dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 130
  1. #21

    Domyślnie

    Bez sensu piszesz o cenach energii jak gościu chce nastawić się na autokonsumpcję. Te 2-3kW w zupełniości mu wystarczy. Nie chce sprzedawać bo nie stać go (a może stać ale nie jest naiwny) na dodatkowe 7kW plus większy falownik, większa konstrukcja itp.a potem moze odda za darmo do sieci. Na tych 2-3kW ma największy zysk, bo obniży rachunki do minimum w okresie 8 miesięcy. Te dodatkowe 7kW pozwoli mu obniżyć rachunki za pozostałe 4 miesiące,

  2. #22

    Domyślnie

    Montować min 5 kWp (a jak dach mniejszy to tyle ile się zmieści).

  3. #23

    Domyślnie

    Kilkadziesiąt watów na wentylację, kilkadziesiąt na lodówkę, kilkanaście-kilkadziesiąt na router, monitoring, alarm i całe AGD+RTV w standby. Duży bojler na CWU z kilowatową grzałką. Zmywarka nastawiona na dziesiątą, pralka na dwunastą, klimatyzator zapobiegający nagrzaniu się domu od słońca pod nieobecność użytkowników. Zatrudnienie dla 2-3 kWp od wiosny do jesieni się zawsze znajdzie, a pędzenie tego wszystkiego prądem z sieci sporo kosztuje.
    Niewielka instalacja nastawiona na autokonsumpcję to jak najbardziej prawidłowy kierunek.

  4. #24

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. To teraz pozostanie kwestia zmierzenia ile domek bierze pod obciążeniem różnymi odbiornikami i poszukania ofert PV. I czas decyzji ostatecznej. Jak coś dobiorę to dam znać. Dzięki i do napisania.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Bez sensu piszesz o cenach energii jak gościu chce nastawić się na autokonsumpcję. Te 2-3kW w zupełniości mu wystarczy
    Przeczytałeś moją odpowiedź od początku? Nie da się nastawić na autokonsumpcję nawet z magazynem. Ile czasu pobierasz te 2kW w środku dnia (gdy zazwyczaj nikogo nie ma w domu)?

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Kilkadziesiąt watów na wentylację, kilkadziesiąt na lodówkę, kilkanaście-kilkadziesiąt na router, monitoring, alarm i całe AGD+RTV w standby.
    I to daje jakieś 200W

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Duży bojler na CWU z kilowatową grzałką. Zmywarka nastawiona na dziesiątą, pralka na dwunastą, klimatyzator zapobiegający nagrzaniu się domu od słońca pod nieobecność użytkowników.
    Zmywarka zużyje z <1kWh - czyli mniej, niż pół godziny produkcji w szczycie. Klima jak zbija temperaturę, to owszem, weźmie z 1kW. Ale jak już utrzymuje to ze 400W jak ktoś nie zrobił masy niezacienionych przeszkleń (a jak zrobił, to nie zużywa latem 400kWh miesięcznie). I upały mamy dosyć krótko a produkcja w czerwcu, gdy upałów nie uświadczysz jest większa, niż w lipcu czy sierpniu (właśnie przez upały spada sprawność paneli).

    Jak ktoś przez noc nie nagrzeje zasobnika, to ma dużą szansę, że po kilkunastu nocnych godzinach woda się nawet w dużym zasobniku wymiesza przez cyrkulację (albo i bez niej), temperatura wyrówna i będzie za zimna do wykorzystania. A jak w nocy ogrzeje, to i niewiele kWh będzie w stanie po porannym zużyciu wcisnąć do zasobnika.

    Tu masz przykład. Instalacja 8kW - ale w wykres produkcji tylko dla pokazania kiedy instalacja produkuje najwięcej, a jakie mamy zużycie w ciągu dnia. Zużycie w czasie pracy PV mniej więcej takie, jak produikcja z 1kWp - ale to trzeba by idealnie zgrać zużycie z produkcją, żeby to zgrać.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	57,0 KB
ID:	467623  

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Poczekaj kilka dni to napiszę Ci jak to wyszło u mnie. Mam instalacje 3,15kwp tyle ze jedno fazową. Nie specjalnie nastawiałem się na autokonsumpcję to dom rekreacyjny jednak użytkowany przez cały rok. Instalacja uruchomiona 30.04. Według falownika wyprodukowała 3693kwp, niemalże idealne południe.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi. To teraz pozostanie kwestia zmierzenia ile domek bierze pod obciążeniem różnymi odbiornikami i poszukania ofert PV. I czas decyzji ostatecznej. Jak coś dobiorę to dam znać. Dzięki i do napisania.
    zamontuj sobie licznik supla i bedziesz mieć dokładny monitoring co minutę, godzinę, dobę, miesiąc. Zdziwisz sie ale 2kWh rzadko przekraczasz.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeczytałeś moją odpowiedź od początku? Nie da się nastawić na autokonsumpcję nawet z magazynem. Ile czasu pobierasz te 2kW w środku dnia (gdy zazwyczaj nikogo nie ma w domu)?
    czytałem twoje rozmyślania ale wg mnie piszesz zbyt teoretycznie. Kolega chce nastawić się na autokonsumpcję i jest to prawidłowa droga. Czy będzie 30 czy 50% w tych 8 miesiącach to nikt mu nie powie bo nie zna jego zużycia godzinowego. On wcale nie pisze, że chce 100%. autokonsumpcji Ja bazuję na moim przykładzie i widzę, że w tych 8 miesiącach 2kW by starczyły. Reszta jest na sprzedaż.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Do tego potem kolejne 10kW, potem ze 2 magazyny i kolejne PV off grid z kolejnym magazynem. A jak braknie miejsca na panele to dokupić od sąsiada kąsek działki.... Wszystko po to , żeby na końcu powiedzieć "mam za darmo"
    5-10kw magazyn z chin za 4-7tysi, wiatrowa od blondyna 2kw za 4 tysie i za 20-25 tysiecy masz wszystko... a to i tak taniej niz 3kwp od firmy. Jeśli wiatru i słońca mało to generator na gaz i możesz powiedziec Tauronowi ...pierdolcie sie

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    czytałem twoje rozmyślania ale wg mnie piszesz zbyt teoretycznie. Kolega chce nastawić się na autokonsumpcję i jest to prawidłowa droga.
    Droga do czego? O tym właśnie pisałem. Do odzyskania pieniędzy wpakowanych w PV - nie wiadomo. Wątpię.
    Do bezpieczeństwa (żeby mieć prąd) zdecydowanie nie, bo instalacja nie działa, jak w sieci nie ma napięcia albo przekracza normę.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeczytałeś moją odpowiedź od początku? Nie da się nastawić na autokonsumpcję nawet z magazynem. Ile czasu pobierasz te 2kW w środku dnia (gdy zazwyczaj nikogo nie ma w domu)?



    I to daje jakieś 200W



    Zmywarka zużyje z <1kWh - czyli mniej, niż pół godziny produkcji w szczycie. Klima jak zbija temperaturę, to owszem, weźmie z 1kW. Ale jak już utrzymuje to ze 400W jak ktoś nie zrobił masy niezacienionych przeszkleń (a jak zrobił, to nie zużywa latem 400kWh miesięcznie). I upały mamy dosyć krótko a produkcja w czerwcu, gdy upałów nie uświadczysz jest większa, niż w lipcu czy sierpniu (właśnie przez upały spada sprawność paneli).

    Jak ktoś przez noc nie nagrzeje zasobnika, to ma dużą szansę, że po kilkunastu nocnych godzinach woda się nawet w dużym zasobniku wymiesza przez cyrkulację (albo i bez niej), temperatura wyrówna i będzie za zimna do wykorzystania. A jak w nocy ogrzeje, to i niewiele kWh będzie w stanie po porannym zużyciu wcisnąć do zasobnika.

    Tu masz przykład. Instalacja 8kW - ale w wykres produkcji tylko dla pokazania kiedy instalacja produkuje najwięcej, a jakie mamy zużycie w ciągu dnia. Zużycie w czasie pracy PV mniej więcej takie, jak produikcja z 1kWp - ale to trzeba by idealnie zgrać zużycie z produkcją, żeby to zgrać.

    No to właśnie z tego wykresu widać, że 8 kWp bez magazynu (rzeczywistego albo witrualnego wg starych zasad), nie ma sensu. 3 kWp między świtem a zmierzchem pokryje te 200 watów stałego zapotrzebowania niemal zawsze (3 kWh dziennie), kilowatogodzinę dla zmywarki i drugą dla pralki (ze szczytowymi poborami po 2 kW), zwykle też, kolejne 2-3 do dogrzania CWU przed powrotem z pracy również. Nawet jak reszta nadprodukcji pójdzie do sieci i będą z tego niewarte uwagi grosze, to po 5-10 darmowych kWh codziennie przez pół roku warto się schylić. Za te 1000-1500 kWh z sieci trzeba zapłacić ze dwa tysiące złotych. Ta mała instalacja zwróci się w kilka lat.

    No chyba, że ktoś pójdzie do firmy, co mu "okazyjnie" założy 10-15 kWp, "bo paaanie, musi być dużo, bo jak mniej, to przyjdzie chmurka i pan nie bedziesz miał prądu", za jedyne 40 tysięcy.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 04-01-2024 o 13:34

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Nawet jak reszta nadprodukcji pójdzie do sieci i będą z tego niewarte uwagi grosze, to po 5-10 darmowych kWh codziennie przez pół roku warto się schylić. Za te 1000-1500 kWh z sieci trzeba zapłacić ze dwa tysiące złotych. Ta mała instalacja zwróci się w kilka lat.
    Dwa dodatkowe panele to po dofinansowaniu i uldze podatkowej z 500zł... Na pewno nie warto dołożyć?
    Mała instalacja jest bardzo droga w przeliczeniu na kWp.

    Czy zdąży na siebie zarobić, zanim wejdą taryfy dynamiczne i prąd z dachu sąsiada w szczycie produkcji będzie kosztował kilka groszy (albo i mniej), to jaki sens wydawać pieniądze na panele na swoim dachu?

    Dla przypomnienia - taryfy dynamiczne wchodzą do 24 sierpnia 2024 roku.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-01-2024 o 13:39

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dwa dodatkowe panele to po dofinansowaniu i uldze podatkowej z 500zł... Na pewno nie warto dołożyć?
    Mała instalacja jest bardzo droga w przeliczeniu na kWp.

    Czy zdąży na siebie zarobić, zanim wejdą taryfy dynamiczne i prąd z dachu sąsiada w szczycie produkcji będzie kosztował kilka groszy (albo i mniej), to jaki sens wydawać pieniądze na panele na swoim dachu?
    Dzisiaj dwa panele 405W kosztują poniżej 500zł a dokładnie 2 x 249.69 zł i to jest bez dofinansowania i ulgi podatkowej.

    https://pvhurt.pl/produkt/tongwei-40...b5-60sb-kopia/

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Droga do czego? O tym właśnie pisałem. Do odzyskania pieniędzy wpakowanych w PV - nie wiadomo. Wątpię.
    Do bezpieczeństwa (żeby mieć prąd) zdecydowanie nie, bo instalacja nie działa, jak w sieci nie ma napięcia albo przekracza normę.
    Dlatego pisałem, że rozważasz teoretycznie bo wg mnie brak ci wiedzy. A do tego niepotrzebnie zbaczasz z temaru. Bezpieczeństwo, wysokie napięcie...

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Dlatego pisałem, że rozważasz teoretycznie bo wg mnie brak ci wiedzy. A do tego niepotrzebnie zbaczasz z temaru. Bezpieczeństwo, wysokie napięcie...
    Wiedzy na temat cen skupu i sprzedaży w przyszłości nie ma nikt. Jest tylko ryzyko.

    Pieniądze wydane teraz są wydane na 100%. A czy/ile pieniędzy zaoszczędzą w przyszłości to tylko nadzieja. Z dużą jednak dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że cena skupu w szczycie produkcji PV będzie niska (w końcu stąd ten temat). A od tej samej, godzinowej ceny będą uzależnione taryfy dynamiczne. Więc licząc opłacalność dla autokonsumpcji należy porównać z ceną w taryfie dynamicznej. A na takie taryfy trzeba jeszcze kilka miesięcy poczekać i podejmowanie decyzji teraz nie może być racjonalne przez brak danych ale ryzyko, że się inwestycja nie opłaci (zwłaszcza, że nie ma w tej chwili dotacji z Mój prąd) graniczy z pewnością.


    To, co jest pewne, co mogą dać to bezpieczeństwo - ale to wymaga inwertera hybrydowego albo off-grida.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Poczekaj kilka dni to napiszę Ci jak to wyszło u mnie. Mam instalacje 3,15kwp tyle ze jedno fazową. Nie specjalnie nastawiałem się na autokonsumpcję to dom rekreacyjny jednak użytkowany przez cały rok. Instalacja uruchomiona 30.04. Według falownika wyprodukowała 3693kwp, niemalże idealne południe.
    Chętnie poczekam i zobaczę jak to wychodzi. Takie dane zawsze warto brać pod uwagę.

    P.S.
    Kaizen akurat Twoje zdanie w ogóle mnie nie interesuje. Na forum jestem od dłuższego czasu i znam Twoją wiedzę itp itd. Więc podziękuję. Bijesz piane i nic nie wnosisz do dyskusji. Swoją odp. sam przeczytaj, bo jest delikatnie mówiąc odklejona od tematu ...

    A tak na marginesie jeszcze nic nie zainstalowałem i kupiłem. Ale widzę, że temat warto brać pod uwagę ...
    Ostatnio edytowane przez Mocarny ; 04-01-2024 o 13:57

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    Więc podziękuję. Bijesz piane i nic nie wnosisz do dyskusji.
    Bijesz pianę i nic nie wnosisz do dyskusji... Dziękuje się dodając do ignorowanych, a nie zaśmiecając forum.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dwa dodatkowe panele to po dofinansowaniu i uldze podatkowej z 500zł... Na pewno nie warto dołożyć?
    Mała instalacja jest bardzo droga w przeliczeniu na kWp.
    Jeśli te dodatkowe panele nie znajdą odbiorników we własnym domu i wyprodukowany przez nie prąd pójdzie za grosze do sieci, to nie, nie warto. Tym bardziej, jak się okaże, że przez nie wrośnie napięcie i ZE wyłączy Ci falownik, a Twoja wentylacja, pranie, zmywanie i CWU będzie przez to iść na prądzie z sieci.

    Czy zdąży na siebie zarobić, zanim wejdą taryfy dynamiczne i prąd z dachu sąsiada w szczycie produkcji będzie kosztował kilka groszy (albo i mniej), to jaki sens wydawać pieniądze na panele na swoim dachu?

    Dla przypomnienia - taryfy dynamiczne wchodzą do 24 sierpnia 2024 roku.
    Spokojna Twoja rozczochrana. Prąd z dachu sąsiada będzie kosztował grosze, ale za jego dystrybucję (przez 50 metrów od jego domu do słupa i drugie 50 od słupa do Twojego) już sobie odpowiednio policzą. Tym więcej, że przez autokonsumpcję obrót zmaleje, a koszt utrzymania sieci pozostanie bez zmian. Słusznej marży też nie zapomną dołożyć.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Spokojna Twoja rozczochrana. Prąd z dachu sąsiada będzie kosztował grosze, ale za jego dystrybucję (przez 50 metrów od jego domu do słupa i drugie 50 od słupa do Twojego) już sobie odpowiednio policzą. Tym więcej, że przez autokonsumpcję obrót zmaleje, a koszt utrzymania sieci pozostanie bez zmian. Słusznej marży też nie zapomną dołożyć.
    Jeżeli tak będzie, to i tak będzie to z 1/3-1/4 obecnej ceny czyli instalacja będzie na siebie zarabiała znacznie dłużej i jej opłacalność będzie jeszcze mniejsza (o ile jest teraz jakakolwiek).

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli tak będzie, to i tak będzie to z 1/3-1/4 obecnej ceny czyli instalacja będzie na siebie zarabiała znacznie dłużej i jej opłacalność będzie jeszcze mniejsza (o ile jest teraz jakakolwiek).
    No to po co pytasz czy nie warto tych paneli dołożyć więcej?

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony