dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Urwane szpilki mocowania murłaty

    Witam,

    na budowie zauważyłem 3 zerwane szpilki mocujące murłatę. Z tego co widzę musiały się urwać przy dokręcaniu. Poniżej zdjęcia. Szpilki były zalewane ponad miesiąc temu więc zakładam, że gdybym ja tego nie zobaczył to wszyscy by siedzieli cicho.
    Proszę o radę co z tym zrobić, jak to naprawić? Z wykonawcą jeszcze nie rozmawiałem, chcę się najpierw poradzić. Dziękuję






  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Teraz to już chyba tylko kotwa chemiczna pozostaje.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Pierwsze pytanie jakie mi się pojawia to jak, czym to dokrecali że aż 3 szpilki ktoś ukrecił?

    Co zrobić? Jeżeli coś wystaje z wieńca dospawać pręt gwintowany, ale nie czołowo a obok spoina po długości -większy otwór w murłacie. Spawy, pręty zabezpieczyć przed korozją. Jeżeli ukrecilo sie na równo z wieńcem to kotwy chemiczne lub mechaniczne
    Dokrećac zwyklymi kluczmi nie z przedłużkami.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  4. #4

    Domyślnie

    A faktycznie masz zdjęcie, że ta szpilka była zalana? Zazwyczaj jak gwint się zrywa to przy kruchej stali urywa się nagle zwój, jak stal jest miękka to widać jakiś punkt obrotu. Tutaj szpilka wygląda jak ucięta kątowką. Może mieli zamiar ją dopiero wkleić?

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, szpilka była zalana, bo sprawdzałem. Dla mnie przełom wskazuje na klasyczne zerwanie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Okolica otworu w murłacie nie zgnieciona. Zatem kotwa wyszła bez problemu. Jest niemożliwe aby urwać taką śrubę. Wydaje mi się, że kotwy były cięte z gwintowanego pręta i bez zagięcia włożone w beton. Koniecznie należy sprawdzić wszystkie kotwy!
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Kotwy M16
    Dokręć nakrętki na ok 70Nm (dynamometrem) żeby sprawdzić czy reszta jest ok. Jak kręcisz "na oko" bo Ci szkoda 200zł na klucz dynamometryczny to dokręć "trochę lżej niż śruby w kole samochodu"

    Gdzie są urwane wklej na hilti 200 kawałek zaciętego pręta gwintowanego tylko twardszego niż 5.6.

    Dla mniejszych kotew zmniejsz moment dokręcania

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony