dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jaka grubość styropianu na chodziaku w piwnicy?

    Witam

    Mam piwnicę zagłębioną od poziomu gruntu 2m do zera w drugim końcu domu - dom na skarpie. W piwnicy już wylany chudziak na zero z ławą fundamentową. Położona papa.
    Jaką grubość izolacji termicznej dać na chudziaku? Celuję w XPS. Na to wszystko pójdzie oczywiście wylewka i płytki na całej powierzchni piwnicy. W piwnicy chciałbym mieć te 10 -15 stopni miniumum w zimie, będzie dogrzewana grzejnikami ściennymi (ogrzewanie gazowe). Powierzchnia piwnicy z garażem 280m2.

    Czy 10cm XPS styknie? 2 Warstwy po 5cm.
    Wolałbym nie przesadzać z grubościami i dać optimum, bo piwnica ma 260cm wysokości i jeszcze możliwe, że sufit obniżę te dobre 10cm. chciałbym tam mieć ludzką przestrzeń nad głową

    ps.
    Może być styropian grafitowy jeśli jego grubość będzie odpowiadać XPS przy zachowaniu tych samych parametrów izolacyjnych. Innymi słowy priorytetem jest dla mnie najmniejsza grubość izolacji do powstrzymania utraty ciepła przez grunt.
    Ostatnio edytowane przez radek majsterek ; 18-01-2024 o 14:23

  2. #2

    Domyślnie

    Szacowałbym te 10 cm jako mniej więcej prawidłowa wartość, ale takie rzeczy się oblicza, jeśli chcemy wiedzieć dokładnie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    radek majsterek

    Możesz mi wyjaśnić DLACZEGO chcesz WYŁĄCZYĆ wielkopowierzchniowy grzejnik/wymiennik ciepła, jakim jest podłoga tej piwnicy o średniorocznej temperaturze rzędu 10-15stC ?
    Temperaturę i wilgotność latem będziesz stabilizował sporą klimą a zimą dogrzewał się kaloryferami.
    Tak rozumiem Twój zamysł.
    Jaką funkcję ma pełnić ta "piwnica" ?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Piwnica jest spora, razem prawie 290m. W tym sam garaż ok 50m2 (7.7 na 7 metra) w połowie pod kuchnią a w połowie pod tarasem.
    Przeczytałem chyba kilkanaście wątków tutaj o izolacji piwnicy od podłoża i zdania ekspertów są podzielone tak 50 na 50.

    W pozostałej częsci piwnicy ma być składzik 1, składzik 2, korytarz z wyjściem na ogród, kotłownia oraz 2 duże sale (imprezownia/siłownia/kino).
    O ile w składzikach to mnie temperatura mało interesuje, byleby było powyżej 5st zimą, to w części imprezowej niech zimą będzie 10-15 z możliwością tymczasowego dogrzania do 20 jak będę tam coś działał.

    W garażu chcę mieć 10-15st nawet podczas mrozów zimą, więc raczej dogrzewanie.
    Ściany w garażu 3warstwowe pustak Max 29cm + styropian 6cm + cegła dziurawka 12 cm. Razem ~48cm
    Ściany w piwnicach 3warstwowe pustak betonowy 19cm + styropian 8cm + pustak betonowy 19cm. Razem ~47/48cm

    Podłoga na piętrze 10cm styropianu + podłogówka
    Docieplenie sufitu garażu pod kuchnią coś tam wymyślę, pod tarasem też trzeba coś wsadzić. Jest tam już sturopian 5 ale to będzie mało.

    Dom w stanie surowym otwartym, więc ocieplenia stropów i podługi w piwnicy to narazie faza planowania.
    Ostatnio edytowane przez radek majsterek ; 19-01-2024 o 15:05

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Już Ci gdzieś tu napisałem - sam nie wiesz czego nie wiesz!
    MOŻNA zrealizować to, co planujesz, ale TRZEBA wiedzieć - jak!

    KONIECZNIE kup sobie PIROMETR.
    Może być z odległego kraju składany małymi skośnymi łapkami, taki za około 50zł.
    Bo?
    Bo ciepła NIE WIDAĆ (jak się nie jest pirometrem) !
    Kupisz i doślą to Ci napiszę na co go skierować (w tej "piwnicy") abyś zakumał co tam się dzieje.

    Na tę chwilę bohatersko usiłujesz walczyć z problemami, jakie sobie kreujesz.
    Nie wiem w czym się specjalizujesz, ale budowanie (które jest SZTUKĄ!!!) nie jest Twoją dziedziną...
    Albo więc zadziałasz KASĄ - i to nie małą, to przyjdą i zrobią TO CO KAŻESZ , i co wcale nie będzie najlepsze...
    Albo przysiedzisz i zadziałasz WIEDZĄ, wtedy przyjdą i zrobią co każesz a wtedy będzie dobrze i tak jak chcesz.

    "Przeczytałem chyba kilkanaście wątków tutaj i izolacji piwnicy od podłoża i zdania ekspertó są podzielone tak 50 na 50."
    Po co?
    Przecież Tobie piwnica niepotrzebna...
    PRZYZIEMIE Ci się marzy...
    Czytałeś o przyziemiu?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, mam piwnicę 2m poniżej poziomu gruntu od północy i zjeżdza to klinem coraz niżej az od południa (garaż) jest na zero z gruntem.

    Kupie sobie ten pirometr i wrócę do tego wątku już z pirometrem.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy piwnicy masz dylemat nie tylko z ociepleniem, ale też z wentylacją. Podpięcie do rekuperacji nie ma sensu, jak temperatura znacząco odbiega od reszty domu. Osobna rekuperacja nie ma sensu ekonomicznego (zwłaszcza przy niższej temperaturze). Więc zostaje grawitacyjna a to oznacza spore straty, jak będziesz chciał grzać.

    Zamierzasz tam stale użytkować, czy nie częściej niż raz na tydzień zimą coś podziałać?

    W okolicach 8-10* to grunt grzeje więc jak sporadycznie chcesz korzystać, to nie dawałbym żadnej izolacji, żeby grunt pomagał utrzymać dodatnią temperaturę przy WG. A do sporadycznego ogrzania dałbym kozę i/lub klimę i promienniki podczerwieni.

    Jak ma być stale te dobre kilkanaście na plusie, to z 5 cm bym dał.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy piwnicy masz dylemat nie tylko z ociepleniem, ale też z wentylacją. Podpięcie do rekuperacji nie ma sensu, jak temperatura znacząco odbiega od reszty domu. Osobna rekuperacja nie ma sensu ekonomicznego (zwłaszcza przy niższej temperaturze). Więc zostaje grawitacyjna a to oznacza spore straty, jak będziesz chciał grzać.

    Zamierzasz tam stale użytkować, czy nie częściej niż raz na tydzień zimą coś podziałać?

    W okolicach 8-10* to grunt grzeje więc jak sporadycznie chcesz korzystać, to nie dawałbym żadnej izolacji, żeby grunt pomagał utrzymać dodatnią temperaturę przy WG. A do sporadycznego ogrzania dałbym kozę i/lub klimę i promienniki podczerwieni.

    Jak ma być stale te dobre kilkanaście na plusie, to z 5 cm bym dał.
    Niezależnie od tego co Kaizen pisze o teorii powiem jak u mnie działa rzeczywista piwnica w praktyce. Przykro mi, że nie zgadza się to z teorią, ale tak jest. Dałem średnio 4 cm XPS na płycie fundamentowej. Tak mi doradził kier.-bud. żeby troszeczkę dać izolacji, ale nie za dużo. W projekcie budynku miałem w piwnicach i garażu wentylację mechaniczną bez rekuperacji. Instalator doradził mi zamienić wentylatory z projektu rekuperatorem (u mnie Dospel Luna - najtańszy, z silnikiem na prąd zmienny). Jakby ktoś się czepiał, że nie miałem rekuperacji w projekcie, to włączam bypass i rekuperator udaje zwykły wentylator. Rekuperator do piwnic oczywiście osobny od tego do części mieszkalnej bo pracują na innych temperaturach. Instalator odradzał mi jakiekolwiek ogrzewanie, bo na kilkadziesiąt instalacji piwnic, które wykonał gdzie ustawiono na +10 °C ogrzewanie piwnic nie włączyło się nigdzie ani razu! Po tynkach i wylewkach miałem 95% wilgotności. Ściany ciekły wodą i przez kilka miesięcy część narzędzi mi pordzewiała. Po zainstalowaniu rekuperatora w przeciągu kilku tygodni osuszyłem całkowicie piwnice. W tej chwili wilgotność waha się od 40% - 60% w ciągu roku zależnie od tego jak włączę i wyłączę rekuperator. Trzeba pilnować zwłaszcza, aby w gorące, wilgotne dni wyłączyć rekuperator na zero. W ostatnie mrozy do -18 °C włączyłem rekuperator, aby naciągnąć suchego. mroźnego powietrza. Temperatura spadła do +13 °C. Normalnie jest +15 °C. W lecie gdy jest sucho i wpuszczę dużo ciepłego, suchego powietrza to temperatura wzrasta do +18 °C, a wilgotność jest 40%. Uważam, że rekuperator to znakomite rozwiązanie, aby zapanować na wilgotnością piwnic. Beton ścian i posadzki jest suchy i biały. Ktokolwiek przyjdzie to jest zdziwiony, że nie czuć kompletnie wilgoci. Jedyne co, to przydałaby się jakaś automatyka, która na podstawie: temperatury i wilgotności na zewnątrz i wewnątrz zadecyduje o włączeniu odpowiedniego biegu rekuperatora (wyłączony, 1, 2 lub 3). Na razie robię to ręcznie i czasem zapominam wyłączyć, jak jest na polu deszcz i ciepło, co powoduje wzrost wilgotności w piwnicach, potem muszę to odkręcać i obniżać wilgotność. Nie mam żadnych grzejników, osuszaczy, ani klimatyzatorów. Jedynie rekuperator, który uważam że sprawdza się znakomicie. Dodam jeszcze, że powietrze do piwnic idzie wcześniej przez 5 m podziemnej rury kanalizacyjnej Ø200 mm. Taki prosty GWC. Zwrócę uwagę, że nawet gdyby wilgotność wzrosła bardziej, to przy mocno ruchomym powietrzu grzyby nadal nie będą mieć warunków do rozwoju. Uważam, że przy grawitacyjnej miałbym stale wilgoć, bo tak miałem w poprzednim mieszkaniu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Przykro mi, że nie zgadza się to z teorią, ale tak jest. Dałem średnio 4 cm XPS na płycie fundamentowej.
    [...]
    na kilkadziesiąt instalacji piwnic, które wykonał gdzie ustawiono na +10 °C ogrzewanie piwnic nie włączyło się nigdzie ani razu!
    To wytłumacz, skąd to ciepło, że ogrzewanie się nie włączyło.
    Odpowiedzi możliwe są dwie:
    1. od za słabo zaizolowanej wyższej, ogrzewanej kondygnacji.
    2. od gruntu pod piwnicą.

    I teraz wytłumacz, po jakiego grzyba grzać piwnicę stropem/podłogówką wyższej kondygnacji. Trzeba go lepiej zaizolować.
    A jeżeli strop jest zaizolowany skutecznie, to po co zmniejszać ogrzewanie gruntem pod piwnicą dając tam termoizolację?

    W praktyce mieszkałem w bloku z garażem na parterze (na poziomie gruntu była nieocieplona podłoga). W stropie garażu 20cm wełny. Wentylacja była przez żaluzje zamiast okien (oprócz tego włączał się wywiew mechaniczny gdy czujniki wykryły niebezpieczne stężenie spalin - w praktyce przez kilka lat raz słyszałem, że działała).
    Nigdy nic w tej piwnicy nie zamarzło. Śnieg wwieziony na autach topniał nawet w największe mrozy.
    I po co niby dawać termoizolację od gruntu, jak nie chcesz mieć kilkunastu stopni non stop?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-01-2024 o 23:57

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Uważam, że przy grawitacyjnej miałbym stale wilgoć, bo tak miałem w poprzednim mieszkaniu.
    To ja jestem żywym przykładem zaprzeczenia. Również piwnica na płycie fundamentowej, pod całym budynkiem.
    Instalacja grawitacyjna. Żadnej rekuperacji. Nawiewniki w oknach piwnicy. Wilgotność ok. 50%. Grzejniki są, ale używane tylko w jednym pomieszczeniu, rekreacyjnym.
    Wysokiej jakości hydroizolacja, 10 cm XPS pod podłogą.

  11. #11

    Domyślnie

    @Robinson74
    Też przychylam się do tego co piszesz. Do końca przyszłego tygodnia muszę zamówić drzwi do piwnicy i bramy do garażu w piwnicy. Dam 10cm XPS.
    U mnie jest jeszcze zdewastowany chudziak w piwnicy i cały do skucia. Do roboty jakoś za rok. Jakby trzeba było dać więcej XPS w piwnicy to obniże te max 5cm poziom w piwnicy, a jak mniej to nadrobię wylewką.
    Strop piwnica-parter dam 10cm na podłodze na parterze (podłogówka + wylewka 7 + 2 kafle z klejem) a na piętro na podłogę 2x3 styro + 6-7 wylewki + 2cm kafle
    Zobaczę z tą piwnicą przez cały rok. Albo będę odejmował tego XPSa albo coś dodawał. Byleby teraz poziom progów wyznaczyć.
    Ostatnio edytowane przez radek majsterek ; 25-01-2024 o 10:10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony