dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła Vaillant Arotherm 5 kW - doświadczenia, optymalizacja ustawień

    Cześć,

    Jestem posiadaczem pompy Vaillant Arotherm Split 5 kW w domu 100 m2, parterówka, sama podłogówka bez bufora, dobre docieplenie (25 cm ściany styro grafit, 20 cm podłoga styro grafit, 30 cm wełna w suficie), okolice Poznania, więc bez przesadnych mrozów. Teraz leci drugi sezon grzewczy. Zakładam ten wątek, żeby podpytać użytkowników tej pompy i upewnić się, że pompa pracuje ok, lub czy używacie jakichś ustawień, które optymalizują zużycie prądu.

    U mnie wygląda to tak, że cały czas pompa jedzie na krzywej grzewczej 0.15-0.20, temp żądana wewnątrz 21 stopni. Grzanie CWU bez harmonogramu do 53 stopni przy załączeniu jak spadnie do 40 stopni. Rotametry ustawione pomiędzy 1-1.3 l/h. Stosunek włączeń sprężarki do czasu pracy pompy wynosi ok. 1.03, więc jest ok. Ogólnie od strony samej pracy pompy nie mam zastrzeżeń, ale przyznam, że spodziewałem się, że takie dość oszczędne ustawienia, mała chatka i dobra izolacja sprawią, że tego ciepła będzie uciekać mniej i pompa przy przeciętnej sprawności 4 będzie zużywać w okolicach 2-3 tysiące kwh rocznie. Natomiast zużywa więcej i stąd jestem ciekaw, czy są jeszcze jakieś inne nastawy w odniesieniu do CO (CWU uznaje za sprawę indywidualną jak kto lubi tak ma ustawione), które by pomogły jeszcze trochę zjechać na zużyciu.

    Po pierwszym sezonie grzewczym licząc od 1 września 2022 do 31 sierpnia 2023 pompa zużyła 4400 kwh (2900 kwh na CO i 1500 kwh na CWU) wliczając już 10% na zaniżone odczyty z pompy (nie mam podlicznika), uzysk energetyczny wskazany przez pompę wyniósł 12400 kwh. Serwis vaillant wskazał, że do całkowitego ciepła i wyliczenia COP trzeba brać energię elektryczna + uzysk ciepła ponad ciepło z energii. Tym samym przez 12 miesięcy pompa miała sprawność (12400 + 4400)/4400 = 3.82. Tragedii nie ma, ale spodziewałem się więcej. Dziwi mnie też, że tyle ciepła było potrzebne (prawie 17 tys. kwh na 100 m2), skoro wg PChE budynku mam zapotrzebowanie na 40 kwh/m2/rok, więc można sie podetrzeć tymi wyliczeniami z projektu na to wychodzi. Obecnie widzę porównując wyniki rok do roku, że schodzi tak około 10% mniej prądu przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło, ale sprawnośc też przeciętnie gorsza.

    Stąd zaczynam szukać myków na optymalizację i podkręcenie sprawności, ktorą Vaillant się tak szczyci, więc kieruję pytanie do szanownych forumowiczów-użutkowników pomp Vaillant. Jakie zużycie jest u Was i jakie macie ciekawe ustawienia, które stosujecie, żeby nie zżerało prądu, a komfort cieplny był zachowany?

    Ja zacznę z tym, że od 2 tygodni pompa pracuje na harmonogramie codziennie od 4 rano do 20, wciąż na krzywej 0.20 w czasie pracy, z temperaturą zadaną 21.5 stopnia. Spadek temperarry w domu wynosi 1 stopień , gdy na zewnątrz w nocy jest w okolicy 0 do -2 (niżej jeszcze nie było dane testować). Szczerze mówiąc nie widzę istotnej różnicy w sprawności i zużyciu w porównaniu do czasu gdy pompa chodziła cały czas tylko na niższych obrotach. Więc ten test raczej nie wygra. Na pewno spadł stosunek uruchomień sprężarki na godzine, bo z 1.03 do 0.3 - 65 uruchomień na 210 godzin pracy sprężarki. Z jednej strony fajnie, a z drugiej może zaraz ktoś napisze, że sprężarka za bardzo obciążona.

    Dajcie znać. Nie ma zbyt wielu wątków o wymianie doświadczeń na pompach Vaillanta, więc może więcej osób zastanawia się jak podkręcić wyniki na tej marce.

  2. #2

    Domyślnie

    + dodam, że mam też rekuperację Vaillanta recovair 360/4 bez entalpii, która odzyskuje 85% ciepła, więc tym bardziej pompa powinna na moje czucie dostarczać mniej energii = zużywać mniej prądu przy sensownej sprawności. Może za dużo wymagam, może wszystko jest ok i tak to już wygląda, ale wtedy jestem bardzo ciekaw jak ludzie np. na popularnym Panasonicu, przy większych powierzchniach ogrzewanych i ździebko niższych parametrach izolacyjnych mają o wiele mniejsze zużycie niż moje. Może wtedy po prostu Vaillant jest słaby.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    benek161

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-301
    Posty
    73

    Domyślnie

    Te wyliczenia z charakterystyki to sobie można powiesić na ścianie dla ozdoby. Ja też sie zdziwiłem ile może pobrać klima do ogrzania małego, 120m2 domu (a przeciez to pompa ciepła) w niedawne mrozy w listopadzie. Natomiast u mnie jest nowy budynek, caly czas szukam miejsc gdzie ucieka ciepło, niedawne zaizolowanie rekuperatora trochę ograniczyło straty ciepła.
    Podstawa to szczelność budynku, likwidacja mostków termicznych, grubość izolacji ma mniejsze znaczenie. Nie poprawisz wyniku zużycia prądu bez tego.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jjb313 Zobacz post
    Po pierwszym sezonie grzewczym licząc od 1 września 2022 do 31 sierpnia 2023 pompa zużyła 4400 kwh (2900 kwh na CO i 1500 kwh na CWU) wliczając już 10% na zaniżone odczyty z pompy (nie mam podlicznika), uzysk energetyczny wskazany przez pompę wyniósł 12400 kwh. Serwis vaillant wskazał, że do całkowitego ciepła i wyliczenia COP trzeba brać energię elektryczna + uzysk ciepła ponad ciepło z energii. Tym samym przez 12 miesięcy pompa miała sprawność (12400 + 4400)/4400 = 3.82. Tragedii nie ma, ale spodziewałem się więcej. Dziwi mnie też, że tyle ciepła było potrzebne (prawie 17 tys. kwh na 100 m2),
    Wynik jest bardzo zastanawiający, skoro mój dom, o pow 106m2, ocieplony podobnie, jak nie słąbiej, także z rekuperacją, zadawala się 750m3 gazu, czyli około 7500kWh (około 3500kWh na CWU, 4000 na CO).

    Albo więc serwis Vaillanta trochę ściemnia z tym obliczaniem sprawności pompy (sumowanie uzysku i zużytej energii) aby "poprawić" COP, albo w jakimś pomieszczeniu zapomniałeś wstawić okna
    Bo 17 MWh na taką powierzchnię z rekuperacją nie jest możliwe
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, stąd moje poszukiwania różnych ustawień, szczególnie na Vaillancie, bo raz, że nie ma za dużo informacji dot. użytkowania tej marki, a dwa że instrukcja jest bardzo ogólna i niektóre parametry nie są wyjaśnione.

    Sprawdziłem też na ekodom.edu.pl i na Ciepło Wlaściwie i samo zapotrzebowanie na energię CO i CWU było zbliżone do tych 12 400 kwh, które wskazywał sterownik jako uzysk energii. Więc to by oznaczało, że Serwis Vaillanta sobie podkręcił statystyki i faktyczna sprawność dla całego roku wyniosła 2.81, a bez narzutu 10% na odczyt zużycia pradu z pompy (czyli 4000 kwh zamiast 4400 kwh) wynosi 3.1 czyli też bez szału. Więc skłanialbym się ku temu, że jednak ten Vaillant nie jest super wydajny. Oczywiście o ile nie ma innych czynników, ktore zawyżają to zużycie, ale dlatego ten wątek powstał, żeby podzielić się doświadczeniami na tej konkretnej marce.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nawet w 12MWh trudno mi uwierzyć, ale póki co życzę powodzenia w podniesieniu efektywności pracy pompy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Mam podobnie zaizolowany dom z rekuperacją (i poddaszem użytkowym), łącznie 190m2 (po podłodze) powierzchni ogrzewanej. W zeszłym roku pompa zużyła niecałe 2500kWh na CO + CWU (dla 2 osób) + chłodzenie latem (wedle danych podawanych przez pompę). Więc mam ponad 3 razy niższe zużycie w przeliczeniu na m2 ogrzewanej powierzchni domu. A dodam, że ja się ogrzewam w taryfie G12W, więc pompa pracuje w nocy, czyli wtedy gdy zazwyczaj temperatury są niższe co przekłada się na niższą sprawność urządzenia (niższy COP).

    Twoje wysokie zużycie może wynikać (choć specem nie jestem) od nieszczelności domu. Może masz wyciąg kuchenny podłączony do komina wentylacyjnego? Jakaś nieszczelność przy drzwiach? Może jakieś nawietrzniki otwarte w oknach? Przy wentylacji mechanicznej dom powinien być możliwie szczelny, taki termos. Wentylacja ma się odbywać tylko za pomocą wentylacji mechanicznej a nie grawitacyjnie.

    Jeśli nie sprawdzałeś każdego etapu budowy to można ewentualnie jeszcze wypożyczyć kamerę termowizyjną lub popytać się znajomych może mają (teraz wbrew pozorom sporo osób ma kamerki takie doczepiane do telefonu) i pochodzić po domu, posprawdzać gdzie są mostki termiczne. Teraz gdy jest zima spacerując sobie zauważyłem dom, na którego dachu tak jakby na odległości kilku krokwi nie było śniegu, czyli tak jakby ktoś nie włożył izolacji na część dachu. To nie kuna bo odcięcie jest równe i tylko na szerokość kilku krokwi. Nie wiem jaka jest tego przyczyna, ale możliwe, że wykonawca domu źle obliczył ilość potrzebnej wełny, inwestor budową się nie interesował, karton gips przykrył sufit i nic nie widać

    Zastanawiające jest też zużycia na CWU. 1500 kWh to moim zdaniem bardzo dużo. Oczywiście to zależy od liczby domowników, od pojemności wanny, częstotliwości korzystania i napełniania do pełna. My głównie używamy prysznica na zasadzie, że wchodzimy pod prysznic, namaczamy się, zamykamy wodę, później się myjemy, spłukujemy i tak kilka razy. Woda nie jest cały czas odkręcona. Latem zużywamy około 1 kWh co drugi dzień na CWU. Zimą rekord był 3kWh, ale zazwyczaj jest do 2kWh co 2 dzień (pompa grzeje co 2 dni bo tyle nam wystarcza). Załóżmy średnio 1,5kWh co 2 dni to wychodzi około 274 kWh rocznie (moja pompa nie podaje zużycia na CWU przez cały rok, można sprawdzić tylko dzienne)..
    Czy jest cyrkulacja? Jeśli tak to być może ona zużywa tą energię na CWU. My mamy cyrkulacje na "przycisk" czyli wchodząc do łazienki z chęcią umycia się naciskamy przycisk, później myjemy zęby, wchodzimy pod prysznic i woda w rurach jest już ciepła. Pompa cyrkulacji pracuje tylko przez 5 minut a nie 24h na dobę jak to się czasami zdarza.

  8. #8

    Domyślnie

    Badanie termowizyjne zamówione, zobaczymy gdzie jest tragedia. Testowałem różne rzeczy przez ostatnie tygodnie i nie ma bata, na pompie już nic lepszego nie wyciągnę, więc czas na dodatkowe inwestycje uszczelniające w tym roku. Szczególnie poddasze miałem w tegorocznych planach, żeby zapianować i ustabilizować temperaturę w ciągu roku, a nie jak teraz z +45 w upały do -10 w mrozy, i z tego co zacząłem sprawdzać, to tam są niedoróbki związane z ciągłością izolacji po ścianach, które wykonawca widocznie olał, a inspektor nie wyłapał przed odbiorem.

    CWU faktycznie schodziło przez ostatni rok dużo, bo mamy małe dziecko, które lubi się kąpać w wannie i regularne używanie prysznica jeszcze przed nami. Pompa CWU jest na zewnatrz pompy i nie wlicza sie do energii zliczanej przez pompe. Ma moc 8 W, więc i tak pobór prądu jest minimalny.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jjb313 Zobacz post
    Badanie termowizyjne zamówione, zobaczymy gdzie jest tragedia.
    Z ciekawości ile to kosztuje? Kamerka termowizyjna w Chinach doczepiana do telefonu to kosz od około 700zł, natomiast ktoś kto się na tym zna zrobi to lepiej od Ciebie (prawdopodobnie bo ja już naciąłem się nie raz na tzw. "fachowcach").

    Cytat Napisał jjb313 Zobacz post
    Pompa CWU jest na zewnatrz pompy i nie wlicza sie do energii zliczanej przez pompe. Ma moc 8 W, więc i tak pobór prądu jest minimalny.
    Nie zrozumieliśmy się. Jeśli masz cyrkulację CWU to ciepła woda, która krąży w rurach wychładza zbiornik CWU, który nagrzewa pompa. U mnie pompa wody pracuje 5 minut przed prysznicem i tylko przez 5 minut "wychładza zbiornik CWU". Jeśli u Ciebie cyrkulacja pracuje całą dobę to ona może być źródłem tak dużego zużycia energii. Wyłącz cyrkulację na 1-2 doby (odłącz pompę cyrkulacji od zasilania) i sprawdź zużycie na CWU.

    Jeszcze tak jak napisałem wcześniej postaraj się zlokalizować ewentualne nieszczelności bo one najbardziej wychładzają budynek ponieważ przez całą dobę następuje nawiew chłodnego powietrza do domu. Gdy masz wentylacje mechaniczną z rekuperacją to rekuperacja ma te powietrze wymieniać.

  10. #10

    Domyślnie

    To badanie, co zamowilem kosztuje ok. 1000 zl wraz ze szczegolowym raportem, gdzie ucieka i jakie jest proponowane rozwiazanie, obliczenia, bez limitu zdjec. Sprawdzamy caly budynek wewnatrz i na zewnatrz. Jak ktos sie zna, to wiadomo - pozyczyc kamerke i postrzelac tu i tam to na pewno taniej, ale jak widac z moich wpisow - ja sie nie znam i lepiej jak ktos uprawniony to zrobi.

    Z CWU w takim razie przetestuje, faktycznie zle zrozumialem przekaz. Mam opcje nastawy harmonogramu pompy obiegowej CWU w sterowniku, wiec pobawie sie tym tez, dzieki za nakierowanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony