dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Rozbudowa instalacji - brak wolnego MPPT

    Po rok eksploatacji mojej "elektrowni" doszedłem do wniosku, że warto rozważyć dołożenie paneli od południa. Teraz mam wschód-zachód w proporcji 1/3-2/3.
    Od południa jest "szczyt budynku" typu "stodoła" więc w zasadzie tylko montaż paneli w pionie i to pewnie 3-4 szt. Obserwując padanie promieni słonecznych ma to szansę wspomóc instalację w "zimowych" miesiącach.

    Tyle, że falownik ma zajęte oba wejścia MPPT.
    Czy ktoś to "ćwiczył"? Dodatkowy "prawdziwy" falownik? A może mikroinwertery? Czy są jakieś dostępne cenowo posiadające "papiery"?
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 20-12-2023 o 17:46 Powód: poprawienie błędu 1/2 na 1/3
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Mikroinwerter na 4 niezależne MPPT - wyniesie jakieś dwa koła, jeśli potrzebujesz kontroler, albo 1300, jeśli masz gdzieś po drodze licznik zbierający statystyki

  3. #3

    Domyślnie

    Ile chcesz paneli zamontować i jakie panele?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Teraz mam wschód-zachód w proporcji 1/2-2/3.
    Ile paneli w krótszym stringu?

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Od południa jest "szczyt budynku" typu "stodoła" więc w zasadzie tylko montaż paneli w pionie i to pewnie 3-4 szt.
    Chyba lepiej by było jednak pod kątem, choć to bardziej kłopotliwe.

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Obserwując padanie promieni słonecznych ma to szansę wspomóc instalację w "zimowych" miesiącach
    Raczej niewiele by w zimie wspomogły, choć jakieś parę watów w południe faktycznie by było więcej. Może optymalizacja na lato do eksportu, ale
    musiałbyś przeliczyć, czy lepiej bezpośrednio te parę wat w zimie z panelami w pionie, czy może jednak pod kątem celem optymalizacji w lato albo w okresach przejściowych,

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    Ile paneli w krótszym stringu?
    Osiem. Ale co to ma za znaczenie?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Osiem. Ale co to ma za znaczenie?
    Tak dla porządku, albowiem czym dokładniejszy jest opis, tym większa szansa na jakieś rozwiązanie. Sam podałeś po coś podział stringów 1/3 - 2/3.

    Generalnie można tak::
    1. Dodanie falownika przy dużej ilości paneli w nowym stringu
    2. Dodanie mikro-falownika(-ów) przy pojedynczych panelach w nowym stringu
    3. Zrównoleglenie jednego ze starych stringów z nowym, o ile jest to technicznie możliwe
    Dwie pierwsze opcje to rutyna, natomiast co do trzeciej to pojawia się kolejne pytanie - ile masz napięcia z krótszego stringu i ile faktycznie paneli możesz dodać na południu?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    Tak dla porządku, albowiem czym dokładniejszy jest opis, tym większa szansa na jakieś rozwiązanie. Sam podałeś po coś podział stringów 1/3 - 2/3.

    Generalnie można tak::
    1. Dodanie falownika przy dużej ilości paneli w nowym stringu
    2. Dodanie mikro-falownika(-ów) przy pojedynczych panelach w nowym stringu
    3. Zrównoleglenie jednego ze starych stringów z nowym, o ile jest to technicznie możliwe
    Dwie pierwsze opcje to rutyna, natomiast co do trzeciej to pojawia się kolejne pytanie - ile masz napięcia z krótszego stringu i ile faktycznie paneli możesz dodać na południu?
    Mam wrażenie, że próbujesz kreować się na znawcę tematu "na siłę". Ja znam opcje. Sam je wymieniłem w pytaniu na początku.
    Opcja 3 nie jest możliwa bo 3-4 panele nie mogą być podłączone równolegle do 8 na kierunku E stąd takiej nie wymieniałem.
    Zadałem konkretne pytania.
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 20-12-2023 o 17:49
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #8

    Domyślnie

    Z paneli o mocy 1,6kWp uzyskasz produkcję roczną w granicach 1000kWh.
    Jak chcesz legalnie to masz 2 opcje: mikroinwertery albo falownik o odpowiednio małej mocy a w zasadzie małym napięciu startowym spełniający aktualne normy.
    Ewentualnie opcja z produkcją dla cwu, bez oddawania energii do sieci. A więc np grzałka w bojlerze. Wówczas można kupić jakiś używany falownik za niewielką kasę i to ma nieco większy sens ekonomiczny bo o to chodzi przecież ostatecznie. Tylko nie wiem czy potrzebujesz akurat pv na potrzeby cwu i akurat takiej mocy.
    Przelicz ile musisz wydać na graty oraz poświęcić czasu na montaż. Ile Ci taka instalacja wyprodukuje rocznie w przybliżeniu już podałem. Zastanów się czy wyliczony na podstawie tych danych czas zwrotu inwestycji będzie sensowny. Ja bym od tego zaczął.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 21-12-2023 o 00:06

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Z paneli o mocy 1,6kWp uzyskasz produkcję roczną w granicach 1000kWh.
    Jak chcesz legalnie to masz 2 opcje: mikroinwertery albo falownik o odpowiednio małej mocy a w zasadzie małym napięciu startowym spełniający aktualne normy.
    Ewentualnie opcja z produkcją dla cwu, bez oddawania energii do sieci. A więc np grzałka w bojlerze. Wówczas można kupić jakiś używany falownik za niewielką kasę i to ma nieco większy sens ekonomiczny bo o to chodzi przecież ostatecznie. Tylko nie wiem czy potrzebujesz akurat pv na potrzeby cwu i akurat takiej mocy.
    Przelicz ile musisz wydać na graty oraz poświęcić czasu na montaż. Ile Ci taka instalacja wyprodukuje rocznie w przybliżeniu już podałem. Zastanów się czy wyliczony na podstawie tych danych czas zwrotu inwestycji będzie sensowny. Ja bym od tego zaczął.
    Zlecenie kompleksowego montażu firmie nie będzie miało sensu ekonomicznego.
    Pozostaje samodzielne dłubanie.
    Nie potrafię tylko ocenić jaką produkcję będą miały w miesiącach zimowych takie panele w pionie skierowane na południe. Bo tu jest ewentualne źródło opłacalności - autokonsumpcja.
    Listopad, grudzień, styczeń to u mnie prawie 100% autokonsumpcji ale pewnie też będzie w tych miesiącach jakieś 5-10% procent produkcji rocznej.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #10

    Domyślnie

    8 paneli, ale nie podałeś jakie... Przy 8 musisz dać 2 mikroinwertery. Wyniesie to powyżej 2200 zł. Czy lepiej pojedynczy inwerter. Cholera wie, bo nie wiemy czy najtańszy obsłuży te panele...

  11. #11

    Domyślnie

    Jakie 8 paneli? Czytaj może trochę uważniej...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Nie potrafię tylko ocenić jaką produkcję będą miały w miesiącach zimowych takie panele w pionie skierowane na południe. Bo tu jest ewentualne źródło opłacalności - autokonsumpcja.
    Listopad, grudzień, styczeń to u mnie prawie 100% autokonsumpcji ale pewnie też będzie w tych miesiącach jakieś 5-10% procent produkcji rocznej.
    Styczeń 65kWh
    Luty 57kWh
    Marzec 97kWh
    Kwiecień 110kWh
    Maj 90kWh
    Czerwiec 88kWh
    Lipiec 94kWh
    Sierpień 99kWh
    Wrzesień 103kWh
    Październik 101kWh
    Listopad 56kWh
    Grudzień 48kWh

    Powyżej dane liczbowe a tu masz wykres:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PV.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	17,9 KB
ID:	467490

    Słupki w kolorze żółtym ilustrują energię wyprodukowaną przez system zakładając, że panele są ulokowane w pionie, nie zacieniane, województwo podkarpackie. Niebieskimi/szarymi się nie sugeruj bo dane dotyczące autokonsumpcji wpisałem na rympał.

    W mojej ocenie nie ma sensu wykonywanie takiej instalacji. Sam zastanawiałem się nad samodzielnym wykonaniem dodatkowej instalacji off-grid dla potrzeb cwu o mocy 2,4kWp. Niestety podobnie jak Ty, nie mam miejsca na ulokowanie paneli w ten sposób, by optymalnie wykorzystać światło słoneczne. Dach oraz w miarę słoneczny skrawek gruntu mam już obłożone. Pozostał niewielki obszar gruntu ale zacieniany i z symulacji wyszło mi, że system wyprodukuje podobnie jak u Ciebie ok 1000kWh rocznie więc w sumie jeszcze słabiej biorąc pod uwagę ilość kWh z kWp. Oczywiście z czasem inwestycja by się zwróciła (zakładając, że pracowałaby bezawaryjnie) tylko szkoda mi już życia na ciągłe wykonywanie jakiś instalacji, żeby zyskać kilkaset złotych rocznie. Szczerze? Sraj to. Chyba, że jesteś napalony w sensie, że chcesz sam coś zbudować i mieć satysfakcję a nie żal Ci czasu.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 21-12-2023 o 23:15

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    chcesz sam coś zbudować i mieć satysfakcję a nie żal Ci czasu.
    Ale w sumie jaka jest alternatywa do zdobywania prądu zimą?

    @chcialbympompe Ja będę samodzielnie montować, więc wyjdzie mi to za połowę ceny - liczę panele 570W + hoymiles 2000. Na początek na wiacie balkonowej, południe z lekkim odchyłem na zachód, kąt jeszcze się okaże. Potem na elewacji, idealnie pionowo skierowane na wschód.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Ja będę samodzielnie montować, więc wyjdzie mi to za połowę ceny - liczę panele 570W + hoymiles 2000.
    Ja też rozważam wyłącznie samodzielny montaż. Tak jak już pisałem wcześniej "przez firmę" taka mała instalacja nie ma sensu ekonomicznego.
    Co do falownika to na razie najlepszym wyjściem wydaje mi się kupno używki jeszcze na gwarancji. Wyjdzie taniej niż mikrofalownik. A pojawia się tego na OLX sporo bo ludzie rozbudowują instalacje.

    Szacuję to tak:
    - falownik 500-700zł
    - 4 panele jakieś 1500
    - rozdzielnica 400
    - konstrukcja/mocowania? 500?
    - kabelki, itp. 200

    Pewnie w 5 lat się zamortyzuje.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Tylko zauważ, że z mikrofalownikiem omijasz kabelkologię i wpinasz go do gniazda schuko, albo gdzie Ci wygodnie No i każdy panel działa indywidualnie - u mnie ma znaczenie, bo wiem, jak się rozkładają cienie.

  16. #16

    Domyślnie

    No w sumie tak. Odpada rozdzielnica (bo rozumiem, że nie stosuje się dodatkowych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych?) i sprawa ewentualnego zacienienia.
    A ten hoymiles 2000 ma "papiery"?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Chyba najpopularniejszy producent mikroinwerterów w kraju ;P No może Enphase ich lekko ściga...
    Z resztą, jego się da całkowicie schować pod panelami, więc istotność parametrów schodzi na dalszy plan, gdy to rozbudowa instalacji

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Osiem. Ale co to ma za znaczenie?
    Srakie. Sam piszesz, że chcesz 8 paneli powiesić: https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8216728

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Srakie. Sam piszesz, że chcesz 8 paneli powiesić: https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8216728
    Czytasz ale bez zrozumienia

    W pierwszym poście napisałem ile paneli chcę powiesić. A o tych ośmiu to była odpowiedź na pytanie ile mam obecnie w krótszym stringu.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Ale w sumie jaka jest alternatywa do zdobywania prądu zimą?
    Nie musi być alternatywy.
    Po to ludzie się spieszyli, żeby się załapać na prosumenta, by w okresach wiosenno-letnio-jesiennych nałapać tyle prądu, by starczyło na rok. Pociąg odjechał i tyle. Bywa. Life is brutal.
    Jeśli chodzi o kwestię konkretnie instalacji o której pisze w tym temacie kolega chcialbympompe to uważam, że jej budowa niespecjalnie ma sens.
    W miesiącach zimowych ta instalacja wyprodukuje energii za 40-50zł.
    To co ma sens to rozbudowa instalacji prosumenckiej, która ma moc dużo mniejszą od 10kWp do tej właśnie mocy jeśli posiada się odpowiednie warunki dla produkcji z paneli i nie występują wyłączenia falownika na skutek przekraczania dopuszczalnego napięcia.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 22-12-2023 o 22:39

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony