dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Bardzo niska temperatura nawiewu z rekuperacji

    Od tygodnia używam rekuperatora Centrala wentylacyjna A-300 GÓRNA jon16 PRZECIWPRĄDOWA EC firmy o3ozon w nowym domu. Zastanawia mnie bardzo niska temperatura nawiewu, przy aktualnych -7 na zewnątrz (nie wiem czemu na czerpni pokazuje aż -0,1 skoro jest -7).

    Nawiew to tylko +4,4. Temp. w domu to 22,5 st. Rekuperator nie posiada grzałki. Wczoraj przy -10 czerpnia pokazywała -1,5, a nawiew +6,5. Skąd może wynikać taka słaba sprawność i niska temp. nawiewu?

    Pełne dane:

    Wyrzut: +8
    Wywiew: +13
    Czerpnia: -0,1
    Nawiew: +4,4

  2. #2

    Domyślnie

    (nie wiem czemu na czerpni pokazuje aż -0,1 skoro jest -7).

    Pewnie czujnik jest na wlocie do rekuperatora. - 7 mierzysz pewnie termometrem zewnętrznym a powietrze zagrzało się zanim doszło do centrali.

    Ja tez mam nowy rekuperator i przy - 15 najniższa temperatura jaką miałem na nawiewie to ok +11 stopni. Nie mam nagrzewnicy. Napisz więcej gdzie masz umiejscowioną centrale i jak zaizolowane rury? Sporo instalacji jest na nieogrzewanych poddaszach (tak jak w moim przypadku) i stąd spore straty.

    Pozdrawiam
    Łukasz

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    Pełne dane:

    Wyrzut: +8
    Wywiew: +13
    Czerpnia: -0,1
    Nawiew: +4,4
    Najpierw sprawdź, czy wskazania są prawidłowe (włóż jakąś sondę na kabelku czy bezprzewodową w to samo miejsce, co są poszczególne czujniki reku i sprawdź temperatury po kilku minutach normalnej pracy rekuperatora).
    Jeżeli pokazują prawidłowo, to masz ledwo 34,4% sprawności i bardzo, bardzo słabo zaizolowane rury (od czerpni i wywiewu na pewno - ale pewnie wyrzutnia i nawiew nie inaczej).

    Przyczyny zimnego nawiewu mogą być jeszcze dwie (ale nie ma to wpływu na wychłodzony wywiew i ogrzaną czerpnię):
    1. Jak masz niskie obroty wentylatorów i wymiennik bez odzysku wilgoci, to woda przytyka wymiennik. Puść na maksa przez min. 3 minuty (możesz obserwować, czy leje się strumieniem woda) i po kilku kolejnych minutach normalnej pracy sprawdź temperatury i sprawność.
    2. Funkcja antyzamrożeniowa zmieniająca proporcje (zwiększa wywiew i/lub zmniejsza nawiew). Ale nie wiem, czy o3ozon ma taki "bajer" a jeżeli ma, to jakoś za ostro działa, skoro wyrzutnia ma aż +8*.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-01-2024 o 12:22

  4. #4

    Domyślnie

    No tak coś dziwnego z tymi temperaturami skoro masz +22 w domu a na wywiewie +13 to za duża strata.
    Nie jestem budowlańcem ani instalatorem. Dziele się moją skromną wiedzą inwestora.
    Dom w Malinówkach 8g ze zmianami. 126 m2 użytkowej + 19m2 garaż ogrzewany + 6m2 kotłownia, okna 3 szybowe, parter podłoga 15 cm EPS, ocieplony 15 cm styropianem grafitowym, poddasze użytkowe podłoga 10 cm EPS + 25 piana pur na skosach i stropie, wszędzie ogrzewanie podłogowe, Piec gazowy Immergaz Victrix Exa 24 ERP, zbiornik 134l Kospel. Koza na drewno 8kw, Rekuperator Clear Vent HD3 (290 m3 projektowo).

  5. #5

    Domyślnie

    opis instalacji: dom 100 m2, parterowy, płaski dach, kanały wentylacyjne poprowadzone w suficie podwieszanym, nad nimi strop i dach ze styropianem od 25 do 50 cm. rekuperator i skrzynka rozdzielcza w kotłowni na ścianie tuż za grzanym pokojem. wszystkie kanały do i od rekuperatora w kotłowni szczelnie zaizolowane. od czerpni do rekuperatora kanał ma ok.1,5 m długości.

    Najświeższy pomiar na pierwszym biegu (30% mocy): (na zewn. +1, w domu +23,5)

    czerpnia: 5,3
    nawiew: 12,1
    wywiew: 16
    wyrzut: 9

    I w takich samych warunkach na trzecim biegu (90% mocy):

    czerpnia: 3,9
    nawiew: 16,5
    wywiew: 20
    wyrzut: 10

    mierzyłem temp. nawiewu powietrza w anemostacie i jest wyższa o ok. 2 st. względem tego co pokazuje sterownik. Jeśli zatem przy +1 na zewnątrz i +23,5 w domu na 1. biegu mam nawiew rzeczywisty 14 st. to czy to jest zadowalający wynik?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    Jeśli zatem przy +1 na zewnątrz i +23,5 w domu na 1. biegu mam nawiew rzeczywisty 14 st. to czy to jest zadowalający wynik?
    Niezadowalającą masz przede wszystkim temperaturę na wywiewie i na czerpni. Gdzieś tracisz masę energii.

    78,3% sprawności jest w miarę. Ale można by w tych warunkach na wymienniku odzyskać ze 2kWh dziennie więcej (a jeszcze więcej na rurach wywiewu a pewnie i nawiewu). Wygląda na źle zaizolowaną instalację.

    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx

  7. #7

    Domyślnie

    Poniżej zdjęcia pomieszczenia z rekuperatorem i zaizolowane kanały. Co tu może być źle zaizolowane?

    Przy okazji, zauważyłem właśnie dziwną sytuację. Kiedy dwie godziny temu na kilkanaście minut włączyłem 3 bieg zamiast 1, nawiew wzrósł z 12,1 na 16,5 st. Potem powróciłem do 1. biegu, a tymczasem temp. nawiewu jeszcze wzrosła, choć spodziewałem się, że spadnie do wartości przed włączeniem 3. biegu. Teraz na 1. jest nawiew 17,9. Ktoś potrafi to wytłumaczyć?



    https://ibb.co/9pYzwjK
    https://ibb.co/2srX7Wf
    https://ibb.co/xgsP5s4

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    Poniżej zdjęcia pomieszczenia z rekuperatorem i zaizolowane kanały. Co tu może być źle zaizolowane?
    Rozumiem, że wskazania zwryfikowałeś i są prawidłowe. Bo bez tego to nie ma sensu dalsze zastanawianie się, co dalej.

    Jak są odizolowane od świata zewnętrznego kanały nawiewu i wywiewu?

    Izolacja rur giętkich to jest całe nic - 2,5cm lichej wełny?

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    Ktoś potrafi to wytłumaczyć?
    Tłumaczyłem kilka postów wyżej.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1. Jak masz niskie obroty wentylatorów i wymiennik bez odzysku wilgoci, to woda przytyka wymiennik. Puść na maksa przez min. 3 minuty (możesz obserwować, czy leje się strumieniem woda) i po kilku kolejnych minutach normalnej pracy sprawdź temperatury i sprawność.

  9. #9

    Domyślnie

    podepnę się troche pod temat. Czy temperatura na wyrzutni powinna być zbliżona do temperatury czerpni? Jeśli tak to jaka różnica pomiędzy nimi jest akceptowalna?
    przykład mam -1 na czerpni, na wyrzutni 3. Czy to jest dobry wynik? Czy może już swiadczyć o zawyżonych przepływach wywiewu/sprawności wymiennika.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    przykład mam -1 na czerpni, na wyrzutni 3. Czy to jest dobry wynik? Czy może już swiadczyć o zawyżonych przepływach wywiewu/sprawności wymiennika.
    Zależy od temperatury nawiewu, wywiewu, wymiennika i przepływów. Sama w sobie różnica o niczym nie świadczy. Sprawność ma być w okolicach deklarowanych przez producenta wymiennika przy danych przepływach.

    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx

    A jeszcze lepiej
    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx
    tylko w nowszych windowsach trzeba się pogimnastykować, żeby to odpalić.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-01-2024 o 08:03

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozumiem, że wskazania zwryfikowałeś i są prawidłowe. Bo bez tego to nie ma sensu dalsze zastanawianie się, co dalej.

    Jak są odizolowane od świata zewnętrznego kanały nawiewu i wywiewu?

    Izolacja rur giętkich to jest całe nic - 2,5cm lichej wełny?



    Tłumaczyłem kilka postów wyżej.
    wskazania prawidłowe. Kanały nawiewu i wywiewu są na wcześniejszych zdjęciach, niestety nie rozumiem pytania o ich izloację oraz o izolację rur giętkich. Jeśli mowa o kanałach w domu to nie są izolowane bo idą w suficie podwieszanym

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    Kanały nawiewu i wywiewu są na wcześniejszych zdjęciach, niestety nie rozumiem pytania o ich izloację oraz o izolację rur giętkich.
    Nie widzę informacji ani zdjęcia jak są zaizolowane rury od anemostatów do skrzynek rozdzielczych.
    To co widać na zdjęciach skomentowałem "Izolacja rur giętkich to jest całe nic - 2,5cm lichej wełny?"

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    Jeśli mowa o kanałach w domu to nie są izolowane bo idą w suficie podwieszanym
    Skrzynki rozdzielcze też w przestrzeni ogrzewanej? Czyli gdyby były jakiekolwiek nieszczelności między rekuperatorem a którymkolwiek anemostatem wywiewnym to i tak zasysane byłoby powietrze o temperaturze 22,5*?
    Skoro rury wywiewu otoczone temperaturą 22,5*, i nie mogą ani zaczerpnąć zimniejszego powietrza, ani schłodzić tego, które w nich płynie, to jakim cudem powietrze w nich ochładza się z 22,5 (tyle, jak twierdzisz masz w domu) do 13 stopni (tyle na wywiewie - i, jak twierdzisz, wskazania prawidłowe)?


    Chyba, że sam rekuperator taki nieszczelny, że do wywiewu dostaje się powietrze z komory czerpni albo wyrzutni z pominięciem wymiennika i/lub taka słaba izolacja, że w komorze wywiewu o tyle się wychładza. Ale to ostatnie jest nieprawdopodobne, bo za dużo tych stopni "znika".
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-01-2024 o 15:11

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie widzę informacji ani zdjęcia jak są zaizolowane rury od anemostatów do skrzynek rozdzielczych..
    Tak jak pisałem, rury od anemostatów do skrzynki rozdzielczej nie są zaizolowane bo idą w suficie podwieszanym, a nad nimi jest 25-50 cm styropianu. Skrzynka rozdzielcza jest na ścianie za ogrzewanym pomieszczeniem, więc rury nie są w żadnym miejscu narażone na zimno.


    To co widać na zdjęciach skomentowałem "Izolacja rur giętkich to jest całe nic - 2,5cm lichej wełny?"
    te kanały na zdjęciach to sztywne rury spiro zaizolowane wełną.


    Skoro rury wywiewu otoczone temperaturą 22,5*, i nie mogą ani zaczerpnąć zimniejszego powietrza, ani schłodzić tego, które w nich płynie, to jakim cudem powietrze w nich ochładza się z 22,5 (tyle, jak twierdzisz masz w domu) do 13 stopni (tyle na wywiewie - i, jak twierdzisz, wskazania prawidłowe)?

    aktualnie raz na dobę włączam na kilka minut pełną moc rekuperatora i przez dobę utrzymuje się nawiew w okolicach 15-17, a wywiew 18-19. W domu +23 a na zewnątrz +2.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    wywiew 18-19. W domu +23 a na zewnątrz +2.
    Zacznij od znalezienia dziury, którą uciekają te stopnie między anemostatem wywiewnym a króćcem wywiewu w rekuperatorze.

  15. #15

    Domyślnie

    Wymieniłem wymiennik ze zwykłego na entalpiczny i problem zniknął. Demontując ten zwykły z rekuperatora aż chlupnęło z niego na podłogę wodą. Był cały we wodzie stąd tak słabe parametry. Dzisiaj na zewnątrz +2 a ja mam wywiew 20, a nawiew 19,2. Wilgotność w domu ze zwykłym wymiennikiem była na poziomie 42%, a teraz mam 56%.

    Zauważyłem, że na niektórych oknach pojawiły się niewielkie skropliny, za to na drzwiach wejściowych do domu od środka jest trochę więcej wilgoci, niż na oknach. Z wymiennikiem zwykłym takich efektów nie miałem.

    Czy to normalne że ten zwykły wymiennik był cały we wodzie?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    Czy to normalne że ten zwykły wymiennik był cały we wodzie?
    Czy Ty czytasz, co Ci odpowiadamy?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przyczyny zimnego nawiewu mogą być jeszcze dwie (ale nie ma to wpływu na wychłodzony wywiew i ogrzaną czerpnię):
    1. Jak masz niskie obroty wentylatorów i wymiennik bez odzysku wilgoci, to woda przytyka wymiennik. Puść na maksa przez min. 3 minuty (możesz obserwować, czy leje się strumieniem woda) i po kilku kolejnych minutach normalnej pracy sprawdź temperatury i sprawność.

  17. #17

    Domyślnie

    tak czytam, na podstawie Twoich uwag postanowiłem sprawdzić z wymiennikiem entalpicznym i wiem, że pisałeś, że woda przytyka zwykły wymiennik. Ja się natomiast pytam, dlaczego aż w takim stopniu przytyka, że rekuperacja z tym wymiennikiem w moim przypadku była całkowicie niewydolna. W takim razie po co robią i sprzedają zwykłe wymienniki, skoro przytyka je woda i zupełnie się nie sprawdzają?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smuggie Zobacz post
    W takim razie po co robią i sprzedają zwykłe wymienniki, skoro przytyka je woda i zupełnie się nie sprawdzają?
    Bo ludzie kupują. Jest popyt to pojawia się podaż.
    Ale jak puścisz na wysokich obrotach, to działa prawidłowo.

  19. #19

    Domyślnie

    znalazłem w swoim sterowniku funkcję osuszania rekuperatora, która przez określony czas włącza obroty na 100%. wsadziłem z powrotem zwykły wymiennik i zobaczę, czy to się sprawdzi.

    Instrukcja:

    16.7.31. Czas osuszania rekuperatora
    Ustawienie wartości powyżej 0 powoduje załączenie wentylatora wywiewnego na 100% prędkości
    na czas ustawiony w tym parametrze. Funkcja załącza się 1min po załączeniu trybu POZA DOMEM,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony