dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Dom bez pozwolenia do 70m2 na działce z klasą gleby III b

    Witam serdecznie,
    zamierzam zakupić działkę rolną klasa gleby III b o powierzchni 70 arów. Do działki doprowadzona jest droga gminna, a w odległości 90 metrów znajduje się słup energetyczny.
    Najbliższy dom jednorodzinny znajduje się 320 metrów od granicy z działką, zaś najbliższa działka z uzyskanymi WZ w odległości 160 metrów. Szerokość działki, którą chciałbym nabyć to 80 metrów.

    Chciałbym uzyskać WZ na dom do 70m2 bez pozwolenia. Gmina nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

    Czy biorąc pod uwagę, iż jest to działka o glebie klasy III b, mogę uzyskać odmowę wydania wniosku?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Uwaga przed budową. Nie pchaj sie w budowę bez pozwolenie, to jest pułapka na inwestora. Deklarujesz do 70m kw., składasz dokumentacje do urzędu i budujesz. Pułapką jest, że urząd NIC nie sprawdza przed inwestycją (ani twoich deklaracji, ami projektu ani czy projekt spelnia WT22,) NIC, bo nie ma takiego wymogu. O tym czego inwestycji brakuje czy nie spełnia przepisów bądź WT dowiesz sie gdy złozysz dokumenty do odbioru budynku. Najcześciej wycyckany z kasy na wykończeniówkę, czekasz odbioru jak kania dżdżu. A tu zonk czyli katastrofa finansowa. Ewentualne poprawki sa kosztowne czasowo i finansowo. Jesli ubiegasz sie o pozwolenie na budowę w normalnym trybie, to na wszystkie tematy urząd cie przemagluje PRZED wydaniem pozwolenia na budowę. Musisz tylko wybudować zgodnie z projektem a odbiór staje sie formalnością (wiadomo - dziennik, protokoły, mapa inwentaryzacji + zaswiadczenie że wybudowane zgodnie z projektem). Zapewne masz 18 lat i wiesz co robisz.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, rozumiem. Ale jaka jest szansa, że zostaną mi wydane Warunki Zabudowy skoro jest to działka rolna, gdzie jest to klasa gleby III b ???

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Uwaga przed budową. Nie pchaj sie w budowę bez pozwolenie, to jest pułapka na inwestora. .....
    A ja się zapytam przekornie gdzie jest ta pułapka? skoro projekt domu do 70 m2 w niczym nie różni się od domu stawianego na pozwolenie czy zgłoszenie?
    Projekty i adaptacje muszą zostać wykonane przez projektantów i architektów którzy posiadają aktualne zaświadczenia o przynależności do izb i opłacone składki. Nagle przy domach do 70 m2 projektują domy i tworzą plany zagospodarowania działki niezgodnie z MPZP czy WZ? bez map do celów projektowych ?
    Który projektant czy architekt będzie ryzykował później sprawy sądowe, odszkodowania itd.? Podsumowując można spokojnie budować domy do 70 m2 zlecając wykonanie projektów i ich adaptacje profesjonalnej kadrze.
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 13-01-2024 o 13:15

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Podsumowując można spokojnie budować domy do 70 m2 zlecając wykonanie projektów i ich adaptacje profesjonalnej kadrze.
    Mina polega na tym. Składasz papiery, wyciągasz telefon i mówisz ekipie "startujcie". Nikt nie sprawdza, czy projekt jest zgodny z czymkolwiek, czy nie przekracza linii zabudowy itd. Dopiero pochylają się nad papierami jak informujesz o zakończeniu budowy.
    Naprawdę robi Ci różnicę, czy za 10 lat wyciągniesz odszkodowanie od projektanta, jak to jego wina? A co, jak załączysz do zgłoszenia gotowca nie zaadaptowanego do lokalnych warunków?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mina polega na tym. Składasz papiery, wyciągasz telefon i mówisz ekipie "startujcie". Nikt nie sprawdza, czy projekt jest zgodny z czymkolwiek, czy nie przekracza linii zabudowy itd. Dopiero pochylają się nad papierami jak informujesz o zakończeniu budowy.
    Naprawdę robi Ci różnicę, czy za 10 lat wyciągniesz odszkodowanie od projektanta, jak to jego wina? A co, jak załączysz do zgłoszenia gotowca nie zaadaptowanego do lokalnych warunków?
    Twoja argumentacja jest na poziomie dyskusji "co by było gdyby babka miała wąsy". Logicznym jest, że jak inwestor nie przypilnuje budowy (na co się decyduje i bierze odpowiedzialność) to spapra ją i wpadnie w kłopoty. Także ja nie widzę problemów jeżeli inwestor jest świadomy i wie co i jak robić. Zakładać należy że jest mądry a nie głupi.
    P.S. tylko człowiek niemądry porwie się na budowę domy bez kierownika nie mając do tego wiedzy, predyspozycji i zaangażowania.
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 13-01-2024 o 13:58

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał prokop184 Zobacz post

    Czy biorąc pod uwagę, iż jest to działka o glebie klasy III b, mogę uzyskać odmowę wydania wniosku?

    .
    Raczej odmowę z innych powodów:

    - Co najmniej jedna działka sąsiednia z tej samej drogi publicznej jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dla nowej zabudowy (tzw. zasada dobrego sąsiedztwa).

    A u ciebie nie ma żadnego sąsiedztwa na razie.

    - Teren ma dostęp do drogi publicznej.

    Jest publiczna czy droga jest wewnętrzna, prywatna dopiero tworzona na polu?

    - Istnieje lub jest projektowana sieć uzbrojenia terenu wystarczająca dla planowanej inwestycji.

    Masz przynajmniej dostep do prądu?

    - Teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na nierolnicze i nieleśne.

    Ewidencja gruntów określa czy grunt jest rolny

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    P.S. tylko człowiek niemądry porwie się na budowę domy bez kierownika nie mając do tego wiedzy, predyspozycji i zaangażowania.
    Sprawdź w PB jakie obowiązki ma kierownik budowy.
    A powiedz mi, co się stanie jak w trakcie budowy zechcesz coś zmienić, bo się okaże, że albo potrzeby Ci się zmieniły, albo coś przemyślałeś... Jak jest PnB sprawa jasna. A co jak budujesz na zgłoszenie? Problemem jest też sprzedanie czy wynajęcie takiego domu.

    A co do nieomylności ludzi. Nie zauważyłbym zapisów w MPZP, jakie kolory może mieć ściana i dach. Ciepło myślałem o szarych ścianach (i to pewnie by nie przeszło) i antracytowym dachu (to może dałoby się obronić). Ale powiat wezwał mojego architekta, żeby uzupełnił niedociągnięcia w projekcie załączonym do wniosku o PnB.
    Jakby urzędnik przyczepił się po zakończeniu budowy to naprawienie tego byłoby kosztowne. A przy zgłoszeniu domu do 70m2 niczego nie może weryfikować.





    Budowa na zgłoszenie ma wiele wad - i tylko jedną zaletę polegającą na trochę szybszym rozpoczęciu budowy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dywanik.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	39,9 KB
ID:	467744   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dywanik2.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	467745  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-01-2024 o 15:12

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawdź w PB jakie obowiązki ma kierownik budowy.
    A powiedz mi, co się stanie jak w trakcie budowy zechcesz coś zmienić, bo się okaże, że albo potrzeby Ci się zmieniły, albo coś przemyślałeś... ....
    Co się stanie? otóż nic się nie stanie, bo nic nie można zmienić, świadomy wybór trybu budowy, tutaj nie ma nad czym dyskutować, podałeś przykład nietrafiony. Biorąc na siebie odpowiedzialność za budowę domu nie można kombinować i wprowadzać zmian, na tym polega właśnie ta uproszczona procedura - bez kombinowania jak to Polak potrafi.
    W kwestii omylności, rzadko bo rzadko, ale zdarzają się dlatego przy takich projektach należy być bardzo uważnym co pokazałeś na przykładzie.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Każdy wybiera według własnego widzimisie. Kaizen ładnie podsumował, to co widzę u inwestorów. Pamiętajcie prostą zasadę: inwestycja to suma kłopotów i kosztów. Jeśli gładko i po małych kosztach zaczyna się na starcie, to nalezy uważać że na finiszu będa kłopoty. Jestem na poczatku inwestycji (chociaż nie zawsze ) i na końcu inwestycji - zawsze. Zasad się sprawdza zawsze i dla mnie to żadna satysfakcja. Ot, życie.
    Prawie pół wieku w zawodzie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Raczej odmowę z innych powodów:

    - Co najmniej jedna działka sąsiednia z tej samej drogi publicznej jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dla nowej zabudowy (tzw. zasada dobrego sąsiedztwa).

    A u ciebie nie ma żadnego sąsiedztwa na razie.

    - Teren ma dostęp do drogi publicznej.

    Jest publiczna czy droga jest wewnętrzna, prywatna dopiero tworzona na polu?

    - Istnieje lub jest projektowana sieć uzbrojenia terenu wystarczająca dla planowanej inwestycji.

    Masz przynajmniej dostep do prądu?

    - Teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na nierolnicze i nieleśne.

    Ewidencja gruntów określa czy grunt jest rolny

    - najbliższa działka z zabudową znajduje się około 290 metrów od działkim którą chcę zakupić
    - teren ma dostęp do drogi publicznej
    - jest dostęp do prądu- słup energetyczny znajduje się 90 m od działki
    - jest to działka rolna III B,

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działkaaaaa.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	105,5 KB
ID:	467748

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał prokop184 Zobacz post
    - najbliższa działka z zabudową znajduje się około 290 metrów od działkim którą chcę zakupić
    - teren ma dostęp do drogi publicznej
    - jest dostęp do prądu- słup energetyczny znajduje się 90 m od działki
    - jest to działka rolna III B,

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działkaaaaa.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	105,5 KB
ID:	467748
    nie wiem czy lokalizacja 90 m dalej słupa energetycznego to dla urzędu dostęp do mediów. Trzeba dopytać jak to interpretują.
    Czy zabudowana działka 290m od twojej graniczy z twoją? Jak nie - nie masz sąsiedztwa.
    Skoro to działka rolna, nie dostaniesz WZ. Musisz odrolnić grunt.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Skoro to działka rolna, nie dostaniesz WZ. Musisz odrolnić grunt.
    Dziękuję za odpowiedź. Jakbyś mógł mi jeszcze doradzić to będę wdzięczny.

    Jedyne co mi pozostaje to zakupić działkę, odrolnić 500 m2 działki pod domek do 70 m2 (więcej nie potrzebuję) i dopiero starać się o WZ ?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie umiem odpowiedzieć, po po odrolnieniu nie wiem czy spełniasz wymogi sąsiedztwa do wydania WZ.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony