dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Drewno na więźbę mokre czy suche?

    Dobry wieczór,
    Tartak twierdzi, że mają drewno na więźbę w cenie ok. 1400 zł brutto za m3, ale jest mokre tzn. ok. 30% wilgotności. Inny tartak proponuje mi drewno za 1900 zł netto m3. Na całość wychodzi 10 tys. drożej. Dużo i nie dużo w skali całego dachu, którego koszt wyniesie jakieś 70-80 tys za 300 m2.
    Czy jest jakiś sens kupowanie mokrego drewna? Dach wielospadowy, niektórego krokwie mają po 10 metrów.

  2. #2

    Domyślnie

    Dużo nie dużo, ale za dychę to masz sporo materiału na późniejszy etap np. elektrykę czy tynki. Zależy jak gruby portfel.


    Ja brałem mokre, wyschło po przykryciu latem na wiór.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Dobry wieczór,
    Tartak twierdzi, że mają drewno na więźbę w cenie ok. 1400 zł brutto za m3, ale jest mokre tzn. ok. 30% wilgotności. Inny tartak proponuje mi drewno za 1900 zł netto m3. Na całość wychodzi 10 tys. drożej. Dużo i nie dużo w skali całego dachu, którego koszt wyniesie jakieś 70-80 tys za 300 m2.
    Czy jest jakiś sens kupowanie mokrego drewna? Dach wielospadowy, niektórego krokwie mają po 10 metrów.
    Jak to mokre drewno kupisz to musisz natychmiast z niego zbudować ten dach, bo nawet jak kupowałeś było ono proste to po kilku tygodniach/miesiącach leżakowania porobią się z niego "śmigla". Nie będzie więc prosto zrobić z niego dachu bez dużych strat w drewnie.

  4. #4

    Domyślnie

    A jak założysz szybko, to ładnie popęka podczas schnięcia na dachu.
    Wybierz drewno suche, ale poszukaj innych ofert, nawet przez internet, a nie tylko w swojej okolicy.

  5. #5

    Domyślnie

    Dodam, że to droższe drewno to konstrukcyjne C24 od renomowanej firmy działającej na teranie całego kraju. Raczej profesjonalna firma.
    Zastanawiam się czy zrobić raz, a porządnie czy zaoszczędzić i zaryzykować że jakoś to będzie i nic złego przez 20-30 lat się nie stanie.
    Zysk 10 tys., potencjalna strata pewnie dużo wyższa mogłaby być. Najbardziej obawiam się pęknięć krokwi, albo że o tyle się skurczą te 10 metrowe że je wyrwie z łączników, albo tak poskręca że dachówka będzie krzywo wyglądać.

  6. #6

    Domyślnie

    Niestety ale drewno mokre strasznie się poskręca jeśli nie bedzie przykręcone od razu na obu koncach. Ludzie spinają pasami do leżakowania ale niewiele to daje....Kup suche bo potem będzie mega problem z konstrukcją dachu i straszne marudzenie fachowców a straty w materiale mogą być większe niż te 10tyś.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Tartak twierdzi, że mają drewno na więźbę w cenie ok. 1400 zł brutto za m3, ale jest mokre tzn. ok. 30% wilgotności. Inny tartak proponuje mi drewno za 1900 zł netto m3.
    Obydwa tej samej klasy, z certyfikatem i sprzedawane jako drewno konstrukcyjne? Czy któreś to "tarcica"?
    Sama w sobie wilgoć nie jest dużym problemem i jak masz kogoś zaufanego, kto zna się na drewnie i wybierze konkretne sztuki - to OK.
    A jak nie masz takiego człowieka i to jest różnica pomiędzy "tarcicą" a "drewno konstrukcyjne C24" to ja bym nie ryzykował, pomimo 66% dopłaty jak bierzesz jako materiał (chyba, że znajdziesz C24 taniej - a to nie jest proste bo mało kto ją sprzedaje).
    Osobna kwestia, to że sprzedaż drewna konstrukcyjnego bez CE jest nielegalna (więc pewnie na fakturze dostałbyś "tarcica sosnowa" czy coś podobnego).

    https://www.drewno.pl/artykuly/10142...-znaku-ce.html

    Edyta.
    Pamiętaj, że mokre skurczy się do 5% na grubości i odrobinę na długości. Czyli w tym suchym kupujesz więcej drewna w drewnie. Ale najważniejsze w tym jest to, że murłatę koniecznie trzeba dokręcić po wyschnięciu drewna jak zamontujesz mokre.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-01-2024 o 10:21

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Dodam, że to droższe drewno to konstrukcyjne C24 od renomowanej firmy działającej na teranie całego kraju. Raczej profesjonalna firma.
    Zastanawiam się czy zrobić raz, a porządnie czy zaoszczędzić i zaryzykować że jakoś to będzie i nic złego przez 20-30 lat się nie stanie.
    Zysk 10 tys., potencjalna strata pewnie dużo wyższa mogłaby być. Najbardziej obawiam się pęknięć krokwi, albo że o tyle się skurczą te 10 metrowe że je wyrwie z łączników, albo tak poskręca że dachówka będzie krzywo wyglądać.
    Jeśli to suche ma certyfikat C24 to się nawet nie zastanawiaj i kupuj suche.
    Z tego mokrego będziesz miał tyle odpadu że cena się wyrówna.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Jaki odpad o czym ty piszesz człowieku? W suchym nie będzie odpadu? W 4 spadowym dachu dotna laty i kontrlaty materiał co do centymetra? I na pewno naleci różnica 10 tysi. Yhym. Łatwo wydawać czyjeś pieniądze.
    Tysiące dachów jest zrobione w mokrej więźby i stoi i nie słyszałem jeszcze by się dach zawalił z tego powodu.

    Ale. Kto bogatemu zabroni.

    Będziesz deskowal dach?
    Widać że nigdy nie budowałeś z mokrego drewna a pewnie z suchego też nie.
    Mokre wystarczy że miesiąc lub dwa poleży przed budową a nie będzie się nadawało do niczego.
    Zbudowałem 3 domy szkieletowe z drewna C24 i widziałem jak budowali taki dom z drewna bez certyfikatu.
    Nie ma żadnego porównania. Odpadu z C24 prawie nie było a z tego drugiego cieśle tylko przeklinali i cieli poskręcane końce.
    Oszczędzanie na jakości drewna zemści się w trakcie użytkowania domu.

  10. #10

    Domyślnie

    Co ty porównujesz dom szkieletowy do więźby. Mokre od razu na dach idzie. Tysiące dachów jest tak zrobione i w mojej ocenie 10 tys nie jest warte tej spiewki, drewno wyschnie na dachu. Odeskowac, papa i niech schnie. Dachówkę można położyć jak już wyschnie jeśli autor się boi jakichś krzywizn, choć jak wspomniałem dachówka leży na łatach nie krokwiach.

    Jeszcze odpadu na 10 tysia naleci, yhym, toż to 7m3 drewna. Materiał na całą więźbę lub deskowanie (280m2)
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 11-01-2024 o 09:50

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Co ty porównujesz dom szkieletowy do więźby. Mokre od razu na dach idzie. Tysiące dachów jest tak zrobione i w mojej ocenie 10 tys nie jest warte tej spiewki, drewno wyschnie na dachu. Odeskowac, papa i niech schnie. Dachówkę można położyć jak już wyschnie jeśli autor się boi jakichś krzywizn, choć jak wspomniałem dachówka leży na łatach nie krokwiach.

    Jeszcze odpadu na 10 tysia naleci, yhym, toż to 7m3 drewna. Materiał na całą więźbę lub deskowanie (280m2)
    Ciekawe.
    Wg Ciebie dom szkieletowy nie ma więźby.

    Autor kupuje 20m3 drewna, więc 7m3 to 1/3. Jak się to mokre drewno pokręci to i połowa może być do wyrzucenia.
    Jak pisałem, jedynie natychmiastowe użycie tego mokrego drewna (zakładając że jest proste) może zminimalizować straty.
    Autor nie pisze kiedy ta więźbę będzie robił.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 11-01-2024 o 12:39

  12. #12

    Domyślnie

    Jakie 20m3? Gdzie to napisał? Napisał że dach będzie go kosztować 70-80 tys podejrzewam że już z pokryciem.

    Za 80 tys to nawet tego super drewna masz okolo 40m3. Gdzie to upchasz? Zależy jaki dach ale w 300m2 dach pójdzie z 10m3 drewna, 7m3 deskowanie, laty kontrlaty 3m3 to wszystko 20m3 drewna max. Co ma się w deskach pokręcić? Że się zeschna i zrobia szpary. Naprawdę warte to te parę tysi?

    Zrobi dach, tydzień popatrzy i zapomni bo się pojawi temat okien. Potem żeby nie było że na meble kuchenne będzie brany kredyt, no ale drewno cerfyikowane jest na dachu!

    Na 95% budów (nie oceniam czy dobrze) jest wrzucana mokra więźba i schnie na dachu i nic się nie wali. Zgodzę się tylko żeby nie dać jej wyschnąć bo się po wygina i ciesla będzie klnąl. Taka na 10m długa krokwiew można na końcówkach ładnie zagiąć. Można niby śpiąc pasami ale nie wiem czy to coś daje.

    Oszczędzaj na każdym etapie! Chyba że zygasz forsa to można się bawić
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 11-01-2024 o 12:53

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Jakie 20m3? Gdzie to napisał? Napisał że dach będzie go kosztować 70-80 tys podejrzewam że już z pokryciem.

    Za 80 tys to nawet tego super drewna masz okolo 40m3. Gdzie to upchasz? Zależy jaki dach ale w 300m2 dach pójdzie z 10m3 drewna, 7m3 deskowanie, laty kontrlaty 3m3 to wszystko 20m3 drewna max. Co ma się w deskach pokręcić? Że się zeschna i zrobia szpary. Naprawdę warte to te parę tysi?

    Zrobi dach, tydzień popatrzy i zapomni bo się pojawi temat okien. Potem żeby nie było że na meble kuchenne będzie brany kredyt, no ale drewno cerfyikowane jest na dachu!

    Oszczędzaj na każdym etapie! Chyba że zygasz forsa to można się bawić
    Z matematyką to masz problem.

    Drewno mokre 1400
    Drewno suche 1900
    1900-1400=500
    Różnica w cenie całego drewna na dach 10000
    10000/500=20
    Ostatnio edytowane przez stos ; 11-01-2024 o 12:53

  14. #14

    Domyślnie

    Mokre brutto, suche netto. Tak przy okazji i nie wiem co ma pokazać to wyliczenie 10000/500=20?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Mokre brutto, suche netto. Tak przy okazji i nie wiem co ma pokazać to wyliczenie 10000/500=20?
    Ok nie 20m3 a 15m3
    Tak jak pisałem powichrowane drewno może się okazać w połowie bezużyteczne

  16. #16

    Domyślnie

    Zrobi jak zechce, ale najłatwiej wydaje się nie swoje pieniądze. Też mógłbym mu doradzić wrzucaj suche i byłoby ok, niech się autor zastanowi. Bo skąd mam wiedzieć ile ma na koncie i ile zarabia, jeśli 10 tys to jego dwutygodniowa wypłata np. jakiś lekarz lub dobry prawnik to też bym brał suche. Ale jak wspomaganie kredytem to głupota. Lepiej za 10 tys kupić meble do kuchni na które będziesz patrzył i używał, a nie więźba, która przykryjesz i jak wstawisz okna i zaczniesz tynki i elektrykę to zapomnisz co yam leży na dachu

    A najlepiej niech zapyta kierownika budowy co o tym sądzi i cieśli który będzie mu ten dach składał.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 11-01-2024 o 13:27

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Zrobi jak zechce, ale najłatwiej wydaje się nie swoje pieniądze. Też mógłbym mu doradzić wrzucaj suche i byłoby ok, niech się autor zastanowi. Bo skąd mam wiedzieć ile ma na koncie i ile zarabia, jeśli 10 tys to jego dwutygodniowa wypłata np. jakiś lekarz lub dobry prawnik to też bym brał suche. Ale jak wspomaganie kredytem to głupota. Lepiej za 10 tys kupić meble do kuchni na które będziesz patrzył i używał, a nie więźba, która przykryjesz i jak wstawisz okna i zaczniesz tynki i elektrykę to zapomnisz co yam leży na dachu
    Jak mu korniki będą zjadały tą więźbę zrobioną mokrego drewna to będzie miał straty.

    Ja już kończę. Autor zrobi to co uzna za właściwe.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 11-01-2024 o 13:44

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    miliony domów powstało na tzw. mokrej więźbie. Kiedyś byłą to po prostu więźba Większość nie miała zapewne żadnego problemu.
    Ja brałem niecertyfikowane drewno, czyli tzw. mokre przez doświadczonego wykonawcę. Wyszło super i dużo taniej. U mnie na dachu ok 180 m2 różnica w cenie wychodziła co najmniej 20 tys. pln.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #19

    Domyślnie

    Panowie na spokojnie. Na samą więźbę pójdzie ok. 10m3, do tego łaty i kontrłaty. Nie będę deskował, poddasze nieużytkowe, strop lany.
    Mokre jest za 1400 zł brutto bez montażu, więc vat 23%. Suche może być z montażem więc netto 1900 zł czyli brutto 2052 zł.

    Zapytam jeszcze inne firmy, może uda się zbić cenę o kilka tys. Montaż chyba drogo wychodzi, bo 15 tys. netto, zacięcia ok. 6 tys., mocowania około 4 tys.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Panowie na spokojnie. Na samą więźbę pójdzie ok. 10m3, do tego łaty i kontrłaty. Nie będę deskował, poddasze nieużytkowe, strop lany.
    Mokre jest za 1400 zł brutto bez montażu, więc vat 23%. Suche może być z montażem więc netto 1900 zł czyli brutto 2052 zł.

    Zapytam jeszcze inne firmy, może uda się zbić cenę o kilka tys. Montaż chyba drogo wychodzi, bo 15 tys. netto, zacięcia ok. 6 tys., mocowania około 4 tys.
    Czy wykonawca więźby wie że rozważasz kupno drewna mokrego?
    Może się okazać że jak się dowie to do ceny montażu dorzuci te 10k.

    Mam nadzieję że w Twojej okolicy nie ma kun czy łasic.
    W dachu bez deskowania będą miały wspaniałe warunki do gniazdowania. Przy okazji niszcząc membranę.

    PS.
    Skąd się wzięła różnica 10k skoro różnica w cenie to 652/m3 a metrów jest 10?
    Ostatnio edytowane przez stos ; 11-01-2024 o 13:48

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony