dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 57
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post

    Hmm, ale w przypadku gdy np. dom będzie nieocieplony, ogrzewanie tylko grzejnikami, to co wówczas? Czy mimo wszystko da się wykorzystać piec i bufor do nagrzania, czy będzie ciężko uzyskać odpowiednią temperaturę w domu?
    Napisz może coś , jak to było do tej pory ( jest teraz ) . A dokładnie jaka temperatura na kotle, ile na grzejniku a ile w domu ?
    Ostatnio edytowane przez lolson28 ; 18-01-2024 o 05:56 Powód: a dokładnie....
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  2. #22

    Domyślnie

    Mam bufor i grzejniki - grzeję go od 80 do 90 C w całości. Na dom zaworem termostatycznym 3 d puszczam max 45 C - Moje 2000 l od wtorku do czwartku dzisiaj rano wystarczyło. O godzinie 6 tej miałem w buforze 38 C czyli ciut za mało ale dom nadal nagrzany -.Cwu grzeję również z bufora terownikiem różnicowym poprzez wężownicę w zbiorniku. Temperaturę zbiornika CWU ustawiam na 45 C a co tydzień na 65 C. Wszystko działa pięknie. Bufor grzeję grawitacyjnie dom pompą ale jak zajdzie potrzeba da się użyć grawitacji.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  3. #23

    Domyślnie

    Mam bufor i grzejniki - grzeję go od 80 do 90 C w całości. Na dom zaworem termostatycznym 3 d puszczam max 45 C - Moje 2000 l od wtorku do czwartku dzisiaj rano wystarczyło z powodzeniem. O godzinie 6 tej miałem w buforze 38 C czyli ciut za mało ale dom nadal nagrzany -.Cwu grzeję również z bufora sterownikiem różnicowym poprzez wężownicę w zbiorniku. Temperaturę zbiornika CWU ustawiam na 45 C a co tydzień na 65 C. Wszystko działa pięknie. Bufor grzeję grawitacyjnie dom pompą ale jak zajdzie potrzeba da się użyć grawitacji. Nie istnieje coś takiego jak niemożność grzania dopóki bufora nie napełnisz - gorąca woda zawsze jest na górze bufora i jest do odbioru prawie natychmiast jak sie w nim pojawi. Też miałem obawy i planowałem bypass z kotła na dom z ominięciem bufora ale jakoś nie pasowało0 mi wmontażu i została możliwość grzania tylko poprzez bufor- różnica w rozgrzewaniu jest kilkunastominutowa .
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  4. #24

    Domyślnie

    Masz mniejszy, ocieplony dom , który jest połową bliźniaka ( wspólna ściana ? ) . Jaka temperatura w domu ?

    Tak z czystej ciekawości , ile ten Twój mpm potrzebuje godzin aby nagrzać 2000 l od 35 do 85 stopni ? Ile to załadunków drewna ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  5. #25

    Domyślnie

    W domu pomiędzy 22 a 20 (dziś rano). Przeważnie staram się mieć 21. Dom ogrzewam na dwa sposoby - termostatem w głównym pokoju albo stałym przepływem. Obecnie uwagi na rozproszenie rodziny po kątach grzeję stałą nastawą pompy na 17 W i zawór 3d na 45 C. Nigdy nie mierzyłem ile mi czasu potrzeba. Po prostu jak mam czas to rozpalam i utrzymuję grzanie dopóki mogę albo dopóki bufor nie jest pełen. Na kotle mam zawsze ponad 70 C(zasługa grawitacji) Sterownik odpala pompę jak jest 80C więc kocioł pracuje w widełkach pomiędzy 75 a 80 . W tym roku w większości palę węglem bo był w cenie sprzed pandemii. W zeszłym roku paliłem przeważnie drewnem to zda mi się że trzy razy musiałem ładować kocioł , ale ja ładuję grubsze kawałki pionowo a i tak troszkę przekladane węglem dla lepszego spalaniawięc jest sporo pustych przestrzeni w komorze. Myślę że załadowany drobnicą kocioł pracowałby wiele godzin. Na moim grubym drewnie szedł ok 5 i też oczywiście ponad 70 C . Z pracy grzałkami w sezonie 2019-2020 wiem że maksymalne zużycie w mrozy miałem ok 100kwh. Przeważnie jednak 60.
    Sprawdziłem kamerę - dziś o 10 30 łaziłem po zimnej jeszcze kotłowni bo kocioł miał 17 C .
    W zbiorniku było 38 na górze i 25 na dole - obecnie(jest 16: 40) jest 74 C na górze i 30 na dole. Czyli przez 6 godzin podniosła się temp w buforze średnio o 30 C plus ogrzewanie domu w tym czasie i nagrzanie CWU 300l do 48 C w tej chwili . Ciąg dalszy będzie taki że w buforze będzie coraz szybciej przybywać bo dom uzupelni straty z nocy a CWU do wieczora nie będzie uciekać więc około 22 giej powinno juz być na tyle zapasu że jutro jak wróce z pracy to jeszcze będzie sporo w zbiornikach.
    P.S. Kocioł w połowie drewnem w połowie węglem zasypany
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 18-01-2024 o 15:58
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  6. #26

    Domyślnie

    Ps2 - z obliczenia wynika że kociol pracuje z mocą 14 kw w tej chwili więc potrzebowałby 10 godzin takiej pracy aby z 35 C w buforze zrobić 85 a więc musisz spalić około 40 kg dobrego drewna. Nawet nie wiem ile to jest ilościowo.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 18-01-2024 o 16:48
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  7. #27

    Domyślnie

    O kurcze, dzieki za wyczerpującą odpowiedź. Ta pompa co na 17 watach pracuje to pompa elektroniczna ? Ten zbiornik ma wyjście na grzejniki na samej górze ? To fabryczny zbiornik czy sam robiłeś ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  8. #28

    Domyślnie

    Zbiorniki kupiłem używane ze zdemontowanej kotłowni jakiejś kamienicy. Wyjście na grzejniki oczywiście na samej górze i tym samym czerpie pompka do CWU grzejąca zbiornik 300l poprzez wężownicę. Pompka oczywiście elektroniczna zasila grzejniki poprzez zawór termostatyczny 3d . te 17 w to jej średnia moc -maksymalną ma 45 a w okresach przejściowych często pracowałem z mocą 8 W w trybie auto . Maksymalnej mocy pompki używałem raz jak musiałem szybko opróżniać bufor bo prawie go zagotowałem -miał 103 C i zaczynał bulgotać
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Napisz może coś , jak to było do tej pory ( jest teraz ) . A dokładnie jaka temperatura na kotle, ile na grzejniku a ile w domu ?
    Na piecu 60-70* (pompka załącza się przy 40*),w domu średnio 22-23*. Instalacja była robiona w roku 1986 r. na stalowych rurkach, początkowo wszystko działało grawitacyjne - kotłownia oczywiście już kilkukrotnie była przerabiana, z tego też powodu obecnie aby do wszystkich grzejników dotarło ciepło zamontowana jest pompka.

  10. #30

    Domyślnie

    Istotne informacje zostały już chyba zawarte. Teraz tylko od Ciebie zależy co chcesz osiągnąć . W sprawie kotła to chyba nikt Ci nie napisze wybierz ten lub tamten.
    Jedni mają MPMy inni Atmosy , ja mam Vigasa (2009 rok instalacji w kotłowni). Pewnie każdy będzie chwalił swoje. Jedne mają miarkownik ciągu , inne wentylator wyciągowy , nadmuchowy. Jeden kosztuje 8 tyś inny 15 .
    Masz pytania to pytaj , zawsze znajdzie się ktoś kto doradzi.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    (pompka załącza się przy 40*)
    Masakra! Jeśli brak jest ochrony powrotu, każda pompa powinna się załączać, gdy temperatura przekroczy 52°C, z krótką histerezą 3°C. Aby osiągnąć tę temperaturę od momentu uruchomienia zimnego kotła, wszystkie wyjścia wody z kotła, nawet grawitacyjne, powinny być zablokowane. Po osiągnięciu przez kocioł temperatury 55°C, można otworzyć obiegi wody, najlepiej grawitacyjnie. Dopiero gdy temperatura spadnie poniżej punktu startowego pomp, czyli 52°C, można włączyć automat sterujący pompą.
    Regulamin forum

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Jeden kosztuje 8 tyś inny 15
    Różnice w cenie kotła nie wynikają jedynie z jego oszczędnego spalania, lecz również z możliwości niewydajnego spalania byle czego i byle jak. Z tego faktu korzyści czerpie głównie producent kotła i sprzedający drewno. Za wygodę trzeba zapłacić.
    Regulamin forum

  13. #33

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Czytałem jeszcze inne tematy odnośnie kotłów, rozmawiałem ze znajomymi, jak również z firmami/osobami zajmującymi się montażem kotłów i obecnie rozważam 2 opcje:
    - kocioł OGNIWO BIO 18kW + bufor 1000l,
    - kocioł DREWMET UNI DREX 18kW + bufor 1000l.

    OGNIWO ma większą powierzchnię grzewczą, jednak zarazem mniejszą komorę zasypową. Jedynie nie mogę znaleźć informacji jak długie kawałki drewna do niego wchodzą - w specyfikacji technicznej znalazłem jedynie informację odnośnie wymiarów otworu zasypowego.

    Czy mogę Was prosić o porównanie i wyrażenie opinii porównując oba te kotły? I jeszcze pytanie - czy lepiej postawić na moc 18kW, czy też lepiej (przy wykorzystaniu bufora) zainstalować mocniejszy kocioł (odpowiednio OGNIWO 25kW lub DREWMET 23kW)?

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post

    Czy mogę Was prosić o porównanie i wyrażenie opinii porównując oba te kotły? I jeszcze pytanie - czy lepiej postawić na moc 18kW, czy też lepiej (przy wykorzystaniu bufora) zainstalować mocniejszy kocioł (odpowiednio OGNIWO 25kW lub DREWMET 23kW)?
    Czy kupisz 18 czy większy, każdy powinien być podłączony do bufora.


    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...comment=678335


    Ważne abyś dużo czytał i wyciągał wnioski od doświadczonych użytkowników. Pamiętaj im nie zależy abyś kupił konkretny produkt.
    Ostatnio edytowane przez lolson28 ; 21-01-2024 o 09:54
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Czy kupisz 18 czy większy, każdy powinien być podłączony do bufora.


    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...comment=678335


    Ważne abyś dużo czytał i wyciągał wnioski od doświadczonych użytkowników. Pamiętaj im nie zależy abyś kupił konkretny produkt.
    Tak, chodzu mi czy do bufora 1000l lepiej wybrać piec 18kW, czy 23/25kW?

  16. #36

    Domyślnie

    Chris Zielonka wybrałby 18 max 20 , ja 23 -25 . Czy wybrałbym kotły które zaproponowałeś ? Raczej nie. Dobrze że założyłeś temat na drugim forum to sobie poczytam, co inni maja do przekazania.
    Ostatnio edytowane przez lolson28 ; 21-01-2024 o 13:03
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    rozważam 2 opcje:
    - kocioł OGNIWO BIO 18kW + bufor 1000l,
    - kocioł DREWMET UNI DREX 18kW + bufor 1000l.
    Czy mogę Was prosić o porównanie i wyrażenie opinii porównując oba te kotły?
    Zwykłe kotły na drewno z kiepskimi wymiennikami oraz komorami dopalającymi.

    czy lepiej postawić na moc 18kW, czy też lepiej (przy wykorzystaniu bufora) zainstalować mocniejszy kocioł (odpowiednio OGNIWO 25kW lub DREWMET 23kW)?
    Przypomnij nam, co Ty chcesz ogrzewać?.

    PS.
    Pamiętaj, że jeśli masz zamiar kupić kocioł zgazowujący drewno, powinieneś w pierwszej kolejności, na dwa lata wcześniej, zaopatrzyć się w drewno, siekierę i pieniek.
    Regulamin forum

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Zwykłe kotły na drewno z kiepskimi wymiennikami oraz komorami dopalającymi.


    Przypomnij nam, co Ty chcesz ogrzewać?.

    PS.
    Pamiętaj, że jeśli masz zamiar kupić kocioł zgazowujący drewno, powinieneś w pierwszej kolejności, na dwa lata wcześniej, zaopatrzyć się w drewno, siekierę i pieniek.
    Dom ok. 160m*2 budowany w roku 1986 (ściany zewnętrzne z pustaków zuzlowych, 2 warstwowe 25cm pustaka/3cm pustki powietrznej /12cm pustaka. Dom jest póki co nieocieplony jednak w tym roku planuję go ocieplić - zarówno piec jak i ocieplenie częściowo chce sfinansować z programu Czyste Powietrze.

    Jeśli o drewno chodzi, to nie ma tym problemu - mam swój las i cały czas w ten sposób przygotowujemy drewno również do obecnego pieca, tj. palone jest drewnem sezonowanym przez ok. 2 lata (min. 1 rok).

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki174 Zobacz post
    Dom ok. 160m*2 budowany w roku 1986 (ściany zewnętrzne z pustaków zuzlowych, 2 warstwowe 25cm pustaka/3cm pustki powietrznej /12cm pustaka.
    Ocena zapotrzebowania na moc grzewczą i pojemność bufora ciepła zależy od wielu czynników, takich jak izolacja budynku, rodzaj używanych okien, klimatyczne warunki itp. Jednakże, jeśli podane dane są zgodne, to proponowane rozwiązanie może być następujące:

    - Przy nieocieplonym budynku zapotrzebowanie wynosi 23 kW, a pojemność bufora to 1300 l.
    - Po ociepleniu zapotrzebowanie spada poniżej 10 kW, a pojemność bufora to 500 l.
    - Zalecane jest wybranie jednostki o mocy 14 kW z buforem o pojemności 800 l.

    To rozwiązanie wydaje się być kompromisem między mocą grzewczą a pojemnością bufora, co może być odpowiednie dla Twojej sytuacji.
    zarówno piec jak i ocieplenie częściowo chce sfinansować z programu Czyste Powietrze.
    Program Czyste Powietrze jest w zapaści i sami audytorzy twierdzą ze już jest po programie.
    Regulamin forum

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    .... sami audytorzy twierdzą ze już jest po programie.
    Jacy audytorzy i co konkretnie twierdzą?, czy owi audytorzy są dysponentami sródków w tym programie?.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony