dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 79 z 79
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    W układzie c.w.u. mam naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa. Gdyby nie była zaworu zwrotnego to przy zmianie ciśnienia w sieci wodociągowej (spadkach ciśnienia) ciepła woda mogła by się cofać, czyli dodatkowo wychładzać.

    Tak to mam zmontowane "od zawsze", czyli tak jak przy bojlerach elektrycznych.
    Instrukcje serwisowe PC Daikina są z reguł po kilkaset stron i nie czytałem ich "od deski do deski".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #62
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Skoro używasz tylko temp. Komfort, to zamiast dogrzewu możesz ustawić na podobną temp. - tą Ekonomiczną.
    I zamiast zatrzymywać PC - pozwolić jej pilnować temp. Ekonomicznej.
    Nie bardzo rozumiem. Jest możliwość ustawienia tylko 2 okienek do grzania (niby 6 miejsc w harmonogramie ale tylko 4 mogę wpisać?). Możesz podać przykład ustawień Twojego pomysłu?
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 14-01-2024 o 07:07
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  3. #63

    Domyślnie

    - Teraz masz tylko temp. "Komfort" na +45*C.
    - Prawdopodobnie histerezę fabrycznie ustawioną na 5*C.
    - Chcesz grzać w taniej taryfie.
    - Najczęściej spadki temp. wody masz po wieczornych prysznicach i w nocy.

    Możesz albo w nocy ustawić trzecie okienko z temp. "Ekonomiczną" na +35*C,.Okna nie krótsze jak 60 minut, po to by w zimie gdy zbiegnie się grzanie z defrostem, by nie brakło jej czasu.
    Albo zamiast "Zakończ" o 22:30 zmień na "Ekonomiczną" +35*C i do rana niech sobie pilnuje tej Ekonomicznej - do porannego okienka "Komfort" +45*C.

    - wtedy gdy temp. wody spadnie poniżej +30*C - uruchomi się grzanie do tych +35*C.
    - jednocześnie gdy defrost zbiegnie się w czasie z grzaniem CWU to przy +30*C i 230L bojlerze, powinno starczyć ciepłej wody na defrost, tak by nie odpaliła grzałki.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #64
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    zrobiłem próbę - na standardowych ustawieniach sprawdzałam zużycie energii na c.w.u. od wtorku przed grzaniem wieczornym do piątku przed grzaniem wieczornym. Zużycie energii wg sterownika pompy ciepła wyniosło 10kWh.
    Następnie zmieniłem ustawienia następująco: ustawiłem temp. Komfort na 35 stopni oraz po grzaniu wieczornym zamiast końca grzania ustawiłem temp. Komfort. aż do rana. Niestety dopiero po całym badaniu spojrzałem na podgląd i temp Komfort nie ustawia się do rana (jak myślałem wcześniej) tylko na jakiś krótki czas (30minut?) - inaczej mówiąc do tej pory miałem zatrzymanie o 22:20 a teraz Eko od 22:20.

    Niestety niczego to nie zmieniło - zużycie energii wzrosło do 11kWh (w granicach błędu) ale rano sprawdzałem przed 5:00 (gdy zaczyna się poranne grzanie c.w.u.) i 2 razy zobaczyłem temp. c.w.u. 11-13 stopni.

    Jak ustawić sterownik, żeby temp Eko była osiągnięta i utrzymana po wieczornym grzaniu aż do rannego grzania?
    Cały czas też podkreślam, że raczej nie ma problemów z temp. wody c.w.u. do kąpieli. Raczej chciałem zmniejszyć zużycie energii poprzez samoistne użycie grzałek po ochłodzeniu wody po lub w trakcie wieczornych kąpieli oraz uniknąć dziwnego ochładzania c.w.u. w trakcie lub po wieczornym grzaniu.
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 04-02-2024 o 14:57
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Zużycie prądu10 kWh na dobę to raczej razem na grzanie wody oraz ogrzewanie domu przy temperaturze zewnętrznej 6-8 st. C.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #66
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zużycie prądu10 kWh na dobę to raczej razem na grzanie wody oraz ogrzewanie domu przy temperaturze zewnętrznej 6-8 st. C.
    To jest za 72h (3 dni) czy 3x2x2h=12h grzania.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    ... - inaczej mówiąc do tej pory miałem zatrzymanie o 22:20 a teraz Eko od 22:20.

    Niestety niczego to nie zmieniło - zużycie energii wzrosło do 11kWh (w granicach błędu) ale rano sprawdzałem przed 5:00 (gdy zaczyna się poranne grzanie c.w.u.) i 2 razy zobaczyłem temp. c.w.u. 11-13 stopni.

    ....
    Dziwne są te, tak głębokie spadki temp.
    Przypuszczam, że przy waszym zużyciu ciepłej wody - potrzebowałbyś większego bojlera (powyżej 300L).

    U mnie gdy przeglądam wykresy temp. bojlera CWU - to po dwóch prysznicach i ręcznym pomywaniu naczyń temp. w bojlerze nie spada niżej jak do +30*C w skali doby. Aczkolwiek w ciągu jednego prysznica temp. w bojlerze potrafi spaść między 5*C a 8*C w zależności od dnia. (bojler 200L , chyba gdzieś widziałem, że użytkowej ma 190L). Około 7*C ma własnych strat postojowych w ciągu doby.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-02-2024 o 17:46
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #68
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Dziwne są te, tak głębokie spadki temp.
    Przypuszczam, że przy waszym zużyciu ciepłej wody - potrzebowałbyś większego bojlera (powyżej 300L).
    Wcześniej była jedna osoba więcej w domu...
    Co więcej raz po wszystkich kąpielach jest 40 stopni a raz 11stopni. Albo czasami jest to wina odszraniania albo pompy (a może jakichś ustawień)?

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    U mnie gdy przeglądam wykresy temp. bojlera CWU - to po dwóch prysznicach i ręcznym pomywaniu naczyń temp. w bojlerze nie spada niżej jak do +30*C w skali doby. Aczkolwiek w ciągu jednego prysznica temp. w bojlerze potrafi spaść między 5*C a 8*C w zależności od dnia. (bojler 200L , chyba gdzieś widziałem, że użytkowej ma 190L). Około 7*C ma własnych strat postojowych w ciągu doby.
    U mnie są trzy prysznice ale nic ponadto.
    Podczas mojego prysznica temp. nie spada więcej niż o 1stopnień, w przypadku żony jest to 2-3 stopnie... Dopiero trzeci prysznic córki powoduje (czasami) bardzo duży spadek temp. (nawet ponad 30 stopni - z 44 do 11)

    A co z ustawieniami w harmonogramie? Wie ktoś jak ustawić aby po wieczornym grzaniu c.w.u. podgrzać wodę do np. 30 stopni i utrzymywać ją do porannego grzania?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  9. #69

    Domyślnie

    To nie działa tak na żądanie.
    Na ile sobie przypominam instrukcję Daikina - to ma limity czasowe fabrycznie ustawione.
    I jest tam coś takiego, że ponowne grzanie CWU nie może rozpocząć się wcześniej jak po godzinie od zakończenia poprzedniego grzania CWU.

    Normalnie na logikę powinno działać to ustawienie, które masz obecnie.
    O 22:30 przejście z temp. komfort na ekonomiczną.
    I jeśli histereza jest ustawiona na 5*C, a komfort masz na +35*C - to przy spadku do i poniżej +30*C powinno się uruchomić grzanie CWU..

    Istnieje szansa, że córka bierze bardziej gorące i dłuższe kąpiele niż rodzice.
    Po moim prysznicu też jest większy spadek temp. w bojlerze niż po prysznicach rodziców.
    Mimo wszystko myślę, że spadek temp. jednak nie powinien przekroczyć 15*C. A przy 3 prysznicach 20*C skoro po prysznicach rodziców prawie się nie zmienia temp.

    Może jednak u ciebie szwankuje czujka termometru
    Zacina się (zmiana tylko o 1-2*C), a po zmianie rezystancji powyżej jakiejś wartości nagle przeskakuje o 20*C, czy 30*C.
    Nie znam się, ale rozważyłbym taką możliwość.

    Na początek sprawdź kabel, czy nie ma gdzieś przetartej lub nadgryzionej izolacji.
    Aha u ciebie jest "lodówka" - to i tak wszystko jest zamknięte w jednej obudowie.
    Gdy jest na gwarancji, to pozostaje podsunąć takie podejrzenie serwisantowi.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-02-2024 o 15:52
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #70
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    To nie działa tak na żądanie.
    Na ile sobie przypominam instrukcję Daikina - to ma limity czasowe fabrycznie ustawione.
    I jest tam coś takiego, że ponowne grzanie CWU nie może rozpocząć się wcześniej jak po godzinie od zakończenia poprzedniego grzania CWU.


    Normalnie na logikę powinno działać to ustawienie, które masz obecnie.
    O 22:30 przejście z temp. komfort na ekonomiczną.
    I jeśli histereza jest ustawiona na 5*C, a komfort masz na +35*C - to przy spadku do i poniżej +30*C powinno się uruchomić grzanie CWU..
    Nie działa. Teoretycznie ustawiona temp. EKO na 35 stopni od 22:20 do 5:00 i rano o 5:00 było 11 stopni.
    Gdzieś coś w ustawieniach może mam skopane?


    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Istnieje szansa, że córka bierze bardziej gorące i dłuższe kąpiele niż rodzice.
    Po moim prysznicu też jest większy spadek temp. w bojlerze niż po prysznicach rodziców.
    Mimo wszystko myślę, że spadek temp. jednak nie powinien przekroczyć 15*C. A przy 3 prysznicach 20*C skoro po prysznicach rodziców prawie się nie zmienia temp.
    Zgadza się. Córka zużywa najwięcej wody ale jej ablucje trwają może 5 minut dłużej niż nasze. Dwa razy zrobiłem eksperyment i ona pierwsza się myła. Temp. po jej kąpieli to 35-40 stopni. Ale i w standordowych sytuacjach gdy kąpie się ostatnia to bywa po jej kąpieli 40 stopni.Najprostszym sensownym wyjaśnieniem jest odszranianie, które czasami przypada na jej kąpiel.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Może jednak u ciebie szwankuje czujka termometru
    Zacina się (zmiana tylko o 1-2*C), a po zmianie rezystancji powyżej jakiejś wartości nagle przeskakuje o 20*C, czy 30*C.
    Nie znam się, ale rozważyłbym taką możliwość.
    Raczej nie - patrz akapit wyżej - jak się córka pierwsza kąpie nie ma tego efektu (może zbyt mało prób robiłem).
    Poza tym to nie jest nagle, jednak trwa kilkadziesiąt sekund - patrz filmik


    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Na początek sprawdź kabel, czy nie ma gdzieś przetartej lub nadgryzionej izolacji.
    Aha u ciebie jest "lodówka" - to i tak wszystko jest zamknięte w jednej obudowie.
    Gdy jest na gwarancji, to pozostaje podsunąć takie podejrzenie serwisantowi.
    Już po gwarancji ale mój serwisant stawia na odszranianie...
    Może napiszę emaila do Daikina ale nie mam z tym zbyt dobrych wspomnień...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  11. #71

    Domyślnie

    Owszem - defrost wyciągnie dodatkową temp. z bojlera.

    Z tym, że przy 230L to raczej nie powinno wyciągnąć więcej jak 7-8*C (na 1 defrost). Tak przypuszczam.

    Licząc, że wieczorem Daikin kończy z +35*C i na koniec wyciąga defrost 8*C - finalnie by uzyskał +27*C.
    To do rana ekonomiczna powinna jednak dogrzać do +35*C.
    Chyba że masz większą histerezę niż fabryczne 5*C ? - wtedy możesz ustawić wyższą ekonomiczną temp.

    Jeśli nie grzebałeś w ustawieniach czasów grzania - to nie są to skopane ustawienia.
    Jeśli nie masz "zatrzymaj" na noc, tylko "ekonomiczną" to przez te 6 godzin nocnych powinna jednak dogrzać.
    Jedynie duża histereza może spowodować, że nie przełączy się na CWU.

    Do rana jeszcze wytraci kilka stopni przez straty postojowe.
    Może gdy rano sprawdzasz te 11*C to już jest pod koniec drugiego defrostu z CWU.

    Ale to znowu nie pasuje.

    Bo mój Daikin jak mu temp. wody w CO spadała poniżej +25*C a może +20*C (na powrocie) - to przerywał odszranianie. A przynajmniej takie odnosiłem wrażenie gdy w domu robiło się chłodno, a macając grzejniki przez 20-30 minut były chłodne.
    Wyglądało to tak jakby bez udziału grzałki, próbował podnieść temp. wody w CO męcząc to przez 20 minut i po tych 20 minutach kończył defrost.
    Dopiero po tym czasie podnosił temp. wody wyżej.

    Jednocześnie piszesz, że masz przyzwolenie na użycie grzałki i że PC grzeje rano z udziałem grzałki.
    Więc - to jest dziwne, że dopuszcza do tak głębokiego spadku temp.

    Sprawdziłbym na ile jest ustawiona histereza w ustawieniach CWU.
    Sprawdziłbym w ustawieniach grzałki od jakiej temp. powietrza ma ustawione przyzwolenie grzania. Chociaż tego ustawienia nie jestem pewien, czy dotyczy tylko CO, czy też CWU - przynajmniej jeśli chodzi o grzałkę BUH (ta od PC).
    Bo u ciebie jest jeszcze grzałka (raczej 3 kW) w samym bojlerze oznaczona BSH. I tą też osobno się programuje w jakich warunkach może się uruchomić.
    Więc do sprawdzenie parametry grzałek, w jakich warunkach mają przyzwolenie na pracę.

    Do tych danych jest dostęp przez ustawienia serwisanta.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 07-02-2024 o 15:56
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Sprawdziłbym w ustawieniach grzałki od jakiej temp. powietrza ma ustawione przyzwolenie grzania. Chociaż tego ustawienia nie jestem pewien, czy dotyczy tylko CO, czy też CWU - przynajmniej jeśli chodzi o grzałkę BUH (ta od PC).
    Bo u ciebie jest jeszcze grzałka (raczej 3 kW) w samym bojlerze oznaczona BSH. I tą też osobno się programuje w jakich warunkach może się uruchomić.
    Więc do sprawdzenie parametry grzałek, w jakich warunkach mają przyzwolenie na pracę.

    Do tych danych jest dostęp przez ustawienia serwisanta.
    W wersji lodówka (z zintegrowanym zbiornikiem CWU) nie ma grzałki BSH bo przecież to BUH podgrzewa w razie potrzeby CO/CWU. Grzałkę BSH 3kWh stosuje się tylko przy zewnętrznym zbiorniku EKHWS-D jako opcja, na płycie jest chyba przekaźnik do jej sterowania albo nawet tylko wyjście do sterowania przekaźnikiem.

  13. #73
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Owszem - defrost wyciągnie dodatkową temp. z bojlera.

    Z tym, że przy 230L to raczej nie powinno wyciągnąć więcej jak 7-8*C (na 1 defrost). Tak przypuszczam.

    Licząc, że wieczorem Daikin kończy z +35*C i na koniec wyciąga defrost 8*C - finalnie by uzyskał +27*C.
    To do rana ekonomiczna powinna jednak dogrzać do +35*C.
    Chyba że masz większą histerezę niż fabryczne 5*C ? - wtedy możesz ustawić wyższą ekonomiczną temp.

    Jeśli nie grzebałeś w ustawieniach czasów grzania - to nie są to skopane ustawienia.
    Jeśli nie masz "zatrzymaj" na noc, tylko "ekonomiczną" to przez te 6 godzin nocnych powinna jednak dogrzać.
    Jedynie duża histereza może spowodować, że nie przełączy się na CWU.

    Do rana jeszcze wytraci kilka stopni przez straty postojowe.
    Może gdy rano sprawdzasz te 11*C to już jest pod koniec drugiego defrostu z CWU.

    Ale to znowu nie pasuje.

    Bo mój Daikin jak mu temp. wody w CO spadała poniżej +25*C a może +20*C (na powrocie) - to przerywał odszranianie. A przynajmniej takie odnosiłem wrażenie gdy w domu robiło się chłodno, a macając grzejniki przez 20-30 minut były chłodne.
    Wyglądało to tak jakby bez udziału grzałki, próbował podnieść temp. wody w CO męcząc to przez 20 minut i po tych 20 minutach kończył defrost.
    Dopiero po tym czasie podnosił temp. wody wyżej.

    Jednocześnie piszesz, że masz przyzwolenie na użycie grzałki i że PC grzeje rano z udziałem grzałki.
    Więc - to jest dziwne, że dopuszcza do tak głębokiego spadku temp.

    Sprawdziłbym na ile jest ustawiona histereza w ustawieniach CWU.
    Sprawdziłbym w ustawieniach grzałki od jakiej temp. powietrza ma ustawione przyzwolenie grzania. Chociaż tego ustawienia nie jestem pewien, czy dotyczy tylko CO, czy też CWU - przynajmniej jeśli chodzi o grzałkę BUH (ta od PC).
    Bo u ciebie jest jeszcze grzałka (raczej 3 kW) w samym bojlerze oznaczona BSH. I tą też osobno się programuje w jakich warunkach może się uruchomić.
    Więc do sprawdzenie parametry grzałek, w jakich warunkach mają przyzwolenie na pracę.

    Do tych danych jest dostęp przez ustawienia serwisanta.


    U mnie spadek po nocy jest niewielki, (o ile po nocy nie zostało kilkanaście stopni) - raczej rzędu 2-3 stopnie.
    Histerezę c.w.u. muszę sprawdzić - nigdy nie zmieniałem tego parametru, ale sprawdzę....

    Niestety mam "Eko" od 22"20 do 5:00 i to nic nie dało. Od 5:00 mam "Komfort" i dopiero wtedy zaczyna grzać c.w.u.

    Nie wykluczam, że kolejny defrost może przydarzyć się w nocy choć przy temp. rzędu +5 stopni nie powienien (w nocy c.o. przez 2-3 godziny jest wyłączone poprzez ustawienie niskiej temp.)

    Grzałki mam powyłączane w menu. Jednak gdzieś jest zabezpieczenie, że przy skrajnie niskiej temp. c.w.u., grzałki i tak się załączają do podniesienia temp c.o. (nie wiem jak byłoby przy c.o. bo nigdy nie robiłem takich eksperymentów).
    Mam grzałki, nie pamiętam czy łącznie 6kW czy 9kW. i która jakiej mocy. Spróbuję pogrzebać w instrukcji - może coś znajdę.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  14. #74
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    wg ustawień instalatora m.in.:

    [6-00] Histereza 25 stopni (różnica temp. określająca temp. WŁĄCZENIA pompy ciepła
    [6-08] Histereza 4 stopnie - histereza w trybie dogrzewu
    [6-01] Margines 2 stopnie (różnica temp. określająca temp. WYŁĄCZENIA pompy ciepła
    [6-02] Wydajność grzałki BSH - ustawione mam 0
    [4-03] ustawione mam 3kW (zgoda na działanie grzałki BSH)


    Dogrzewu nie używam
    Nie rozumiem co oznaczają [6-00], [6-01] oraz [6-02].
    Czy [6-02] w połączeniu z [4-03] oznacza, że grzałkę mam ustawioną prawidłowo na 3kW ale użycie jest zakazane?

    Dalej:
    [7-00] Temp. przeregulowania grzałki BSH - ustawione 0 stopni
    [7-01] |Histereza grzałki BSH - ustawione 2 stopnie - chyba jest OK?
    [8-00] Min.czas pracy c.w.u. - 1min.
    [8-01] Max.czas pracy c.w.u. -30 min.
    [8-02] Opóźn. ponownego uruch. - 30min. - czy to oznacza, że po zakończeniu cyklu 30min. następne grzanie c.w.u. jest możliwe dopiero po 30min. ?
    [8-03] Timer opóźn. grzałki BSH - 50min. - co to jest?
    [8-04] Dodatkowy czas pracy dla maksymalnego czasu pracy - mam 95 min.

    Coś jest ustawione nie tak, jak trzeba? Większość to chyba standardowe ustawienia instalacyjne...


    EDIT: Jeszcze coś nie daje mi spokoju. W harmonogramie w dni powszednie do 22:20 mam ustawione grzanie c.w.u. (czyli KOMFORT), od 22:20 do 5:00 EKO ale wg grafiki EKO obowiązuje mniej więcej tylko pół godziny po 22:20 ??? Czy to może mieć związek z którymś z powyższych ustawień, np. [8-01] ?
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 19-02-2024 o 06:38
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  15. #75

    Domyślnie

    Witam.
    Tak od ręki się do tych danych nie odniosę.
    Bo sam poruszam się po menu, nie po tabelce z "kodami serwisowymi [..]".

    Dwie histerezy tu trzeba sprawdzić, która do jakich parametrów się odnosi.

    Dogrzewu nie używasz, to naturalne, że te wartości będą wyłączone ("zakazane").

    Z tego co pisał GP007 lodówka nie posiada grzałki BSH - nie sprawdzałem jeśli nie ma, to kody od 7-00 ; 7-01 i 8-03, które podałeś są nieistotne.

    Czasy lepiej zachować fabryczne i w nich nie grzebać.
    Sporo tych czasów normuje cykle pracy kompresora.
    Chociaż musiałbym sprawdzić, wydaje mi się że u siebie widziałem i po 50/60 minut, a u ciebie większość na 30 minut poustawiane.
    Z tą różnicą, że mam Hydrobox i bojler oddzielny.

    [8-02] na logikę tak to wygląda 30 minut przerwy, przed ponownym uruchomieniem.

    [8-03] nie dam głowy, ale może to być coś w stylu - jak przez 50 minut kompresor nie da rady podnieść temp. do oczekiwanej, to uruchomić grzałkę i pomóc kompresorowi.

    Trzeba poczytać manual - kolejne funkcje menu i tam popatrzeć na kody [..]
    Same kody są lakonicznie opisane, jak definicja z encyklopedii.
    Przy opisach menu jest to szerzej opisane i podane czasami przykłady.

    Od strony 164 - Konfiguracja :
    a konkretnie o bojlerze CWU jest od strony 218 :

    https://www.daikin.pl/content/dam/do...4-1_Polish.pdf


    strona 223: [6-00] wygląda, że jest to temp. CWU przy której ma PC uruchomić grzanie (błędnie opisane jako histereza). Rozumiem, to jako dolną granicę przy której już koniecznie ma uruchomić grzanie, możliwe że (niezależnie od) poza ustawieniami Komfort, Ekonomiczna i Histereza.

    [6-08] to jest właściwa histereza = 4*C to dość mała wartość.
    W menu > Zbiornik CWU > Histereza
    U siebie zmieniłem na 8*C, a obecnie chyba 10*C.

    [6-01] jest opisane na stronie 224/225.

    Ustawienia grzałki pod CWU są opisane od strony 233.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-02-2024 o 09:30
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Z tego co pisał GP007 lodówka nie posiada grzałki BSH - nie sprawdzałem jeśli nie ma, to kody od 7-00 ; 7-01 i 8-03, które podałeś są nieistotne.
    Cytat z 2 lata starszej pompy Daikina od mojej: "Aby ogrzać zbiornik CWU do żądanej temperatury zbiornika CWU
    można użyć następujących źródeł energii:
    ▪ Cykl termodynamiczny pompy ciepłą
    ▪ Elektryczna grzałka BSH"


    Do reszty odniosę się na weekend, jak poczytam moją instrukcję.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  17. #77

    Domyślnie

    W manualu pdf, który w poprzednim wpisie wstawiłem.
    Jest wzmianka (mało wyraźnie podana), że w zbiorniku zintegrowanym grzałka BSH jest zastępowana przez grzałkę BUH.
    A niżej ustawienia BSH jakby z uniwersalnej instrukcji skopiowane, chyba że sam system jest uniwersalny i te ustawienia są widoczne w systemie PC.
    Więc do weryfikacji.
    Ale wygląda, że jednak jest BUH, a nie BSH. Mimo że opis BSH może się gdzieś przewinąć.

    Chyba, że opcjonalnie ustawia się i BUH, i BSH, a system oba ustawienia interpretuje na swój sposób do sterowania grzaniem CWU ?!?

    Z zastrzeżeniem, że chyba wstawiony przez zemnie link może być do najnowszego modelu - manual jest z maja 2023 roku.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-02-2024 o 19:12
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #78
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Witam,

    wg ustawień instalatora m.in.:

    [6-00] Histereza 25 stopni (różnica temp. określająca temp. WŁĄCZENIA pompy ciepła
    [6-08] Histereza 4 stopnie - histereza w trybie dogrzewu
    [6-01] Margines 2 stopnie (różnica temp. określająca temp. WYŁĄCZENIA pompy ciepła
    [6-02] Wydajność grzałki BSH - ustawione mam 0
    [4-03] ustawione mam 3kW (zgoda na działanie grzałki BSH)


    Dogrzewu nie używam
    Nie rozumiem co oznaczają [6-00], [6-01] oraz [6-02].
    Czy [6-02] w połączeniu z [4-03] oznacza, że grzałkę mam ustawioną prawidłowo na 3kW ale użycie jest zakazane?

    Dalej:
    [7-00] Temp. przeregulowania grzałki BSH - ustawione 0 stopni
    [7-01] |Histereza grzałki BSH - ustawione 2 stopnie - chyba jest OK?
    [8-00] Min.czas pracy c.w.u. - 1min.
    [8-01] Max.czas pracy c.w.u. -30 min.
    [8-02] Opóźn. ponownego uruch. - 30min. - czy to oznacza, że po zakończeniu cyklu 30min. następne grzanie c.w.u. jest możliwe dopiero po 30min. ?
    [8-03] Timer opóźn. grzałki BSH - 50min. - co to jest?
    [8-04] Dodatkowy czas pracy dla maksymalnego czasu pracy - mam 95 min.

    Coś jest ustawione nie tak, jak trzeba? Większość to chyba standardowe ustawienia instalacyjne...


    EDIT: Jeszcze coś nie daje mi spokoju. W harmonogramie w dni powszednie do 22:20 mam ustawione grzanie c.w.u. (czyli KOMFORT), od 22:20 do 5:00 EKO ale wg grafiki EKO obowiązuje mniej więcej tylko pół godziny po 22:20 ??? Czy to może mieć związek z którymś z powyższych ustawień, np. [8-01] ?
    porównałem z własnymi jedyne różnice to ;
    6-08 mam 6
    8-02 mam 0,5
    inne wartości takie same
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  19. #79
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    nie mam ostatnio czasu a i coraz bardziej mnie to męczy.
    Niestety dopiero dziś miałem chwilę, jeszcze raz przeczesałem parametry i znalazłem błąd.
    Miałem wciąż ustawione grzanie c.w.u. jak oharmonogram (czyli tak jak do niedawna przez kilka lat) Parę tygodni temu zmieniałem na harmonogram+dogrzewanie ale albo nie zmieniłem albo nie zapoamiętałem. W kazym razie dopiro od teraz jest harmonogram+dogrzewania. Cw.u. grzane jesy w dwóch okienkach rano i wieczoram po ok.1h do 50 stopni. Zarówno tryb Eko jak i dogrzewanie jhest ustawione na 30 stopni, histereza (5.A, [6-08]) na 4 stopnie.

    Dziwne, że w harmonogramie tryb Eko, który w dni powszenie jest usatwiony na godz. 22:20-5:00 widnieje tylko mniej więcej od 22:20 do 23:00 ?
    Co oznacza, że tak czy inaczej nie podniesie mi on temp z 10-15 stopni po wieczornym zużyciu c.w.u. do tych choćby 30 stopni?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony