dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Gniazdka podwójne czy ramki?

    Nie wybieram jeszcze gniazdek i przełączników, ale mam już projekt i gdzieś tam radzono mi, żeby wszystko zrobić w ramkach. Wiem, że to pewnie zależy jaki producent kolor itd, ale wydaje mi się, że gniazdka podwójne wyjdą taniej, chociażby ze względu na same puszki, ramki itd. Czy to w praktyce są niewielkie różnice?

    W salono-kuchni będą ramki. Jakieś tam widoczne inne może też, ale nie widzę sensu przepłacania za jakieś poukrywane gniazda byle gdzie. Będę wdzięczny za wasze spostrzeżenia i opinie, bo jeszcze nie doszedłem do wyboru gniazdek, do czego mam jeszcze daleko, ale już teraz na etapie puszek już muszę zdecydować.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w ramkach jest bardziej elegancko. Ja mam podwójne tam, gdzie sa mało widoczne

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Czy to w praktyce są niewielkie różnice?
    W praktyce to jest znikomy wybór gniazd podwójnych do ramek a tylko dwa gniazdka w jednym miejscu to zazwyczaj za mało.
    Wtyki kątowe w takich gniazdach muszą być w przeciwne strony - co bywa problemem.
    Generalnie gniazda podwójne przegrywają funkcjonalnością, mizernym asortymentem i urodą - a oszczędności niewielkie. Mogą być ratunkiem tam, gdzie zaplanujesz jedno gniazdo (np. pod zlewozmywakiem tylko do zmywarki - a zechcesz kiedyś zamontować młynek to lepiej wymienić gniazdo na podwójne, niż bawić się rozgałęziacze).

  4. #4

    Domyślnie

    Niewielka oszczędność czyli mniej więcej jaka? Zakładając, że robimy normalne gniazdka i przełączniki, nie żadne wymyślne? Tylko może nie koniecznie białe, bo to się brudzi, żółknie. Według mojej opinii to niezbyt fajnie wygląda po czasie.

    Jak kupujesz gniazdo podwójne, to kupujesz jedno całe może z pseudo ramką. Przy podwójnym masz 2 puszki, 2 ramki i 2 gniazda. Jeśli chodzi o estetykę, to tak w salonie będą ramki, ale w innych pomieszczeniach zastawiam się, czy nie zrobić tych podwójnych.


    ______________________
    Moja opinia o Vehis
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 06-03-2024 o 12:57

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Ja mam "ramkowe" Simon10 i gniazdka podwójne wyglądają dziwnie, tzn jak zwykłe "nieramkowe" . O ile za szafką RTV mi to nie przeszkadza to na widoku np. w kuchni wygląda to tak sobie. No ale to jest budżetowa seria dla biedaków . Za to pojedyncze gniazdka w np. w potrójnej ramce wyglądają spoko. Różnica w cenie gniazdko pojedyncze kontra podwójne w moim przypadku była znikoma
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Różnica w cenie gniazdko pojedyncze kontra podwójne w moim przypadku była znikoma
    W sensie:
    Gniazdko podwójne w jednej puszcze.
    vs
    2 x gniazdko pojedyncze w podwójnej puszce + podwójna ramka?

    Bo tak Cię rozumiem, że to jakaś groszowa różnica?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Niewielka oszczędność czyli mniej więcej jaka?
    150zł? Zależy ile gniazd podwójnych zamienisz na dwa pojedyncze.

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Jak kupujesz gniazdo podwójne, to kupujesz jedno całe może z pseudo ramką. Przy podwójnym masz 2 puszki, 2 ramki i 2 gniazda.
    Ramkę masz jedną - podwójną, potrójną, poczwórną itd. Cena pojedynczej wychodzi raczej najdrożej w przeliczeniu na gniazdko. Gniazdo podwójne jest też droższe od pojedynczego. Więc razem z puszką dodatkowe pojedyncze wychodzi mniej, niż 2x cena podwójnego.

    Puszki masz też wielokrotne - wygodniej w nich upchać kable i złączki, niż w pojedynczych łączonych w szereg. Możesz też jedno gniazdo w takiej puszce zaślepić i włożyć przepieciówkę czy jakąś elektronikę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-01-2024 o 13:59

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    W sensie:
    Gniazdko podwójne w jednej puszcze.
    vs
    2 x gniazdko pojedyncze w podwójnej puszce + podwójna ramka?

    Bo tak Cię rozumiem, że to jakaś groszowa różnica?
    Mam 3 pojedyncze puszki w szeregu , jedna ramka potrójna , 3 podwójne gniazdka. Czyli w 3 puszkach mam możliwość podłączenia 6 odbiorników.

    Różnica w moim przypadku między gniazdkiem podwójnym a pojedynczym była w okolicach 1,5zł. Gniazdek mam około 50 więc gdzie potrzebowałem dawałem podwójne. Mój elektryk czy dawał 1 puszkę , czy łączył w szereg 3 puszki, liczył to jako 1 punkt

    Teraz widzę ze są też ramki "dwurzędowe" czyli 3x2 . Dając podwójne gniazdka można mieć w jednym miejscu 12 odbiorników . Są też 3x3

    Ostatnio edytowane przez sito ; 18-01-2024 o 15:32
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  9. #9

    Domyślnie

    Przecież masz katalog i numery katalogowe. Wchodzisz na allegro i porównujesz cenę. Tak samo puszka: pojedyncza czy podwójna. Mam simon54 i waliłem podwójne w pojedynczej ramce. Gniazd w kuchni nad blatem mam takich 4 (czyli 8 gniazd), a kuchnia 2,2x2,5 m. W pokojach takie same. Przecież to tylko mieszkanie/dom a nie galeria...
    Ostatnio edytowane przez qwerty1986 ; 19-01-2024 o 11:14

  10. #10

    Domyślnie

    Elektryk mi powiedział, że na całym domu wyjdzie mi jakieś 500 zł różnicy, ale to było ze szklanej kuli. Oszacował różnicę, że to 5 zł i przemnoży przez 100 punktów. Mam takiego, co nie liczy mi roboty na punkty, więc tym się nie przejmuję.

    No właśnie szperam i szukam. Rzeczywiście w przypadku systemów ramkowych różnica jest niewielka.

    Na pierwszy z brzegu przykładzie jakiejś Quadry

    2x gniazdo pojedyncze 9,41 + ramka podwójna 7,59 = 26.41 (plus może 1,5-2 zł różnice na puszkach)
    1x gniazdo podwójne 18,91 + ramka pojedyncza 3,79 = 23,70

    Wychodzi 4-5 zł różnicy. czyli elektryk dobrze gadał. Nie bardzo w przypadku domu jednorodzinnego jest sens się na tym roztkliwiać.

    Różnica pojawia się natomiast gdy nieistotne miejsca, niewidoczne damy zwykłe gniazdka nieramkowe, które kosztuje 10-12 zł Czy pi razy drzwi 2,5 x taniej. Tylko, czy warto te gniazdka montować? Montowałem takie w starym domu i nigdy się nad tym nie roztkliwiałem, ale teraz kosztów dużo jeden goni drugi.

    W przypadku droższych firm, pewnie różnice mogą być większe.

    Simon54 mi ktoś polecał właśnie. Jakie macie opinie o tej firmie?



    ______________________
    Moja opinia o Vehis
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 26-03-2024 o 10:40

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Oszacował różnicę, że to 5 zł i przemnoży przez 100 punktów.
    Będziesz miał 100 gniazd podwójnych w domu i to poza pomieszczeniami mokrymi (czy może znalazłeś podwójne podtynkowe bryzgoszczelne)? Sporo. De gustibus, ale IMO dużo lepiej wygląda zestaw 3 czy 4 pojedynczych we wspólnej ramce (ewentualnie uzupełnione we wspólnej ramce o LAN, USB, antenowe, głośnikowe czy coś jeszcze innego - i do ramek masz tego cały asortyment).

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    Różnica pojawia się natomiast gdy nieistotne miejsca, niewidoczne damy zwykłe gniazdka nieramkowe, które kosztuje 10-12 zł Czy pi razy drzwi 2,5 x taniej.
    Jak Ci to wyszło?
    OPAL GNIAZDO PODWÓJNE Z UZIEMIENIEM BIAŁY KONTAKT 11,05 zł + puszka 0,79 = 11,84 zł
    OPAL GNIAZDO POJEDYNCZE Z UZIEMIENIEM KONTAKT 8,90 zł x2 + 1x0,79 zł puszka podwójna = 19,38 zł
    1,64x taniej.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak dasz pojedyncze gniazda to łatwiej potem przerobić na podwójny, niż dawać przedłużacze...

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    W jakiś eksponowanych miejscach, czyli rzucających sie w oczy może i warto robić pojednyczne w ramkach, ale w typowym miejscu gdzie gniazd musi być dużo i bardzo dużo np za/nad rtvką wszedzie dawałem podwójne w ramkach. Tak samo pod biurkiem gdzie pracuje. W sumie tu mam 8 urządzeń i 10 gniazdek, Bez sensu wyglądałoby 10 gniadek w rzędzie.... tymbardzie że to zajmuje miejsce i czasami przeszkadza w ustawieniu mebli. Nad szafkami nocnymi w sypialni też mam podwójne gniazko - jedno zawsze wykorzystane jest do lampki nocnej a jedno musi byc wolne np na ładowarkę...

  14. #14

    Domyślnie

    Porządna listwa wpięta do pojedynczego gniazda w ścianie wygląda i działa dużo lepiej niż pęk przewodów zwisających z pierdyliona gniazdek. Jak piękne ramki by ich nie łączyły. Zwłaszcza jak w tych gniazdkach tkwią nie proste wtyczki, tylko zasilacze i ładowarki różnych kolorów, kształtów i rozmiarów.

    Nie dotyczy odbiorników dużej mocy (głównie AGD), ale te zwykle mają schowane za meblami czy zabudową dedykowane gniazda, które też piękne być nie muszą.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 22-01-2024 o 10:44

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Będziesz miał 100 gniazd podwójnych w domu
    Nie, nie punktów jest niespełna 30, ale żona projektowała i wszędzie po 2-3 nawet 4, więc się namnożyły. Teraz to okrajam, bo razem z łącznikami się zrobi konkretna kasa.

    Podwójne gniazdko w ramce pojedynczej vs. 2 gniazda w ramce podwójnej to 4-5 zł różnicy, ale różnica zrobi się stosując właśnie w tych niewidocznych, mniej istotnych miejscach gniazda pojedyncze lub podwójne scalone, bez ramek, bo te są 3 tańsze. Chyba, że są jakieś przeciwwskazania, kiepsko się montuje, czy coś w tym stylu????


    Biurko komputerowe od zawsze mam na listwie na podłodze i żyję.

    Z TV to nie wiem 2 podwójne wydają się lepsze. Ogólnie to potrzebuję zasilić TV i ładowarkę do laptopa, może kiedyś jakiś dekoder.



    ______________________
    Moja opinia o Vehis
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 06-03-2024 o 12:54

  16. #16

    Domyślnie

    Przecież masz ramki do gniazd podwójnych...
    Więcej gniazd przy tv. Masz do zasilenia TV, tuner naziemny (jak będzie DVB-T3, tuner sat, głośniki, odtwarzacz blu-ray, jakiś odroid, może laptop).

  17. #17

    Domyślnie

    No cóż, ja obecnie nie mam nawet TV. Nie oglądam wiadomości i mniej nerwów zaraz w żuciu. W nowym domu tamtejszy dostawca internetu (jest tylko jeden) ma wyłącznie oferty Internet z telewizją - taki durny sposób uzasadnienia wyższej ceny abonamentu. No, ale nic nie zrobię. Pociągnę sobie 2 kable antenowe tak żeby po prostu były i na strychu je zostawię jakby kiedyś trzeba było jakąś antenę podpinać. Z wymienionych potrzebne mi zasilanie TV, ładowanie laptopa, głośniki i tyle na dany moment. Czwarte asekuracyjne na jakiś tuner lub coś. Tylko kurcze te do ładowarki laptopa to by chyba musiało być gdzieś łatwo dostępne, a nie pod TV lub za szafką???

    Na jakiej wysokości zrobić te wszystkie gniazda chowane za szafką? Kurcze nie mam wybranej szafki, jeszcze mam pustaki gołe. Między szafką a TV kable pójdą w korytku.

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Przecież masz ramki do gniazd podwójnych...
    Tak wiem, to jest ta sama ramka, jak do pojedynczego. Wydawało mi się, że gniazdo podwójne z ramką kosztuje prawie tyle samo co 2 gniazda z podwójną ramką, ale chyba byłem w błędzie, bo jak więcej szukam to te ceny są bardzo różne.

    Jaką łączniki/gniazdka, jakiej firmy polecacie - prostą, ekonomiczną, ale nie totalną tandetę, bo można nawet z Aliexpresu zamówić. Co pewnie robi część "producentów".

    No i chyba kolor, bo białe to potem żółkną i brudną.



    ______________________
    Moja opinia o Vehis
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 06-03-2024 o 12:55

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    No i chyba kolor, bo białe to potem żółkną i brudną.
    Niekoniecznie. Moje Simony mają 17 lat i nadal tak samo białe jak pierwszego dnia. Ale za to, czy czy dzisiejsze są tej samej jakości, głowy nie dam.

  19. #19

    Domyślnie

    No właśnie różnie to chyba bywa. Może jakieś zaszafkowe, telewizyjne porobię białe.
    Simon 10 (są chyba tylko białe) mają plastikowe mocowania do puszki, ale gdzieś na Youtubie widziałem jak gość mówił, że się całkiem ok montuje i nic nie pęka, w przeciwieństwie do innych tanich.


    A ten Opal to są bezramkowe? Ospel??? Quadra???


    ______________________
    Moja opinia o Vehis
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 06-03-2024 o 12:55

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    No właśnie różnie to chyba bywa. Może jakieś zaszafkowe, telewizyjne porobię białe.
    Simon 10 (są chyba tylko białe) mają plastikowe mocowania do puszki, ale gdzieś na Youtubie widziałem jak gość mówił, że się całkiem ok montuje i nic nie pęka, w przeciwieństwie do innych tanich.
    Potwierdzam, tanie i dobre, ale są różne wersje, m.in. z przesłonami torów prądowych i bez, w kilku kolorach, z zaciskami śrubowymi lub sprężynowymi itd. od czego zależy cena, Trzeba szukać po symbolu producenta, bo można kupić lepszą wersję z przesłonami torów prądowych w cenie bez tego "ficzera". Natomiast gniazda bez przesłony prądowej mają tę zaletę, że są dosyć płytkie (ok. 2 cm), co pozwala na w miarę swobodne ułożenie przewodów w standardowej puszce o głębokości 40 mm. Jest to seria budżetowa, więc wybór kolorów jest mały.

    https://www.kontakt-simon.com.pl/pl/Katalog/1034
    Ostatnio edytowane przez 1500-2900 ; 25-01-2024 o 19:31

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony