dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Zamiana dwuteownika I220 na jaki?

    Witam.
    Jestem na końcowym etapie rozbudowy domu i adaptacji poddasza. W tym roku planuje wyburzyć ściany działowe. Żeby jednak to zrobić najpierw muszę wstawić dwuteownik.

    W projekcie mam zaprojektowany I220 o długości prawie 13 metrów, podparty na krańcach i w połowie długości. Planuje także dodatkowe podpory, tak że najdłuższa odległość między punktami podparcia wyniesie jakieś 4,5m w stosunku do zaprojektowanej 6,5m. Strop jest drewnianym i ma rozpiętość prawie 6m.

    Zastanawiam się czy jest możliwość wymiany dwuteownika I220 na jakiegoś HEBa ale niższego, bądź też zastosowania dwóch niższych dwuteowników zwykłych.

    Dom jest dosyć stary i wysokość pomieszczeń na parterze nie przekracza 2,45. Z tego powodu chciałbym zastosować niższy dwuteownik aby jeszcze bardziej nie obniżać sobie sufitu. Istnieje możliwość zabudowy tej szyny(prawie 16cm do zabudowy), ale to już ewentualność.
    Proszę o sugestię jakim innym mogę zastąpić ten dwuteownik I220, tak abym mógł sprawdzić czy jest to opłacalne cenowo zanim udam się do projektanta o przeliczenie wszystkiego.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Jeżeli masz belkę stalową dwuteownik zwykły 220 PN (stal S235) i belka jest ciągła dwuprzęsłowa L=6,50 m + 6,50 m = 13,0 m
    i chcesz ją zamienić na ciągłą belkę trójprzęsłową L = 4,50 m + 4,50 m + 4,00 m = 13,0 m
    to wstępnie możesz dwuteownik 220 PN (PN220) zamienić na dwuteownik HEA 140 stal S235.

    Zakładam, że dwuteownik I220 (PN220) jest dobrze zaprojektowany.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli wierzyć projektantowi to jest dobrze zaprojektowane
    Najważniejsze dla mnie że jest możliwość zastąpienia zwykłego dwuteownika czymś mniejszym. Pozostaje mi sprawdzić tylko czy cenowo nie wyjdzie dwukrotnie drożej, a następnie lecieć do projektanta o ponowne przeliczenie i zmianę dwuteownika.

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony