dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja w domu z gotową WG

    Dzień Dobry,

    temat już był przerabiany, ale decyzja ekonomicznie bardzo ciężka więc chciałabym się doradzić osób które już go przerabiały. Mamy dom w którym pierwotnie było założenie WG, za namową znajomych zaczęliśmy ściągać oferty z rynku na rekuperację, ogólnie mamy już wylewki ale są firmy który będą w stanie odkuć jakiś obszar i przebić się z piętra na dół - koszt ok 20 - 24k netto w zależności do firmy i rekuperatora. Dom bardzo dobrze ocieplony, komin GW w garażu i kuchni, w łazience też wentylacja + w oknach napowietrznika. W całym domu podłogówka i PC. I teraz pytanie czy faktycznie opłaca się nam na tym etapie wejść w temat rekuperacji, czy lepiej zostawić WG i nie powinniśmy mieć z nią problemów?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z WG będą problemy, jesli nie masz nawiewników w oknach. Szczelny dom i sprawna WG się po prostu wykluczają.

    Ale nawiewniki masz. Przy WM byłyby bez sensu i należałoby je zaślepić. Zbyt dużo inwestycji poczyniłeś już pod WG.

    Jeśli masz projekt przebiegu rur WM, to zrób otwory w stropie i zasłoń je styropianem. Kiedy w przyszłości będziesz remontował dom, będziesz mógł pomyśleć o zmianie wentylacji.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-01-2024 o 12:35

  3. #3

    Domyślnie

    Z WG beda problemy nawet z nawiewnikami - zima chlodny nawiew i wilgoc a latem brak nawiewu. WG dziala dobrze pozna wiosna i wczesna jesienia. Po wykonczenu domu wstawienie WM bedzie jeszcze trudniejsze i drozsze chociażby ze wzgledu na inflacje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    latem wiekszosc okien pewnie będzie otwarta na oścież

  5. #5

    Domyślnie

    No szczególnie przy +35C na zewnątrz i działającej klimie .

    Chociaż przyznam ze mam w sąsiedztwie gościa który zawsze ma uchylone okno zarówno przy +35 jaki i -10 przy jednoczesnym chłodzeniu/grzaniu wiec jak widać można

  6. #6

    Domyślnie

    Latem jeszcze dochodzą pyłki i owady. Ja staram się ograniczać do minimum otwieranie okien w lecie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    No szczególnie przy +35C na zewnątrz i działającej klimie .

    Chociaż przyznam ze mam w sąsiedztwie gościa który zawsze ma uchylone okno zarówno przy +35 jaki i -10 przy jednoczesnym chłodzeniu/grzaniu wiec jak widać można

    A autor planuje klimę?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem ale wydaje mi sie ze otwieranie okien na osciez w upaly bez klimy nie jest wcale lepsze.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Nie wiem ale wydaje mi sie ze otwieranie okien na osciez w upaly bez klimy nie jest wcale lepsze.
    W mojej okolicy większość ludzi w domach bez WM ma otwarte latem od strony gdzie jest cień

  10. #10

    Domyślnie

    Możliwe jak dom jest wyjatkowo chlodny ale tu potrzebny jest szereg warunków - trzeba być w domu, trzeba mieć zabezpieczenie przed owadami, nie moze byc nadmiernego hałasu itd.

    Pytanie bylo czy będą problemy z WG i odpowiedz brzmi: będą bo taka jest natura WG, inaczej WM by nie istniała. WG jest dla tych co nie stac na WM albo maja juz wykonczony dom i zmiana jest bardzo trudna bez demolki.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A autor planuje klimę?
    Tak, jest klima na obu piętrach.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    Tak, jest klima na obu piętrach.
    to przy klimie WG nie miała najmniejszego sensu

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    Tak, jest klima na obu piętrach.
    W lecie wentylacja grawitacyjna nie działa. Jeśli dom duży, mało mieszkańców, małe zyski cieplne, to jakoś da się funkcjonować z naciskiem na jakoś
    Jednak przy mniejszym domu, większych zyskach cieplnych klima szybko wysuszy powietrze i zaczyna się problem.
    Wentylacja z rekuperacją to bardziej komfort niż oszczędności, czym mniejszy dom i więcej osób tym bardziej negatywnie odczuwana jest wentylacja grawitacyjna, a przeciwnie mechaniczna z rekuperacją. Oczywiście mechaniczna też ma swoje minusy, ale to przede wszystkim zależy od użytego rekuperatora i wykonanej instalacji. Niestety przepisy odnośnie wentylacji są w wielu punktach bezsensowne i trzeba wybierać między bezproblemowym odbiorem domu, a dobrze działającą wentylacją

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    koszt ok 20 - 24k netto w zależności do firmy i rekuperatora.
    Około połowa tej kwoty to jest cena rekuperatora. Jeśli nie jesteś w stanie wyłożyć na rekuperator w tej chwili, to na tym etapie zrób wszystkie przekucia i kanały tam gdzie są zakrywane wylewkami, a przemyśl i przygotuj miejsce pod rekuperator (czerpnia, wyrzutnia, odprowadzenie skroplin, bo gniazdko 230V to jest najmniejszy problem). Jak ochłoniesz po wydatkach budowy domu to dokupisz rekuperator za kilka lat. Będzie miał lepsze parametry.
    To samo robi się z odkurzaczem centralnym. Poprowadzenie rurek odkurzacza to są minimalne koszty, a na etapie budowy jest to bezproblemowe. Potem - niemożliwe. Odkurzacz dokupujesz jak już Cię będzie stać.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  15. #15

    Domyślnie

    Dzień Dobry, dziękuje wszystkim za podpowiedzi. Mam już wybranego wykonawcę, tylko teraz zastanawiam się czy np. konieczne jest zastosowanie rekuperatora z odzyskiem wilgoci, czy faktycznie w zimie będzie mocno odczuwalne to suche powietrze? Obecnie mam wybrany model Vasco, do rekuperatora z odzyskiem wilgoci trzeba byłoby dopłacić jakiś 2 - 2,5k. Drugie pytanie to czy są jakieś dedykowane zaślepki które można wpiąć zamiast nawiewników w oknach tak żeby było bardziej szczelnie?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    czy np. konieczne jest zastosowanie rekuperatora z odzyskiem wilgoci, czy faktycznie w zimie będzie mocno odczuwalne to suche powietrze?
    Dla mnie must have. Zmieniałem rekuperator bez odzysku wilgoci na taki z odzyskiem.

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?133112

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132087

    https://forum.muratordom.pl/showthre...22#post7993222

    i sygnaturka.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-01-2024 o 10:04

  17. #17

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8220450]Dla mnie must have. Zmieniałem rekuperator bez odzysku wilgoci na taki z odzyskiem.

    To może Pan podpowie który z tych dwóch rekuperatorów sprawdzi się lepiej i czy warto montować do nich dodatkowo płatne filtry antysmogowe?

    1. https://www.ventia.pl/pl/produkty/ce...rotowy-VENTIA/

    2. Wersja Nordic S2 - https://flexitpolska.pl/nordic-s/

    I czy kanały do nich są ok?

    1. VentiFlex plus + Spiro

    2. Kanał Spiro + Ingremio Airflex Spectra 1000

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    "Wysokosprawny wymiennik obrotowy kondensacyjny lub sorpcyjny-entalpiczny; sprawność temperaturowa odzysku ciepła - 85%."

    Kot w worku. Nie wiadomo jaki - ale 85% to w dzisiejszych czasach nie jest wysoka sprawność. Nie podają też sprawności odzysku wilgoci.
    Sprawdź też warunki gwarancji - w tych, które da się wygooglać jest zapis, że trzeba robić płatne przeglądy żeby mieć gwarancję.

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    2. Wersja Nordic S2 - https://flexitpolska.pl/nordic-s/
    "Wymiennik: Obrotowy
    Materiał wymiennika ciepła: Aluminium"
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8095317

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?385051

    Cytat Napisał OlgaDG Zobacz post
    1. VentiFlex plus + Spiro

    2. Kanał Spiro + Ingremio Airflex Spectra 1000
    Spośród przewodów elastycznych w tej samej technologii brałbym najtańsze - porównuj z peflexem, czy znajdziesz coś tańszego.
    Spiro tylko tam, gdzie trudno zastąpić (zazwyczaj krótkie odcinki w pobliżu rekuperatora oddzielane elestycznymi termoflexami w roli tłumika (tak, żeby łatwo było te elastyczne wymienić, bo wyczyścić ich się nie da).

  19. #19

    Domyślnie

    Komfovent i seria Domekt to nie jest jakiś random tylko firma z dość sporym doświadczeniem na rynku. Raczej sprawdzone rekuperatory. Obrotowy ma tą zaletę, że nie powinien zamarznąć w mrozy (założyłem temat, w którym osobiście u mnie doszło do zamarznięcia. spowodowane to było trybem CAV, który średnio niestety działa i był zbyt duży nawiew w stosunku do wywiewu). Odzysk wilgoci? Zgoda brak danych. Obecnie przy wentylowaniu na 50% czyli jakieś 170-180m3/h mam 42-47% wilgotność w domu ale wspomagam się u córki w pokoju małym nawilżaczem ewaporacyjnym. Odzysk jest te 85 jak zapewnia producent. Liczone według tego kalkulatora http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx

    Co do gwarancji to, żeby ją utrzymać 24 miesiące to należy raz do roku zrobić płatny przegląd czy to przez serwis czy instalatora. Co pół roku przegląd we własnym zakresie (wymiana filtrów, odkurzenie komory rekuperatora).

    najważniejsza jest porządna instalacja na podstawie projektu. Rekuperator to sprawa drugorzędna. Bo najlepszy rekuperator na rynku na nic się zda jeśli instalacja będzie spartaczona.

    Czy drugi raz bym go wybrał? Nie wiem, nie mam porównania za bardzo. Na forum najpopularniejszy to Thessla Green. Cenowo pewnie podobnie wychodzą.

    Tu jest coś o odyzysku wilgoci poszczególnych wymmienników w komfoventach. Na ile jest to prawda a nie marketing, Tego nie wiadomo

    https://www.ventia.pl/materialy-info...e%20efekty.pdf

    Sorpcyjne, obrotowe wymienniki ciepła
    są w stanie odzyskać nawet do 90% pary
    wodnej, zawartej w powietrzu wyciąganym z pomieszczeń. Zjawisko absorbowania pary wodnej, występuje zarówno
    w okresie zimowym, jak również w okresie letnim, ponieważ nie opiera się na zjawisku kondensacji wilgoci, lecz absorbowaniu jej przez materiał higroskopijny
    Ostatnio edytowane przez volvo132 ; 20-01-2024 o 21:15

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    Sorpcyjne, obrotowe wymienniki ciepła
    są w stanie odzyskać nawet do 90% pary
    wodnej, zawartej w powietrzu wyciąganym z pomieszczeń.
    Core jasno deklaruje, jaką ich wymiennik ERV ma sprawność i od czego ona zależy.



    Ten tekst marketingowy (jak cytujesz, to wypada pisać w cudzysłowie) nie precyzuje, w jakich warunkach da się zaobserwować taką sprawność i od czego ona zależy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CoreERV366.jpg
Wyświetleń:	275
Rozmiar:	64,7 KB
ID:	467817  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-01-2024 o 00:35

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony