dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Którędy poprowadzić rekuperację?

    Cześć,
    Zaczynam budowę na wiosnę. Dom parterowy 146m2, poddasze nieużytkowe, strop monolityczny. Wysokość pomieszczeń ok. 3 metry z założeniem że będą sufity podwieszane. Rekuperator planuję wstawić do kotłowni. Ogrzewanie gazem, 100% podłogówka.

    Którędy najlepiej poprowadzić rury od reku?
    Mam takie ułożenie pomieszczeń, że rury mogły przechodzić pod sufitem przez ścianę działową i stamtąd mogą iść w suficie podwieszanym w korytarzach i do każdego pomieszczenia.
    Czy może lepiej rury puścić poddaszem i po prostu zrobić przepusty podczas lania stropu?
    Czy gdybym puścił je w suficie podwieszanym to czy nie byłoby słychać żadnego szumu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Lepiej na stropie, bo strop dobrze odizoluje akustycznie.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja polecam rury do wentylacji dać tam gdzie masz warstwy izolacji. Ja, dla wentylacji parteru, mam na stropie w 10 cm styropianie a dla poddasza mam pod jętkami w izolacji pianą pur. Sufit podwieszany jeśli będziesz tam miał izolację to czemu nie , Przepusty w laniu stropu na logike też nie pasują bo wtedy będziesz musiał wciskać rury a one muszą mieć jak najmniej oporów. Szum zawsze jakiś będzię - taki lajf.
    Nie jestem budowlańcem ani instalatorem. Dziele się moją skromną wiedzą inwestora.
    Dom w Malinówkach 8g ze zmianami. 126 m2 użytkowej + 19m2 garaż ogrzewany + 6m2 kotłownia, okna 3 szybowe, parter podłoga 15 cm EPS, ocieplony 15 cm styropianem grafitowym, poddasze użytkowe podłoga 10 cm EPS + 25 piana pur na skosach i stropie, wszędzie ogrzewanie podłogowe, Piec gazowy Immergaz Victrix Exa 24 ERP, zbiornik 134l Kospel. Koza na drewno 8kw, Rekuperator Clear Vent HD3 (290 m3 projektowo).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lasuchel Zobacz post
    Sufit podwieszany jeśli będziesz tam miał izolację to czemu nie
    W przestrzeni ogrzewanej nie ma sensu izolacja rur nawiewu i wywiewu. Przecież nie będzie tam strat ciepła.

    Cytat Napisał Lasuchel Zobacz post
    Przepusty w laniu stropu na logike też nie pasują bo wtedy będziesz musiał wciskać rury a one muszą mieć jak najmniej oporów. Szum zawsze jakiś będzię - taki lajf.
    Jak wciskać? Lejąc strop dajesz rury osłonowe - rozmiar szersze niż średnica rury idącej z puszki rozprężnej do anemostatu. Różnica pomiędzy instalacją pod stropem a na stropie to dłuższe te rury (od skrzynki rozprężnej do anemostatu) o grubość stropu.
    A co do akustyki to nie o szum chodzi, a o przenoszenie dźwięków zbieranych dużą powierzchnią rury między pomieszczeniami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony