dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dias

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1

    Domyślnie Walka ze smogiem - własna skrzynka filtracyjna

    Szanowni Państwo
    jakiś czas temu szukałem na forum oraz w intrenecie informacji na temat, jak oczyścić powietrze wprowadzane do domu posiadając rekuperację. Po przestudiowaniu zagadnienia opracowałem rozwiązanie o którym tutaj napiszę. Może to komuś pomoże przy budowie własnego rozwiązania.

    Rozwiązanie jakie zastosowałem jest następujące:
    - filtry umieszczono w skrzynce wykonanej z płyty OSB3 i ocieplonej od wewnątrz 3-ma cm styropianu XPS (klejone klejem hybrydowym tak aby wszystko było szczelne). Skrzynka znajduje się na czerpni - czyli filtruje powietrze zimne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1705583552429.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	467784

    - przyjęto cztery filtry. Dwa pierwsze są typu plisowanych (o wym. 366x305x35 mm), trzeci to filtr węglowy a czwarty ponownie plisowany. Czwarty filtr znajduje się przed wymiennikiem 366x228x40 (na wejściu powietrza z czerpni).

    - klasa filtrów w kolejności jest następująca: M5, F9, 4x filtr patronowy 145x450 mm (umieszczone równolegle), M5 (w rekuperatorze).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1705583552451.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	467783

    Posiadam rekuperator marki ReqNet 550 V z wymiennikiem entalpicznym. W rekuperatorze wstawiłem filtr M5 na wejściu, aby w razie awarii filtrów patronowych i np wydostania się granulków węgla, aby go wyłapały przed wymiennikiem. Nie ma on na celu oczyszczalnia powietrza tylko zabezpieczenie wymiennika na ewentualną sytuację awaryjną. Filtr patronowy jest wykonany z blachy perforowanej ocynkowanej i zawsze moze skorodować i się rozpaść. W filtrach patronowych umieszczono łącznie około 4,4 l x 4 szt = 17,6 l węgla.

    Wybrałem filtry plisowane ponieważ producent deklaruje, że ich powierzchnia filtracyjna wynosi 1,7 m2 co daje większe pole niż kieszeniowego.
    Obecnie w zimie PM 2,5 w domu jest jednocyfrowe. Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1705583552423.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	467782  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony