dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 130
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika skonfigurowana na 4-9 mc

    Witam.
    Ostatnio zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną. I po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wpadł mi do głowy pomysł, żeby zainstalować panele o mocy ok. tylko 2-3 kWp. Chciałbym się nastawić na autokonsumpcje bez magazynu tylko w okresie od kwietnia do września. Pozostałe miesiące co przyniosą to będzie... Średnio od kw. do wrz. mam zużycie na poziomie 300-400 kW/mc. Nie wiem, czy taki sposób myślenia jest OK i czy uda mi się osiągnąć autokonsumpcję na przyzwoitym poziomie tak, aby płacić marginalny rachunek za prąd. Macie tak skonfigurowane instalacje? Jeżeli tak to proszę o podzielenie się doświadczeniem.
    Pozdrawiam
    Piotr

  2. #2

    Domyślnie

    Montuj większą instalację. Masz 3 fazowe zasilanie?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Jeśli możesz wszystko w domu zaprogramować pod autokonsumpcję, to ma to sens.
    Przelicz tylko czy 3kW styknie - powiedzmy pralka grzejąc żre u mnie 3400w, piekarnik 3800w bojler 50l 1300w, zamrażalka gdzieś 400w, chłodziarka 300w, PC 300w pod obciążeniem.
    Wiec musisz dobrze zaplanować obciążenie w ciągu dnia i słonecznych faz

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Takie cos to raczej mzonka. Zamontuj 3-4 kwp i juz. Grzalke cwu zalaczaj w dzien, o ile zmywarke, pralke czy klime mozna uzywac gdy swieci slonce za dnia to piekarnik czy czajnik raczej nie. Tak czy siak mysle ze mala instalacja sie oplaci z uwagi na sama autokonsumpcje a to odsprzedasz to tez jakis niewielki dodatek bedzie.

  5. #5

    Domyślnie

    Lepiej mieć dobraną instalację do rocznego zużycia. Niech poda ile zużywa to wtedy można gdybać moc.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Jeśli możesz wszystko w domu zaprogramować pod autokonsumpcję, to ma to sens.
    Przelicz tylko czy 3kW styknie - powiedzmy pralka grzejąc żre u mnie 3400w, piekarnik 3800w bojler 50l 1300w, zamrażalka gdzieś 400w, chłodziarka 300w, PC 300w pod obciążeniem.
    Wiec musisz dobrze zaplanować obciążenie w ciągu dnia i słonecznych faz
    No z tą zamrażarką i chłodziarką to trochę przesada, chyba, że jakieś przemysłowe. Przeważnie pobierają 50-100W.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  7. #7

    Domyślnie

    Właśnie głównym założeniem jest to, żeby nie pchać się w rozliczenia godzinowe itp itd. (bo to słabo/nie opłacalne), tylko skonfigurować na te słoneczne miesiące i wyciągnąć max. z autokonsumpcji. Resztę traktować jako miły dodatek. Właśnie głównie idzie energia w dzień. Kwestia tego ile będzie tej autokonsumpcji i czy panele wyprodukują też potrzebną ilość energii (choć na to to już wpływa pogoda).
    Co do rocznego zapotrzebowania energii to nie widzę sensu brać pod uwagę miesięcy w których panele dają minimalną ilość energii, ponieważ wtedy sprzedana energia w lato jest dużo tańsza niż cena kupowanej w zimę, a instalacja nieporównywalnie droższa. Stąd taki zabieg żeby pominąć nieproduktywne miesiące. Tym sposobem zmniejszam różnicę w cenach energii.
    P.S.
    Instalacja 3 fazowa.
    Zapotrzebowanie roczne max. 4800 kWh
    A od kw. do wrz. 2400 kWh.

  8. #8

    Domyślnie

    Wszystko zależy od ceny instalacji. Wg mnie twoje rozumowanie jest prawidłowe patrząc na aktualne ceny energii. Tyle, że jest to inwestycja na wiele lat. Ja mam mocno przewymiarowaną, bo tak wyszło ale w trakcie tego roku też kilkukrotnie się zastanawiałem czy nie lepsza byłaby mała instalacja skierowana głównie na autokonsumpcję.
    Wg mnie ma to sens.

  9. #9

    Domyślnie

    Przy obecnych cenach paneli (kosztuja 3 razy mniej niż pod koniec netmeteringu) nie ma sensu robić malutkich instalacji. Liczenie na samą autokonsupcję to niespełnione marzenie. Wiekszość prądu zużywa sie gdy śłonca już nie ma na niebie: ogrzewanie, telewizja, płyty, piekarniki, czajniki itp Jak osiagniesz w skali roku autokonsupcję powyżej 25% to będzie sukces.
    W miesiacach listopad-luty produkcji z PV w naszym regionie nie ma prawie wcale - dzis nawet u mnie sie slonce troche przebijało i wybiło magiczne 3.5KWh przy instalacji 6.6KW.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 03-01-2024 o 14:38

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Obecnie jest okazja na takie eksperymenty bo panele już po 290 zł można kupić 400 watowe , ja już mam 21 szt i myślę dokupić dalej bo taniej już chyba nie będzie ,dokupię jeszcze falownik hybrydowy jakis tani w razie W aby mieć zawsze prąd bo czasy idą niepewne.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    ... Liczenie na samą autokonsupcję to niespełnione marzenie. Wiekszość prądu zużywa sie gdy śłonca już nie ma na niebie: ogrzewanie, telewizja, płyty, piekarniki, czajniki itp Jak osiagniesz w skali roku autokonsupcję powyżej 25% to będzie sukces....
    Bez grzałek elektrycznych i pomp ciepła ale za to z indukcją zużycie energii w ciągu godziny rzadko przekracza 2kWh.I taka mała instalacja PV spokojnie by to obsłuzyła w większości dni. Przewymiarowanie daje tą pewność ale większość wyprodukowanej energii idzie poza licznik i sostaje za to grosze.
    A tak u mnie wyglada ile procent energii w danym miesiącu idzie bezpośrednio z PV po zbilansowaniu.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pv.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	23,0 KB
ID:	467620

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    ..... rzadko przekracza 2kWh.I taka mała instalacja PV spokojnie by to obsłuzyła w większości dni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pv.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	23,0 KB
ID:	467620
    Marzyciel.... jakich dni? od kwietnia do wrzesnia? słonencznych (w naszym kraju jest ich okolo 60 / 365)? Autokonsumpcja waha się w naszyn klimacie od15% do 25% i to czy grzejesz prądem niewiele zmienia bo okres w ktorym ogrzewa się dom to okres w ktorym prawie nie ma słonca i prądu z paneli (wyjątkiem są skrajne miesiace grzania czyli marzec i pazdziernik).

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Marzyciel.... jakich dni? od kwietnia do wrzesnia? słonencznych (w naszym kraju jest ich okolo 60 / 365)? Autokonsumpcja waha się w naszyn klimacie od15% do 25% i to czy grzejesz prądem niewiele zmienia bo okres w ktorym ogrzewa się dom to okres w ktorym prawie nie ma słonca i prądu z paneli (wyjątkiem są skrajne miesiace grzania czyli marzec i pazdziernik).
    Ja wyłączyłem ogrzewanie w majówkę a załączyłem na początku listopada.
    Do tego bojler który dziennie bierze 4 do 5 kWh , oczyszczalnia biologiczna która pracuje 24h

    Przy małej instalacji i małym zapotrzebowaniu domu instalacja ma sens

    Moje roczne zużycie wyszło 4600 kWh, instalację planuje 3kW lub 5kW z małym magazynem . W domu jest wszystko "na prąd"

    W lecie instalacja będzie produkować ( w szczycie ) jakieś 15-25 kWh dziennie, dom tyle nie zużyje ale basen już chętnie taką energię przytuli
    Ostatnio edytowane przez sito ; 04-01-2024 o 07:23

  14. #14

    Domyślnie

    3kwp to na działkę rekreacyjną można se założyć. Na początek 10kwp, falownik,. Przy własnym montażu zmieścisz sie w 12-13 tys bez dopłaty.. No chyba ze chcesz kupić firmą 3kwp za 25 tys zł To szacunek.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Marzyciel.... jakich dni? od kwietnia do wrzesnia? słonencznych (w naszym kraju jest ich okolo 60 / 365)? Autokonsumpcja waha się w naszyn klimacie od15% do 25% i to czy grzejesz prądem niewiele zmienia bo okres w ktorym ogrzewa się dom to okres w ktorym prawie nie ma słonca i prądu z paneli (wyjątkiem są skrajne miesiace grzania czyli marzec i pazdziernik).
    tak jak autor planuje, czyli od kwietnia do wrzesnia
    autokonsumpcja na poziomie 15-25% owszem przy mocno przewymiarowanej instalacji. Przy instaklacji na 2-3kW będzie mieć 40-60%

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.789

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    3kwp to na działkę rekreacyjną można se założyć. Na początek 10kwp, falownik,. Przy własnym montażu zmieścisz sie w 12-13 tys bez dopłaty.. No chyba ze chcesz kupić firmą 3kwp za 25 tys zł To szacunek.
    Mój sąsiad to dopiero mistrz , o widzę załozyłeś foto ile masz kw ? 8 a ile masz paneli no 8 szt no to nie masz 8kw tylko ok 3 no nie wiem nie znam się ,a ile płaciłeś ? płaciłem 32,800 zł , tak ludki dają się wmanewrować , ja swoje 8kwp slecę za 16 tys zł czyli dwa razy taniej niż on te biedne 3kw.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    3kwp to na działkę rekreacyjną można se założyć. Na początek 10kwp, falownik,. Przy własnym montażu zmieścisz sie w 12-13 tys bez dopłaty.. No chyba ze chcesz kupić firmą 3kwp za 25 tys zł To szacunek.
    Do tego potem kolejne 10kW, potem ze 2 magazyny i kolejne PV off grid z kolejnym magazynem. A jak braknie miejsca na panele to dokupić od sąsiada kąsek działki.... Wszystko po to , żeby na końcu powiedzieć "mam za darmo"

  18. #18

    Domyślnie

    U teściowej przewymiarowana o 80% i tak namawiam, aby dołożyć panele. Podaj ile rocznie zużywasz to poda się ile paneli wsadzić (+ zdjęcie dachu z wymiarami).

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    U teściowej przewymiarowana o 80% i tak namawiam, aby dołożyć panele. Podaj ile rocznie zużywasz to poda się ile paneli wsadzić (+ zdjęcie dachu z wymiarami).
    pisał powyżej....

    P.S.
    Instalacja 3 fazowa.
    Zapotrzebowanie roczne max. 4800 kWh
    A od kw. do wrz. 2400 kWh.

    miesięczne 300-400
    Ostatnio edytowane przez sito ; 04-01-2024 o 09:36

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    zainstalować panele o mocy ok. tylko 2-3 kWp. Chciałbym się nastawić na autokonsumpcje bez magazynu tylko w okresie od kwietnia do września. Pozostałe miesiące co przyniosą to będzie... Średnio od kw. do wrz. mam zużycie na poziomie 300-400 kW/mc.
    Nie myl kW z kWh.

    A co do meritum... Nawet bilansowanie godzinowe nie pozwoli Ci na znaczną autokonsumpcję. Przez ile czasu pobierasz te 3kW w środku dnia? Za to wieczorami typowy dom zużywa więcej, niż produkuje PV nawet znacznie większa. Przy obecnych zasadach i tak większość energii kupisz z sieci w tym okresie (ale za część płacąc "przychodami" ze sprzedaży energii do sieci).
    Gdy przyjmiemy jakiś schemat dobowy zużycia, jakieś ceny sprzedaży i zakupu, rozkład produkcji to policzenie optymalnej wielkości instalacji jest do zrobienia. Tyle, że te założenia nie mają szans sprawdzić się w praktyce, bo ceny przez okres życia instalacji są nieprzewidywalne. Również rozkład zużycia jest nieprzewidywalny.

    Można przypuszczać, że w przyszłości rozwój sterowania pozwoli sterować pracą pralki, zmywarki, ładowania auta itd. na podstawie chwilowych cen. Już są prace nad dynamicznymi taryfami i może się okazać, że za kilka lat ktoś, kto nie ma PV zużywając prąd wyprodukowany na dachu sąsiada zapłaci za niego kilka groszy (a może i jeszcze taniej) w szczycie produkcji nie ponosząc żadnych kosztów instalacji i utrzymania. Już mieliśmy takie sytuacje, gdzie duże instalacje PV były wyłączane przez operatora a odłączanie falowników u prosumentów przez przekroczenie napięcia (z powodu zbyt wysokiej produkcji względem zapotrzebowania) to w wielu instalacjach smutna codzienność.

    Niestety, opłacalność trzeba policzyć na wiele lat, uwzględnić dofinansowanie, oszacować ryzyko związane z koniecznością naprawy czy samej PV czy dachu, oszacować ryzyko zmian prawnych, porównać oferty (dołożenie kolejnego kWp pewnie będzie tańsze od poprzedniego) i zdać się na jakąś wróżkę, co do przyszłych cen sprzedaży i zakupu energii elektrycznej.

    Jest jednak coś bezcennego - ale tego nie daje on-grid. Trzeba wybrać hybrydę z magazynem albo off-grid. Niezależność i "UPS". Jeżeli kolejny "mój prąd" będzie podobnie promował magazyny i EMS, jak poprzedni, to hybryda z tanimi akumulatorami wychodzi podobnie, albo i taniej niż on-grid. I wtedy zależnie od subiektywnej oceny "wartości" UPS i EMS instalacja może nabrać wartości.
    Zwłaszcza, jeżeli ktoś podziela obawy, co do stabilności naszego zaniedbanego systemu energetycznego oraz ryzyko działań sabotażowych dla destabilizacji sytuacji w Polsce dla osłabienia poparcia dla Ukrainy czy jako przygotowanie do ataku na państwa nadbałtyckie.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony