dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 8
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 145
  1. #61

    Domyślnie

    Nawet jak oddaje się taniej to lepiej płacić 80 gr. - 30 gr, czy lepiej płacić całe 80 gr? Dla mnie EOT, bo dyskusja nie ma sensu

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Ogólnie rzecz biorąc czy instalowanie 10kWp fotowoltaiki na nowych zasadach ma jakikolwiek sens? Czy wystarczy mi np 5 kWp bo resztę i tak będę oddawał Tauronowi prawie za darmo…
    Większe zawsze jest lepsze od mniejszego. Czym więcej kWp na dachu, tym:
    • większa sprzedaż bezpośrednia
    • większa możliwość autokonsumpacji
    Większy wolumen sprzedaży to oczywiste. Zauważ jedynie, że przy 10kWp będzie 2x więcej mocy w czasie całego dnia niż przy 5kW, również rano i po południu, kiedy mogą być większe ceny godzinowe niż w szczycie południowym.

    Co do autokonsumpcji to podobnie - byłoby też więcej energii do dyspozycji rano i po południu, kiedy to są zwykle okresy zwiększonego zapotrzebowania na energię. W lato to nie ma może tak dużego znaczenia, ale poza głównym sezonem już tak. Do tego dochodzą jeszcze większe możliwości ładowania magazynu - tu też trzeba zwrócić uwagę na okresy poza sezonem letnim.

    A konkretnie ile tych kWp - częściowo można to próbować szacować na podstawie dotychczasowych zużyć, ale poza sezonem, czym więcej kWp, tym bardziej elastyczna instalacja.
    Druga spraw to budżet, czyli wolna kasa do dowolnej dyspozycji. Oczywiście, przy założeniu, że postawienie PV nie traktuje się jak stricte inwestycji biznesowej, ale jako jedną z możliwości przeznaczenia posiadanych wolnych środków na coś dla siebie.

    I z tych dwu warunków można już coś wykombinować projektując SWOJĄ instalację. Bo trzeba pamiętać, że każda instalacja jest indywidualna, każda spełnia inne potrzeby i pomysły jej właściciela. Tak więc tylko właściciel, po dogłębnym zastanowieniu i rozważeniu tematu, musi podjąć WŁASNĄ decyzję. No niestety, takie mamy czasy, że PV to wyzwanie. Ale, nawet przy PV na nowych zasadach, ludzie są "do przodu", bo sprzedają i autokonsumują.





    :

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Czyli ogółem rzecz biorąc nie ma żadnego sensu pchać się w pompę ciepła i fotowoltaikę na nowych zasadach?
    Przede wszystkim nie słuchaj się tych asów z forum. Jedynie użytkownik qwerty1986 coś sensownego napisał a rady typu "kupuj najtaniej w sklepie obojętnie co" to tylko te asy mogli udzielić. Niestety wiele osób nie zna się a wypowiada a co najgorsze doradza co ktoś inny ma zrobić z dziesiątkami tysięcy złotych.

    To czy zakup pompy i fotowoltaiki jest opłacalny zależy od danych i obliczeń. Czyli czy dostaniesz dotacje i ile? Ile obecnie zużywasz energii na ogrzewanie i CWU - trzeba znać ilość opału, sprawność pieca (podobno stare piece węglowe mają sprawność 50-60%) i obliczyć zużycie w kWh. Czy w domu masz grzejniki? Jeśli tak to czy rozważasz wymianę grzejników na klimakonwertery? Czy jest szansa na dotacje na termomodernizacje tego domu (mam na myśli tzw. "docieplenie")? Ile zużywasz energii elektrycznej rocznie? Bo odpowiednia instalacja fotowoltaiczna może w znaczny sposób obniżyć rachunki za prąd. Czy rozważasz w przyszłości samochód elektryczny? (kto wie może nie będzie też innego wyjścia). Ile masz lat? Czy przez kolejne 15-20 będziesz miał siły, chęci i czas aby obsługiwać piec na paliwo stałe? Czy latem używasz klimatyzacji? Lub masz w planach ją używać?

    Jak widzisz każdego sytuacja jest inna i to od danej sytuacji zależy czy dana inwestycja jest opłacalna. Uważaj na asów z forum. Jeśli ktoś Ci nie przedstawi konkretnych wyliczeń czy argumentów tylko napisze "rób to i to" to ignoruj taką osobę.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 04-02-2024 o 07:50

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.813

    Domyślnie

    Panele kupuje się na alegro obecnie po 260 - 300 zł 400 watowe idą nic innego nie potrzeba , dofinansowania nie brać ja nie biorę , zostawić stary piec jako rezerwę bo z wariatami zielonymi komuchami nigdy dnia ani godziny nie znasz ,pompę ciepła zrobić z klimatyzatora koszt ok 6-7 tys zł foto samemu zmontować i zgłosić ,kolega elektryk podpisze i tyle , po co komu dotacja skoro i tak drożej to wyjdzie a mamy swoje .

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Panele kupuje się na alegro obecnie po 260 - 300 zł 400 watowe idą nic innego nie potrzeba , dofinansowania nie brać ja nie biorę , zostawić stary piec jako rezerwę bo z wariatami zielonymi komuchami nigdy dnia ani godziny nie znasz ,pompę ciepła zrobić z klimatyzatora koszt ok 6-7 tys zł foto samemu zmontować i zgłosić ,kolega elektryk podpisze i tyle , po co komu dotacja skoro i tak drożej to wyjdzie a mamy swoje .
    1. Dlaczego ma nie dobrać dofinansowania jeśli dają mu 100%? Nie każdy jest takim geniuszem jak te asy z forum :/
    2. Dlaczego radzisz komuś samemu wykonywać instalacje fotowoltaiczną? Ja bym doradzał dużo ostrożności przy wymianie gniazdka elektrycznego komuś kto nie ma z tym doświadczenia a Ty radzisz komuś kogo nie znasz aby ryzykował życie i robił samemu instalacje fotowoltaiczną? Gdy może to zrobić firmą za darmo?

    Rada do autora tematu: pytaj się Chat GPT, lepiej Ci doradzi niż te asy z forum.

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    232

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    1.
    Rada do autora tematu: pytaj się Chat GPT, lepiej Ci doradzi niż te asy z forum.
    Tja, odpowiedzi OpenAI są tak genialne, że nawet obecnej prognozy pogody mi przedstawić nie potrafiły, twiedząc, że jest bezchmurnie, a na mnie śneig sypał...

    Dotacje mają to do siebie, iż nakładają wiele wymogów co do zakupu urządzeń/towarów w przypadku termomodernizacji. Jeśli ma szanse na 100% zwrotu, to brać i pakować wszystko co oferują włącznie z wymianą okien, ocieplenia dachu i buforów w każdej komodzie.

    Ale nistety do wad należy doliczyć sporo kombinowania, by zostawić sobie stare źródło ciepła, tak samo rozbudowa PV - bo z pewnością z 10kW nie zasili pompy, choćby miał gruntową z odwiertem sięgającym jądra ziemi.

    Więc są dwie opcje - kupuje po taniości i samemu instaluje setki paneli na każdym wolnym skrawku dachu, elewacji i płocie, nie biorąc dotacji i kupuje byle co grzejące na prąd.

    Albo bierze dotacje, najdroższą pompę, bufory ciepła, ociepla chatę kilometrami wełny i parą owiec w stodole, max 10kW PV i czeka pięć lat marznąc. Po tym okresie rozbudowuje PV do 20-30kW bo już zna swoje zapotrzebowanie budynku.

    Autor wątku sam musi policzyć oc mu się bardziej opłaca
    Ostatnio edytowane przez Rupicapra ; 04-02-2024 o 10:54

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Tja, odpowiedzi OpenAI są tak genialne, że nawet obecnej prognozy pogody mi przedstawić nie potrafiły
    Nie rozumiesz tego co czytasz. Autorowi tematu asy z forum radzili aby za swoje pieniądze ryzykował życie i montował fotowoltaikę gdy może mu tą fotowoltaikę zamontować firma z 100% dotacji.

    Chat GPT na taką "genialną" odpowiedź nawet we wczesnej fazie rozwoju to by pewnie nie wpadł. Stąd ironicznie napisałem, że jak ma się autor tematu sugerować tym co napiszą asy z forum to lepiej GPT się posłuchać, przynajmniej życia się nie będzie ryzykować.

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za pomoc. Zdecydowałem się na pełną termomodernizację z ociepleniem domu styropianem grafitowy, ociepleniem poddasza minimim 30cm wełny porządnej, do tego pompa ciepła powietrzna i fotowoltaika 10kW na gruncie z falownikiem hybrydowym. Do tego rekuperacja.W związku z tym, żę dofinansowania mam 136tyś zł dopłacę w sumie do wszystkiego ok 30-40 tys zł więc myślę, że naprawdę warto. Jedyne do czego mam jeszcze wątpliwości to magazyn energii aby zmaksymalizować autokonsumpcję a konkretnie wielkość magazynu energii. Czy lepszą opcją byłoby poczekać powiedzmy 12 miesięcy od założenia foto i wtedy zobaczyć zużycie itp aby możliwie najlepiej wykorzystać magazyn i wtedy decyzja jak duży? Czy poprostu brać magazyn 10kW i to będzie najbardziej opłacalne?
    Ostatnio edytowane przez Lukas8668 ; 04-02-2024 o 15:11

  9. #69

    Domyślnie

    Nie idź w magazyn energii. Lepiej dać cały dach w PV. Wyjdzie taniej i lepiej.

  10. #70
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    232

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Nie idź w magazyn energii. Lepiej dać cały dach w PV. Wyjdzie taniej i lepiej.
    A jak to poczynić przy dotacjach? Druga umowa i drugi licznik?

  11. #71

    Domyślnie

    Nie. Tak samo jak 10 kWp tylko montujesz więcej.

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukas8668

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Nie idź w magazyn energii. Lepiej dać cały dach w PV. Wyjdzie taniej i lepiej.
    Czyli odpuścić też falownik hybrydowy? Myślałem, że z magazynem maksymalnie zwiększę autokonsumpcję i to wyjdzie tylko na plus?
    Już w zasadzie miałem zaplanowaną instalację na panelach bifacial hyundai i falowniku hybrydowym goodwe. Czyli nie ma sensu przepłacać za to wszystko?
    Ostatnio edytowane przez Lukas8668 ; 05-02-2024 o 14:52

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Zdecydowałem się na pełną termomodernizację z ociepleniem domu styropianem grafitowy, ociepleniem poddasza minimim 30cm wełny porządnej, do tego pompa ciepła powietrzna i fotowoltaika 10kW na gruncie z falownikiem hybrydowym. Do tego rekuperacja.W związku z tym, żę dofinansowania mam 136tyś zł dopłacę w sumie do wszystkiego ok 30-40 tys zł więc myślę, że naprawdę warto. Jedyne do czego mam jeszcze wątpliwości to magazyn energii aby zmaksymalizować autokonsumpcję a konkretnie wielkość magazynu energii. Czy lepszą opcją byłoby poczekać powiedzmy 12 miesięcy od założenia foto i wtedy zobaczyć zużycie itp aby możliwie najlepiej wykorzystać magazyn i wtedy decyzja jak duży? Czy poprostu brać magazyn 10kW i to będzie najbardziej opłacalne?
    Super, skorzystasz na tym, dobry wybór.

    Odnośnie magazynu energii to wszystko kwestia tego ile się uda wyrwać dotacji na to. Jeśli masz kupić np. magazyn 10 kWh za 20 tyś ze swojej kasy - to raczej to się nigdy nie zwróci. Natomiast jeśli dostaniesz na to dużą dotacje - trzeba obliczyć opłacalność.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas8668 Zobacz post
    Czyli odpuścić też falownik hybrydowy? Myślałem, że z magazynem maksymalnie zwiększę autokonsumpcję i to wyjdzie tylko na plus?
    Ekonomicznie się nie opłaca katować magazynu, bo "zużycie" akumulatora kosztuje więcej, niż kWh z sieci nawet, gdybyś płacił za całość ze swojej kieszeni.
    Magazyn ma sens jako UPS a hybrydowy inwerter może ratować jak masz przekroczone napięcie w sieci. Możesz się odłączyć i upchać w magazyn, ile masz w nim miejsca (nie warto, również dla zdrowia LFP czy Li-Ion trzymać ich w pełni naładowanych) i co się da autokonsumować. Jak nie masz magazynu, to nie odłączysz się od sieci (no, powiedzmy - pewnie jak dobrze pokombinujesz, to się da to zrobić), to falownik się wyłącza, słonko praży, a cały prąd bierzesz z sieci.

    Jak znowu będzie Mój Prąd na podobnych zasadach, jak poprzednio to dobrze przelicz, czy zainstalowanie hybrydy z najtańszym możliwym magazynem nie wyjdzie taniej, niż instalacja "klasyczna". A nawet, jak wyjdzie drożej, to będzie to pewnie bardzo tani UPS.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-02-2024 o 18:10

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    48

    Domyślnie

    @Lukas8668

    o ile temat klasycznej PV jest dość klarowny, co pisałem wcześniej, o tyle użycie magazynu energii jest trudniejsze do ogarnięcia, bo jest o wiele więcej niewiadomych, na które w zasadzie nie ma odpowiedzi. Ale spróbujmy:
    • W twoim przypadku to tylko magazyn LiFePO4 może być brany pod uwagę z uwagi na swoją bezobsługowość.
    • Magazyny te tanieją w tej chwili w dość dużym tempie. Już teraz można kupić 1kW (48V) za 1000zł (brutto). Czy ten trend będzie się utrzymywał - pewnie tak, choć nie sposób jest przewidzieć tempa spadków cen i granicy tego spadku. Ale jedno można powiedzieć - te magazyny z dnia na dzień stają się bardziej opłacalne w użyciu.
    • Trzeba pamiętać przy liczeniu opłacalności / wielkości magazynu, że proces ładowania / rozładowania jest stratny. Dla LiFePO4 straty można sobie szacować na 5...10%. Powiedzmy, przyjmując bezpieczną granicę 10%, wyciągnięcie z magazynu 1kWh energii powoduje konieczność jego doładowania w wysokości 1.1kWh energii dla odtworzenia magazynu.
    • Ilość pełnych cykli dla aku LiFePO4 są podawane różnie, ale są to zwykle pojedyncze tysiące (powiedzmy 2...3) do spadku pojemności do 80% początkowej. Oznacza to może dla ilości cykli 3000 około 8 lat wykonywania codziennie pełnego cyklu. Ale, ponieważ nie codziennie wykonuje się pełny cykl, to żywotność odpowiednio się przedłuża. Czyli, użytkując umiarkowanie magazyn, czyli nie rozładowując go codziennie "do spodu" jego żywotność może być naprawdę długa. Ale, nawet przy codziennych głębokich rozładowaniach do 80...90% to i tak ma się około 10 lat spokojnie. A przecież można magazyn użytkować dalej, bo choć pojemność będzie mu systematycznie spadać, to dalej może pełnić swoją rolę. Pytanie retoryczne - kto wywala akumulator z samochodu, bo mu spadła o kilkanaście procent pojemność? Praktycznie nikt - używa się go dopóki "kręci"...
    • I tu jest sedno sprawy - trzeba sobie wymyśleć, jak będzie używany magazyn, a więc tym samym na jaką potencjalną żywotność go sobie przewidzimy. Czyli, albo mniejszy magazyn z przewidywanym rozładowywaniem codziennie "do spodu", albo większy magazyn rozładowywany płyciej, ale za to posiadający potencjalnie dużo dłuższą żywotność. Albo jakaś wersja pośrednia...
    • O ile przy samej instalacji PV, w skali żywotności magazynu (powiedzmy 10+ lat), to jakieś znaczące rewolucje może będą, a może nie, o tyle w zakresie magazynów 10 lat to będzie długi okres, w którym pewnie wiele może się zmienić, i zmieni się. Znowu przyczynek do wyboru wielkości i użycia magazynu.
    I jak sobie to wszystko poukładasz w głowie i poszacujesz zużycia to powinien ci jakiś magazyn wyjść, bo wszystko wskazuje na to, że przyszłość leży również w wykorzystaniu magazynów. Choć tu, w odróżnieniu od PV, niekoniecznie największych.

    Oczywiście, możesz sobie przygotować instalacje do użycia magazynu i dodać go w okresie późniejszym. To jest pomysł warty uwagi, choć zależny również od dotacji, które mógłbyś na niego dostać, bo w twoim przypadku to niebagatelne sumy są. Magazyn można też zwykle rozbudować, musiałbyś sprawdzić, jak to jest w twoim wybranym systemie.

    I na koniec, odnośnie falownika i magazynu - system monitoringu i ppoż (gaśnice, automaty gaśnicze, rozłącznik ppoż. itd.) jest pożądany. Najważniejsze jest tu bezpieczeństwo, bo choć falowniki / magazyny eksploatowane wg zaleceń producentów są zasadniczo bezpieczne, to niestety nikt nie da 100% pewności, że magazyn nie ulegnie z jakikolwiek przyczyn usterce mogącej spowodować jego wybuch / pożar.

    OT
    Co do ociepleń warto zrobić audyt cieplny od wewnątrz i z zewnątrz. To pomaga. I zwrócić szczególną uwagę na otwory - drzwi, okna itp. Docieplenie strychu na maxa to w zasadzie podstawa. To tak z własnych doświadczeń.
    Ostatnio edytowane przez k_pec ; 05-02-2024 o 22:11 Powód: literówki

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ekonomicznie się nie opłaca katować magazynu, bo "zużycie" akumulatora kosztuje więcej, niż kWh z sieci nawet, gdybyś płacił za całość ze swojej kieszeni.
    Go się nie słuchaj bo to jest tzw. "as" z forum. Jeśli dostaniesz dotacje to jak najbardziej magazyn może się opłacać, ale to już trzeba policzyć.

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ekonomicznie się nie opłaca katować magazynu, bo "zużycie" akumulatora kosztuje więcej, niż kWh z sieci nawet, gdybyś płacił za całość ze swojej kieszeni.
    Go się nie słuchaj bo to jest tzw. "as" z forum. Jeśli dostaniesz dotacje to jak najbardziej magazyn może się opłacać, ale to już trzeba policzyć.
    Dotacje na katowanie? Gdzie dają?

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dotacje na katowanie? Gdzie dają?
    W programie "mój prąd 5" było 17tyś dotacji na magazyn energii. Niedługo ma zostać ogłoszony program "mój prąd 6".

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ekonomicznie się nie opłaca katować magazynu.
    Wiele razy pisałeś nieprawdę i szkodziłeś innym użytkownikom forum wprowadzając ich w błąd.

    Jeśli napisałeś, że ekonomicznie się nie opłaca to rozumiem, że zapoznałeś się z sytuacją autora wątku i sobie to policzyłeś? Jeśli tak to pokaż nam swoje wyliczenia aby zobaczyć czy w ogóle można Cię brać na poważnie.

    Ewentualnie możesz "spróbować" wykazać na liczbach, że zakup np. tego magazynu energii: https://www.ebay.pl/itm/285529276833...RoC2HcQAvD_BwE 10kWh za 12 tyś (z dotacją 6) się nie może opłacić. Czekam na Twoje wyliczenia.

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    W programie "mój prąd 5" było 17tyś dotacji na magazyn energii. Niedługo ma zostać ogłoszony program "mój prąd 6".
    Było o 50% nie więcej niż 16 000 zł na montaż. Nie na katowanie.

Strona 4 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony