dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Tynki gipsowe, cementowo-wapienne, czy GK na placki? Co tańsze, co lepsze

    Ściany z Porothermu

    Z tego co udało mi się na dany moment dowiedzieć

    Cementowo-wapienne - ciężko o ekipę, która zrobi je dobrze, trzeba podlewać, żeby nie popękały.
    Zalety: trudniej o grzyba na wapnie i niby zdrowsze, bo w gipsie chemii dużo.

    Gipsowe wyjdą równiej, ale do łazienki niezbyt, bo nie lubią wilgoci.

    GK na placki, ktoś mówił, że taniej i równo i lepsza izolacja od ściany. Można zrobić idealnie równo, ale wszyscy jakoś robią tynki. Ze stelażem to chyba nie, bo zabiera miejscem i kolejne sporo koszty.

    Co najlepiej wybrać?
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 23-01-2024 o 13:57

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Nie rozumiem co wypisujesz. W zasadzie przy każdym tynku bardzo ważne jest aby tynk stanowił prostą płaszczyznę to czy to cem wapienny czy gipsowy -każdy tak samo można w tym względzie zepsuć. Tynków się nie więc określenie najzdrowsze jest wyssane z palca. tekst o tej chemi również. Lepsza izolcja od ściany co masz na myśli i po co to? -jakaś fanaberia.

    Jak nie będziesz prawidłowo ogrzewal i wentylował budynku to grzyb zamieszka na każdym tynku. Tynki cem-wapienne robione sa od zawsze i teraz nagle ekipy ich niby nie potrafią? Polewanie wodą... brzmi jakbyś cuda na kiju musiał tam robić. A tak naprawdę potrzeba tylko dobrej wilgotności pomieszczeń, czasem wystarczy brak upałow i przeciągów.
    Gipsowe są "gładsze" od cem-wap , bo równe muszą być wszystkie tynki.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja zrezygnowałem z tynków C-W bo rzeczywiście było mało ekip, które chciały je robić i krzyczeli chore pieniądze. Na połowie domu mam MP 75 lekki i gorszego gówna niestety nie mogłem sobie zasponsorować. Na reszcie mam płyty G-K klejone na placki i obwodowo i jestem zadowolony. Sam je kleiłem (3x1,2), uwierz, ze są naprawdę dużo twardsze o tego tynku.

  4. #4

    Domyślnie

    No u mnie Jedni mają tańsze C-W niż gispowe, a inni odwrotnie. Rozstrzał cenowy robocizny też z dupy, szczególnie jeśli chodzi o GK., ale to normalne w budowlance różnice po 100% ceny i więcej.

    Tynkarze, którzy robią też płyty GK mi podali ceny absurdalne za kartongisp, ale jeden gość mi podał atrakcyjną, także może konkurować z tynkami cenowo. (Tak uwzględniam koszty gładzi).

    Ja mam 2,80 m wysokość przewidziane, to bym musiała niestandardowe płyty kupować, ale są. Tylko, że też trochę mało 2,80 bo sufit by trzeba dać nieco niżej. No bo nie może być na styk.

    @jajmar No płyty chyba zawsze będą równiejsze. Kieruję się bardziej ekonomią.
    Ostatnio edytowane przez Korleon ; 30-01-2024 o 12:28

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post

    @jajmar No płyty chyba zawsze będą równiejsze. Kieruję się bardziej ekonomią.
    W obrębie danej plyty tak, ale płyty nie musą oznaczać prawidłowej płaszczyzny.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  6. #6

    Domyślnie

    Dlatego sam sobie zrobię w garażu i to już na pewno wyjdzie o wiele taniej niż tynk, ale w domu mam dylemat, a elektrycy zaraz przychodzą i ponoć to inne puszki trzeba montować.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja przy płytach używałem standardowych puszek. Przy oprawianiu wystarczy wpuścić odpowiednia ilość gipsu (lub innej masy) i trzymają bardzo dobrze. Pomagałem sobie również piana p.poz.

  8. #8

    Domyślnie

    A cenowo jak to wychodzi, bo jedni mówią, że Tynk + gładź taniej, a inni, że GK na placki taniej.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    siwyR6

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-335
    Posty
    9

    Domyślnie

    Mam pytanie do Was jak lepiej kleić GK na placki czy na grzebień ? No i czy trzeba jeszcze dodatkowo do ściany kotwić czy to już jest zbędne ? dodam że ściany są z bloczków termobet.

  10. #10

    Domyślnie

    Widziałem na youbach na packi. Ktoś inny mi polecił na grzebień, ale to chyba dużo więcej kleju pójdzie. Też jestem ciekaw. Na filmikach robili bez kotwienia, na samy kleju.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    siwyR6

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-335
    Posty
    9

    Domyślnie

    Pewnie trochę więcej kleju pójdzie ale wydaje mi się że będzie to lepsze rozwiązanie ponieważ nie będzie pustej przestrzeni między ścianą a GK

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał siwyR6 Zobacz post
    Pewnie trochę więcej kleju pójdzie ale wydaje mi się że będzie to lepsze rozwiązanie ponieważ nie będzie pustej przestrzeni między ścianą a GK
    A według Ciebie taniej wyjdą GK nawet z tym klejem na grzebień niż tynki + gładź?

    Spotykam się z bardzo sprzecznymi opiniami w tym temacie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    elektrycy zaraz przychodzą i ponoć to inne puszki trzeba montować.
    W czym problem? Zamiast "zwyklych" kupujesz to do gk. Chyba 30czy 50 groszy to nie jakieś kosmiczne kwoty
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    siwyR6

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-335
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Korleon Zobacz post
    A według Ciebie taniej wyjdą GK nawet z tym klejem na grzebień niż tynki + gładź?

    Spotykam się z bardzo sprzecznymi opiniami w tym temacie.
    Jeżeli sam będę kleił GK to myślę że tak,tynku sam nie zrobię,ale cały czas się zastanawiam czy warto, zdania są właśnie podzielone bo jedni chwalą GK a drudzy tynk

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    W czym problem? Zamiast "zwyklych" kupujesz to do gk. Chyba 30czy 50 groszy to nie jakieś kosmiczne kwoty
    Kupujesz zwykłe puszki do materiału z jakiego masz ścianę. Gdyby ściana była cała z karton gipsu to owszem ale w tym przypadku zwykłe puszki
    69m2 powierzchnia użytkowa, poddasze nieogrzewane. 100% podłogówka. Ściany beton komórkowy Energo, Okna 3 szybowe. Podłoga 18 cm grafit 0.31. Ściany docelowo grafit 0.31. Strop 30 cm wełna 0.33 Rekuperacja z odzyskiem ciepła. CWU 200 litrów. Ogrzewanie Panasonic Aquarea 3kw. 1 osoba.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał siwyR6 Zobacz post
    Jeżeli sam będę kleił GK to myślę że tak,tynku sam nie zrobię,ale cały czas się zastanawiam czy warto, zdania są właśnie podzielone bo jedni chwalą GK a drudzy tynk
    No strasznie różne opinie mi ludzie podają. Do nowego domu tynki lepiej, GK to do starych, ale jak pytam dlaczego? No to bo tak, bo yyyy no wiesz i się zaczyna since fiction

    Że ściana lepiej oddycha, inny tynkarz biolog mi powiedział, że w przestrzeniach pod płytą się drobnoustroje rozwijają. Z mojej niewielkiej wiedzy wynika z kolei, że są tak małe, że uwielbiają przestrzenie w ceramice, a z czego jest Porotherm.

  17. #17

    Domyślnie

    Zdecydowanie zgadzam się z swierol - również mam w domu MP 75 l i jest to dramat. Miękkie, pękają - najgorsze dziadostwo. Nigdy więcej tego typu tynków, odradzam gipsowe każdemu, który się zastanawia. Zdecydowanie lepiej tradycyjne CW - u moich rodziców 30 letnie ściany wyglądają lepiej niż niektóre moje po 2 latach od położenia ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony