dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie Zabezpieczenie WLZ

    Witam. Mam taki dylemat otóż, mój wlz wchodzący do garażu nie posiada bezpieczników, zastanawiam się czy nie założyć esek? Opiszę jak to jest wszystko zrobione, licznik w Ogrodzeniu BM 80A, następnie ogranicznik mocy 40A i wychodzimy kablem 4x16 na fr303 z Fr idziemy na podlicznik przez ogranicznik przepięć hagera 3 polowego, z podlicznik na bloki rozdzielcze z bloków idą 3 przewody 5x10, 5x10, 5x16. Dwa na garaze a jeden na dom. Zastanawiam się czy pomiędzy blokami rozdzielczymi a wyjściami na dom i garaze nie powinien być wstawiony Es? Jeśli tak to jakiej charakterystyki B czy C? Następne rozdzielnice wykonane że sztuka Fr, różnicowo prądowe 3f i 1f oraz esy w domu charakterystyki B na garażu B i C najmocniejsze C20A dla obwodów 3 fazowy ch. Zastanawia mnie czy dla Wlz głównego jak i 3 dodatkowych, zabezpieczenie BM 80A jest odpowiednie?
    Ostatnio edytowane przez Qba95 ; 30-12-2023 o 09:48

  2. #2

    Domyślnie

    Ogranicznik mocy to etimat? Jak prowadzone są przewody z RG do garaży (domyślam się, że to te 5x10? W ścianie? Chcesz mieć zachowaną selektywność?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Przewody lecą sobie częściowa ziemia a częściowa po ścianie, jeszcze nie zatankowane. Tak są to przewody 5x10 i 5x16 ten akurat jest wpięty w rozdzielnice ale nie jest używany jest to przewód który idzie do garażu i kotłowni będzie zasilal podgrzewacz przepływowy. Ogranicznik mocy dokładnie tak jak kolega wspomniał jest to etimat który nie posiada członku zwarciowego. Chodzi mi tutaj o zabezpieczenie tylko tych przewodów żeby nie zrobić sobie akuku w przypadku jakiegoś uszkodzenia. Myślę dać na zabezpieczenia b32 lub c... Tylko tutaj się zastanawiam czy ma sens charakterystyka C jeśli najbardziej obciążony obwód jest zabezpieczony c20 i pracuje tam silnik 11 km czasem jednocześnie z silnikiem 2.2kw.

  4. #4

    Domyślnie

    5x10 mm2 musisz dobezpieczyć, bo ma mniejszą wytrzymałość jak te 40A. Charakterystyka w zależności jakie odwód odbiorczy. Jak piszesz C20 to nie możesz dać B32, bo nie będzie selektywności. Aby była pełna selektywność to musi być C40, ale znowu przewód będzie za słaby... Osobiście dałbym C32, a tego elektryka co robi taką fuszerkę wygonić z budowy.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    5x10 mm2 musisz dobezpieczyć, bo ma mniejszą wytrzymałość jak te 40A.
    Podasz źródło tej informacji?

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8174932
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-12-2023 o 18:24

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    5x10mm2 spokojnie wytrzyma te 40A, tylko pytanie moje brzmi 40A ma ogranicznik który w przypadku zwarcia nie zadziała. W przypadku zwarcia zadziała zabepieczenie przedlicznikowe które ma tutaj 80A. O ile się nie jestem w błędzie z ta teoria? Z tego co mi wiadomo w przypadku zmiany przewodu z 16mm2 na 10mm2 należy go dobezpieczyć. Nie przewiduje by na przewodach 10mm2 kiedy kolwiek było by mi potrzebne więcej jak 25A z dlatego myślę dać Eski 32A.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    5x10mm2 spokojnie wytrzyma te 40A, tylko pytanie moje brzmi 40A ma ogranicznik który w przypadku zwarcia nie zadziała. W przypadku zwarcia zadziała zabepieczenie przedlicznikowe które ma tutaj 80A. O ile się nie jestem w błędzie z ta teoria? Z tego co mi wiadomo w przypadku zmiany przewodu z 16mm2 na 10mm2 należy go dobezpieczyć. Nie przewiduje by na przewodach 10mm2 kiedy kolwiek było by mi potrzebne więcej jak 25A z dlatego myślę dać Eski 32A.
    Po co zajmować się czymś o czym nie ma się zielonego pojęcia, nie szkoda czasu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Buahahaha. Jesteś żenujący. Podajesz obciążalność prądową układanego w ziemi, a nie w ścianie... Dodatkowo specjalnie wykadrowany (usunięto) dobowy stopień obciążenia... Miał kto zrobić, nie ma kto zabić...

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    5x10mm2 spokojnie wytrzyma te 40A
    Skoro spojrzałeś w katalog telefoniki, przyjąłeś współczynniki poprawkowe rozmieszczenia przewodów (wiązek) w ścianie i wyszło ci, że wytrzyma to rób jak uważasz, bo wiesz lepiej...
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 02-01-2024 o 11:21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony