dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Podcień nad tarasem, strona południowa zachodnia, konstrukcja dachu.

    Witam

    Podcień o głębokości 555cm.
    Sypialnie są od strony podcienia.
    Tak się prezentuje się na rysunku.
    Słońce, zacienienie z 22 czerwca 14:00
    Słońce, zacienienie z 22 grudnia 14:00


    Co sądzicie o takim podcieniu?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Podcień jako taki. Wszystko jest tu uzależnione od przyzwyczajeń rodziny. Jeśli ma on służyć do odpoczynku po całym dniu pracy to strona południowo zachodnia nie gwarantuje swojego przeznaczenia.

    Jeśli natomiast pracujecie i nie ma czasu na popołudniowy odpoczynek to sama strona tego nie gwarantuje.
    To drugie rozwiązanie jest lepsze ponieważ nie jest aż tak gorąco ale jednak słońce oślepia.

    Obecnie mam taras od strony południwo wschodniej.
    W weekendowe poranki jest ciężko i iciążliwie ale po południu jest idealnie.

    Odnośnie samego podcienia to rusunek nie oddaje jego wymiarów.
    U mnie zrezygnowałem z podcienia natomiast taras ma zadaszenie z poliwęglanu i 3,3m głębokości nie gwarantuje oślepiania przez słońce latem do południa.
    U Ciebie będzie to po południu.

    To wszystko jest uzależnione od działki, położenia, rzutu domu z góry a nie z boku oraz od upodobań i waszych przyzwyczajeń.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Taras ma być przestrzenią wypoczynku, zabawy dla dzieci, spotkań rodzinnych , znajomymi
    Podcień też ma spełnić w okresie letnim funkcję ochrono przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń sypialń
    Podcień będzie większy niż tatas-12x4,5

    Pewna niedogodność może być latem między 15:00 a 19:00 ale da się to zniwelować

    Zmniejszyć podcień do 450 cm?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Odnośnie spotkań i ochrony podczas zabawy to jak najbardziej spełni rolę. Raczej nie zmniejszaj....w południe 1/3 tarasu będzie oświetlona, a po zachodzie lampy w formie ściennych kinkietów zrobią resztę aż do wieczora.
    Zachody słońca gdy jest ono niżej raczej nie będą uciążliwe bo to strona południowo zachodnia więc słońce będzie się chować za wystającą część....to chyba salon.
    Problemem może być ciemność w małych pokojach za podcieniem....a więc wzrośnie zużycie energii, jednak dach z tej strony południa daje chyba najlepszą możliwość zysków z ewentualnych paneli
    Po drugie to przemyślał bym wyjście na taras z każdego z małych pokoi ze względu na meble na tarasie........ to tylko stół i ława koło salonu która zasłoni dolną część okna
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    …co do strat cieplnych w okresie jesienno zimowym trochę słońca będzie w tych trzech sypialniach.
    …nie dodałem, że na obecnym etapie nie jest planowana klimatyzacja i jest to drogi powód takiego podcienia, który ma zmniejszyć temperaturę w sypialniach.
    ...teraz jest dylemat ile światła będzie mniej , wiosną ,latem w tych sypialniach, jasność spadnie o 30% czy o 70% i będzie nieciekawi?
    Meble na tarasie muszą być dopasowane do okien drzwi z salonu sypialni z konsekwencjami zaistniałych ograniczeń trzeba się pogodzić.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Z tą ciemnością może trochę przesadziłem gdyż sypialnie o których mowa są raczej małe i posiadają oprucz drzwi balkonowych także i okno więc jedna ściana ma przeszklenie w ponad 30%, dlatego nie rozpatruj aż tak skrajnych wielkości (30 - 70%)
    Latem ogólnie jest jaśniej więc brak bezpośredniego padania promieni słonecznych nie spowoduje aż takiej szażyzny.

    Naświetlenie to także światło odbite więc ważny będzie teren wokół, inne zabudowania, odległość lasu lub drzew, okładzina przyszłego tarasu itp.

    Dlatego tu raczej chodzi o dni pochmurne bez słońca.

    Od strony ciepła w tych sypialniach to tym bym się nie przejmował ściana zawsze będzie cieplejsza od przeszkleń, tu każde z stosukowo małych pomieszczeń mają drzwi balkonowe i okno. Z drugiej strony przegrody te nie będą wystawione na bezpośrednie działanie wiatru i chłodu gdyż zadaszenie i dwie ściany stworzą pewien cieplejszy kącik a słońce operujące zimą doda zawsze trochę zysków.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-12-2023 o 12:48
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony