest spadek temp. CWU.

    U mnie nie. Od początku grzane jest z godnie z harmonogramem c.w.u. Dopiero w trakcie rozbioru wody (przy 3 prysznicu u mnie).

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Spadek, który się wiąże ze zamieszaniem wody we wężownicy, ale też z wykonaniem defrostu z CWU przed rozpoczęciem właściwego grzania CWU.
    A gdy w trakcie grzania CWU dojdzie do ponownego oszronienia wymiennika to robi drugi defrost.
    Mieszanie wody całkiem możliwe, defrostu ani tuż przed ani na początku grzania c.w.u. jeszcze nigdy nie zauważyłęm.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Uruchomienie Harmonogram + Dogrzew - przypilnuje trzeciej temp. wody by nie spadała poniżej +30*C.
    Więc jakieś +35*C (na ustawieniu dogrzew) z histerezą 5*C powinno być OK.
    Te +30*C pozwoli utrzymać w bojlerze zapas ciepła na potrzeby defrostu.
    Defrost z bojlera o pojemności 230L może wyciągnie z wody dodatkowe +3*C do +5*C.
    Czy aby na pewno?
    U mnie w trakcie harmonogramu grzania c.w.u. temp. leci z 40 stopni na 20 stopni.
    Czy na pewno dogrzewanie cokolwiek pomoże skoro w tym czasie zadaną temp. w harmonogramie jest 50 stopni?

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Bazując na moich doświadczeniach z poprzedniego roku.
    Gdy temp. w instalacji spada poniżej +25*C, a grzałka ma ustawione ograniczenie na defrosty - to pompa przerywa defrost i próbuje na niepełnie odszronionym wymienniku ponownie podnieść temp. wody, by dokończyć defrost z wody - po może 20 minutach.
    Trudno mi powiedzieć, bo nie wiem ile powinien trwać defrost. Nigdy nie zauważyłem jednego po drugim w krótkim okresie czasu, ale też nie śledziłęm takiej możliwości.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pytanie przy obniżeniu temp. pokojowej do +15*C - czy temp. wody zasilającej C.O. nie zejdzie poniżej +20*C. Bo poniżej +20*C pompa może grzać grzałką zamiast kompresorem.
    I nici z oszczędności.
    Szczerze mówiąc na c.o. nie zwracałem nigdy uwagi, mimo że sypialnie na piętrze są ogrzewane tylko klimakonwektorami, więc spadek temp. jest odczuwalny niemal od razu. Natomiast jak pisałem, przyuważyłem, że przy temp. c.w.u. 13 stopni, obie grzałki załączają się pomimo, że mam je domyślnie wyłączone.


    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Maciej Loret

    Jak na grudzień jest dość ciepło.

    Ja bym zrobił tak:
    Wieczorem nagrzał wodę w zbiorniku (odnotował temperaturę zbiornika). odłączył zasilanie pompy ciepła (z prądu).
    Rano załączył zasilanie pompy ciepła i odczytał jaka jest temperatura wody w zbiorniku.
    Nie chcę grzebać przy zasilaniu. Co prawda wielokrotnie miałem braki w zasilaniu (raczej krótsze niż dłuższe - max. kilka godzin) i pompa zawsze się podnosi bez mojej ingerencji... Poza tym będzie chyba nieco zimno w sypialniach (tylko klimakonwektory).


    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jesteś pewien? O ostatnim roku to się mocno pozmieniało.
    Szczyt: energia 0,5950 + zmienna sieciowa 0,1921 (reszta to płotki) ~ 0,79PLN/kWh
    Pozaszczyt: energia 0,2504 + zmienna sieciowa 0,0579 ~ 0,31PLN/kWh
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 19-12-2023 o 17:46
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    ...
    Czy aby na pewno?
    U mnie w trakcie harmonogramu grzania c.w.u. temp. leci z 40 stopni na 20 stopni.
    Czy na pewno dogrzewanie cokolwiek pomoże skoro w tym czasie zadaną temp. w harmonogramie jest 50 stopni?

    ...
    I TAK i NIE.
    Dogrzew działa niezależnie od harmonogramu.
    Dlatego w menu jest "Harmonogram + Dogrzew".

    NIE. - W trakcie grzania wody CWU harmonogramem Dogrzew nie będzie miał wpływu, bo na Dogrzew to raczej ustawia się niższą temp. niż Komfort czy Ekonomiczna w Harmonogramie.

    TAK - będzie pilnował poza Harmonogramem (gdy masz "Zatrzymaj") by temp. wody CWU nie spadła niżej jak temperatura Dogrzewu minus Histereza.
    Czyli w sytuacji Dogrzew +35*C i Histereza 5*C spowoduje uruchomienie grzania CWU gdy temp. wody spadnie do i poniżej +30*C.

    A jeżeli przy tej temp. wody dodatkowo wypadnie defrost, to temp. wody może spaść do +25*C - zanim zacznie rosnąć.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    ...
    Natomiast jak pisałem, przyuważyłem, że przy temp. c.w.u. 13 stopni, obie grzałki załączają się pomimo, że mam je domyślnie wyłączone.
    ...
    Przy takich w/w ustawieniach temp. wody nie powinna spaść poniżej +20-stu kilku *C.
    To powinno cię uchronić przed uruchomieniem grzałki.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    ...
    U mnie w trakcie harmonogramu grzania c.w.u. temp. leci z 40 stopni na 20 stopni.
    ...
    Z tego wniosek, że wypuszczacie ciepłą wodę pod dużym ciśnieniem.
    Czytaj szybki rozbiór ciepłej wody i wiążący się z tym duży dopływ zimnej wody z sieci. Stąd gwałtowny spadek temp. wody.
    Masz reduktor ciśnienia za licznikiem?
    Jakie masz ciśnienie sieciowe?
    Przy dużej twardości wody wodociągowej reduktor może zakamienieć i nie spełniać swojej funkcji - automatycznej regulacji.

    Pocieszę cię, że u mnie też ostatnio dochodzi do takich sytuacji.
    Przez większość roku Harmonogram starcza na jedno grzanie dobowo.
    Ale w ostatnim miesiącu kilkukrotnie zdarzyło się, że jednocześnie lub jeden za drugim były brane prysznice na piętrze i parterze - to też temp. CWU na tyle szybko spadła, że w trakcie lub po drugim prysznicu uruchomiło się grzanie CWU do temp. Ekonomicznej.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-12-2023 o 08:19
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I
    NIE. - W trakcie grzania wody CWU harmonogramem Dogrzew nie będzie miał wpływu, bo na Dogrzew to raczej ustawia się niższą temp. niż Komfort czy Ekonomiczna w Harmonogramie.

    TAK - będzie pilnował poza Harmonogramem (gdy masz "Zatrzymaj") by temp. wody CWU nie spadła niżej jak temperatura Dogrzewu minus Histereza.
    Czyli w sytuacji Dogrzew +35*C i Histereza 5*C spowoduje uruchomienie grzania CWU gdy temp. wody spadnie do i poniżej +30*C.

    W mojej sytuacji dogrzew nie więc większego sensu. U mnie problemem jest spadek temp. pod koniec rozbioru wody, który czasami (ale nie zawsze!) z kolei spowodowany jest defrostem w trakcie rozbioru c.w.u. co powoduje gwałtowny spadek temp. c.w.u. a w konsekwencji konieczność uruchomienia grzałek BUH przy następnym grzaniu c.w.u.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I
    A jeżeli przy tej temp. wody dodatkowo wypadnie defrost, to temp. wody może spaść do +25*C - zanim zacznie rosnąć.
    U mnie do 12-13 stopni.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I
    Przy takich w/w ustawieniach temp. wody nie powinna spaść poniżej +20-stu kilku *C.
    To powinno cię uchronić przed uruchomieniem grzałki.
    Jeśli masz na myśli dodatkowe dogrzewanie w ciągu dnia do temp. min.25 stopni, to zgadzam się - to uchroni przed uruchomieniem grzałek podczas kolejnego grzania c.w.u. Tyle, że chyba nie da się zaprogramować takiego harmonogramu (jest tylko 5 możliwości z czego 2x2, to uruchomienie i zatrzymanie grzania rano i wieczorem) ?

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I
    Z tego wniosek, że wypuszczacie ciepłą wodę pod dużym ciśnieniem.
    Czytaj szybki rozbiór ciepłej wody i wiążący się z tym duży dopływ zimnej wody z sieci. Stąd gwałtowny spadek temp. wody.
    Masz reduktor ciśnienia za licznikiem?
    Jakie masz ciśnienie sieciowe?
    Przy dużej twardości wody wodociągowej reduktor może zakamienieć i nie spełniać swojej funkcji - automatycznej regulacji.
    Ciśnieniem oczywiście nie sterujemy bo nie ma jak. Duży rozbiór wody możliwy ale mimo wszystko chyba nie aż tak duży...
    Reduktor? O jakim liczniku mówisz? Jeśli o pomiarze ciśnienia wody, to nie ma żadnego reduktora.
    Ciśnienie w sieci (mówię o c.o.) to gdzieś pomiędzy 1,5-1,8bar (tyle wskazuje wskaźnik na zasilaniu za pompą oraz sama pompa).
    Woda nie jest twarda, choć badałem ostatnio ze dwa lata temu.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I
    Pocieszę cię, że u mnie też ostatnio dochodzi do takich sytuacji.
    Przez większość roku Harmonogram starcza na jedno grzanie dobowo.
    Ale w ostatnim miesiącu kilkukrotnie zdarzyło się, że jednocześnie lub jeden za drugim były brane prysznice na piętrze i parterze - to też temp. CWU na tyle szybko spadła, że w trakcie lub po drugim prysznicu uruchomiło się grzanie CWU do temp. Ekonomicznej.
    Pocieszenie żadne
    W każdym razie u mnie zwiększenie zadanej temp. c.w.u. z 45 stopni do 50 stopni zmieniło dokładnie nic.
    Chyba najlepiej wrócić do 45 stopni c.w.u. i dać dogrzewanie do 25-30 stopni w trakcie dnia , tylko chyba nie ma na to miejsca w harmonogramie (nie ma mnie w domu)???
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  20. #60

    Domyślnie

    Skoro używasz tylko temp. Komfort, to zamiast dogrzewu możesz ustawić na podobną temp. - tą Ekonomiczną.
    I zamiast zatrzymywać PC - pozwolić jej pilnować temp. Ekonomicznej.

    Pisząc sieć - miałem na myśli sieć wodociągową - miejską i licznik wodociągowy (poboru wody).
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony