dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Być może źle się wyraziłem

    Nawet jak zrobi monobloka to dojdzie jeszcze jakiś zbiornik CWU z wężownicą , pewnie bufor , rurowisko, rozdzielacz , musi to być raczej w pomieszczeniu gospodarczym a te nie jest w jednym z projektów brane pod uwagę .
    Moze planuje przepływówki zamiast zbiornika CWU. Moim zdaniem ten dom nie jest dla emerytów, bo za chwilę się okaże, że wszystko jest w nim na prąd z COP1. Będzie bezsensownie drogo w eksploatacji, chyba, że emerytury będą tłuste.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ten dom może być dla emerytów, bo da się w nim wygospodarować pom. gospodarcze wystarczające na montaż PC, rekuperatora, filtrów. Na trzymanie wiadra, mopa, miotły, odkurzacza.
    Ale autor nie buduje "dla emeryta" tylko dla rodziny 2+1. I zaczyna brakować metrażu. Pow. do przechowywania drastycznie się kurczy.
    Po ociepleniu poddasza pewnie część urządzeń grzewczych, wentylacji dałoby się tam upchnąć.

  3. #23

    Domyślnie

    2)Z mikro schowkiem (ok.1mx1m) niestety kuchnia też raczej mała - 320cm blatu + lodówka. Łazienka ok. 170x190cm.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	467834
    3) Próbowałam przerzucić schowek na stronę wiatrołapu żeby powiększyć kuchnię ale droga do niej od wejścia zrobiła się długa i na kominek przy ścianie łazienki zabrakło miejsca i wyszło jak wyszło. Kuchnia 310cm + lodówka + słupek.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	467835

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito
    Jak będę na emeryturze to wanna wyleci i w tym miejscu będzie prysznic
    Wanna na teraz z opcją usunięcia za jakiś czas to ciekawa propozycja, odpływ musiałby już teraz być na to przygotowany.
    Cytat Napisał sito
    nie rób kominka tylko jakąś ładną kozę z szybą.
    Pewnie będzie to koza wolnostojąca zamiast zabudowy z ogromnym wkładem kominkowym.
    Cytat Napisał alicyja
    Tak czytam, że pomysł z wanną upadł ale już narysowałam tę wersję więc wrzucam jak jest.
    Dziękuję za ten i kolejne dwa rzuty. Też myślałem o podobnym układzie (wiatrołap-kuchnia) jak na wersji 3.

    Kwestie ogrzewania i cwu przedyskutuję z architektem (w tak małym domku nie ma miejsca na duże instalacje). Spisałem Wasze uwagi w kajeciku. Może z tego wszystkiego uda ulepić się coś optymalnego.
    Dziękuję

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz.m Zobacz post

    Dziękuję za ten i kolejne dwa rzuty. Też myślałem o podobnym układzie (wiatrołap-kuchnia) jak na wersji 3. ...
    .
    Dziękuję
    Powiem tak, mam taki domek emerytalny na etapie SSZ (są już ściany działowe) w którym salon ma 4,66 i jest to optymalna jego szerokość, czuję komfort i przestrzeń. 3,70 moim zdaniem to za mało na szerokość salonu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	467842

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ale autor nie buduje "dla emeryta" tylko dla rodziny 2+1.
    Tytuł wątku mnie zwiódł.

    Oczywiście, dom to nie mieszkanie i musi mieć odpowiedni metraż i pomieszczenia.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Powiem tak, mam taki domek emerytalny na etapie SSZ (są już ściany działowe) w którym salon ma 4,66 i jest to optymalna jego szerokość, czuję komfort i przestrzeń. 3,70 moim zdaniem to za mało na szerokość salonu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	467842
    Szukając projektu na swoje ranczo też na początku myślałem o czymś 50-parę metrów. Finalnie, budując 70m2 czyli dokładając te kilkanaście (czy nawet 10m2) myślę, że koszty zbytnio nie urosły. To duże uogólnienie ale dokładając 20% powierzchni, koszty wzrosną może o 10%? Może o 5%? Większy komfort - rzecz nie do wycenienia.

    Z drugiej strony domyślam się, że dla osoby chcącej taki domek koszty to rzecz kluczowa.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Ja co prawda mam do emerytury jeszcze jakieś ~20 lat ale to moje odczucia

    Kiedy postanowiłem zrealizować marzenie o własnym domu to na samym początku chciałem odpowiednik naszego mieszkania ( 47mkw ) plus ewentualnie kilkanaście metrów strychu na graty ( tego nam brakowało w bloku ). Potem weszła opcja 70mkw czyli więcej niż przeciętne mieszkanie. Moja pani nalegała na dodatkowy pokój i stanęło na 86m. Dzieciak mieszka na razie z nami i jest ideolo, ale jak wyfrunie z domu będzie ten dom dla nas dwoje za duży bo zostaniemy z 3 sypialniami i salonem.... Idealny domek na emeryturę to 60-70 mkw i ani kropli więcej, kosztowo jak i w ogarnianiu go na co dzień. Gdybym budował jeszcze raz to dla rodziny 2+1 byłoby to max 70mkw, 2 sypialnie, salon z kuchnią , kibelek, łazienka z WC, małe pomieszczenie gospodarcze.

    Moja pani leży aktualnie plackiem na L4 i ogarnianie 86m w pojedynkę jest wyzwaniem a gdzie tam mycie okien czy grubsze porządki....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  9. #29

    Domyślnie

    Osobiście zdecydowanie nie rezygnowałbym z pomieszczenia gospodarczego. Zrezygnowałbym z kominka a w jego miejsca zamiast ogrzewania elektrycznego "czystym prądem" zamontowałbym pompę ciepła (może są jeszcze na nie dotacje?). Kominek to spory koszt bo to koszt komina, obróbek ponad dachem, to koszt obudowy, wkładu, montażu, koszt uciekającej przez komin energii + ewentualna możliwość usterek. A nie wiem czy na stare lata to będzie takie fajne cięcie i targanie drewna do salonu.

    Dlatego ja bym postawił na pompę ciepła. W przyszłości może ewentualnie na PV + magazyn (z dotacjami), czyli też musi być miejsce na falownik i magazyn. Podczas budowy zdecydowałbym się jeszcze na wentylacje mechaniczną z rekuperacją oraz na dobre zaizolowanie domu.

    Moim zdaniem wysokość emerytury na stare lata niepewna. To, że trzeba będzie korzystać z lekarzy prywatnie i kupować leki - niemal pewne. Może później zatrudnić kogoś dorywczo do opieki. Rachunki za media - raczej też będą już tylko rosnąć. Stąd ja bym budował możliwie tani w utrzymaniu dom, czyli z pompą ciepła, rekuperacją, dobrze zaizolowany, do tego PV + magazyn. Można też rozważyć płytę fundamentową izolowaną od spodu i zatopione w nią rurki ogrzewania podłogowego - wówczas przy dobrej izolacji będzie można grzać trochę przewymiarowaną pompą ciepła tylko w taniej taryfie lub godzinach z "tanim prądem" (jeśli wejdą taryfy rozliczane godzinowo).

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Osobiście zdecydowanie nie rezygnowałbym z pomieszczenia gospodarczego. Zrezygnowałbym z kominka a w jego miejsca zamiast ogrzewania elektrycznego "czystym prądem" zamontowałbym pompę ciepła (może są jeszcze na nie dotacje?). Kominek to spory koszt bo to koszt komina, obróbek ponad dachem, to koszt obudowy, wkładu, montażu, koszt uciekającej przez komin energii + ewentualna możliwość usterek. A nie wiem czy na stare lata to będzie takie fajne cięcie i targanie drewna do salonu.

    Dlatego ja bym postawił na pompę ciepła. W przyszłości może ewentualnie na PV + magazyn (z dotacjami), czyli też musi być miejsce na falownik i magazyn. Podczas budowy zdecydowałbym się jeszcze na wentylacje mechaniczną z rekuperacją oraz na dobre zaizolowanie domu.

    Moim zdaniem wysokość emerytury na stare lata niepewna. To, że trzeba będzie korzystać z lekarzy prywatnie i kupować leki - niemal pewne. Może później zatrudnić kogoś dorywczo do opieki. Rachunki za media - raczej też będą już tylko rosnąć. Stąd ja bym budował możliwie tani w utrzymaniu dom, czyli z pompą ciepła, rekuperacją, dobrze zaizolowany, do tego PV + magazyn. Można też rozważyć płytę fundamentową izolowaną od spodu i zatopione w nią rurki ogrzewania podłogowego - wówczas przy dobrej izolacji będzie można grzać trochę przewymiarowaną pompą ciepła tylko w taniej taryfie lub godzinach z "tanim prądem" (jeśli wejdą taryfy rozliczane godzinowo).
    Dla tak małego domu sugerowałbym gruntową pompę ciepła. Mała jest niewiele droższa od powietrznej a zapewnia wyższy COP i dłuższą bezawaryjną pracę.
    Kominek nie ma sensu z racji kosztów o których pisze @Frofo007, ale także nie wiadomo kiedy zakażą palenia drewnem w całej Polsce. Że zakażą to jest pewne.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Łazienka z porcelanowym telefonem + osobno druge oczko. Zrozumiesz, szczególnie gdy ktos będzie przygotowywał sie do kolonoskopii.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony