dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Vitodens 100-W B1 HF

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jerkie2

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Kod pocztowy
    47-224
    Posty
    3

    Domyślnie Vitodens 100-W B1 HF

    Tydzień temu wymieniłem Vitidens 200 ( awaria ) na Vitodens 100- w B1HF - z czujnikiem temperatury zewnętrznej.
    Ze wzglęgu na komfort jak i ekonomię chciałbym żeby piec sterowany pogodówką reagował (wyłączył się ) po osiągnięciu zadanej temperatury.
    Proszę o dobranie sterownika pokojowego.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Mamy 2 rodzaje sterowania: jakościowe lub ilościowe.
    Sterowanie ilościowe to zwykły termostat wł/wył. Prosty w wytlumaczeniu zasady działania - w pomieszczniu jest chłodniej niż wymagana temepratura termostat wymusza prace kotła, jest cieplej niz wymagana tempratura praca kotła jest przerywana. Sterowanie takie ma niestety 3 duże wady. Pierwsza to w czasie pracy niepotrzebnie utrzymywana wysoka temepratura na instalacji (temperatura taka jak dla największych mrozów). 2: wahania tempeartury pomieszczenia - każdy nawet najlepszy termostat ma histerezę i 3 rozgrzewajacy sie i stygnący grzejnik to zmiana strumienia ciepła przekazywanego przez promieniowanie a co za tym idzie wzmocnienie odczucia wahań temepratury.
    Drugi rodzaj sterowania to sterowanie jakościowe (automatyka pogodowa). W tym przypadku sterownik na ścianie mówi do kotła: w pomieszczniu jest za zimno grzej mocniej - czyli ziększ temperature na instalacji lub jest za ciepło - grzej słabiej czyli obniż temperature instalacj". Taki rodzaj sterowania eliminuje wszystkie wady sterowania ilościowego. Zatem im cieplej na zewnątrz tym chłodniejsza instalacjia -a to poprawia sprawnosc kotła kondensacyjnego. Po drugie sterownik pogodowy nie ma jisterezy więc nie ma wahań temepratury pomieszczenia i po trzecie zmiana temperatury grzejnika jest tak powolna ze jej nie odczuwamy. Wady sterowania - jedyną wada jest to,że ujawni wszystkie wady instalacji i błędy instalatora.

    Dedykowanym sterownikiem do automatyki pogodowej jest Vitotrol 200-E. Nalezy jednak pamiętać, że ten sterownik nie bedzie wyłaczal palnika po osiągnięciu tempratury wymaganej w pomieszczneiu.

    Kotły Vitodens 100-W B1xF mają mżliwość pracy w trybie hook-up, czyli połaczenie sterowania pogodowego z termostatem (dowolny sterownik wł/wył na szynie ~230V). jednakże w tym przypadku ujawnią się wady 2 i 3 sterowania ilościowego, czyli wahania tempratury pomieszczenia a co za tym idzie zmienjszy się odczucie komfortu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jerkie2

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Kod pocztowy
    47-224
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź , napewno skorzystam . Teza ,że "Wady sterowania - jedyną wada jest to,że ujawni wszystkie wady instalacji i błędy instalatora." świadczy o
    wszyscy dookoła się nie znają a wyrób jest doskonały. Wg mnie wątpliwa.
    Ponadto oczywiście wg mnie ogrzewanie sterowane pogodówką nie jest ekonomiczne .Można tak było radzić klientowi gdy kWh była poniżej 8 groszy.
    Zakrawa na parodię ustawienie 5C jako temperatury przeciwzamarzaniu pieca. Znowu niepotrzebny koszt grzania.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jerkie2

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Kod pocztowy
    47-224
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czy mam podłączyć Vitotrol 100 E czy tTermostat pokojowy PSOP ?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerkie2 Zobacz post
    Czy mam podłączyć Vitotrol 100 E czy tTermostat pokojowy PSOP ?
    z tych 2 tylko PSOP - będzie konieczna korekta ustawień kotła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Dedykowanym sterownikiem do automatyki pogodowej jest Vitotrol 200-E. Nalezy jednak pamiętać, że ten sterownik nie bedzie wyłaczal palnika po osiągnięciu tempratury wymaganej w pomieszczneiu.
    Co się dzieje z palnikiem (kotłem) po osiągnieciu wymaganej (zadanej) temperatury w pomieszczeniu przy Vitotrol 200-E?
    Kocioła nadal grzeje?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Co się dzieje z palnikiem (kotłem) po osiągnieciu wymaganej (zadanej) temperatury w pomieszczeniu przy Vitotrol 200-E?
    Kocioła nadal grzeje?
    Jeżeli Vitotrol 200-E a dokładniej piec jest skonfigurowany do pracy w trybie pogodowym osiągnięcie temperatury zadanej ( czy to w aplikacji , kotle lub sterowniku Vitotrol 200-E) nie spowoduje niczego.

    Natomiast wzrost temperatury rzeczywistej w pomieszczeniu ( zmierzonej przez Vitotrol 200-E) o więcej niż 1 stopień (a dokładniej 1.1) względem temperatury zadanej spowoduje przejście kotła w tryb letni i wyłączenie grzania.
    Ostatnio edytowane przez PLC_00 ; 10-12-2023 o 22:13
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Jeżeli Vitotrol 200-E a dokładniej piec jest skonfigurowany do pracy w trybie pogodowym osiągnięcie temperatury zadanej ( czy to w aplikacji , kotle lub sterowniku Vitotrol 200-E) nie spowoduje niczego.

    Natomiast wzrost temperatury rzeczywistej w pomieszczeniu ( zmierzonej przez Vitotrol 200-E) o więcej niż 1 stopień (a dokładniej 1.1) względem temperatury zadanej spowoduje przejście kotła w tryb letni i wyłączenie grzania.

    niestety tak nie jest.



    Vitotrol 200-E moze pracować w jedyn z 2 trybów:

    1/ tryb domyślny tryb to praca "bez wpływu temperatury pomieszczenia" - w tym trybie ustawiamy na sterowniku wymagana temperature pomieszczenia i jest ona brana do wyliczeń temperatury zasilania na podstawie ustawionej krzywej grzewczej. Temperatura rzeczywista pomiezczenia nie jest uwzględniana.

    2/ tryb "z wpływem temepratury pomieszczenia" ten tryb nalezy aktywać ręcznie po podłączeniu Vitotroloa 200-E. W tym przypadku temperatura zasilania wyliczana jest z krzywej grzewczej na podstawie temepratury zewnętrzej i ustawionej temperatury wymaganej pomieszczenia. Po jej wyliczeniu wprowadzana jest korekta tempratury zasilania w zależności od róznicy miedzy wymagana temperaturą w pomieszczeniu a rzeczywistą temperaturą pomieszczenia.
    Czyli jeśli w pomieszczeniu ma byc 20*C i jest 20*C to nie ma wprowadzanej korekty temepratury zasilania.
    Jeśli zas w pomieszczeniu chcemy mieć 20*C a jest poniżej tej temperatury to automatyka podniesie temperature zasilania. I odwrotnie jesli w pomieszczeniu bedzie cieplej niz wymagamy to automatyka obize temperature zasilania.
    Wyłączenie palnika nastąpi dopiero jeśli rzeczywista temperatura w kotle przekroczy wymaganą temperatuę w kotle o wartośc histerezy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    tryb "z wpływem temepratury pomieszczenia" ten tryb nalezy aktywać ręcznie po podłączeniu Vitotroloa 200-E.
    A gdzie należy aktywować ten tryb? W Vitotrolu 200-E czy w Vitodensie 100/200?

    Praktycznie rzecz ujmując, w jakim pomieszczeniu należałoby umieścić tego Vitotrola?
    W salonie/kuchni? W łazience jako w pomieszczeniu grzanym do najwyższej temperatury (24C)?
    W pomieszczeniu, które najszybciej się wychładza (czyli najtrudniej się dogrzewa do wymaganej temperatury)?

    Jak w praktyce wygląda właściwy wybór takiego reprezentatywnego pomieszczenia?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Wpływ temperatury pomieszczenia aktywuje się w kotle, właściwe kodowanie.

    Jak instalacja jest wykonana prawidłowo, w sensie wszystkie pomieszczenia rogrzewaja sie tak samo szybko i tak samo dokładnie utrzymuja temperturę to mozna pominąć wpływ tempratury pomieszczenia.
    W przypadku gdy instalcję instaltor robil "na oko" to najlepiej sterownik umiescić w pomieszczeniu które ostatnie osiąga temprature i w którtm temperatura spada najszybciej. Pozostałe pomieszczenia będą musiały mieć głowice na grzejnikach (lub będą grzejniki w nich beda musiałbyć odpowiednio skryzowane).
    Nie warto wybierać jako pomieszczenie reprezentatwne pomieszczenia z dodatkowym źródłem ciepła (np pokój z kominkiem)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    niestety tak nie jest.



    Vitotrol 200-E moze pracować w jedyn z 2 trybów:

    1/ tryb domyślny tryb to praca "bez wpływu temperatury pomieszczenia" - w tym trybie ustawiamy na sterowniku wymagana temperature pomieszczenia i jest ona brana do wyliczeń temperatury zasilania na podstawie ustawionej krzywej grzewczej. Temperatura rzeczywista pomiezczenia nie jest uwzględniana.

    2/ tryb "z wpływem temepratury pomieszczenia" ten tryb nalezy aktywać ręcznie po podłączeniu Vitotroloa 200-E. W tym przypadku temperatura zasilania wyliczana jest z krzywej grzewczej na podstawie temepratury zewnętrzej i ustawionej temperatury wymaganej pomieszczenia. Po jej wyliczeniu wprowadzana jest korekta tempratury zasilania w zależności od róznicy miedzy wymagana temperaturą w pomieszczeniu a rzeczywistą temperaturą pomieszczenia.
    Czyli jeśli w pomieszczeniu ma byc 20*C i jest 20*C to nie ma wprowadzanej korekty temepratury zasilania.
    Jeśli zas w pomieszczeniu chcemy mieć 20*C a jest poniżej tej temperatury to automatyka podniesie temperature zasilania. I odwrotnie jesli w pomieszczeniu bedzie cieplej niz wymagamy to automatyka obize temperature zasilania.
    Wyłączenie palnika nastąpi dopiero jeśli rzeczywista temperatura w kotle przekroczy wymaganą temperatuę w kotle o wartośc histerezy.

    - W moim poście dokładnie opisałem działanie które Pan przedstawia jako tryb pierwszy

    - Dokładnie też tak jak opisałem funkcjonuje piec w moim domu. Przez dwa lata miałem wystarczającą ilość czasu żeby to zaobserwować

    - Logika działania kotła w trybie 1 była już dyskutowana na tym forum i podtrzymuje wszystko co napisałem

    Pytanie kolegi było precyzyjne o to "Co się dzieje z palnikiem (kotłem) po osiągnieciu wymaganej (zadanej) temperatury w pomieszczeniu przy Vitotrol 200-E?"

    I do tego ograniczyłem swoją odpowiedz.

    Można by zgłębić się jeszcze bardziej w to co Pan pisze iż " w tym trybie ustawiamy na sterowniku wymagana temperaturę pomieszczenia i jest ona brana do wyliczeń temperatury zasilania na podstawie ustawionej krzywej grzewczej."

    To po części jest prawda bo kocioł nie bierze bezpośrednio temperatury zadanej do wyliczenia temperatury na wyjściu ale zmiana temperatury zadanej przesuwa poziom krzywej który to jest uwzględniany przy wyliczaniu temperatury na wyjściu

    Pisząc "Temperatura rzeczywista pomieszczenia nie jest uwzględniana" też nie jest prawdą bo jak pisałem przekroczenie jej o 1.1 spowoduje że kocioł przejdzie w tryb letni
    Ostatnio edytowane przez PLC_00 ; 11-12-2023 o 16:00
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    - W moim poście dokładnie opisałem działanie które Pan przedstawia jako tryb pierwszy

    - Dokładnie też tak jak opisałem funkcjonuje piec w moim domu. Przez dwa lata miałem wystarczającą ilość czasu żeby to zaobserwować

    - Logika działania kotła w trybie 1 była już dyskutowana na tym forum i podtrzymuje wszystko co napisałem

    Pytanie kolegi było precyzyjne o to "Co się dzieje z palnikiem (kotłem) po osiągnieciu wymaganej (zadanej) temperatury w pomieszczeniu przy Vitotrol 200-E?"

    I do tego ograniczyłem swoją odpowiedz.

    Można by zgłębić się jeszcze bardziej w to co Pan pisze iż " w tym trybie ustawiamy na sterowniku wymagana temperaturę pomieszczenia i jest ona brana do wyliczeń temperatury zasilania na podstawie ustawionej krzywej grzewczej."

    To po części jest prawda bo kocioł nie bierze bezpośrednio temperatury zadanej do wyliczenia temperatury na wyjściu ale zmiana temperatury zadanej przesuwa poziom krzywej który to jest uwzględniany przy wyliczaniu temperatury na wyjściu

    Pisząc "Temperatura rzeczywista pomieszczenia nie jest uwzględniana" też nie jest prawdą bo jak pisałem przekroczenie jej o 1.1 spowoduje że kocioł przejdzie w tryb letni
    skoro wie Pan lepiej nie będe komentował, jpodtrzymuje jednak ze sie Pan myli
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    skoro wie Pan lepiej nie będe komentował, jpodtrzymuje jednak ze sie Pan myli
    Czasem faktycznie lepiej jest wstrzymać się z komentarzem niż brnąć dalej i mijać się z prawdą.

    Dla 100 % pewności sprawdziłem przed chwilą czy firma Viessmann gdzieś po cichu trybu Eco nie zmieniła jakąś aktualizacją i stąd takie a nie inne stanowisko konsultanta .

    Ale nic z tego . Testy z przed chwili:

    Temperatura zadana na Vitotrol 200-E
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20231212_170921_Gallery.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	467399

    Suszarka
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20231212_171000_Gallery.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	56,1 KB
ID:	467400

    Po podgrzaniu o 1.1 stopnia piec przełącza się w tryb letni :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	eco.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	107,8 KB
ID:	467401

    Wiec mi również nie pozostaje nic innego jak podtrzymać to co pisałem wcześniej czyli :

    "
    (...)Natomiast wzrost temperatury rzeczywistej w pomieszczeniu ( zmierzonej przez Vitotrol 200-E) o więcej niż 1 stopień (a dokładniej 1.1) względem temperatury zadanej spowoduje przejście kotła w tryb letni i wyłączenie grzania.
    I po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu że dopisanie do nicku "Konsultant" nie powoduje z automatu że jesteśmy nieomylnym ekspertem. Gorzej jak nie umiemy się do tego przyznać.
    Ostatnio edytowane przez PLC_00 ; 12-12-2023 o 21:08
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    I nawet nie przeczytal Pan ze zrozumieniem mojego wisu, czepia się pan przejścia w tryb lato o ktrórym akurat ja nie pisalem.
    Dodatkowo 1.1 K przewyższenia nie jest wartościa stałą i mozna ja zmieniać. Podstawowym błędem który Pan popełnia jest wiązanie pracy palnika z tempraturami pomieszczenia. Palnik jest załączany i wyłączany tylko i wyłącznie w fukncji wymaganej tempertury na kotle i histerezy palnika.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony