dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie zmiany nieistotne - elewacja

    Witam Państwa,
    Mam pytanie odnośnie interpretacji poniższego przepisu, dokładnie chodzi o "b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%"
    Czy tyczy się to również zmniejszenia wysokości, długości lub szerokości? Pytam w kontekście zmniejszenia domu w zakresie szerokości o 2,5% poprzez zmiany ścian zewn wraz z ociepleniem.

    Projektant uznał to za zmianę nieistotną, natomiast przeliczyłem to dokładnie i wychodzi 2,5% mniej w stosunku do szerokości bazowej, Jeszcze nie oddałem dokumentacji do PINBu i się zastanawiam czy nie będzie problemów.


    "Zgodnie z art. 36a Prawa budowlanego, „Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresierojektu zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu budowlanego poza działkę, na której obiekt budowlany został zaprojektowany;
    charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
    a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,
    b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%"


    Dziękuję za pomoc!
    Ostatnio edytowane przez ziginowak81 ; 08-12-2023 o 20:23

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Pytasz o zmiany zatwierdzonego projektu w stosunku do rzeczywistych wymiarów gotowego domu czy o zmiany dotyczące samego projektu, jego adaptacji lub zagospodarowania terenu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - ja też za bardzo nie rozumiem pytania !
    - o zmianach istotnych / nieistotnych można rozmawiać po otrzymaniu Pozwolenia na Budowę i w trakcie realizacji budynku i zagospodarowania działki.
    - Ustawodawca wprowadził te 5%, 2% jako bufor dla realizowanego budynku, gdzie np. tynki zewnętrzne, wysokość dachówki, itp. może zmienić gabaryty realizowanego budynku i zagospodarowania działki w odniesieniu do projektu i PNB - co faktycznie traktowane jest jako zmiana nieistotna ( nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego i decyzji o Pozwoleniu na Budowę )
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 09-12-2023 o 17:00
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #4

    Domyślnie

    Pozwolę sobie doprecyzować:
    Pozwolenie na budowę zostało wydane, prace wykonane, KB zakończył budowę wpisem. Podczas prac zmieniła się koncepcja, gdzie projektant zmienił elewację ze ściany trójwarstwowej na dwuwarstwową na drugiej z kondygnacji. Projektant przygotował poprawioną dokumentację (rysunki i opis) i będę składał wszystko do PINBu jako końcowy odbiór. Natomiast przeliczyłem to i w przypadku ścian zachód - wschód jest różnica w szerokości 2,5% (szerokość jest węższa od tej zatwierdzonej w PNB), dlatego zastanawiam się czy nie będzie problemów…patrząc na ten przepis "wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%..."

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Pomimo iż zmiana dotyczy charakterystycznych parametrów budynku to jednak ta dotycząca elewacji, czyli zmiany okładzin i wykończenia jest nieistotna.
    Po drugie to nastąpiło zmniejszenie bez większego wpływu na powierzchnię zabudowy.
    Po złożeniu poprawionej dokumentacji nie powinno być problemów.
    Znając trochę realia powiem iż przynajmniej tak było by w Zielonej Górze...... co będzie w Katowicach ? Tego nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-12-2023 o 12:38
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziginowak81 Zobacz post
    Pozwolę sobie doprecyzować:
    Pozwolenie na budowę zostało wydane, prace wykonane, KB zakończył budowę wpisem. Podczas prac zmieniła się koncepcja, gdzie projektant zmienił elewację ze ściany trójwarstwowej na dwuwarstwową na drugiej z kondygnacji. Projektant przygotował poprawioną dokumentację (rysunki i opis) i będę składał wszystko do PINBu jako końcowy odbiór. Natomiast przeliczyłem to i w przypadku ścian zachód - wschód jest różnica w szerokości 2,5% (szerokość jest węższa od tej zatwierdzonej w PNB), dlatego zastanawiam się czy nie będzie problemów…patrząc na ten przepis "wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%..."
    Skoro projektant nie zakwalifikował tych zmian jako " istotne ", to raczej nie ma sensu " wychodzić przed orkiestrę "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony