dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Cieszy mnie optymizm kolegi Juan ....... pomijam poziom wypowiedzi na użytek dyskusji.
    Poziom powiadasz. Pamiętasz czasy ZSRR? Nawet tego już lajtowego, z lat osiemdziesiątych XX wieku? Porównywanie UE do ZSRR jak najgorzej świadczy o poziomie intelektualnym porównującego.

    Unia nie jest ideałem, bo ideałów nie ma, ale i tak jest najlepszym miejscem do życia na świecie, nie tylko dzisiaj, ale kiedykolwiek w historii. No może jeszcze USA w latach 50 XX w., ale to już pod warunkiem, że nie byłeś biedny, kolorowy albo (zasadnie bądź nie - bez różnicy) podejrzany o komunizm.

    Plujecie na UE w ogóle, a Polskę w szczególności, jak to wam źle. Że zamordyzm, wyzysk i diabli wiedzą co jeszcze. Wybierzcie się na rok gdziekolwiek poza Unię i jeszcze kilka, najwyżej dziesięć, bogatych krajów poza nią, i dopiero potem ciśnijcie dalej te głupoty. Zwłaszcza jak w podróży trafi wam się spotkać przestępców, podpaść komuś "ważnemu", poważniej zachorować albo ulec wypadkowi.

    Starczy, wracajmy do ogrzewania.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I gdzie w tym artykule widzisz informacje " jaki jest udział PC w ogrzewaniu budynków w PL (znalazłem że ~30% na 2022r)"? Bo nie mogę znaleźć.




    I nawet tej doby jest masa godzin, gdzie jest duży zapas mocy.




    Co więcej - elektrownie węglowe powoli zmieniają moc (z atomowymi będzie łatwiej). OZE daje tyle, ile natura daje. Więc najprościej byłoby operować obciążeniem (zwiększać, gdy mamy nadmiar mocy - i temu mają służyć taryfy dynamiczne).


    Nie z tego artykułu z innego strzeliłem tą inforamcją.

    Następnie był link i reszta komentarza dotycząca tego linka.



    Duży zapas mocy ...... moc całkowita a moc dostępna to dwie różne wartości. System bilansuje się tak długo jak długo nie wszyscy naraz bedą potrzebować tej energii. Bo wtedy się nie zbilansuje.

    Używanie energii wtedy gdy jest dostępna a nie wtedy gdy jest potrzeba to ciekawe podejście do życia. Czekaj to już było - w dniu ..... ogłaszamy 30 stopień zasilania ......
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    . Czekaj to już było - w dniu ..... ogłaszamy 30 stopień zasilania ......
    Nie było nigdy, mamy i mieliśmy stopnie zasilania od 12 do 20, owszem 20 stopień czasach głebokiego PRL był ogłaszany dosc czesto w zimie, ale 30 nigdy

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Używanie energii wtedy gdy jest dostępna a nie wtedy gdy jest potrzeba to ciekawe podejście do życia
    Potrafisz używać energii gdy jest niedostępna? Podziel się tą techniką.

    Jak potrzebuję światła, to zużywam. Niezależnie od ceny prądu. Ale to marginalne zużycie. Podobnie większość zastosowań bytowych (czy to lodówka, czy komputer, czy TV).

    Jak mam potrzebę umycia naczyń to nie robi mi różnicy, czy umyją się o 12:00, 20:01 czy 3:00. Podobnie z grzaniem domu, CWU praniem, suszeniem itp. Jeżeli coś oszczędza złotówki a nie pogarsza komfortu, to po co przepłacać?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-01-2024 o 15:22

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Załozenie błedne, jezeli uzyskaśz z 1 m3 9,5 kWh to bedzie zbliżone do rzeczywistosci. Te 109% jest odnoszone do wartosci opałowej i jest nieco mylące.
    Witam, współczynnik przyjąłem, jako średnią za ostatni rok z faktur od pgnig. Być może w różnych częściach Polski jest też inny.
    Ostatnio edytowane przez wojacek ; 23-01-2024 o 15:39 Powód: cytat

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    .... Unia nie jest ideałem, bo ideałów nie ma .....

    Poziom się poprawił to można podyskutować, nie jest idealna stąd krytyka czy też komentarz taki nie inny - to problem - nie wolno ?? Pislandia się skończyła podobno.
    Każdy socjalizm dzielnie walczy z problemami które tworzy - i w czymże skrót ZSRE się nie zgadza z Twoim tokiem rozumowania ? W większości Państw (EU) rządzą socjaliści tacy lub inni.

    jest związek - jest (unia)
    jest socjalistyczny - no jest
    republik europejskich - no są republiki i na dodatek europejskie
    w czym problem.

    kto ci na coś pluje - ponawiam pytanie nie wolno krytykować ? a kto ci pluje na Polskę w szczególności ???
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Załozenie błedne, jezeli uzyskaśz z 1 m3 9,5 kWh to bedzie zbliżone do rzeczywistosci. Te 109% jest odnoszone do wartosci opałowej i jest nieco mylące.
    Napisałem, że moje założenia mogą być błędne. Przyjąłem na potrzeby posta, że zużycie wyniosło 1 350 metrów gazu, czyli 16 000 kWh. To założenie jest potrzebne do obliczenia kosztów wyrażonych w PLN. Jednakże nie mogę się z Tobą zgodzić, że z 1 m gazu uzyskam 9,5 kWh! Dlaczego, bo cena 1 kWh gazu również będzie proporcjonalnie niższa. Więc czy wartość opałowa gazu będzie większa, czy mniejsza, nie ma znaczenia, bo cena gazu będzie odpowiednio mniejsza, większa. Najważniejszym jest, że empirycznie zużyłem 16 000 kWh. I nie jest ważne ile poszło na ogrzanie domu, a ile w komin. Jak z paliwem do auta: żeby przejechać 100 km zużyjesz 8 litrów paliwa. Koniec i kropka. I nie liczysz ile zostało zamienione na energię mechaniczną kół (a jest to chyba 40% całości), a ile na zagotowanie wody na i w tłumiku, ile na ogrzewanie atmosfery. Powtarzam: zużyłem 16 000 kWh.
    Ostatnio edytowane przez wojacek ; 23-01-2024 o 15:43

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    P

    jest związek - jest (unia)
    jest socjalistyczny - no jest
    republik europejskich - no są republiki i na dodatek europejskie
    w czym problem.
    W tym że piszesz nie na temat i za chwilę wykasuję twoje posty

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Potrafisz używać energii gdy jest niedostępna? Podziel się tą techniką.

    Jak potrzebuję światła, to zużywam. Niezależnie od ceny prądu. Ale to marginalne zużycie. Podobnie większość zastosowań bytowych (czy to lodówka, czy komputer, czy TV).

    Jak mam potrzebę umycia naczyń to nie robi mi różnicy, czy umyją się o 12:00, 20:01 czy 3:00. Podobnie z grzaniem domu, CWU praniem, suszeniem itp. Jeżeli coś oszczędza złotówki a nie pogarsza komfortu, to po co przepłacać?
    dostępna (w domyśle tania energia) :

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc najprościej byłoby operować obciążeniem (zwiększać, gdy mamy nadmiar mocy
    mam PV i PC, proszę oświeć mnie jak z prądu uzyskanego latem ogrzać się zimą .... czyli mam latem nadmiar energii 'za darmo' (nie do końca bo panele z nieba nie spadły) ale zimą mam duży niedobór - pomimo że w rok w rozliczeniu w netmeteringu to się spina prawie do zera.

    Bo puszczanie zmywarki czy pralki w czasie taniego prądu to jak zawracanie kijem Wisły.
    Nie wiem jak zmywarka ale pralko-suszarka bierze~50kwh / miesiąc. Prania z suszeniem nie ogarnie w 2h taniej taryfy popołudniowej.
    Z grzaniem domu w tanich taryfach się w moim przypadku nie sprawdzi - brak akumulacyjności
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Witam, współczynnik przyjąłem, jako średnią za ostatni rok z faktur od pgnig. Być może w różnych częściach Polski jest też inny.
    Ale jeszcze jest coś takiego, jak sprawność kotła, a wliczająć CWU (brak kondensacji) wynosi około 85-90%

    Jednakże nie mogę się z Tobą zgodzić, że z 1 m gazu uzyskam 9,5 kWh! Dlaczego, bo cena 1 kWh gazu również będzie proporcjonalnie niższa. Więc czy wartość opałowa gazu będzie większa, czy mniejsza, nie ma znaczenia, bo cena gazu będzie odpowiednio mniejsza, większa
    Płacisz za to, co wskazał licznik.
    A licznik mierzy objętość - m3 gazu

    Dostawca informuje, dostarcza ci gaz, którego 1m3 spalonego w idealnych warunkach da 11.5kWh.
    Ale Ty nie spalasz w idealnych warunkach, bo część ucieka w komin. 10-15%
    Więc płacisz za 11.5kWh, a Twój dom uzyskuje 9.5-10kWh


    Zużyłeś 16000 kWh z gazu, ale gdybyś teraz założył maty grzewcze, to okazałoby się, żę aby utrzymać taką samą temperaturę, w tym samym sezonie grzewczym wystarczyłoby ci 14000 kWh z prądu, gdyż to źródło ciepła na 100% sprawność.

    Więc do porównania ( FAKTYCZNEGO zapotrzebowania twojego domu na energię) z pompą powinieneś brać tą drugą wartość

    Więc czy wartość opałowa gazu będzie większa, czy mniejsza, nie ma znaczenia, bo cena gazu będzie odpowiednio mniejsza, większa
    Ale kaloryczność gazu ziemnego wysokometanowego się nie zmienia, zawsze wynosi te 11.3-11.5 kWh/m3. Cena za kWh także się nie praktycznie nie zmienia
    Natomiast zmienia się sprawność kotła, ale raczej nie byłbym takim optymistą, żeby sądzić, że za spalanie gazu w atmosferyku ze sprawnośćią 65% (8kWh/m3) PGNIG dałoby Ci niższą cenę
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-01-2024 o 16:36
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pierwszy błąd. Prąd musisz mieć tak czy inaczej. Bez niego nie da się żyć. Bez gazu można żyć - więc trzeba doliczyć koszty abonamentu.
    Drugi błąd - gdzie koszty przyłącza? Podobnie - przyłącza prądu można nie liczyć, ale gazu trzeba uwzględnić.
    Trzeci - gdzie koszty przeglądów, konserwacji, amortyzacji?
    To nie błąd, to inna sytuacja. W przypadku zaczynania o zera, kalkulowania kosztów WSZYSTKICH związanych z ogrzewaniem istotna, w moim przypadku, czytaj scenariuszu nieistotna, dlatego pominięta. Nie znam kosztów przegląd pompy. Sądzę, że są porównywalne z kotłem, podobnie koszty np. napraw. Konserwacja? Amortyzacja?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ten SCOP to skąd?
    A te kWh z gazu to sprawność czego?
    Być może powinno być COP - np . z publikacji w internecie. Więc jaki mam przyjąć COP? Przyjąłem taki, bo mam kaloryfery 100%.
    kWh to zużycie metrów sześciennych gazu x współczynnik konwersji - z faktury od pgnig.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czwarty - cena prądu to skąd? Ja teraz placę po 51gr/kWh brutto w taniej strefie.
    Nie ważne ile Ty płacisz, podałem cenę jaką potencjalnie ja płacę - do mojego scenariusza, założeń. Ale Twoja uwaga jest bardzo istotna dla innych rozważań.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Piąty - gdzie koszty serwisu? Amortyzacja?
    Jak wyżej

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Szósty - gaz to ślepa uliczka. Za kilka lat nie kupisz kotła, jak stary się rozsypie. Czy do tego czasu zdąży się zamortyzować przyłącze (jak kto woli - "zwrócić")?
    Wiedeń i Norwegia już zakazały montażu kotłów gazowych.


    W PE jest dyskusja, nie czy a kiedy zakazać palenia gazem. AFAIK ostatnia propozycja to zakaz montowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach od 2028 r., a od 2035 r. lub 2040 r. – w istniejących budynkach.
    Palenie paliwami kopalnymi to jak palenie pieniędzmi. Owszem, dają ciepło. Ale do ogrzewania są inne źródła ciepła - za to dla przemysłu chemicznego (szeroko pojętego) trudno o inny surowiec.
    Można przyjąć, że montując kocioł gazowy teraz zdążysz raz wymienić, bo się rozsypie. A co potem?
    Stąd moje zainteresowanie PC, a także ewentualnym wzrostem cen gazu. Patrz niżej.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Siódmy - nie uwzględniasz dopłat, a zakazu dotowania zakupu pieców na paliwa kopalne (w tym na gaz) ma być już od 2024 r.
    Tak, ale nie było to przedmiotem rozważania. Nie jest istotna też cena PC, najważniejsze było pokazać "oszczędność" nieistotną PC. Trzeba wziąć pod uwagę, że czym więcej dopłat, tym przedmiot, na który ona jest bardziej drożeje, bez dopłat PC byłyby tańsze o .... ile procent. Kolejnym aspektem jest, że zakazując montażu kotłów na gaz - PC będą ..... DROŻAŁY, tak działa popyt, podaż, substytuzacja dóbr. Wolny rynek i wolność = TANIOŚĆ. Więc ten aspekt jest wielowymiarowy.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ósmy - wartość pieniądza w czasie.
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452
    Gaz zdrożał w ciągu ostatnich lat prawie o 100%. Kiedyś 1 m sześć kosztował 1,60-1,90 zł, teraz chyba 3,40 zł. Pomimo tego gaz jako nośnik energii jest tańszy, co udowodniłem. Jednakże ile będzie kosztował i gaz i prąd w przyszłości?



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziewiąty - wymogi, co do kotłowni.
    Nie rozumiem? Zbyt ogólnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziesiąty - ryzyko. Co jakiś czas są newsy o wybuchach gazu czy zaczadzeniach. Do tego ryzyko sabotażu czy awarii (zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej - z Baltic Pipe może się stać coś takiego, jak z Nord Stream a i z każdym gazociągiem na lądzie może się cos podobnego stać czy nawet cyberatak może odciąć zasilanie gazu). Owszem, sieć energetyczna ma podobne zagrożenia - ale łatwiej naprawialne, łatwiej bilansowane różnymi metodami a i w razie W łatwiej postawić agregat pod domem niż zbiornik na gaz i go napełnić.
    Już na siłę argumentujesz. Odpowiedz, czy bardziej prawdopodobne są przerwy w dostawach prądu, czy gazu. W swoim życiu nigdy nie miałem przerwy w dostawie gazu, a z prądem ... wystarczy, że trochę powieje. No i stan naszych sieci energetycznych i produkcji prądu, i systemów zarządzania prądem, i ISTOTY prądu - NIESTABILNOŚĆ. A jeszcze wyobraź sobie: wszyscy mają PC, i nie ma kotłów gazowych. To co się dzieje?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jedenasty - ceny. Zakładanie stałości cen nośników energii nie ma najmniejszego sensu. Już w tym roku mają pojawić się taryfy dynamiczne na energie elektryczną i da się grzać CWU i CO jeszcze taniej. Można też przyjąć za pewnik, że ceny paliw kopalnych będą rosły bardziej, niż innych nośników z dwóch powodów:
    1. wzrost kosztów wydobycia i dystrybucji
    2. polityka klimatyczna
    Napisałem, że tutaj nie cena jest ważna, ale relacja ceny gazu do ceny prądu.
    O polityce klimatycznej, żal pisać.
    Ale jednak: eksperyment: jesteś biedny, nie masz pieniędzy, żeby zapłacić za prąd, Co robisz? Albo Twoje dzieci i żona zamarzają, albo palisz meble, albo idziesz kraść drewno, albo palisz oponami. I co jest ważniejsze polityka, czy Twoje życie?

    PS. Nie sądziłem, że post nabierze "rozpędu".
    Przedstawiłem w swoich założeniach, to co uważałem za najważniejsze: koszt zużycia nośników samej energii.
    A rozważanie miało odpowiedzieć na powyższe pytanie w kontekście ewentualnych zmian cen gazu.
    Dzisiaj gaz jest tańszy niż prąd. Dlatego w twojej odpowiedzi najważniejsza jest cena 1 kWh prądu i SCOP/COP pompy, czytaj sprawność sprężarki.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Witam, współczynnik przyjąłem, jako średnią za ostatni rok z faktur od pgnig. Być może w różnych częściach Polski jest też inny.
    Wspólczynnik konwersji jest wartością idealną, której nie uzyskamy w naszym układzie grzewczym. Przyjmowanie wsp. konwersji do obliczen energii uzytkowej jest błędem
    Rzeczywista wartośc sprawności układu grzewczego poza PC nigdy nie przekroczy 100%, to jest niemożliwe. Bezpieczniej jest przyjmować wartość opałową gazu niż ciepło spalania gazu, bład w pierwszym przypadku jest mniejszy.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale jeszcze jest coś takiego, jak sprawność kotła, a wliczająć CWU (brak kondensacji) wynosi około 85-90%



    Płacisz za to, co wskazał licznik.
    A licznik mierzy objętość - m3 gazu

    Dostawca informuje, dostarcza ci gaz, którego 1m3 spalonego w idealnych warunkach da 11.5kWh.
    Ale Ty nie spalasz w idealnych warunkach, bo część ucieka w komin. 10-15%
    Więc płacisz za 11.5kWh, a Twój dom uzyskuje 9.5-10kWh
    Zgadza się i tak przyjąłem.


    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Zużyłeś 16000 kWh z gazu, ale gdybyś teraz założył maty grzewcze, to okazałoby się, żę aby utrzymać taką samą temperaturę, w tym samym sezonie grzewczym wystarczyłoby ci 14000 kWh z prądu, gdyż to źródło ciepła na 100% sprawność.
    Masz rację

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Więc do porównania ( FAKTYCZNEGO zapotrzebowania twojego domu na energię) z pompą powinieneś brać tą drugą wartość
    Nie masz racji i masz rację



    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale kaloryczność gazu ziemnego wysokometanowego się nie zmienia, zawsze wynosi te 11.3-11.5 kWh/m3. Cena za kWh także się nie praktycznie nie zmienia
    Natomiast zmienia się sprawność kotła, ale raczej nie byłbym takim optymistą, żeby sądzić, że za spalanie gazu w atmosferyku ze sprawnośćią 65% (8kWh/m3) PGNIG dałoby Ci niższą cenę
    Cena za 1 kWh się zmienia, nie zmienia się cena za 1 m sześcienny - tak chyba to wygląda. Musiałbym ponownie prześledzić faktury.

    Nie możesz przyjąć, że zamiast 16 000 kWh, należy szacować zużycie w przypadku grzałki 14 000 kWh. To dokładnie należałoby przeliczyć, co jest trudne, choćby ze względu na stopień kondensacji, czyli w konsekwencji poziom sprawnośći kotła. Zatem może to być 13 500 , a może 15 500 kWh.
    Jak jest w przypadku PC? Na pewno kilka procent z całkowitego zużycia na liczniku w "maszynowni" należy "zmarnować" na obsługę sterowników, pomp itd.
    Podobnie jest w przypadku kotła gazowego, gdzie nie liczę prądu. Jednakże podana liczba zużytych kilowatogodzin na cele co+cwu prze PC, oglądając youtuberów nie jest przeze mnie zawyżona. Dlatego tak podałem.

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Jak już wybudowałeś kotłownię pod kocioł, kupiłeś go , to grzej gazem. Bo jak zaczną Ci tu wszyscy specjaliści od "kalkulatora" przeliczać, to wyjdzie Ci wynik że najlepiej zburzyć dom i postawić na nowo, z podłogówką i pompą ciepła. Piszesz że gaz podrożał o 100%, nie martw się , prąd też

    P.S. Na tym forum pojawiła się oferta wynajęcia pompy na 1 miesiąc na próbę. Może to jest jakieś wyjście w celach porównawczych
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post


    Nie masz racji i masz rację
    ...
    Jakby nie liczył kol. fotohobby dobrze tłumaczy. Ilosc energii zuzytej prze PC liczymy mnożąc Eu razy SCOP. Ty mnożysz Ek x SCOP. Zawyzasz wielkosc energii zauzytej przez pompę. Po co oszukiwać samego siebie, chyba po to aby na siłe udowodnić swoją tezę. Z rzetelnoscia niewiele ma to wspolnego

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post

    Nie możesz przyjąć, że zamiast 16 000 kWh, należy szacować zużycie w przypadku grzałki 14 000 kWh. To dokładnie należałoby przeliczyć, co jest trudne, choćby ze względu na stopień kondensacji, czyli w konsekwencji poziom sprawnośći kotła. Zatem może to być 13 500 , a może 15 500 kWh..
    To nie jest trudne, bo zostało zmierzone na kilkudziesięciu instalacjach
    https://www.viessmann.poznan.pl/imag...a_gazowego.pdf

    Średnia średnioroczna sprawność kotła w instalacji z grzejnikami w odniesieniu do wartości opałowej gazu to 96%
    Więc bardzo daleko od 11.55 kWh/m3
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-01-2024 o 17:28
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post


    PC będą ..... DROŻAŁY, tak działa popyt, podaż, substytuzacja dóbr. Wolny rynek i wolność = TANIOŚĆ. Więc ten aspekt jest wielowymiarowy.
    Będą taniały...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    mam PV i PC, proszę oświeć mnie jak z prądu uzyskanego latem ogrzać się zimą
    Co to ma wspólnego z wypowiedzią, do której się odnosiłem? Dla przypomnienia:
    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Oczywiście nasze szczytowe zapotrzebowanie to 28 GW bodajże z 9 stycznia br., ale trzeba mieć na uwadze że prąd nie mieszka w nieograniczonych ilościach w tych śmiesznych skrzyneczkach przy płocie.
    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Nie wiem jak zmywarka ale pralko-suszarka bierze~50kwh / miesiąc. Prania z suszeniem nie ogarnie w 2h taniej taryfy popołudniowej.
    Znowu przypominam kontekst:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    i temu mają służyć taryfy dynamiczne).
    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Z grzaniem domu w tanich taryfach się w moim przypadku nie sprawdzi - brak akumulacyjności
    Co to są "tanie taryfy"? Taryfę wybierasz jedną.

    Przeanalizowałeś RCE, na których mają bazować taryfy dynamiczne?

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    To nie błąd, to inna sytuacja.
    No tak, starasz się siebie przekonać, że podjąłeś słuszną decyzję. Jak zamontujesz 20kWp paneli na dachu to "już były - inna sytuacja i prąd mam za darmo, a za gaz musze płacić więc prąd górą".

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Nie ważne ile Ty płacisz, podałem cenę jaką potencjalnie ja płacę - do mojego scenariusza, założeń.
    "potencjalnie" czy "płacisz"? Zakładasz irracjonalny dobór taryfy?

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Nie rozumiem? Zbyt ogólnie
    Wymogi techniczne co do kotłowni. Wentylacja, kubatura. To kosztuje. Podobnie jak przeglądy (wymagane prawem - przy PC takowych nie ma).

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Odpowiedz, czy bardziej prawdopodobne są przerwy w dostawach prądu, czy gazu.
    Jak nie ma albo prądu, albo gazu - to nie grzejesz. Więc większe prawdopodobieństwo że instalacja z gazem przestanie działać.
    To, że kiedyś nie spadały na Polskę rakiety się zmieniło. Podobnie może się zmienić stabilność gazociągów.

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Ale jednak: eksperyment: jesteś biedny, nie masz pieniędzy, żeby zapłacić za prąd, Co robisz?
    Na taką okoliczność nie wyrzucam drewna z cięć pielęgnacyjnych w lesie i przy domu.

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Dzisiaj gaz jest tańszy niż prąd.
    Zdecyduj się.
    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    Zatem zużycie gazu (kondensacyjny kocioł gazowy):
    16 000 kWh/rok x 0,29294 zł/kWh = 4 687 zł/rok

    Teraz prąd (pompa ciepła):
    16 000 kWh/rok / 3,5 wskaźnik scop = 4 571 kWh/rok - czyli szacowane teoretyczne zużycie prądu, przy przyjęciu, że scop pompy ciepła wyniesie 3,5
    4 571 kWh/rok x 0,75223 zł/kWh = 3 438 zł/rok
    To 4687 dla Ciebie jest mniej niż 3438?

    I to pomimo błędnej ceny zarówno prądu jak i gazu. Współczynnik konwersji uznałeś za tożsamy ze sprawnością kotła. Nie uwzględniłeś dodatkowych kosztów płatnych cyklicznie ani płatnych jednorazowo.

    Najważniejsze jest TCO.
    Zamontuj wiatrak i PV za 80K zł i przekonuj, że masz prąd za darmo więc "ogrzewanie prądem nic nie kosztuje".

    Podałem w #4 (punkt ósmy) link do narzędzia (możesz podstawić dane gazu, drewna, oleju opałowego, ekogroszku itd. - arkusz nie sprawdza ). Już dawno każdy może sobie policzyć opłacalność PC z uwzględnieniem tych rzeczy. A Ty ogłaszasz wynalezienie kwadratowego koła gdy od dawna jest sprawdzone, działające okrągłe.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I już przekroczyłeś limit? Ja nie. Napisałem TERAZ płacę.
    Po przekroczeniu w taniej strefie aktualnie obowiązującej, zatwierdzonej taryfy płaciłbym 0,8zł/kWh brutto wszystkiego (PGE G12). Ale zobaczymy, jak będą wyglądały taryfy dynamiczne. Jak masz o 20gr drożej, to zmień sprzedawcę prądu.

    Sam prąd to

    a cała dystrybucja w taniej strefie 11,56gr/kWh netto.
    Co ty mi tu podajesz ceny przed limitem i to jeszcze netto w styczniu są aktualne ale na ile starcza limitu osobom ktore grzeją prądem? Do kwietnia?
    Taryfy G12w Tauron:
    Sprzedaż
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1sprzedaz.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	29,2 KB
ID:	467871
    Dystrybucja:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.dys.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	467872

    czyli dla tanich godzin wychodzi brutto 0,77 + 0,45 = 1,22zł / KWh czyli sporo wiecej niż ta złotówka która napisałem. Ponieważ jednak limitu starczy mniej wiecej na 1/3 roku to można przyjąć że srednia roczna cena za tanią taryfę będzie w okolicach 1zł/KWh.

    https://zapodaj.net/plik-jBXI2ctvMh
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 25-01-2024 o 12:08

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Co ty mi tu podajesz ceny przed limitem i to jeszcze netto
    To jest cena prądu (napisałem przed tabelą "sam prąd") po przekroczeniu limitu ilości kWh i bez uwzględnienia "kagańca" 0,6930 zł/kWh (jak widzisz droga strefa przekracza ten limit - na fakturze będzie cena "przycieta")

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    czyli dla tanich godzin wychodzi brutto 0,77 + 0,45 = 1,22zł / KWh
    Sprawdź cenę dystrybucji w taniej strefie na swoim własnym obrazku.
    A skoro sam prąd masz o 11gr/kWh drożej, niż w PGE to zmień sprzedawcę.

    Edyta.
    Sprawdziłem. URE takich cen nie zatwierdziło Tauronowi.
    Wg zatwierdzonej taryfy tania strefa G12 to nie 0,77zł/kWh brutto, a 0,5855 zł/kWh brutto. Łącznie po przekroczeniu limitu będziesz miał w taniej strefie - 0,5855 + 0,1110 = 0,6965 zł.kWh, czyli taniej niż u mnie.


    Jak widać drogie strefy też przekraczają limit ustawowy i na fakturze będzie taniej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TauronTaryfa2024.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	467874  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-01-2024 o 18:23

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony