dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Zamarznięty wymiennik obrotowy

    Założyłem odzielny temat na inny problem.

    Przyszły pierwsze poważne mrozy i wczoraj w nocy wymiennik obrotowy poprostu przymarzł do obudowy. Na szczęsćie nie doszło do awarii. Żaden błąd się nie pojawił. Czy tak się może zdarzyć? Na zewnatrz było z -14, czerpnia -12, pomieszczenie z rekuperatorem 9-10 stopni na plusie. Dzisiejszej nocy w obawie, że znowu zamarźnie to wyłaćzyłem całkowicie jednostkę. Dodatkowo od strony czerpni ale w komorze bębna było pełno szronu.
    Nie ukrywam wybierając rekuperator z rotorem kierowałem się tym, że mrozy nie są mu straszne ponoć aż do -30. To jak to jest w końcu z tymi wymiennikami obrotowymi? Rozmawiałem z przedstawicielem komfovent i mowił, że w takie mrozy trzeba zwiększyć przepływy. Czy to jest prawda? Zamarźnięcie wystąpiło przy przepływach 150m3 - obciązenie 40% nawiew i około 30 wywiew. Wczoraj 5 godzin jednostka chodziła na maksymalnych obrotach i wymiennik jak był oszroniony tak był. Precyzując to szron się zbiera na krawędzi bębna gdzie styka się z obudową od strony wewnetrznej od strony czerpni.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Na krawędziach powietrze nie przepływa. Wilgoć się wykrapla i zamarza. Może i do -30 w środku wymiennika nie zamarznie ale poza wymiennikiem mogą być inne warunki temperaturowe bo tam ciepłe wywiewane powietrze teoretycznie nie ma dostępu.
    Może jakaś mata elektryczna na obudowę 50w aby tylko trzymało powyżej 0 przy bębnie wymiennika,?
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  3. #3

    Domyślnie

    Słuszna uwaga, że przegroda gdzie jest wymmienik jest stosunkowo szczelna i nie ma możliwości powietrze tam za bardzo dotrzeć.Wiadomo jak jest woda, to za jakiś czas pojawi się grzyb.... Ona nie ma jak tam odparować w jakąkolwiek strone. Filtr od strony klapy rewizyjnej i tylnej przegrody też jest mokry.... Sama komora czerpni sucha. bardzo dużo wody zbiera się na tej macie z pianki ktora izoluje klape rewizyjną. Może jest to jakiś pomysł z tą matą grzewczą.

  4. #4

    Domyślnie

    Problem rozwiązany. Mianowicie tryb CAV(stały przepływ) bardzo mocno przekłamuje. W moim przypadku był za duży nawiew w stosunku do wywiewu. Spowodowało to kondensacje oraz w konsekwencji przymarznięcie wymiennika do obudowy, nie wspominając o znacznie pogorszonej sprawności.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony