dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablopikaso

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    27

    Domyślnie Klimatyzacja do domu parterowego 6 pomieszczeń - jaki wariant?

    Cześć.

    Buduję dom parterowy około 140 m2 powierzchni użytkowej i zastanawiam się nad system klimatyzacji. Wszędzie podłogówka i rekuperacja. Ogrzewanie gazem. Dach na wiązarach i strych nieużytkowy zasypany celulozą. Aktualnie stan surowy zamknięty.

    Chciałbym klimatyzację w salonie oraz w 5 pokojach - w sumie 6 pomieszczeń. Interesuje mnie chłodzenie latem i dogrzewać zimą.

    Pomieszczenia:
    1. Salon - 30 m2
    2. Pokój 1 - 7,6 m2
    3. Pokój 2 - 14,1 m2
    4. Pokój 3 - 14,9 m2
    5. Pokój 4 - 12,4 m2
    6. Pokój 5 - 12,4 m2

    Czytałem sporo wątków o różnych wariantach. Na dziś mam takie przemyślenia:

    1. Trzy multisplity z dwoma jednostkami. Trzy agregaty na elewacji są dla mnie jakoś do przełknięcia. Fajnie, że każdy pokój jest niezależny, chociaż nie jest to dla mnie priorytet. Agregaty w miarę małe koło 5 kw więc mogą zejść niżej z poborem prądu. Plus, że w razie awarii agregatu kilka klimatyzatorów działa.
    Cena: X

    2. Split do salonu, jeden multisplit z dwoma jednostkami i jeden multisplit z trzema jednostkami. Rozwiązanie podobnie jak wyżej, z tym że single w salonie, bo tam pewnie klimatyzacja chodziłaby najdłużej. Z dodatkowych minusów to musiałby być jeden agregat o mocy około 7 kw dla 3 jednostek. Z drugiej strony single byłby mniejszy.
    Cena: ~X

    3. Klimatyzacja kanałowa na przepustnicach - rozwiązanie natywne np. Daikin. Kanały do każdego pokoju. Nie do końca wiem skąd brać powietrze wchodzące do klimatyzatora np. z korytarza? Czy w każdym pokoju powinien być wywiew i nawiew?. Kanały byłby podobnie jak wentylacja czyli w stropie nad strychem nieogrzewanym przysypane celulozą. Klimatyzacja miałaby około 5 kW, agregat podobnie. Niestety jest bardzo drogo.
    Cena: 2*X (jak nie więcej)

    4. Klimatyzacja kanałowa na przepustnicach - swoje sterowanie. Jak wyżej, ale trzeba jakoś regulować samemu przepustnice. Podłączenie wyglądałoby podobnie jak w wariancie 3. Przepustnice musiałby być sterowne jakąś samoróbką. Na pewno wyszłoby taniej, bo zamontowałbym klimatyzator kanałowy niekoniecznie Daikina. Tutaj trzeba mieć jeszcze siłę przerobową, żeby z tym się samemu bawić. W wariantach wyżej po prostu robią i zapominamy. To byłoby pewnie najtańsze rozwiązanie. Niestety mało firm coś takiego doradza/robi.
    Cena: X/2 (mogłoby być nawet lekko taniej). Sporo swojej pracy i przepychania się z instalatorami.

    5. Klimatyzator wpięty do rekuperacji. Tutaj nie jestem przekonany czy to działa sensownie. Wydaje mi się, że klimatyzacja potrzebuje 'przemielić' znacznie więcej powietrza niż rekuperacja. Trzeba zastosować droższy rekuperator, ale chyba najprostsze rozwiązanie licząc ze rekuperacja i tak będzie.
    Cena: X/2 (tutaj strzelam)

    6. Jeden single w salonie i drugi na końcu korytarza. Mam długą parterówkę z hotelowym korytarzem (około 8 m długości). W tym wypadu montuję dwa klimatyzatory i liczę na to, że zimno/ciepło się rozejdzie. Zdecydowanie najprościej i najtaniej, ale nie wiadomo czy działa
    Cena: X/3

    Co myślicie?
    Jaki wariant najlepszy?
    Ostatnio edytowane przez pablopikaso ; 09-01-2024 o 13:09

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    To skansen pod względme przyjętego systemu ogrzewania oraz źródła ciepła więc wszystko jedno ile jeszcze pieniedzu utopisz. Najważniejsze że jesteś zadowolony reszta nie ma znaczenia.

  3. #3

    Domyślnie

    Do nowego domu najlepsza kanałówka.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To skansen pod względme przyjętego systemu ogrzewania oraz źródła ciepła więc wszystko jedno ile jeszcze pieniedzu utopisz. Najważniejsze że jesteś zadowolony reszta nie ma znaczenia.
    Czemu według ciebie ogrzewanie gazem i 100% podłogówki to skansen?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Czemu według ciebie ogrzewanie gazem i 100% podłogówki to skansen?
    Oczywiście że tak, a jakie masz uzasadninenie w ogule dla budowania betonozy? Co to ma na celu ? Czy nie ma fajniejszych technologi zdrowszych i bardziej ekologicznych.

  6. #6

    Domyślnie

    Cześć, podziel się jaka podjąłeś decyzję. Pod względem użytych technologii mamy podobne domy- tez reku podlogowka i gaz - i szukam jak najlepiej ugryźć temat klimatyzacji. Choć ja przygotuje przepusty w pokojach, ale zacznę montować od splita w salonie z myślą że tam najbardziej potrzebne, a pokoje zobacze, ale mam stropodach to może będzie bardziej izolować poddasze

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał K4mykk Zobacz post
    w salonie z myślą że tam najbardziej potrzebne,
    Najbardziej potrzebna jest klimatyzacja tam gdzie śpisz, czyli w sypialni. Salon jest na drugim miejscu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał K4mykk Zobacz post
    Cześć, podziel się jaka podjąłeś decyzję. Pod względem użytych technologii mamy podobne domy- tez reku podlogowka i gaz - i szukam jak najlepiej ugryźć temat klimatyzacji. Choć ja przygotuje przepusty w pokojach, ale zacznę montować od splita w salonie z myślą że tam najbardziej potrzebne, a pokoje zobacze, ale mam stropodach to może będzie bardziej izolować poddasze
    To zalezy od gabarytów domu w domu z poddaszem i centralnie umieszczonymi schodami na parterze mam jeden split 2,9 kw do tego podłogówka w kuchni 450W i w łazience 300 W . Na poddaszu 2 grzejniki po 500 W i jeden 1000W ale właczają się jak zamkniesz drzwi do pokoju i to niewiele działją w mrozy poniżej -10 st C, Za styczeń ponieważ było dość mroźnie poszło całkowiecie 888 kWh z tego na ogrzewanie około 650 kWh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony